"Matka szlakiem, a pociecha po zmrożonym śniegu". Pokaz bezmyślności w Tatrach [WIDEO]

03.01.2016 16:55
Bezmyślni turyści w Tatrach

Bezmyślni turyści w Tatrach (Youtube.com/bzycus | MAREK PODMOKŁY)

Kilkanaście wypadków śmiertelnych i apele TOPR na nic - w Tatrach nie brakuje turystów, którzy zdają się lubić ryzyko. Według internauty, który nagrał zdarzenie, dziecko pod "opieką" matki podchodziło na Kondracką Przełęcz... na czworaka po zlodowaciałym śniegu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Film nagrany 1 stycznia został umieszczony w serwisie Youtube. Jego autor podchodził na Kondracką Przełęcz żółtym szlakiem pieszym. Według jego relacji z przeciwnej strony, od Doliny Kondratowej podchodziła rodzina - matka szlakiem, a dziecko na czworaka po zmrożonym śniegu. "Nie dał rady dotrzeć do końca... Na szczęście cały czas był pod baczną obserwacją mamy" - pisze autor filmu.To nie pierwszy pokaz bezmyślności jaki obserwujemy tej zimy. Tego samego dnia, z oddalonej o kilka kilometrów od Kondrackiej, Przełęczy Liliowe dwie osoby schodziły bez raków, poślizgnęły się i zjechały po zlodowaciałym śniegu. Z kolei w święta grupa stu osób nie chciała zejść pieszo z Morskiego Oka. Turyści dzwonili do TOPR-u i na policję z żądaniem transportu. Części osób - w tym osobom starszym i małym dzieciom - udzielono pomocy.Na nic apele ratowników

W ciągu ostatnich kilku dni w Tatrach zginęło już 13 osób. Ratownicy TOPR apelują, by powstrzymać się od wychodzenia w wysokie partie gór, bo jak mówią - warunki w Tatrach są skrajnie trudne, bardzo łatwo o wypadek. Ostrzegają też, że dobre wyposażenie - raki, czekan i kask w takich warunkach nie gwarantują bezpieczeństwa nawet doświadczonym turystom.

TOPR apeluje! "Zrezygnujcie z wyjść w wyższe partie Tatr" >>>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (141)
Zaloguj się
 • brzezina_morska

  Oceniono 82 razy 72

  "Na szczęście cały czas był pod baczną obserwacją mamy" - i zatrzymałaby go wzrokiem, w locie.

 • plorg

  Oceniono 90 razy 66

  Dlaczego walczycie ze starymi dobrymi mechanizmami ewolucji???
  Przestaliście już w nią wierzyć???

 • rave8

  Oceniono 84 razy 50

  To jest straszne jak ludzie idą w góry! Nie zdają sobie sprawy z zagrożenia! Ja wchodziłem w zeszłym roku na Giewont, lipiec, skwar, wszyscy w krótkich spodenkach, japonki, klapki, małe dzieci - koszmar! Ja jedyny byłem przygotowany: dwa czekany, raki, profesjonalna odzież, specjalistyczny mocno spłaszczony namiot (żeby opierał się wiatrom), butle z tlenem - najgorsze były te ich drwiące spojrzenia ignorantów. A przecież to GÓRY i wszystko może się zmienić w sekundę! Wejście podzieliłem na 4 dni, co paręset metrów obóz, aklimatyzacja, oczywiście poręczówki na każdym etapie i ostatniego dnia atak na szczyt. Co dzień rano znajdowałem w przedsionku mojego namiotu puszki po Coli i opakowania po chipsach! Przeklęci amatorzy! W końcu zdobyłem szczyt, zużyte butle zostawiłem w pod krzyżem w strefie śmierci, gdzie -o zgrozo! - spotkałem babcię z dwójką wnucząt! Schodziłem kolejne 4 dni, ale przeżyłem tę próbę umiejętności i charakteru. Pod koniec sierpnia planuję wejść na Kopiec Kościuszki, w stylu alpejskim - ale jak zobaczę turystów z dziećmi i watą cukrową, to dzwonię na policję.
  ~Prawdziwy człowiek gór, alpinista, profesjonalsta

 • dertyf

  Oceniono 54 razy 48

  Ludzie głupieją hurtowo i mądrzeją detalicznie.
  Wisława Szymborska

 • tow.lenin.wiecznie.zywy

  Oceniono 34 razy 30

  Nie rozumiem lamentów, pozwólmy selekcji naturalnej robić co do niej należy - im więcej martwych debili w wyniku działania jej praw, tym lepiej dla wszystkich.

  :)

 • stary_zgredek

  Oceniono 39 razy 29

  Dajcie już sobie spokój. Oni zawsze pójdą w góry. Można zrobić 1000 kampanii, powiesić 20 plakatów na każdym szlaku. Pójdą. Ludzie, między innymi, dzielą się na ludzi rozsądnych i debili. Cywilizacja ze swoimi przepisami i zasadami jest dla debili w miarę bezpieczna. Niestety góry są bezwzględne. Ja się tylko śmieję z tych debili i trochę cieszę, że się sami eliminują. Dlaczego cieszę ? Bo ich debilizm stanowi poważne zagrożenie w przypadku naszego spotkania w cywilizacji. To właśnie Ci debile jeżdżą po pijaku, palą papierosa na stacji beznynowej itp.

 • Black Swan

  Oceniono 43 razy 11

  nie takie górki my ze szwagrem przeskakiwali... Człowiek na tym filmiku próbuje pokonać samego siebie, sprawdzić granice swojej wytrzymałości, z uporem godnym tytanów dąży do wyznaczonego celu a wy zamiast go wzmocnić, zdopingować do przesunięcia granicy i podjęcia jeszcze większego wysiłku to robicie sobie z niego jaja... Gdzie wasze sumienia, fotelowi alpiniści?

 • nienoto

  Oceniono 17 razy 9

  No i stało mu się coś? Teraz jest głupkiem, ale jak mu się spodoba łażenie po górach i za 15 lat z kilogramami sprzętu pójdzie w Himalaje czy gdzieś w wyprawie za grube tysiące złotych i tam zginie to będziecie gadać z szacunkiem że bohater... Zresztą gó...arz powinien siedzieć przed komputerem a nie łazić po trawie....

 • jedenz1

  Oceniono 8 razy 8

  Kiedyś, pod koniec września szedłem na Wołowcu po pas w śniegu! Od tego czasu nie pójdę w góry w innym okresie niż lato. I nie rozumiem ludzi, którzy to robią - bez przygotowania i bez sprzętu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje