Europoseł PiS grozi prezesowi TK: Nie dopuści PiS-owskich sędziów? Pozostanie wezwać policję"

04.01.2016 09:58
Janusz Wojciechowski

Janusz Wojciechowski (Fot. Marcin Wojciechowski / Agencja Gazeta)

Janusz Wojciechowski sugeruje, że prezes Rzepliński mógłby zostać zatrzymany "na gorącym uczynku", gdyby nie dopuścił do orzekania 5 nowych sędziów TK.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Na swoim blogu, we wpisie z 1 stycznia 2016 roku, Janusz Wojciechowski, europoseł PiS i były sędzia, wypowiedział się w kwestii zaplanowanego na 12 stycznia posiedzenia TK w pełnym składzie.

Wojciechowski rozważa co mogłoby się wydarzyć, gdyby Andrzej Rzepliński, prezes Trybunału, nie dopuścił do orzekania pięciu nowych sędziów TK. Wpis Wojciechowskiego brzmi jak zawoalowana groźba.

Na gorącym uczynku

"Gdyby prezes Rzepliński chciał to przemocą uniemożliwić, gdyby na przykład wezwał straż do usunięcia przemocą 5 sędziów z sali, wtedy popełni przestępstwo z art. 224 & 2 kodeksu karnego - kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia funkcjonariusza publicznego do przedsięwzięcia lub zaniechania czynności służbowej podlega karze pozbawienia do lat 3", pisze Wojciechowski. W następnym akapicie dodaje:

"Nie pozostanie wtedy nic innego, jak wezwanie policji, a ta musiałaby niestety zatrzymać prezesa Rzeplińskiego na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa (zgodnie z art. 196 Konstytucji za gorącym uczynku sędzia TK może być zatrzymany)".

PiS już raz próbował usunąć Rzeplińskiego ze stanowiska prezesa TK, za pomocą nowelizacji ustawy o Trybunale, jednak w decyzji z 9 grudnia sędziowie orzekli o niekonstytucyjności zapisów dotyczących funkcji prezesa.

Spór wokół Trybunału Konstytucyjnego trwa od klilku tygodni. W grudniu Sejm wybrał do Trybunału pięciu nowych sędziów, jednak Trybunał uznał tę decyzję za niekonstytucyjną. Tuż przed świętami PiS w eksperesowym tempie uchwalił, a prezydent podpisał nową ustawę, która paraliżuje TK i uniemożliwi mu orzekanie w bieżących sprawach. Andrzej Zoll, były prezes TK, w rozmowie na antenie TOK FM wskazał wskazał, że szansą na rozwiązanie obecnej sytuacji kadrowej TK (nadmiaru sędziów - legalnie wybranych, ale od których prezydent nie przyjął ślubowania, plus PiS-owskich) mogłoby być orzeczenie Sądu Pracy: - Ja widzę jedno rozwiązanie, z którego nie skorzystał do tej pory pan prezes Rzepliński: zwrócenie się do Sądu Pracy z prośbą o ustalenie, czy prawidłowo nawiązano stosunek pracy z nowymi, wybranymi w grudniu sędziami i czy oni są sędziami TK.Nasze najlepsze teksty z 2015 roku. Czytaj w aplikacji Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (681)
Zaloguj się
 • 1pirat2

  Oceniono 241 razy 195

  Jakby aresztowali Prezesa T.K., to na drugi dzień mogą mieć milion ludzi na ulicach.

 • PJan Pokorny

  Oceniono 190 razy 162

  W rezultacie takiego posuniecia Bruksela z automatu wstrzyma wyplatyz funduszy spojnosciowych i "kaczy rezim" pada w ciagu gora jednego tygodnia. Sami wloscianie przekuja kosy na sztorc i przegonia "krotkiego" z Zoliboza na Bialorus a tam ma on szanse na uzyskanie azylu od Lukaszenki.

 • Krzysztof Medyński

  Oceniono 162 razy 144

  No to PiS zaczyna stosować metody stalinowskie zastraszania, tylko oby prof.Rzepliński nie popełnił "samobójstwa" jak Barbara Blida, siepacze z PiS są do wszystkiego zdolni.

 • endrju1521

  Oceniono 162 razy 134

  Janusz Wojciechowski sugeruje, że prezes Rzepliński mógłby zostać aresztowany "na gorącym uczynku", gdyby nie dopuścił do orzekania 5 nowych sędziów TK.

  ====================================

  O składzie orzekającym Trybunału, decyduje Prezes !

  A poza tym, ten warchoł Wojciechowski nie rozumie

  konstytucji i trójpodziału władzy.

  Trybunał konstytucyjny, jest trzecią konstytucyjną WŁADZĄ w państwie ! ! ! ! ! !

 • grapfen

  Oceniono 132 razy 120

  Wojciechowski chodził nachlany po Brukseli jeszcze nie wytrzeźwiał , du papomoc mu potrzebna.

 • egonolsen64

  Oceniono 129 razy 111

  Zacietrzewione głupoty, jakie wygaduje ten facet w tv urągają poziomowi inteligencji średnio rozgarniętego człowieka. Wojciechowski, kończ waść, wstydu sobie oszczędź!

 • yosemitesam

  Oceniono 97 razy 83

  Tylko patrzeć, jak minister 0 zamknie Rzeplińskiego w dożywotnim areszcie tymczasowym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje