W miniony weekend zamarzło 21 osób, policja apeluje: Nie bądźmy obojętni

1. 2 i 3 stycznia w kraju z powodu mrozu zmarło aż 21 osób
2. Od 1 listopada 2015 roku policja odnotowała 39 zgonów z tego powodu
3. MSWiA apeluje o rozwagę, ostrożność i reagowanie na los innych.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W niedzielę zamarzło w sumie 12 osób, najwięcej w trzech województwach - lubelskim - 3, mazowieckim i śląskim po 2. - Ten weekend był pod tym względem tragiczny. W sobotę, w całym kraju zamarzło dziewięć osób - powiedziała Bożena Wysocka z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa,

Z policyjnych statystyk wynika, że od Sylwestra zamarzło już 26 osób; od 1 listopada - 39.

Wystarczy jeden telefon, by uratować życie

Policjanci jak co roku apelują przede wszystkim o empatię. - Kiedy temperatura na zewnątrz gwałtownie spada, jest zbliżona do zera, lub niższa, nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie - powiedziała Agnieszka Hamelusz z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji. Przypomniała, że dzwonić można pod numery 112, 997 lub 986.

Jak podkreśliła, najczęściej ofiarą mrozów padają bezdomni, osoby nietrzeźwe, ale też osoby starsze przebywające na dworze. - Jeśli widzimy taką osobę - np. na ławce w parku; na chodniku, peronie, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane - zaznaczyła Hamelusz.

W okresie jesienno-zimowym policjanci zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki.

Alkohol daje złudne poczucie ciepła

Policjanci ostrzegają, że alkohol jest w czasie mrozów szczególnie niebezpieczny, daje bowiem złudne poczucie ciepła. Tymczasem organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Dużym niebezpieczeństwem jest też wychodzenie na dwór będąc pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść. Wtedy o tragedię nietrudno.

Apel o pomoc osobom starszym

Hamelusz zaapelowała też by pomagać osobom starszym, samotnym, które w tym okresie mogą mieć problem np. z odpowiednim ogrzaniem mieszkania czy domu. - Jeśli znamy taką osobę, nie wahajmy się, nie wstydźmy się, sprawdźmy, zapytajmy czy nie potrzebuje pomocy. Funkcjonariusze informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami na skutek wychłodzenia organizmu. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego my również możemy powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej - powiedziała.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w ramach pomocy dla bezdomnych uruchomił bezpłatną infolinię 987. Pracownicy centrum zarządzania kryzysowego udzielają informacji nt. możliwych form wsparcia - wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie oraz punkty pomocy medycznej.

Bezdomni na Mazowszu mają do dyspozycji 72 placówki (w tym 29 w Warszawie) z prawie 3,4 tys. miejsc. W województwie działają również 24 jadłodajnie i punkty żywienia (10 w stolicy). Zimą - jak zapowiada Urząd Wojewódzki - będą funkcjonować także punkty pomocy medycznej. W Warszawie do dyspozycji bezdomnych uruchomiona została pralnia (ul. Grochowska 259a).

Mróz i czad

MSWiAt zwraca uwagę, że z powodu niskich temperatur ludzie dogrzewają pomieszczenia przy pomocy urządzeń elektrycznych, piecyków węglowych lub opalanych gazem, niestety często niesprawnych. A niedrożna wentylacja, nieszczelne przewody dymowe i spalinowe w połączeniu z niesprawnymi urządzeniami to główna przyczyna zatruć tlenkiem węgla. Tylko w ciągu ostatniej dobry w wyniku zatrucia czadem zmarło dwóch mężczyzn w wieku 25 i 48 lat z Podkarpacia. Tegoroczny sezon grzewczy (od 1 września 2015 roku) to już 18 ofiar zatrucia tlenkiem węgla.

By zadbać o swoje bezpieczeństwo, użytkownicy pieców gazowych lub opalanych węglem powinni zamontować czujkę czadu (tlenku węgla).

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (76)
W miniony weekend zamarzło 21 osób, policja apeluje: Nie bądźmy obojętni
Zaloguj się
 • fernando51

  Oceniono 2 razy -2

  Wielu z tych co zmarło to są osoby, które zmarły na własne życzenie. Nawet jak staramy się im pomóc to trafiamy w próżnię. Myślę, że na siłę niczego się nie zdziała. Żal każdego człowieka, ale starajmy się pomóc przede wszystkim tym , którzy tej pomocy oczekują.

 • kas044

  Oceniono 1 raz 1

  Pisowscy urzednicy i partyjniacy zwalali poprzednio wszystko na wszystkich tak wiec jesli sa u wladzy absolutnej sa absolutnie odpowiedzialni za to co sie dzieje takze za te 21zamarznietych osob.Prezio do ludzi niech idzie czy maja cieplo i co jesc,ta pani z broszka tez ,dudus niech odda kombinezon bo juz sie dosc zrelaksowal a na koniec poslankz ktora brednie w internecie opowiada niech sobie odejmie d ust i da tym co maja mniej.Pozytek bedzie wieki

 • sztucznamgla

  Oceniono 4 razy -2

  polskojęzyczne media (obecne) - w ostatnich dniach zamarzło 21 osób
  narodowe media (za chwilę) - za rządów PO dzieci chodziły do szkoły głodne

 • sztucznamgla

  Oceniono 3 razy -1

  ponoć wszystko to przez cyklistów i wegetarian (a może i wegan)

 • 1-mark-adams

  Oceniono 5 razy -1

  To wina Kaczyńskiego. Zamiast dbać o ludzi , dba o władze dla siebie.

 • Ireneusz Geb

  Oceniono 4 razy 4

  To jest złośliwa propaganda niemieckich mediów . W "narodowych" takich informacji na pewno nie znajdziecie . Juz wkrótce

 • Ireneusz Geb

  Oceniono 5 razy 5

  To Prezydent nie rozdaje gorącej zupki ." Dobra zmiana" zmiana przy korycie teraz żrą inne świnie

 • zbig1113

  Oceniono 5 razy 3

  21 ofiar nieudolnych rządów pis.

 • micki11

  Oceniono 6 razy 4

  To wina B. Szydło. Co ona w ogóle robi , poza zakupami oczywiście ? Dlaczego ci ludzie zamarzli ? Jak żyć pani premier ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX