"Newsweek" ma nagrania Schetyny. Oto plan na powrót do władzy i dowód: to w niego wierzy PO

03.01.2016 21:41
Grzegorz Schetyna

Grzegorz Schetyna ([Fot. Łukasz Giza/AG)

"Newsweek" dotarł do nagrania z zamkniętego spotkania Grzegorza Schetyny z członkami warszawskiej Platformy. Kandydat na szefa partii zadeklarował, że PO może wyprowadzić na ulicę milion osób.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Według relacji "Newsweeka" na spotkaniu z warszawskimi działaczami Schetyna wystąpił jako kandydat na szefa partii. Miało to miejsce kilka dni po demonstracjach KOD-u przeciwko ustawie o Trybunale Konstytucyjnym.

Komentując te protesty Schetyna mówi: - Jeżeli zrobić następną taką rzecz, to musi być nie na pięćdziesiąt tylko na dwieście tysięcy (ludzi - red). Nikt tego nie zrobi, jeśli my tego nie zorganizujemy. I to zrobimy. Trzeba być gotowym, że będzie 500 tys. ludzi. Przywieziemy z kraju milion, jak będzie trzeba. Trzeba być gotowym na wszystko, nawet na takie twarde warianty.

To właśnie ulica i Europa mają być miejscami działań Platformy jako opozycji. - Byłem w zeszłym tygodniu w Brukseli, rozmawiałem tam z politykami, oni są kompletnie zszokowani - wyjaśnia Schetyna.

Grzegorz, musisz?

Działacze na spotkaniu to zdecydowanie stronnicy Grzegorza Schetyny. Były marszałek bryluje wśród kolegów, rzuca żarty i ironiczne komentarze. Sala co i rusz wybucha śmiechem. Jeden z działaczy wygłasza nawet krótką laudację. - Pan marszałek to świetny organizator, jedyny człowiek w tej chwili, który może stanąć naprzeciw buldoga z bejsbolem, jakim jest Kaczor. Panie przewodniczący, my chcemy zdecydowania, niech strzeli pana w tej duszy to, co w panu siedzi (...) Panie marszałku, oczekujemy zdecydowania! - apeluje.

Śmiertelne błędy

Schetyna na nagraniu mówi też o "śmiertelnych błędach" Platformy. Tymi słowami określa sytuację, do której doszło podczas sejmowej debaty nad ustawą o Trybunale Konstytucyjny. Posłowie PO wyszli wówczas z sali plenarnej. - Więcej tego błędu nie popełnimy. A jak już wychodzimy, to wszyscy. A nie kogoś zostawiamy, bo to jest już kompletnie absurdalne. Jeszcze robimy konferencję na schodach. I jeszcze nie byliśmy w stanie wytłumaczyć, dlaczego wychodzimy - mówi Schetyna i dodaje: - Piszczeliśmy, żeby nas dopuścić do głosu. Nie dostaliśmy głosu, więc poszliśmy wszyscy i stanęliśmy na schodach.

Kolejnym "śmiertelnym błędem" było to, że nie powołano komisji śledczej do spraw SKOK. "Wszystko było na stole" - stwierdza były szef MSZ. Co dalej? Przegrane "trochę na własne życzenie" wybory prezydenckie i to, że nie postawiono przed Trybunałem Stanu Zbigniewa Ziobry. "I to, co nas dobiło, to to, że nie postawiliśmy Ziobry przed TS. To było na końcu. To był gwóźdź do trumny! - podsumowuje Schetyna, a ktoś z sali dopowiada: - Ziobro do trumny!

"Petru niesiony mediami"

Były marszałek wspomina również o Ryszardzie Petru, który kreuje się na lidera całej opozycji. - On jest niesiony mediami centralnymi. Wszyscy są zachwyceni. Świeżość, wspaniały polityk - ironizował Schetyna. - Gdyby ktoś z nas (...) powiedział do jakiegokolwiek posła, żeby się przestał walić w łeb, to by nas rozgnietli. Nie byłoby nas. A tutaj słyszymy, że to takie świetne, dowcipne, nowa jakość, prawdziwy lider się urodził - dodaje.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (1087)
Zaloguj się
 • buzhidao

  Oceniono 173 razy 123

  Trzeba było się mobilizować po zwycięstwie Dudy (za które, nie czarujmy się, odpowiada głównie sztab Komorowskiego), ale nie, przed kamery daliście Misia Kamińskiego, Ewkę wsadziliście w pociąg i efekty tego widzimy codziennie.

 • ministrant15

  Oceniono 164 razy 72

  Cymbale, zamiast polaczyc sily z opozycja to krytykujesz dzialania, ktore ludzie oceniaja pozytywnie. Czy dalej resztka PO musi sie zachowywac glupio, jak dotychczas?.

 • itsgettingcolder

  Oceniono 137 razy 67

  Dlaczego PO jest na każdym kroku podsłuchiwana, inwigilowana, non stop. Fajne metody, ciekawe kto za tym stoi... Ja bym chciał posłuchać prywatnych rozmów prominentów picu, bardzo ciekawych rzeczy byśmy się dowiedzieli.

 • right33

  Oceniono 74 razy 46

  Lis i nielegalne podsłuchy? Z "U Sowy" jakoś nie zauważył, a nawet wyśmiewał, a tu prosze!

 • lazy_bones

  Oceniono 75 razy 41

  Taki schetyna prosto z mostu, bez ogródek wali Polakom prawdą prosto w oczy - w dupie mam petru, bo liczy się MÓJ interes. Czy tak działa ktoś, kto jest faktycznie zmartwiony losem kraju, w którym 'upadła demokracja' i dokonano 'zamachu stanu'? To dokładnie pokazuje, na ile poważnie, te gazetowe frazesy traktują sami politycy i o co w tym wszystkim chodzi.

 • kniazwitold

  Oceniono 49 razy 37

  Mogliście dorznąć watahę jak mieliście sposobność - Tusk wolał grac na konflikcie z pis zamiast zreformować KRUS, NFZ, ZUS, górnictwo - zakiwaliście się, a właściwie zakiwał was tusio, który teraz pali głupa w Brukseli a płaci za niego 80% Polaków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX