Nagranie Schetyny: gorzkie słowa i plany na przyszłość. "Nasza aktywność przeniesie się na ulice" [8 CYTATYÓW]

04.01.2016 10:53
Grzegorz Schetyna

Grzegorz Schetyna (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

Kulisy prac parlamentarnych, gorzkie słowa o przegranej kampanii wyborczej i plany Platformy na przyszłość - m.in. o tym możemy dowiedzieć się z nagrania z zamkniętego spotkania Grzegorza Schetyny z członkami PO, do którego dotarł "Newsweek".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Według relacji "Newsweeka" na spotkaniu z warszawskimi działaczami Schetyna wystąpił jako kandydat na szefa partii. Miało to miejsce kilka dni po demonstracjach KOD-u przeciwko ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. Całe nagranie można przesłuchać na stronie "Newsweeka".

1. Jaka będzie przyszłość Platrofmy?

Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

- Tylko szeroka partia centrowa może zabrać władzę PiS-owi - Schetyna ocenił, że każda partia "spychana" w stronę prawicy czy lewicy "będzie miała sufity 15 - 18 proc", dlatego PO musi pozostać w centrum (choć "będzie spychana na lewo")

2. "Powstanie Nowoczesnej to nasza wina"

Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

-Powstała Nowoczesna i to, że dostała taki wynik, to jest nasza wina. Myśmy to zbudowali na własne życzenie - mówił Schetyna. Wśród przyczyn wymienił "zgubienie" środowiska małych i średnich przedsiębiorców.

3. "Przywieziemy z kraju milion, jak będzie trzeba"

Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

- Uważam, że nasza aktywność przeniesie się na ulice, jeżeli będzie utrzymane takie tempo konfliktu - zapowiedział Schetyna. Później stwierdził, że ewentualne manifestacje powinny być większe, niż te organizowane przez KOD.

- Jeżeli zrobić następną taką rzecz, to musi być nie na pięćdziesiąt tylko na dwieście tysięcy (ludzi - red). Nikt tego nie zrobi, jeśli my tego nie zorganizujemy. I to zrobimy. Trzeba być gotowym, że będzie 500 tys. ludzi. Przywieziemy z kraju milion, jak będzie trzeba - powiedział.

4. "W katastrofalny sposób przegraliśmy w mediach społecznościowych"

Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

- W katastrofalny sposób przegraliśmy w mediach społecznościowych kampanię prezydencką - stwierdził polityk i dodał, że w kampanii parlamentarnej zwiększono budżet, zajęli się nią nowi ludzie i mimo tego nastąpiła "ponowna katastrofa". - Tego się nie da zrobić bez emocji, bez serca, bez zaangażowania - ocenia. - PiS zrobił z nas partię obciachu - dodaje.

5. "Petru jest niesiony mediami, wszyscy są nim zachwyceni"

Fot. Adam Stępień; Agencja Gazeta

- Rozmawiałem z Petru (...), dziś musimy współpracować. Nie jestem zwolennikiem tego, żeby się przestraszyć i uwierzyć w te sondaże, bo Petru jest niesiony mediami, wszyscy są nim zachwyceni - mówi.

- Gdyby ktoś z nas, jakikolwiek poseł PO, powiedział do jakiegokolwiek posła, żeby się "przestał walić w łeb", to by nas rozgnietli. A tu słyszałem, że to świetne - mówi Schetyna nawiązując do słów Ryszarda Petru do Krystyny Pawłowicz.

6. Dlaczego posłowie PO wyszli z sali?

fot. Łukasz Krajewski / AG

- My się musimy nauczyć opozycyjności - mówi Schetyna, nawiązując do sytuacji, gdy posłowie PO wyszli z sali podczas debaty o TK. Jak relacjonował, posłowie wyszli spontanicznie, w geście solidarności z sędziami Trybunału "obrażani przez posła Piotrowicza". - Nie może to być nieskoordynowane. Ja zacząłem rozmawiać z Petru i Kosiniakiem-Kamyszem, a gdy się odwróciłem, połowy już nie było - dodaje

7. "Jak masz pytania, to zadzwoń do prezesa Jarosława"

Fot. Adam Stępień; Agencja Gazeta

- Poseł Suski mówi do Kosiniaka (Władysław Kosiniak-Kamysz): "PSL nie dostanie żadnej komisji". Ten pyta się: Ale drogi Marku, zawsze był parytetowy podział komisji. "Tak było kiedyś, teraz będzie inaczej. Jak masz pytania, to zadzwoń do prezesa Jarosława. On potrafi być szczodry", dopowiedział Suski. - taką rozmowę przytoczył Schetyna.

8. Co "dobiło" Platformę?

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

- To, co nas dobiło, to była nierozliczona afera podsłuchowa; później nie powołaliśmy komisji śledczej ds. SKOK - śmiertelny błąd; nie potraktowaliśmy wyborów prezydenckich jako walki na śmierć i życie; i tym, co nas dobiło, było to, że nie postawiliśmy Ziobry przed Trybunałem Stanu - w gorzkich słowach wymieniał Schetyna.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (260)
Zaloguj się
 • tylk0q0

  Oceniono 64 razy 42

  Zajmowaliście się pieprzem w barach mlecznych, słodkimi bułkami w szkołach i dopieszczaniem gumofilców no to macie efekty. Ty płaczesz? A co ja mam powiedzieć? Mało, że muszę za to płacić to jeszcze następny nieudacznik drenuje moją kieszeń.

 • Michal Xinski

  Oceniono 101 razy 37

  Panie Schetyna. Przegraliście z kretesem bo:
  1. Wróble zostały wyparte z miast przez kawki.
  2. Bobry w tym roku nie wybudowały wystarczająco dużo żeremi.
  3. Zwierzęta bojkotują betonowe przejścia na autostradami.
  4. Po raz pierwszy w historii zaobserwowano jak Słońce swoją grawitacją przyciągnęło resztki po komecie.
  5. Wiewiórki przestały jeść orzechy.

  Na bank nie przerżnęliście z powodu:
  1. Wydłużenia wieku emerytalnego.
  2. Rozbioru OFE.
  3. Nagrań audio i wideo ze szczerych rozmów od serca.
  4. 600 miliardów długów.
  5. Korupcji i nepotyzmu, gdzie się da i jak się da.

 • pregierz

  Oceniono 39 razy 21

  Kolesiostwo to nie obciach, Schetyna nie myl pojęć.

 • uthark

  Oceniono 24 razy 18

  Partia Obciachu - sami z siebie zrobiliście taka partię.

 • panhoryzontu

  Oceniono 29 razy 15

  Doliczcie sobie olewanie ludzi. Szczególnie klasy średniej.
  Na frankowiczach straciliście 1 milion głosów. Dorzuccie sobie jeszcze tych których wykończyliście z ich rodzinami: małe firmy śmieciarskie, małe firmy uczące w przedszkolach, małe księgarnie, małe sklepiki szkolne i inne.

  Brakuje Wam pasji tworzenia i rozmachu. PIS ma rozmach i pasję, choć nie wiadomo co przy jej pomocy stworzy.
  Waszą pasją była ciepła woda w kranie.

 • nieprawomyslny

  Oceniono 20 razy 14

  zwiezie milion autobusami do stolicy? to chyba jak wódke zasponsorują

 • scierplaminoga

  Oceniono 47 razy 13

  to Kopacz i Schetyna zrobili z was partię obciachu, PiS nie musiał nawet kiwnąć palcem

 • piotrwojciak_first

  Oceniono 18 razy 12

  Skandal! Schetyna chce zagranicą straszyć Polskę niczym Radziwiłł Karolem Gustawem, a Wybiórcza udaje, że Schetyna w ogóle nic nie powiedział o politykach w Europie, u których był się skarżyć!!! Zdrada! Zdrada! Zdrada!

 • maly_obibok

  Oceniono 13 razy 9

  PO na czele z Tuskiem przedzie niechlubnie do historii, jako banda, która zmarnowała historyczną dla kraju szansę. Na ich 2 kadencje przypadł czas, kiedy dostawaliśmy ogromne fundusze unijne, kiedy 2 miliony emigrantów słało do Polski ogromne sumy i kiedy można było zrobić duży skok cywilizacyjny. Tymczasem zajęli się wyłącznie sobą i swoimi ludzmi, rozdawali posadki, synekury, unijna kasa znikała jak kamień w wodzie. Wielkim, razem około 3 milionowym rodzinom PO i PSL żyło sie w tym czasie wyśmienicie i oni rzeczywiście czuli się jak w kraju, którego propagandowy obraz prezentowała np. TVP lub Wyborcza. Problem w tym, że w Polsce oprócz nich jest jeszcze ponad 30 milionów ludzi, którym z roku na rok żyje się ciężęj. Niestety, wybrukowanie kawałka chodnika czy Rynku w miasteczku, znaczy niewele dla człowieka, ktoremu właśnie o połowę obniżono pensję w pracy i jednocześnie dodano połowę obowiązków, który nie ma szans na sprawiedliwość w sądzie ani leczenie w szpitalu, a jeżeli coś sie przydarzy, to Policja zrobi wszystko żeby nie przyjąć zgłoszenia. I to wszystko w latach, kiedy jakość życia miała się podnosic...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje