USA zaniepokojone napięciem w Zatoce Perskiej: po ataku na ambasadę w Teheranie Arabia Saudyjska zrywa stosunki dyplomatyczne z Iranem

03.01.2016 21:21
Demonstracja antysaudyjska po egzekucji duchownego al-Nimra

Demonstracja antysaudyjska po egzekucji duchownego al-Nimra (VAHID SALEMI/AP)

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Arabia Saudyjska zerwała stosunki dyplomatyczne z Iranem
2. Wcześniej demonstranci zaatakowali ambasadę Arabii Saudyjskiej w Teheranie
3. Władze Iranu: Egzekucja szyickiego duchownego nie zostanie zapomniana
4. USA wzywają przywódców regionu do redukcji napięć


W odpowiedzi na zerwanie przez Arabię Saudyjską stosunków dyplomatycznych z Iranem USA zachęcają oba kraje do działań dyplomatycznych. - Wierzymy, że zaangażowanie dyplomacji i bezpośrednie rozmowy wciąż są niezbędne w działaniach mimo różnic - powiedział pracownik administracji prezydenta USA Baracka Obamy, cytowany przez Reutera.

Tymczasem wiceminister spraw zagranicznych Iranu Husejn Amir Abdollahian cytowany przez irańską agencję IRNA powiedział, że decyzja Rijadu o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Iranem nie sprawi, że egzekucja szyickiego duchownego zostanie zapomniana.Wiceminister podkreślił, że sobotnia egzekucja szejka Nimra al-Nimra była "wielkim błędem" Arabii Saudyjskiej.

Podkreślił też, że podczas sobotnich ataków ze strony protestujących przeciw straceniu szejka na saudyjską ambasadę w Teheranie i konsulat w Meszhedzie dyplomaci nie ponieśli żadnych szkód.

Szef MSZ Arabii Saudyjskiej Adil ibn Ahmad ad-Dżubeir ogłosił w niedzielę, że - po ostrej irańskiej reakcji na egzekucję al-Nimra i atakach na saudyjskie placówki w Iranie - władze w Rijadzie zrywają stosunki dyplomatyczne z Teheranem. Saudyjskich dyplomatów ewakuowano z Iranu.

Egzekucja al-Nimra, zdeklarowanego krytyka rządzącej w Arabii Saudyjskiej dynastii Saudów, zaostrzyła napięcia na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Teheranie, który rywalizuje z Rijadem o wpływy w regionie. W sobotę demonstranci zaatakowali ambasadę Arabii Saudyjskiej w Teheranie w proteście przeciw egzekucji al-Nimra. Demonstranci obrzucili budynek placówki saudyjskiej dyplomatycznej koktajlami Mołotowa i wtargnęli do środka, wywołując pożary w pomieszczeniach, a następnie zostali usunięci z ambasady przez policję.

Prezydent Iranu: Zabicie duchownego to pogwałcenie wartości islamu

Prezydent Iranu Hasan Rowhani nazwał zabicie saudyjskiego duchownego pogwałceniem "praw człowieka i wartości islamu" oraz oskarżył Rijad o uprawianie polityki dyskryminacji religijnej, która "w ostatnich latach zdestabilizowała region". Z kolei zdaniem saudyjskiego szefa MSZ to celem działań Iranu jest destabilizacja regionu, a Teheran "rażąco narusza wszelkie międzynarodowe konwencje".

Największa masowa egzekucja w Arabii Saudyjskiej

W sobotę w Arabii Saudyjskiej ścięto 47 osób skazanych za terroryzm, w tym właśnie Nimra al-Nimra. Większość z 47 osób straconych w sobotę w największej masowej egzekucji od lat stanowili sunnici, skazani za ataki Al-Kaidy w Arabii Saudyjskiej sprzed dekady.

Agencje zauważają, że monarchia coraz bardziej obawia się zagrożenia ze strony sunnickich grup ekstremistycznych, takich jak Państwo Islamskie (IS), oraz że celem sobotnich egzekucji było zniechęcenie Saudyjczyków do przyłączania się do dżihadystów. W ostatnim roku w atakach bombowych i strzelaninach w kraju zginęło kilkanaście osób, a IS wzywało zwolenników do dalszych zamachów. Al-Kaida ostatnio zapowiadała odwet, jeśli jej członkowie zostaną straceni.

Wśród osób, wobec których wykonano karę śmierci, było czterech szyitów, w tym duchowny al-Nimr. Oskarżano ich o zaangażowanie w ataki na policjantów podczas antyrządowych protestów w latach 2011-2013.56-letni duchowny al-Nimr był zdeklarowanym krytykiem rządzącej w Arabii Saudyjskiej dynastii Saudów. Agencje nazywają go kluczową postacią ruchu sprzeciwu, który narodził się w 2011 roku, w czasie arabskiej wiosny, na wschodzie kraju, gdzie mieszka mniejszość szyicka. Jej członkowie twierdzą, że są marginalizowani w państwie, w którym większość stanowią sunnici.

O Arabii Saudyjskiej i tym, jak powstał dzisiejszy Bliski Wschód, przeczytasz w książce "Lawrence z Arabii" >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (193)
Zaloguj się
 • artur-borubar

  Oceniono 29 razy 17

  Trzeba pamietac, ze to cale g.wno w postaci Panstwa Islamskiego to sunnici sponsorowani przez sunnickich wahabitow z Arabii Saudyjskiej. Mozna mowic co sie chce, ale szyici sa o wiele bardziej ucywilizowani od arabusow.

 • boguslawbch6808

  Oceniono 56 razy 14

  Oskarżano ich o zaangażowanie w ataki na policjantów podczas antyrządowych protestów w latach 2011-2013.
  =====================================================================
  Arabska Wiosna w Egipcie - USA poparły rebeliantów.
  Arabska Wiosna w Libii - USA poparły bojowników.
  Arabska Wiosna w Syrii - USA poparły dżihadystów.
  Arabska Wiosna w Arabii Saudyjskiej - USA poparły władzę.

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 23 razy 11

  Władze Arabii Saudyjskiej zabiły jednego z przywódców saudyjskiego Majdanu a świat zastanawia się, co ma na ten temat sądzić.
  Hipokryzja uber alles.

 • haaag

  Oceniono 15 razy 11

  Mamy zatem koalicję Iran-Irak-Syria-Liban z Rosją w tle ale z drugiej strony Turcja-Arabia Saudyjska-Jordania z Izraelem (czyli USA) w tle...Teoretycznie przewaga po stronie Chazarów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje