Prawosławny duchowny w orędziu: Europa jest chrześcijańska już tylko z nazwy. Postępuje laicyzacja

03.01.2016 12:58
Galeria handlowa przygotowana do świąt

Galeria handlowa przygotowana do świąt (Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta)

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Orędzie przed zbliżającą się prawosławną wigilią Bożego Narodzenia
2. Abp Jakub pisze m.in. o problemach współczesnej Europy, laicyzacji i imigrantach
3. "Nasze społeczeństwo stało się hedonistyczne - nic od siebie" - wylicza


"Żyjemy obecnie w czasach niełatwych" - ocenia w bożonarodzeniowym orędziu abp Jakub, ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej. Zwraca uwagę, że choć tragiczne wydarzenia nie dotykają nas bezpośrednio, to wciąż słyszymy o konfliktach zbrojnych czy aktach terroru, gdzie są ofiary śmiertelne lub ranni, a wiele osób musi szukać schronienia na "obcej sobie ziemi".

"Imigranci są nam obcy, a często wrogo nastawieni do chrześcijan"

"Z trwogą i bólem serca przyjmujemy wieści o śmierci naszych braci w wierze, którzy są zabijani tylko dlatego, że są chrześcijanami. Słyszymy również o napływie imigrantów i uchodźców, którzy są nam obcy co do religii i zwyczajów, a często nawet wrogo nastawieni do chrześcijan, zmieniając w ten sposób tożsamość Europy. Jak paradoks brzmią dla wielu nawoływania ludzi wiary, by ich przyjmować w imię Chrystusa, bo to jest nasz ewangeliczny obowiązek" - dodał abp Jakub.

Hierarcha pyta w liście skierowanym do wiernych i duchowieństwa, gdzie szukać przyczyn tych "zatrważających wydarzeń i przemian". Pyta też, czy "Europejczycy zasłużyli na to, by w tym momencie zetknąć się z tymi problemami, a w przyszłości być może czuć się tak, jak czują się obecnie chrześcijanie zamieszkujący tereny Bliskiego Wschodu czy Afryki".

"Odpowiedź jest chyba prosta. Jeśli przykładem swego życia chrześcijanin nie jest w stanie zmienić innego człowieka i pociągnąć go za sobą, jak czynili to pierwsi świadkowie chrześcijańskiej wiary, nie będziemy w stanie odwrócić biegu wydarzeń" - uważa abp Jakub.

"To nie imigranci i uchodźcy wygonili Europejczyków z ich świątyń"

"Czy Europa obecnie jest chrześcijańską? Tak, ale tylko z nazwy! Sprzeciwianie się chrześcijańskim zasadom, postępująca laicyzacja, puste świątynie mówią same za siebie. To przecież nie imigranci i uchodźcy wygonili Europejczyków z ich świątyń, to przecież nie oni sprzedają świątynie na inne cele, tak jak ma to miejsce obecnie w krajach Europy Zachodniej" - napisał.

Święta to nie czas "próżności, zabaw i obżarstwa"

"Niestety, nasze społeczeństwo stało się hedonistyczne, chcemy być tylko konsumentami dóbr, nie dając z siebie nic. Z przykrością musimy stwierdzić, że jeśli się nie zmienimy, czeka nas to, co się stało w historii z żyjącymi podobnie do nas" - dodał prawosławny hierarcha. I podkreślił, że święta chrześcijańskie to czas "refleksji nad życiem i sensem istnienia, to czas pracy nad sobą" a nie czas "próżności, zabaw i obżarstwa", bo tak - jak napisał - obchodzą swe święta poganie i niewierzący.

Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego

Zdecydowana większość prawosławnych parafii w Polsce Boże Narodzenie obchodzi według kalendarza juliańskiego, czyli 13 dni po katolikach. Wigilia wypada więc 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim. Boże Narodzenie w tym terminie świętują też - wraz z Polskim Autokefalicznym Kościołem Prawosławnym - wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy i staroobrzędowcy.

Największe skupiska prawosławnych w Polsce są w województwie podlaskim, na terenie dwóch prawosławnych diecezji: białostocko-gdańskiej i warszawsko-bielskiej.

Dokładnych danych co do liczby prawosławnych w kraju nie ma. Przedstawiciele polskiej Cerkwi szacują, że wiernych jest 450-500 tys. Według danych GUS z ostatniego spisu powszechnego, ale uznawanych przez hierarchów za niemiarodajne, przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało wówczas 156 tys. osób.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (345)
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 137 razy 71

  "Sprzeciwianie się chrześcijańskim zasadom, postępująca laicyzacja, puste świątynie mówią same za siebie."- czy mi się wydaje, czy rzeczywiście prawosławny jakby przejął sposob mowienia od "najlepszych" mistrzow wystapień z polskiego kk?
  Drodzy księża, to wy wypędzacie ludzi z kościołów. To wasza pycha, wasze rosnace potrzeby, wasze łamanie podstawowych przykazań sprawia, że kościoły pustoszeją. Wszystkie. I nie o konsumpcjonizm chodzi ogólny, tylko o zawłaszczanie prawa do mądrości, sprawiedliwości, uczciwości. To wy nas uczycie, że najważniejsze to MIEĆ, nie BYĆ.

 • 1627cd1410

  Oceniono 120 razy 66

  niestety episkopat próbuje zawrócić Wisłę kijem i poparł sektę smoleńską; przyspieszy to jedynie proces laicyzacji Polaków oraz lawinową utratę pogłowia wiernych...
  zostaną mohery. nawet wierzący katolik nie chce dziś mieć nic wspólnego z kościołem w Polsce, bo ten zachowuje się jak zacofana sekta wtryniająca nos w politykę!

 • szlag_mnie_trafi

  Oceniono 60 razy 50

  "Niestety, nasze społeczeństwo stało się hedonistyczne, chcemy być tylko konsumentami dóbr, nie dając z siebie nic."

  Qrwa, praca na dwóch etatach, po 12 godzin dziennie, do 67-70 roku życia, a ten mi mówi - "nie dajecie nic z siebie". A kiedy klecho TY tyle pracowałeś? Choć przez miesiąc w życiu?

 • moherowy_dresiarz

  Oceniono 100 razy 48

  .

  PiSlamizacja zamiast Islamizacji ... obawialiśmy się Islamskich terrorystów a mamy na pokładzie rodzimych terrorystów PiSlamski dla których katotaliban jest celem samym w sobie.
  Dzisiaj , niejaki "królik" Terlikowski dał popis swego chamstwa na antenie ZETki wypominając Krzemińskiemu że ten nie ma dzieci to nie ma prawa w tych kwestiach się wypowiadać ... a kto dał takie prawo purpuratom , kto dał takie prawo Pawłowicz , kto wreszcie dał takie prawo bezdzietnemu Kaczyńskiemu. Kto wam " katolicy" daje prawo aby sadzić tych którzy wierzą w Boga, ale nie wierzą w Kościół i posłannictwo jego funkcjonariuszy . To wy doprowadzacie do tego że świątynie pustoszeją..... to wy tworzycie Piekło tutaj na Ziemi . Tam nie ma Piekła i doskonale o tym wiecie .... piekło jest tutaj za wasza przyczyną .

 • justas32

  Oceniono 52 razy 38

  Słusznie. Po co wierzyć w istoty posiadające supermoce w XXI wieku ?

 • karasek432

  Oceniono 45 razy 37

  Im naród ciemniejszy bez wykształcenia tam religia ma większe przebicie a człowiek wykształcony znający jak świat wygląda w rzeczywistości nie da sobie wciskać ciemnoty i zabobonów.

 • bergg

  Oceniono 80 razy 36

  Hedonistyczni są pastuchy. Ale wiecznie to trwać nie będzie. Baranów wszędzie ubywa to i w Polsce ubędzie to tylko kwestia czasu, chyba że cofniemy się do średniowiecza.

 • jurek4491

  Oceniono 80 razy 34

  A co może nie wolno laicyzować a chrystianizować wolno .
  Czary mary , czary mary , powoli bo powoli odchodzą w siną dal , DUPENCJE im latają , boją się że czas szarlataństwa przemija .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje