Jak UE i Niemcy mają reagować na politykę PiS-u? Dwie główne niem. gazety mają skrajnie różne opinie

04.01.2016 08:36
FAZ o Polsce

FAZ o Polsce (Źródło: FAZ.de / AP)

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Dwa najważniejsze niem. dzienniki mają różne opinie ws. Polski.
2. UE musi podjąć działania wobec Polski - pisze "Sueddeutsche Zeitung".
3. Pouczająca postawa wobec Polaków jest zawstydzająca - pisze z kolei "FAZ".


Sytuacja w Polsce pozostaje dla największych niemieckich gazet ważnym tematem.

Autor komentarza opublikowanego w "Sueddeutsche Zeitung" Alexander Muehlauer zwraca uwagę, że listy wysyłane przez Komisję Europejską do władz w Warszawie "nie odniosły żadnego skutku".

"Polski rząd pozbawił władzy Trybunał Konstytucyjny oraz uchwalił ustawę poważnie zagrażającą wolności słowa" - pisze niemiecki dziennikarz. "Unia Europejska musi teraz podjąć działania - spokojne lecz zdecydowane. Jeżeli tego nie zrobi, zdradzi swoje wartości" - czytamy w komentarzu "Co musi zrobić UE" opublikowanym w największej niemieckiej gazecie opiniotwórczej.

"Rząd w Warszawie porzuca właśnie zasadę praworządności. Ponieważ tak się dzieje i ponieważ ten znaczący kraj jest członkiem unijnej wspólnoty wartości, nie można traktować zamachu stanu w Warszawie jak wewnętrznej sprawy Polski" - pisze Muehlauer. Jak dodaje, "polityka nacjonalistycznego PiS stawia pod znakiem zapytania fundament UE".

SZ: Warszawa może straci prawo głosu w Radzie Europejskiej

"SZ" wzywa Komisję Europejską do zbadania, czy w Polsce istnieje zagrożenie dla praworządności. "Jeżeli Polska nie zareaguje na zalecenia KE, grozi postępowanie w związku z naruszeniem podstawowych wartości europejskich" - pisze komentator.

"Na końcu (tego postępowania) Warszawa może straci prawo głosu w Radzie Europejskiej" - ostrzega autor zaznaczając, że dotąd takich sankcji nie zastosowano wobec żadnego kraju UE. "Jeżeli Polska nie pójdzie na ustępstwa, stanie się pierwszym takim krajem" - czytamy w "Sueddeutsche Zeitung".

"FAZ": To pouczanie jest zawstydzające

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" zamieszcza opinię szefa Stowarzyszenia Europy Wschodniej Niemieckiej Gospodarki Marcusa Felsnera na temat Polski. Autor uznał za "zawstydzającą" postawę Niemców, którzy są jego zdaniem "odwróceni plecami do Odry i Nysy" i tylko od czasu do czasu "wystawiają Polakom oceny jak w szkole" albo ich napominają.

Felsner wzywa swoich rodaków, by uważnie przysłuchiwali się dyskusjom w Polsce, ponieważ sukces lub porażka integracji Polski w UE rozstrzygnie także o losach Niemiec. "Bez Polaków Niemcy nie zrozumieją swojej historii, ani też nie będą w stanie kształtować swojej przyszłości" - czytamy w "FAZ".

Autor zwraca uwagę, że PiS zawdzięcza sukces w wyborach nie "zatwardziałym ekstremistom", lecz "dużej liczbie młodych Polaków, którzy nie mają pracy lub własnego mieszkania, oraz wielu emerytom żyjącym w biedzie". "Zmiany chciał środek społeczeństwa" - zaznacza Felsner.

Jego zdaniem warunki do integracji Polski w UE są nadal dobre. Zwraca też uwagę na wysokie poparcie Polaków dla Unii. Jak podkreśla, działania Berlina sprawiają czasami wrażenie, że Niemcy "podejmują decyzje we własnym interesie, których skutki nie pytani o zdanie Polacy mają po prostu zaakceptować".

Wśród przykładów autor wymienił politykę energetyczną oraz migracyjną.

Ponad 25 lat po upadku żelaznej kurtyny "domaganie się od Polski dowodów na to, że należy ona do Europy, jest nie na miejscu"- dodaje Felsner.O przywódcy PiS-u przeczytasz w książce "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego. Portret niepolityczny" >>

Nasze najlepsze teksty z 2015 roku. Czytaj w aplikacji Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (251)
Jak UE i Niemcy mają reagować na politykę PiS-u? Dwie główne niem. gazety mają skrajnie różne opinie
Zaloguj się
 • kostuh

  Oceniono 5 razy 3

  Jak to się wszystko zaczęło!!
  ********************************************************************************************************************

  Wypowiedzi na posiedzeniach Sejmu
  Posiedzenie nr 93 w dniu 27-05-2015 (2. dzień obrad)

  1 punkt porządku dziennego:
  Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Ustawodawczej o przedstawionym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekcie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

  Poseł Wojciech Szarama:

  Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Ten głos upewnił mnie co do intencji projektodawców. Sprawa jest jednoznaczna, został wprowadzony przepis przejściowy, który ma doprowadzić do tego, że Sejm tej kadencji wybierze wszystkich pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Opinie konstytucjonalistów były zupełnie oczywiste i jasne. Sejm tej kadencji powinien wybrać trzech sędziów trybunału, Sejm następnej kadencji - dwóch, bo taka jest logika zdarzeń, takie są terminy związane z zakończeniem działalności przez poszczególnych sędziów. Natomiast tutaj mamy do czynienia z taką sytuacją, w której chce się doprowadzić poprzez swego rodzaju kruczek prawny, zresztą całkowicie nieudolny, do tego, że będzie mógł być zawarty pewien kontrakt co do wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Jest to sytuacja niedopuszczalna, niezgodna nie tylko z duchem tej ustawy, ale także z duchem konstytucji. Chcemy mieć w Polsce Trybunał Konstytucyjny, a nie trybunał kontraktowy. (Oklaski)

  Poseł Robert Kropiwnicki:

  Otóż, jak część z państwa dobrze policzyła, Sejm następnej kadencji wybierze sześciu sędziów trybunału, więc PROSZĘ NIE BLOKOWAĆ TEJ MOŻLIWOŚCI, PONIEWAŻ W INNYM PRZYPADKU OKAŻE SIĘ, ŻE SEJM NASTĘPNEJ KADENCJI WYBIERZE 11 SĘDZIÓW trybunału. Proszę się nie bać, dla wszystkich wystarczy głosowań. Dziękuję bardzo. (Poruszenie na sali)

  ************************************************************************************************************

  Czy TVP INFO/ TVN/POLSAT relacjonowały ten skok na trybunał w specjalnych wydaniach serwisów informacyjnych?
  Czy GAZETA WYBORCZA Pisała kilkadziesiąt artykułów o skoku na trybunał, zamachu stanu itp?
  Czy Martin Schulz i inni unijni dygnitarze naciskali na Polskę, organizowali debaty
  Czy Wyborcza/Nowoczesna organizowała KOD, pisał ludziom co krzyczeć na manifestacjach?

  Wszyscy mieli w pompie trybunał, a mieli równo 2 miesiące

  Chronologia zdarzeń:
  25.05.2015 Komorowski przegrywa wybory-PO/PSL wie, że straci władzę
  27.05.2015 Nowa niekonstytucyjna Ustawa mająca na celu zawłaszczenie TK 14/15 sędziów z PO
  07.10.2015 Wybór 5 sędziów

  Przez 4 miesiące cienia protestów/dwa teksty opublikowane o 1 w nocy i zdjęte przed świtem.

  Tak Wyborczej zależy na demokracji:)
  Gdzie była Wyborcza jak TVP zwalniała ponad 1000 pracowników, 25% dziennikarz za poprzedniej ekipy? To nie był czystki tylko uzasadnione oszczędności?:)

  To są jakieś jaja. Wyborcza do spółki z niemieckim Mediami szykuje zamach stanu, Axel Springer wysyła Lisa aby organizował antyrządowe demonstracje i obalał rząd.
  To są jaja z demokracji i dyktat berlina. Wybory wam się nie podobają to organizujecie kampanię nienawiści i psujecie wizerunkowe Polski potęgując i nagłaśniając każdą bzdurę tego nieudolnego rządu. Wy nieodpowiedzialni głupcy. PiS kiedyś straci władzę ale wy zamiast minimalizować skutki jego rządów dolewacie oliwy do ognia.
  Gardzę wami.

  Przeginacie pałę z ta propagandą, nie liczycie się z kosztami w walce z PiS. A płacić będziemy za to wszyscy. Przez dziesięciolecia

 • ar25

  Oceniono 3 razy -1

  Niech lepiej opanują swój burdel który wywołała mutti angela a nie zajmują się nie swoimi sprawami. POLSKA TO WOLNY KRAJ! PiS wygrał demokratyczne wybory i niemcy chcą czy nie chcą muszą się z tym liczyć. Uczestnicy tych żałosnych demonstracji KOD-u muszą być świadomi tego, że są w mniejszości. Większość wyborców popiera PiS. W końcu mamy rządy prawdziwych Polaków!

 • clarenville

  Oceniono 3 razy 1

  To jest kopia sytuacji z PRL. Wobec notorycznego łamania praw człowieka Regan zatrzymał dostawy paszy dla drobiu. Zdechły kury i zaraz potem komuna. Obecnie to jedyna nadzieje dla Polski. Odciąć wszystko, co można i PIS odejdzie do historii w następnych, oby przyspieszonych, wyborach. Oby jeszcze Trybunał Stanu wydał wyroki na panią premier i prezydenta, będące przestrogą dla przyszłego pokolenia.

 • makuzy

  Oceniono 3 razy -1

  " Zwraca też uwagę na wysokie poparcie Polaków dla Unii. " - bo do rozwiązania polskich problemów nie jest potrzebna polityka tylko psychiatria. Neutralna Szwajcaria ma dobre kliniki (skoda, że płatność frankami). Polska ma rozdwojenie jaźni, a wręcz roztrojenie, skoro prawie połowa wyborców PiSu chce integracji z UE. To dopiero ciekawa kategoria...

 • smerfofil

  Oceniono 4 razy 2

  Jak mają reagować? Reaktywować Trybunał Norymberski.

 • a.k.traper

  Oceniono 1 raz 1

  Polacy nie mają problemów z Europą i Niemcami w szczególności, problemy mają politycy, którym się wydaje, że mają zdolności zarządzania światem a wątpię by potrafili prowadzić warzywniak na bazarze:)))

 • wentyl77

  Oceniono 2 razy 0

  Panie dziennikarzu z SE, wystarczy pojechać do któregokolwiek polskiego miasta, aby zobaczyć że Polska jest naprawdę częścią Europy, i dyktatura nie jest w naszym stylu. Jeśli pytacie, czy Polska ma problem z UE, to najpierw zapytajcie jaki problem mają Niemcy z Polską.
  Dlaczego Polak wyobraża sobie Niemca jako swego szefa, a w drugą stronę to nie do pomyślenia? Dlaczego większa część Polaków ma wrażenie, że Niemcy bardziej dbają o interesy Rosji, niż swego najbliższego (po Czechach rzecz jasna;) sąsiada?
  Jak mówię, Polacy w większości nie mają problemu z Niemcami, wystraczy zobaczyć kolejki w Lidlach, posłuchać dobrych opinii o niemieckich produktach, zobaczyć, jak masowo (mimo pogarszającej się renomy) wykupujemy niemieckie samochody...

 • kwiiiiii

  Oceniono 15 razy -5

  PiS w rzeczywistości udoskonalił Trybunał Konstytucyjny. Dzieki zmianie ustawy TK może będzie pracować szybciej i wydajniej. Jedynym problemem jest obstrukcja ze strony postkomucha Rzeplińskiego.To samo dotyczy mediów publicznych. Dość kłamstw i plucia Polakom w twarz przez garstkę cwaniaków.

 • panhoryzontu

  Oceniono 4 razy 2

  Niemieckie banki i supermarkety ruszają do zdecydowanego boju o swoją kasę...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje