Holenderscy śledczy zbadają niezależny raport ws. zestrzelenia boeinga nad Ukrainą. Winny jest w grupie 20 Rosjan?

04.01.2016 07:24
Nieznane nagranie z miejsca katastrofy MH17

Nieznane nagranie z miejsca katastrofy MH17 (youtube.com/News Corp Australia)

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Holenderska prokuratura przestudiuje raport dziennikarzy z portalu Bellingcat
2. Raport wskazuje na udział rosyjskich żołnierzy w zestrzeleniu lotu MH 17
3. W katastrofie na Ukrainie w 2014 zginęło 298 osób - głównie obywateli Holandii


Śledczy starają się obecnie zidentyfikować osoby odpowiedzialne za katastrofę.

- Otrzymaliśmy ten raport zaraz po świętach Bożego Narodzenia - powiedział rzecznik holenderskiej prokuratury Wim de Bruin.

W wywiadzie, który pokazano w niedzielę w holenderskiej telewizji publicznej, założyciel Bellingcat Eliot Higgins powiedział, że jego organizacja zidentyfikowała grupę 20 żołnierzy rosyjskiej 53 brygady przeciwlotniczej "prawdopodobnie znających osobę, która zestrzeliła samolot, lub wśród których ta osoba jest". Brytyjski portal Bellingcat zajmuje się - jak sam informuje - obywatelskim dziennikarstwem śledczym.

Pocisk z rosyjskiej wyrzutni Buk

W ogłoszonym 13 października br. raporcie na temat katastrofy ogłoszono, że do strącenia malezyjskiego samolotu wykonującego lot MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpur, został wykorzystany wyprodukowany w Rosji pocisk ziemia-powietrze Buk. Międzynarodowe śledztwo koordynowane przez Holandię nie wskazało jednak, kto wystrzelił rakietę.

Zachód i Ukraina uważają, że maszyna najprawdopodobniej została zestrzelona przez wspieranych przez Rosję rebeliantów. Pod uwagę brana jest też inna, forsowana przez Rosję wersja, według której samolot został zestrzelony przez myśliwiec należący do ukraińskich sił powietrznych. Jak podkreślał niemiecki tygodnik "Focus", wersja ta jest jednak sprzeczna z wersją o zestrzeleniu przez siły ukraińskie pociskiem Buk, która też była propagowana przez Kreml.

Buk na Ukrainie wstawiony photoshopem

Rosyjski resort obrony już 21 lipca 2014 roku opublikował zdjęcia satelitarne, na których w pobliżu miejsca katastrofy widać baterie przeciwlotniczych pocisków rakietowych Buk rozmieszczone na terenach kontrolowanych przez Ukrainę. Zdjęcia te miały dowodzić, że wyrzutnie znajdowały się tam 17 lipca 2014 roku.

Jednak analiza zdjęć przeprowadzona przez portal Bellingcat wykazała, iż zdjęcia te nie pochodzą z 17 lipca 2014 roku - zrobiono je w czerwcu 2014 roku. Co więcej - baterie pocisków rakietowych Buk wmontowano w te zdjęcia, korzystając z programu Photoshop.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (181)
Zaloguj się
 • mikelondon

  Oceniono 59 razy 35

  PiSiory są dziwnie prokacapskie... ale dziwne jest to tylko do momentu, kiedy przypomnimy sobie na jaki język Antonio o obłednym spojrzeniu tłumaczył swój raport demaskujący polskich agentów - po pierwsze poleciał do kacapii.
  Czyli pisiory to kacapska agentura...

 • wykrywacz_klamcow

  Oceniono 49 razy 25

  Niestety rosja stała się w ostatnich czasach wylęgarnią terroryzmu.
  Zestrzelenie przez rosję pasażerskiego samolotu MH-17 jest efektem wieloletnich działań wspierania terroryzmu przez putina i jego bandę.

 • observerpl

  Oceniono 36 razy 16

  winny jest putin i pieskow - BUKi na drzewach nie rosną. Kacapie należy izolować a bandytów sądzić.

 • kacap_z_moskvy

  Oceniono 6 razy 0

  Propaganda na calego... Smiesznie to nawet. Choc i tak juz wiadomo, ze nawet w Niederlandach wiedza, ze to banderowce strzelali radzieckim Bugiem. Jak by bylo inaczej, juz dawno by wszystcy krzyczali w caly glos. A tak tylko sledstwa i mataczanie, jak w komuszej tubie propagandowej GW.

 • goodman41

  Oceniono 28 razy 0

  Do kacapskich trolli.
  Poczytajcie co czeka waszego wodza.
  Укажем в этой связи, что Запад до сих пор открыто не назвал Путина убийцей президента Польши Качиньского, хотя на руках у экспертов есть все фактические доказательства русского теракта под Смоленском в 2010 году.

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 6 razy -2

  Skoro tylko 20 zna tajemnicę to podejrzewam że już dawno nie żyją. Ba! może "dla pewności" nie ma już całej Pięćdziesiątej Trzeciej!

 • ochujek

  Oceniono 30 razy -2

  Wiarygodna Rosja gwarantowała Ukrainie nienaruszalność granic, w zamian za odstąpienie od broni jądrowej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje