Śląskie: opóźnienia na kolei z powodu awarii na skutek silnego mrozu

04.01.2016 10:09
Mróz opóźnia pociągi w województwie śląskim

Mróz opóźnia pociągi w województwie śląskim (Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta)

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas


1. Ponad 2 godziny opóźnienia mają pociągi na niektórych trasach w woj. śląskim
2. Powodem kłopotów jest brak napięcia w sieci trakcyjnej w pobliżu stacji Tychy
3. Problemy występują na trasie łączącej Katowice m.in. z Bielskiem-Białą, Wisłą i Zwardoniem


Pociągi wszystkich przewoźników - PKP Intercity, Kolei Śląskich i Przewozów Regionalnych od rana korzystają w pobliżu Tychów tylko z jednego toru w obu kierunkach - wynika z informacji służb kolejowych.

- Powodem braku napięcia w sieci trakcyjnej jest pęknięcie złącza, spowodowane niskimi temperaturami - powiedział Jacek Karniewski z zespołu prasowego spółki PKP PLK.

Przez Tychy przebiegają szlaki kolejowe na południe województwa - w kierunku Bielska-Białej, Żywca, Wisły i Zwardonia. Jeżdżą tamtędy także pociągi międzynarodowe do Czech i Słowacji. Kolejarze szacują, że napięcie w sieci trakcyjnej może być przywrócone w poniedziałek najwcześniej po dziesiątej rano, ale powrót ruchu kolejowego do normy zajmie jeszcze wiele godzin.

- Należy liczyć się z opóźnieniami do godzin popołudniowych - powiedział rzecznik Kolei Śląskich Michał Wawrzaszek. W poniedziałek od rana ok. 20 pociągów tego przewoźnika było opóźnionych o kilkadziesiąt minut - niektóre mniej więcej o godzinę, jeden - relacji Częstochowa-Żywiec - nawet ponad dwie godziny.

Według Jacka Karniewskiego z PKP PLK, jeszcze przez kilka godzin należy liczyć się z opóźnieniami pociągów od 30 do 90 minut.

Opóźnienia pociągów poszczególnych relacji

Jak poinformował rzecznik Kolei Śląskich, opóźnienia dotyczą pociągów relacji Katowice-Zwardoń, Katowice- Wisła Głębce, Sosnowiec Główny-Katowice-Tychy Lodowisko oraz Katowice-Rybnik-Wodzisław Śląski. Cztery pociągi łączące Tychy z Katowicami i Sosnowcem odwołano w części ich relacji.

Opóźnienia mają też jeżdżące na tej trasie pociągi ekspresowe, które mają jednak priorytet przed pociągami lokalnego przewoźnika. Pociąg z czeskiej Ostrawy do Warszawy ma ok. 90 minut opóźnienia, z Warszawy do Pragi - ok. 40 minut, a pociąg Ondraszek relacji Bielsko-Biała-Warszawa-Białystok - również ok. 40 minut.

Usterka pociągu z Raciborza do Katowic

Poniedziałkową sytuację na kolei dodatkowo skomplikowała usterka pociągu z Raciborza do Katowic, który zepsuł się w pobliżu stacji Katowice Ligota w takim miejscu, że na jakiś czas całkowicie zablokował ruch pociągów w tym rejonie; to również część trasy z Katowic w kierunku Bielska-Białej. Kolejarzom udało się już przywrócić ruch w tym miejscu; dzięki temu zablokowany pociąg Pendolino odjechał w kierunku Katowic opóźniony o około pół godziny.

Pasażerowie są informowani o opóźnieniach przez obsługę pociągu oraz na dworcach, gdzie dla oczekujących zapewniono ciepłe napoje.

W poniedziałek rano problemy mieli też na Śląsku kierowcy. Na Drogowej Trasie Średnicowej na granicy Chorzowa i Świętochłowic w kierunku Gliwic na oblodzonej nawierzchni zderzyło się sześć samochodów. Ruch odbywał się tam jednym pasem, co spowodowało wielokilometrowy korek, rzutujący również na inne drogi w Chorzowie i Katowicach.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (40)
Śląskie: opóźnienia na kolei z powodu awarii na skutek silnego mrozu
Zaloguj się
 • better.life

  Oceniono 1 raz -1

  Zima zaskoczyła kolejarzy?

 • pregierz

  0

  Te punktowane tezy to Naczelny tworzy, a rozwinięcie pisze stazysta ? Co to za nowa moda?

 • kotwkaloszach

  Oceniono 2 razy 0

  Za PO byloby "wina Tuska" albo "sorry, taki mamy klimat". Teraz wszystkie glupki mordy w kubel, bo rzadzi jedyna sluszna opcja i krytykowac nie wypada...
  A prawda jest taka, ze nawet w bogatszych krajach infrastruktura czasem "staje". Aby o tym wiedziec trzeba jednak znac jakis obcy jezyk, a z tym u holoty krucho...

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 2 razy 2

  Kiedyś to miesiąc zimy z 20 stopniami i więcej był normalką a dzisiaj parę dni i już klęska.

 • Walery Stóf

  Oceniono 3 razy -1

  Taki mamy klimat. Ciekawe co po tamtej wypowiedzi mówili dziś nam panujący?

 • mitochondrium1

  Oceniono 5 razy 1

  Pisowcy w takich sytuacjach wylewali wiadra pomyj na po a teraz cicho, sza!!!
  Może prezes, premier i prezydent ruszyliby dupę i zaczęłli rozwiazywać problemy ludzi a nie trybunały i media.

 • mitochondrium1

  Oceniono 8 razy 2

  Rząd się zajmuje lustracjami, trybunałam, prezydent jeździ se na nartach a w Polsce stają koleje i zamarzają ludzie. Oto priorytety rzadów pis. A może sory taki mamy klimat!

 • aforembs

  Oceniono 8 razy 2

  Oooodkryli ze w Polsce sa zimy...

  A to zagwozdka??? Przeciez Polska lezac w Ameryce Poludniowej jest do zim nie zwyczajna...

  A coz dopiero PKP???

  Smiesza mnie takie artykuly. To tak jak co roku zima zaskakuje drogowcow...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje