"W ostatnich 8 latach nie mieliśmy pluralizmu za grosz w mediach publicznych". To komentarz Kancelarii Prezydenta o wypowiedzi komisarza UE

03.01.2016 13:46
Marek Magierowski

Marek Magierowski (Adam Stępień)

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Marek Magierowski z KP odniósł się do słów komisarza Oettingera
2. Unijny komisarz opowiedział się za objęciem Polski nadzorem KE
3. Jako powód Oettinger podał zmiany w mediach


- Mam nadzieję, że zarówno Komisja Europejska, jak i niektórzy europarlamentarzyści, którzy równie ochoczo krytykują dzisiaj rząd, za to co robi choćby w przypadku ustawy medialnej, żeby pochylili się i przyjrzeli się temu, co działo się w ostatnich latach w Polsce. Czy rzeczywiście jest mowa o tym, co podnosił wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, że istnieje groźba, że naruszona zostanie zasada pluralizmu mediów publicznych. Przepraszam, ale w ostatnich 8 latach nie mieliśmy pluralizmu za grosz w mediach publicznych i wtedy żaden komisarz europejski, żaden europarlamentarzysta nie ubolewał - powiedział w "Kawie na ławę" Marek Magierowski, dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta.

- Każda krytyka dzisiaj wydaje mi się paradoksalna, powtarzam w kontekście tego, co działo się w ciągu ostatnich 8 lat - dodał. - Wymieniamy szefów spółek medialnych dlatego, że przede wszystkim Telewizja Publiczna, po części także Polskie Radio, stały się mediami partyjnymi i to głęboko partyjnymi - podkreślił.

Prezydent podpisze ustawę już poniedziałek?

Magierowski, pytany o to, kiedy prezydent Andrzej Duda podpisze tzw. ustawę medialną, odpowiedział, że nie jest wykluczone, iż zrobi to nawet w poniedziałek. Podkreślił jednak, że prezydent podejmie tę decyzję w stosownej chwili, na co ma 21 dni.

Komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Guenther Oettinger opowiedział się na łamach dziennika "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS) za objęciem Polski nadzorem Komisji Europejskiej. Jako powód podał m.in. zmiany w mediach. Niemiecki polityk zaznaczył, że podczas wyznaczonego na 13 stycznia posiedzenia Komisji Europejskiej opowie się za takim rozwiązaniem.

W czwartek Senat zaakceptował nowelę tzw. ustawy medialnej, która przewiduje wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia. Nowelizacja zakłada też zmniejszenie liczebności rad nadzorczych spółek medialnych, a także powoływanie ich nowych organów przez ministra skarbu państwa "do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (505)
Zaloguj się
 • vytrisalov

  Oceniono 155 razy 89

  Piss wklucza Polskę z Unii Europejskiej.
  Pan Duda nosi kapcie prezesa. Kapciowy prezydent....
  Za grosz honoru.

 • marek marczykiewicz

  Oceniono 140 razy 84

  Ma racje rzecznik bachora! Przecież krytyka rzadu pis to brak pluralizmu. Ma być jak w tv trwam: niczym nieskrępowany pisowski monolog.
  A co do podpisu to mógł już sobie dać spokój z zabieraniem głosu. Przecież wiemy, że bachor podpisze wszystko co mu prezes podsunie, nawet zas.any papier toaletowy;-)

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 95 razy 81

  Sz.Panie Magierowski,a program cykliczny p.Pospieszalskiego przykrywał wszystkie inne programy publicystyczne przez tyle lat!...zapomniał Pan?. Nie wspomnę już o celebrowanych mszach świętych,gdzie tylko można i przy każdej okazji( Jasna Góra, pod Pałacem Prezydenckim co miesiąc przez 5 lat,wszystkie święta państwowe rozpoczynające się mszami itd.) Czy tak pismak jak Pan, nie śledził programów w TVP?

 • hart5

  Oceniono 123 razy 71

  a najlepszym przykładem tego braku pluralizmu jest program Pospieszalskiego.
  czy pan Duda już obstalował helikopterek?

 • student_zebrak

  Oceniono 79 razy 65

  panie Magierowski, ja doskonale pamietam wasza cenzure, gdy z Lisickim zarzynaliscie Rzepe. Byliscie wyjatkowo jednostronni. Rozlozyliscie najlepsza gazete w kraju.
  PiSarczyki od siedmiu bolesci.

 • 1-wolne

  Oceniono 75 razy 61

  To że pan Magierowski może mówić takie bzdury świadczy najlepiej że pluralizm w mediach był i jeszcze jest.Ale jak długo?

 • katolik1969

  Oceniono 59 razy 47

  co dopiero w poniedziałek??? duda dostał trochę wolnego? chyba jarek dał w palnik i zapomiał sługusa ściągnąć z urlopu szybciej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje