USA zaniepokojone napięciem w Zatoce Perskiej: po ataku na ambasadę w Teheranie Arabia Saudyjska zrywa stosunki dyplomatyczne z Iranem

03.01.2016 21:21
Demonstracja antysaudyjska po egzekucji duchownego al-Nimra

Demonstracja antysaudyjska po egzekucji duchownego al-Nimra (VAHID SALEMI/AP)

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Arabia Saudyjska zerwała stosunki dyplomatyczne z Iranem
2. Wcześniej demonstranci zaatakowali ambasadę Arabii Saudyjskiej w Teheranie
3. Władze Iranu: Egzekucja szyickiego duchownego nie zostanie zapomniana
4. USA wzywają przywódców regionu do redukcji napięć


W odpowiedzi na zerwanie przez Arabię Saudyjską stosunków dyplomatycznych z Iranem USA zachęcają oba kraje do działań dyplomatycznych. - Wierzymy, że zaangażowanie dyplomacji i bezpośrednie rozmowy wciąż są niezbędne w działaniach mimo różnic - powiedział pracownik administracji prezydenta USA Baracka Obamy, cytowany przez Reutera.

Tymczasem wiceminister spraw zagranicznych Iranu Husejn Amir Abdollahian cytowany przez irańską agencję IRNA powiedział, że decyzja Rijadu o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Iranem nie sprawi, że egzekucja szyickiego duchownego zostanie zapomniana.Wiceminister podkreślił, że sobotnia egzekucja szejka Nimra al-Nimra była "wielkim błędem" Arabii Saudyjskiej.

Podkreślił też, że podczas sobotnich ataków ze strony protestujących przeciw straceniu szejka na saudyjską ambasadę w Teheranie i konsulat w Meszhedzie dyplomaci nie ponieśli żadnych szkód.

Szef MSZ Arabii Saudyjskiej Adil ibn Ahmad ad-Dżubeir ogłosił w niedzielę, że - po ostrej irańskiej reakcji na egzekucję al-Nimra i atakach na saudyjskie placówki w Iranie - władze w Rijadzie zrywają stosunki dyplomatyczne z Teheranem. Saudyjskich dyplomatów ewakuowano z Iranu.

Egzekucja al-Nimra, zdeklarowanego krytyka rządzącej w Arabii Saudyjskiej dynastii Saudów, zaostrzyła napięcia na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Teheranie, który rywalizuje z Rijadem o wpływy w regionie. W sobotę demonstranci zaatakowali ambasadę Arabii Saudyjskiej w Teheranie w proteście przeciw egzekucji al-Nimra. Demonstranci obrzucili budynek placówki saudyjskiej dyplomatycznej koktajlami Mołotowa i wtargnęli do środka, wywołując pożary w pomieszczeniach, a następnie zostali usunięci z ambasady przez policję.

Prezydent Iranu: Zabicie duchownego to pogwałcenie wartości islamu

Prezydent Iranu Hasan Rowhani nazwał zabicie saudyjskiego duchownego pogwałceniem "praw człowieka i wartości islamu" oraz oskarżył Rijad o uprawianie polityki dyskryminacji religijnej, która "w ostatnich latach zdestabilizowała region". Z kolei zdaniem saudyjskiego szefa MSZ to celem działań Iranu jest destabilizacja regionu, a Teheran "rażąco narusza wszelkie międzynarodowe konwencje".

Największa masowa egzekucja w Arabii Saudyjskiej

W sobotę w Arabii Saudyjskiej ścięto 47 osób skazanych za terroryzm, w tym właśnie Nimra al-Nimra. Większość z 47 osób straconych w sobotę w największej masowej egzekucji od lat stanowili sunnici, skazani za ataki Al-Kaidy w Arabii Saudyjskiej sprzed dekady.

Agencje zauważają, że monarchia coraz bardziej obawia się zagrożenia ze strony sunnickich grup ekstremistycznych, takich jak Państwo Islamskie (IS), oraz że celem sobotnich egzekucji było zniechęcenie Saudyjczyków do przyłączania się do dżihadystów. W ostatnim roku w atakach bombowych i strzelaninach w kraju zginęło kilkanaście osób, a IS wzywało zwolenników do dalszych zamachów. Al-Kaida ostatnio zapowiadała odwet, jeśli jej członkowie zostaną straceni.

Wśród osób, wobec których wykonano karę śmierci, było czterech szyitów, w tym duchowny al-Nimr. Oskarżano ich o zaangażowanie w ataki na policjantów podczas antyrządowych protestów w latach 2011-2013.56-letni duchowny al-Nimr był zdeklarowanym krytykiem rządzącej w Arabii Saudyjskiej dynastii Saudów. Agencje nazywają go kluczową postacią ruchu sprzeciwu, który narodził się w 2011 roku, w czasie arabskiej wiosny, na wschodzie kraju, gdzie mieszka mniejszość szyicka. Jej członkowie twierdzą, że są marginalizowani w państwie, w którym większość stanowią sunnici.

O Arabii Saudyjskiej i tym, jak powstał dzisiejszy Bliski Wschód, przeczytasz w książce "Lawrence z Arabii" >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (193)
USA zaniepokojone napięciem w Zatoce Perskiej: po ataku na ambasadę w Teheranie Arabia Saudyjska zrywa stosunki dyplomatyczne z Iranem
Zaloguj się
 • tow.lenin.wiecznie.zywy

  Oceniono 4 razy 0

  Wielki Mufti Arabii Saudyjskiej odkrył - nomen-omen - Amerykę!

  'ISIS pracuje dla Izraela!'

  Abdul-Aziz ibn Abdullah Al asz-Szejch, 72-letni wielki mufti Arabii Saudyjskiej, w wywiadzie dla miejscowej gazety stwierdził, że tzw. "Państwo Islamskie" działa w porozumieniu z Izraelem i realizuje jego interesy.

  – Terroryści z Daesz to w rzeczywistości izraelscy żołnierze. (...). Nie można mówić o nich jako o wyznawcach islamu. – powiedział saudyjski duchowny. Wyraził przekonanie, że niedawne groźby Abu Bakra al-Bagdadiego pod adresem Izraela to blef. Nazwał go "kłamcą", a całe "Państwo Islamskie" – "częścią reżimu syjonistycznego". Wielki mufti porównał też tę organizację do charydżytów – odłamu muzułmanów, który w VII wieku zbuntował się przeciw kalifowi Alemu, czwartemu z bezpośrednich następców Mahometa.

  Część komentatorów interpretuje wypowiedzi saudyjskiego duchownego jako zabieg Rijadu mający ratować wizerunek państwa, ponieważ to Arabię Saudyjską dość powszechnie podejrzewa się o wspieranie "Państwa Islamskiego".

  xportal.pl/?p=24110

 • smerfofil

  0

  Małymi krokami Bliski Wschód zmierza do wielkiej wojny.

 • jluc

  Oceniono 2 razy 2

  Arabia Saudyjska, prywatne państwo... 99% to pustynia, wiekszość mieszkańców to obcokrajowcy-najemnicy....
  Mysz obraziła sie na słonia! ryczy i chce mu dokopać!!!

 • panhoryzontu

  Oceniono 4 razy 0

  Rozwiązanie problemu na Bliskim Wschodzi to nagonić jeden kraj islamski na drugi, a jak jeszcze kolejne się dołączą, to będzie znowu spokój przez 20 lat...

 • zigzaur

  Oceniono 3 razy -1

  Defilada armii Arabii Saudyjskiej. Marsze i pieśni wojskowe zupełnie inne niż w Europie:
  www.youtube.com/watch?v=5PHP-RyhYN8

 • agencik07

  Oceniono 4 razy -4

  Pozdrawiam radzieckich internautów tak licznie gromadzących się na naszych forach internetowych i jakże chętnie dzielących się z nami "swoimi opiniami" pogłębiając naszą wiedzę geopolityczną!

 • drzejms-buond

  Oceniono 4 razy -2

  Wszystko według amerykańskiego planu
  Punkt pierwszy- obniżyć cenę ropy by wciągnąć Arabię do wojny- załatwione
  Punkt drugi.- namącić i ustawić przeciw sobie samych Arabów- załatwione...
  Punkt trzeci...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje