Europoseł PiS grozi prezesowi TK: Nie dopuści PiS-owskich sędziów? Pozostanie wezwać policję?

Janusz Wojciechowski

Janusz Wojciechowski (Fot. Marcin Wojciechowski / Agencja Gazeta)

Janusz Wojciechowski sugeruje, że prezes Rzepliński mógłby zostać zatrzymany "na gorącym uczynku", gdyby nie dopuścił do orzekania 5 nowych sędziów TK.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Na swoim blogu, we wpisie z 1 stycznia 2016 roku, Janusz Wojciechowski, europoseł PiS i były sędzia, wypowiedział się w kwestii zaplanowanego na 12 stycznia posiedzenia TK w pełnym składzie.

Wojciechowski rozważa co mogłoby się wydarzyć, gdyby Andrzej Rzepliński, prezes Trybunału, nie dopuścił do orzekania pięciu nowych sędziów TK. Wpis Wojciechowskiego brzmi jak zawoalowana groźba.

Na gorącym uczynku

"Gdyby prezes Rzepliński chciał to przemocą uniemożliwić, gdyby na przykład wezwał straż do usunięcia przemocą 5 sędziów z sali, wtedy popełni przestępstwo z art. 224 & 2 kodeksu karnego - kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia funkcjonariusza publicznego do przedsięwzięcia lub zaniechania czynności służbowej podlega karze pozbawienia do lat 3", pisze Wojciechowski. W następnym akapicie dodaje:

"Nie pozostanie wtedy nic innego, jak wezwanie policji, a ta musiałaby niestety zatrzymać prezesa Rzeplińskiego na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa (zgodnie z art. 196 Konstytucji za gorącym uczynku sędzia TK może być zatrzymany)".

PiS już raz próbował usunąć Rzeplińskiego ze stanowiska prezesa TK, za pomocą nowelizacji ustawy o Trybunale, jednak w decyzji z 9 grudnia sędziowie orzekli o niekonstytucyjności zapisów dotyczących funkcji prezesa.

Spór wokół Trybunału Konstytucyjnego trwa od klilku tygodni. W grudniu Sejm wybrał do Trybunału pięciu nowych sędziów, jednak Trybunał uznał tę decyzję za niekonstytucyjną. Tuż przed świętami PiS w eksperesowym tempie uchwalił, a prezydent podpisał nową ustawę, która paraliżuje TK i uniemożliwi mu orzekanie w bieżących sprawach. Andrzej Zoll, były prezes TK, w rozmowie na antenie TOK FM wskazał wskazał, że szansą na rozwiązanie obecnej sytuacji kadrowej TK (nadmiaru sędziów - legalnie wybranych, ale od których prezydent nie przyjął ślubowania, plus PiS-owskich) mogłoby być orzeczenie Sądu Pracy: - Ja widzę jedno rozwiązanie, z którego nie skorzystał do tej pory pan prezes Rzepliński: zwrócenie się do Sądu Pracy z prośbą o ustalenie, czy prawidłowo nawiązano stosunek pracy z nowymi, wybranymi w grudniu sędziami i czy oni są sędziami TK.Nasze najlepsze teksty z 2015 roku. Czytaj w aplikacji Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (681)
Europoseł PiS grozi prezesowi TK: Nie dopuści PiS-owskich sędziów? Pozostanie wezwać policję?
Zaloguj się
 • sta-n2

  0

  Od kiedy został posłem PiS-u, z roku na rok coraz bardziej idiocieje.

 • Polak Polski

  0

  Wrzód na zdrowym organiźmie Narodu Polskiego. Panie Wojciechowski policja nie potrzebna, małpie brzytew wystarczy.

 • adersytsrsfgdbchdhd

  0

  Wojciechowski kompromituje się jako prawnik. Mógłby sobie przeczytać konstytucję (art. 196) i nie opowiadać bzdur. A swoją drogą ta wypowiedź dobrze świadczy o mentalności PiS: nie siłą argumentów, ale siłą fizyczną i represjami pokonać oponentów!

 • Maria Graham

  Oceniono 2 razy 2

  "Folwark Zwierzęcy" George'a Orwella, będący satyrą na rewolucję rosyjską, ma przesłanie szersze - potępienie wszelkiego totalitaryzmu i wszelkiej tyranii, a nieoczekiwanie stał się opisem sytuacji w jakiej się znaleźliśmy tu i teraz. To, co widzimy, to używając słów autora: "gwałtowna rewolucja oparta na konspiracji z motorem napędowym w postaci żądnych władzy osób" oraz "Nie robi się rewolucji, jeśli nie robi się jej dla siebie; nie ma czegoś takiego jak dobrotliwa dyktatura", a także: "wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre zwierzęta są równiejsze od innych".

 • slone3333

  Oceniono 1 raz 1

  Z czego robicie problem, Jancio się nawalił jak stodoła.

 • sigm_0

  0

  czekamy na rozkaz Trybunału Konstytucyjnego przesłany panu prezydentowi w sprawie wyboru nowych sędziów, bo minęły wszystkie terminy procedowania i zaczyna się osobista odpowiedzialność karna

 • zielony_wesolek

  Oceniono 1 raz 1

  chyba im w tym Pisie puszczają nerwy, bo zachowują się jak by kończyli, a nie zaczynali

 • velziuta

  Oceniono 1 raz -1

  europoseł był też sędzią więc na prawie się lepiej zna autor mkam,

 • obserwatorfiubziu

  Oceniono 1 raz 1

  taki trep prawny jak Wojciechowski to zwykła ludzka gnida na stołku , lewus prawny typu zero!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje