Jak UE i Niemcy mają reagować na politykę PiS-u? Dwie główne niem. gazety mają skrajnie różne opinie

04.01.2016 08:36
FAZ o Polsce

FAZ o Polsce (Źródło: FAZ.de / AP)

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Dwa najważniejsze niem. dzienniki mają różne opinie ws. Polski.
2. UE musi podjąć działania wobec Polski - pisze "Sueddeutsche Zeitung".
3. Pouczająca postawa wobec Polaków jest zawstydzająca - pisze z kolei "FAZ".


Sytuacja w Polsce pozostaje dla największych niemieckich gazet ważnym tematem.

Autor komentarza opublikowanego w "Sueddeutsche Zeitung" Alexander Muehlauer zwraca uwagę, że listy wysyłane przez Komisję Europejską do władz w Warszawie "nie odniosły żadnego skutku".

"Polski rząd pozbawił władzy Trybunał Konstytucyjny oraz uchwalił ustawę poważnie zagrażającą wolności słowa" - pisze niemiecki dziennikarz. "Unia Europejska musi teraz podjąć działania - spokojne lecz zdecydowane. Jeżeli tego nie zrobi, zdradzi swoje wartości" - czytamy w komentarzu "Co musi zrobić UE" opublikowanym w największej niemieckiej gazecie opiniotwórczej.

"Rząd w Warszawie porzuca właśnie zasadę praworządności. Ponieważ tak się dzieje i ponieważ ten znaczący kraj jest członkiem unijnej wspólnoty wartości, nie można traktować zamachu stanu w Warszawie jak wewnętrznej sprawy Polski" - pisze Muehlauer. Jak dodaje, "polityka nacjonalistycznego PiS stawia pod znakiem zapytania fundament UE".

SZ: Warszawa może straci prawo głosu w Radzie Europejskiej

"SZ" wzywa Komisję Europejską do zbadania, czy w Polsce istnieje zagrożenie dla praworządności. "Jeżeli Polska nie zareaguje na zalecenia KE, grozi postępowanie w związku z naruszeniem podstawowych wartości europejskich" - pisze komentator.

"Na końcu (tego postępowania) Warszawa może straci prawo głosu w Radzie Europejskiej" - ostrzega autor zaznaczając, że dotąd takich sankcji nie zastosowano wobec żadnego kraju UE. "Jeżeli Polska nie pójdzie na ustępstwa, stanie się pierwszym takim krajem" - czytamy w "Sueddeutsche Zeitung".

"FAZ": To pouczanie jest zawstydzające

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" zamieszcza opinię szefa Stowarzyszenia Europy Wschodniej Niemieckiej Gospodarki Marcusa Felsnera na temat Polski. Autor uznał za "zawstydzającą" postawę Niemców, którzy są jego zdaniem "odwróceni plecami do Odry i Nysy" i tylko od czasu do czasu "wystawiają Polakom oceny jak w szkole" albo ich napominają.

Felsner wzywa swoich rodaków, by uważnie przysłuchiwali się dyskusjom w Polsce, ponieważ sukces lub porażka integracji Polski w UE rozstrzygnie także o losach Niemiec. "Bez Polaków Niemcy nie zrozumieją swojej historii, ani też nie będą w stanie kształtować swojej przyszłości" - czytamy w "FAZ".

Autor zwraca uwagę, że PiS zawdzięcza sukces w wyborach nie "zatwardziałym ekstremistom", lecz "dużej liczbie młodych Polaków, którzy nie mają pracy lub własnego mieszkania, oraz wielu emerytom żyjącym w biedzie". "Zmiany chciał środek społeczeństwa" - zaznacza Felsner.

Jego zdaniem warunki do integracji Polski w UE są nadal dobre. Zwraca też uwagę na wysokie poparcie Polaków dla Unii. Jak podkreśla, działania Berlina sprawiają czasami wrażenie, że Niemcy "podejmują decyzje we własnym interesie, których skutki nie pytani o zdanie Polacy mają po prostu zaakceptować".

Wśród przykładów autor wymienił politykę energetyczną oraz migracyjną.

Ponad 25 lat po upadku żelaznej kurtyny "domaganie się od Polski dowodów na to, że należy ona do Europy, jest nie na miejscu"- dodaje Felsner.O przywódcy PiS-u przeczytasz w książce "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego. Portret niepolityczny" >>

Nasze najlepsze teksty z 2015 roku. Czytaj w aplikacji Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Komentarze (251)
Zaloguj się
 • vlllv

  Oceniono 59 razy 11

  Mają się też "odpieprzyć z miliardami euro, które regularnie przekazują w formie dopłat do Polski?

 • t-i-g-e-r

  Oceniono 18 razy 8

  "Emigrantów" chcą nam wstawić, bo Niemcy nie wytrzymają jak ten 1 mln który już tam jest, ściągnie rodziny 6-10 osobowe.

  Potrzebne są jakieś argumenty.

  Polacy są wygrani, bo lepiej płacić po 500zł na dziecko, niż na ludzi, którzy w większości nie będą pracować a część z nich będzie się wysadzać.

 • bilderberg500

  Oceniono 16 razy 6

  Tylko nam szlabanu granicznego w Gliwicach nie rozwalcie i nie zbombardujcie Wielunia.

 • shinshimoyet

  Oceniono 15 razy 5

  Polska to bogaty kraj, mamy sklepy i supermarkety wszystkie - nie są nasze.
  Jakoś sobie poradzimy. Przemysłu rodzimego już nie ma [prawie] bo jest własnością zagranicznych właścicieli.Jak nas wywalą lub wyjdziemy sami z UE, to damy radę bez dotacji unijnych, zawsze można związać się z takimi państwami jak Chiny,Rosja czy Syria które nie reagują na krytykę.
  Wzrośnie bieda w RP, ludzie będą wychodzić na ulice grzebiąc w śmietnikach razem z bezdomnymi....
  Kojarzy mi się to z filmem Igrzyska Głodu gdzie ludzie walczą o nadgryziony ogórek i stara szynkę :D
  I cała ta zadyma w Polsce i UE tylko z powodu...Smoleńska.
  Bez komentarza.
  Pozdrawiam

 • skrecamy-w-prawo

  Oceniono 28 razy 4

  Niemcy niech sobie o uchodźcach dyskutują.
  Lis wypier.... do swoich mocodawców.

 • dev99999

  Oceniono 12 razy 4

  Mam nadzieję, że rząd ma jaja i nie będzie się kierował "obiektywnymi" mediami, krajów zainteresowanych utrzymaniem słabej pozycji Polski i po-plecach-wyklepanym uznaniem.

 • kostuh

  Oceniono 5 razy 3

  Jak to się wszystko zaczęło!!
  ********************************************************************************************************************

  Wypowiedzi na posiedzeniach Sejmu
  Posiedzenie nr 93 w dniu 27-05-2015 (2. dzień obrad)

  1 punkt porządku dziennego:
  Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Ustawodawczej o przedstawionym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekcie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

  Poseł Wojciech Szarama:

  Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Ten głos upewnił mnie co do intencji projektodawców. Sprawa jest jednoznaczna, został wprowadzony przepis przejściowy, który ma doprowadzić do tego, że Sejm tej kadencji wybierze wszystkich pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Opinie konstytucjonalistów były zupełnie oczywiste i jasne. Sejm tej kadencji powinien wybrać trzech sędziów trybunału, Sejm następnej kadencji - dwóch, bo taka jest logika zdarzeń, takie są terminy związane z zakończeniem działalności przez poszczególnych sędziów. Natomiast tutaj mamy do czynienia z taką sytuacją, w której chce się doprowadzić poprzez swego rodzaju kruczek prawny, zresztą całkowicie nieudolny, do tego, że będzie mógł być zawarty pewien kontrakt co do wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Jest to sytuacja niedopuszczalna, niezgodna nie tylko z duchem tej ustawy, ale także z duchem konstytucji. Chcemy mieć w Polsce Trybunał Konstytucyjny, a nie trybunał kontraktowy. (Oklaski)

  Poseł Robert Kropiwnicki:

  Otóż, jak część z państwa dobrze policzyła, Sejm następnej kadencji wybierze sześciu sędziów trybunału, więc PROSZĘ NIE BLOKOWAĆ TEJ MOŻLIWOŚCI, PONIEWAŻ W INNYM PRZYPADKU OKAŻE SIĘ, ŻE SEJM NASTĘPNEJ KADENCJI WYBIERZE 11 SĘDZIÓW trybunału. Proszę się nie bać, dla wszystkich wystarczy głosowań. Dziękuję bardzo. (Poruszenie na sali)

  ************************************************************************************************************

  Czy TVP INFO/ TVN/POLSAT relacjonowały ten skok na trybunał w specjalnych wydaniach serwisów informacyjnych?
  Czy GAZETA WYBORCZA Pisała kilkadziesiąt artykułów o skoku na trybunał, zamachu stanu itp?
  Czy Martin Schulz i inni unijni dygnitarze naciskali na Polskę, organizowali debaty
  Czy Wyborcza/Nowoczesna organizowała KOD, pisał ludziom co krzyczeć na manifestacjach?

  Wszyscy mieli w pompie trybunał, a mieli równo 2 miesiące

  Chronologia zdarzeń:
  25.05.2015 Komorowski przegrywa wybory-PO/PSL wie, że straci władzę
  27.05.2015 Nowa niekonstytucyjna Ustawa mająca na celu zawłaszczenie TK 14/15 sędziów z PO
  07.10.2015 Wybór 5 sędziów

  Przez 4 miesiące cienia protestów/dwa teksty opublikowane o 1 w nocy i zdjęte przed świtem.

  Tak Wyborczej zależy na demokracji:)
  Gdzie była Wyborcza jak TVP zwalniała ponad 1000 pracowników, 25% dziennikarz za poprzedniej ekipy? To nie był czystki tylko uzasadnione oszczędności?:)

  To są jakieś jaja. Wyborcza do spółki z niemieckim Mediami szykuje zamach stanu, Axel Springer wysyła Lisa aby organizował antyrządowe demonstracje i obalał rząd.
  To są jaja z demokracji i dyktat berlina. Wybory wam się nie podobają to organizujecie kampanię nienawiści i psujecie wizerunkowe Polski potęgując i nagłaśniając każdą bzdurę tego nieudolnego rządu. Wy nieodpowiedzialni głupcy. PiS kiedyś straci władzę ale wy zamiast minimalizować skutki jego rządów dolewacie oliwy do ognia.
  Gardzę wami.

  Przeginacie pałę z ta propagandą, nie liczycie się z kosztami w walce z PiS. A płacić będziemy za to wszyscy. Przez dziesięciolecia

 • super_smaczny

  Oceniono 19 razy 3

  nie ukrywajcie newsow prosiaczki :-)

  An der dänischen Grenze zu Schweden sind am Montag Passkontrollen gestartet. Mitarbeiter von Verkehrsunternehmen überprüfen jeden Passagier in Zügen, Bussen und auf Fähren auf dem Weg aus Dänemark nach Schweden.

 • super_smaczny

  Oceniono 21 razy 3

  paszporty wkrotce obowiazkowe w krajach UE przy przekraczaniu granicy ? napiszcie prosiaczki o ponownym wprowadzeniu kontroli przez Szwedow a niebawem zapewne i Dunczykow ...wtedy pojdzie cofka i Merkel dostanie kolejny milion muzulmanskich uchodzcow i Niemcy wykopia ja ze stolka :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje