Prawosławny duchowny w orędziu: Europa jest chrześcijańska już tylko z nazwy. Postępuje laicyzacja

03.01.2016 12:58
Galeria handlowa przygotowana do świąt

Galeria handlowa przygotowana do świąt (Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta)

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Orędzie przed zbliżającą się prawosławną wigilią Bożego Narodzenia
2. Abp Jakub pisze m.in. o problemach współczesnej Europy, laicyzacji i imigrantach
3. "Nasze społeczeństwo stało się hedonistyczne - nic od siebie" - wylicza


"Żyjemy obecnie w czasach niełatwych" - ocenia w bożonarodzeniowym orędziu abp Jakub, ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej. Zwraca uwagę, że choć tragiczne wydarzenia nie dotykają nas bezpośrednio, to wciąż słyszymy o konfliktach zbrojnych czy aktach terroru, gdzie są ofiary śmiertelne lub ranni, a wiele osób musi szukać schronienia na "obcej sobie ziemi".

"Imigranci są nam obcy, a często wrogo nastawieni do chrześcijan"

"Z trwogą i bólem serca przyjmujemy wieści o śmierci naszych braci w wierze, którzy są zabijani tylko dlatego, że są chrześcijanami. Słyszymy również o napływie imigrantów i uchodźców, którzy są nam obcy co do religii i zwyczajów, a często nawet wrogo nastawieni do chrześcijan, zmieniając w ten sposób tożsamość Europy. Jak paradoks brzmią dla wielu nawoływania ludzi wiary, by ich przyjmować w imię Chrystusa, bo to jest nasz ewangeliczny obowiązek" - dodał abp Jakub.

Hierarcha pyta w liście skierowanym do wiernych i duchowieństwa, gdzie szukać przyczyn tych "zatrważających wydarzeń i przemian". Pyta też, czy "Europejczycy zasłużyli na to, by w tym momencie zetknąć się z tymi problemami, a w przyszłości być może czuć się tak, jak czują się obecnie chrześcijanie zamieszkujący tereny Bliskiego Wschodu czy Afryki".

"Odpowiedź jest chyba prosta. Jeśli przykładem swego życia chrześcijanin nie jest w stanie zmienić innego człowieka i pociągnąć go za sobą, jak czynili to pierwsi świadkowie chrześcijańskiej wiary, nie będziemy w stanie odwrócić biegu wydarzeń" - uważa abp Jakub.

"To nie imigranci i uchodźcy wygonili Europejczyków z ich świątyń"

"Czy Europa obecnie jest chrześcijańską? Tak, ale tylko z nazwy! Sprzeciwianie się chrześcijańskim zasadom, postępująca laicyzacja, puste świątynie mówią same za siebie. To przecież nie imigranci i uchodźcy wygonili Europejczyków z ich świątyń, to przecież nie oni sprzedają świątynie na inne cele, tak jak ma to miejsce obecnie w krajach Europy Zachodniej" - napisał.

Święta to nie czas "próżności, zabaw i obżarstwa"

"Niestety, nasze społeczeństwo stało się hedonistyczne, chcemy być tylko konsumentami dóbr, nie dając z siebie nic. Z przykrością musimy stwierdzić, że jeśli się nie zmienimy, czeka nas to, co się stało w historii z żyjącymi podobnie do nas" - dodał prawosławny hierarcha. I podkreślił, że święta chrześcijańskie to czas "refleksji nad życiem i sensem istnienia, to czas pracy nad sobą" a nie czas "próżności, zabaw i obżarstwa", bo tak - jak napisał - obchodzą swe święta poganie i niewierzący.

Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego

Zdecydowana większość prawosławnych parafii w Polsce Boże Narodzenie obchodzi według kalendarza juliańskiego, czyli 13 dni po katolikach. Wigilia wypada więc 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim. Boże Narodzenie w tym terminie świętują też - wraz z Polskim Autokefalicznym Kościołem Prawosławnym - wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy i staroobrzędowcy.

Największe skupiska prawosławnych w Polsce są w województwie podlaskim, na terenie dwóch prawosławnych diecezji: białostocko-gdańskiej i warszawsko-bielskiej.

Dokładnych danych co do liczby prawosławnych w kraju nie ma. Przedstawiciele polskiej Cerkwi szacują, że wiernych jest 450-500 tys. Według danych GUS z ostatniego spisu powszechnego, ale uznawanych przez hierarchów za niemiarodajne, przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało wówczas 156 tys. osób.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (345)
Prawosławny duchowny w orędziu: Europa jest chrześcijańska już tylko z nazwy. Postępuje laicyzacja
Zaloguj się
 • eve.666

  0

  Kaczka Dziwaczka - Jan Brzechwa
  Biblia - autor nieznany
  Oba przykładowe tytuły to bajki, tylko dlaczego nie zarzynacie się o bajki Brzechwy a w imię tej drugiej potraficie mordować?

 • motomycha

  Oceniono 2 razy 0

  laicyzacja moze postepuje ale ludzie tez coraz czesciej pytaja o bron..bron kupuja,skoble zamki,zabezpieczenia,gazy,palki,alarmy...az sie ostatnio zasmialem z tego wszystkiego..wiem bo jestem w temacie ubezpieczen w niemczech i czesto z kliwentami prowadze rozmowy tak na kazdy temat. Gadam im ze kiedys niezamykali samochodu nawet a oni "A bo strach teraz,akiedys nie bylo,, kiedys getta a teraz sami sie zamykaja w strzezonych osedlach i robia patrole obywatelskie..Poza tym powiem wam ze jest duzy odsetek gmin niemieckich ktore sa zadluzone do tego stopnia ze rezygnuja z roznych rzecz np utrzymywania basenu albo organizowania sylwestra ...ludzie co to sie dziejeje

 • manolo1946

  Oceniono 3 razy 1

  Co ten Bóg nasz Wam zrobił, że go wciąż atakujecie ? Skoro niby nie istnieje, to po co coś nieistniejącego tak zaciekle zwalczacie ? :-) Z kim walczycie skoro Boga nie ma i po co :) ?

 • artur.1967

  Oceniono 1 raz 1

  na szczęście do krajów gdzie króluje prawosławie ci imigranci się nie pchają bo socjal marny i nie ma frajerów którzy będą na nich pracować.nie wiem po co się martwi

 • maxthebrindle

  Oceniono 9 razy -7

  Straszliwie mnie rajcuje, gdy przedstawiciele obcej, napływowej religii, która po wtargnieciu do Europu podstępem, manipulacja i terrorem doprowadziła do zniszczenia oryginalnej i przebogatej kultury europejskiej, nawołują dziś do obrony 'chrześcijańskich korzeni naszej cywilizacji'...

 • norbertrabarbar

  Oceniono 3 razy 1

  Słysząc tą wypowiedź Arcybiskup Wesołowski siedzący po prawicy Ojca swego na moment przestał smarować prącie wazeliną, pogłaskał po główce małego, dopiero co wniebowziętego chłopca, który stał przy nim z opuszczonymi majteczkami, i uśmiechnął się.
  - Są jeszcze na ty świecie ludzie z prawdziwymi chrześcijańskimi wartościami - powiedział Arcybiskup Wesołowski.
  - Proszę, nie... - wyjąkał chłopiec.
  - Wszystko będzie dobrze - Arcybiskup Wesołowski wrócił do swojego słoja z wazeliną, który dostał zaraz po śmierci od swoich cześniej zmarłych przyjaciół.

 • bronek_pierdola

  Oceniono 1 raz 1

  Ubogacaja nasza Europe !

 • amur-49

  Oceniono 16 razy -10

  Europa nie jest chrześcijańska. Europa swą kulturę zawdzięcza greckiej myśli filozoficznej i rzymskiemu prawu. Chrześcijaństwo odcisnęło swoje wielkie piętno na europejskiej kulturze, ale nie było to piętno zawsze pozytywne. Wprost przeciwnie - przez całe średniowiecze to właśnie chrześcijaństwo było potężnym hamulcem cywilizacyjnego rozwoju Europy i dopiero jak Oświecenie pokazało klechom, że ich miejsce w świątyni i na klęczniku, a nie w codziennym, a zwłaszcza politycznym życiu - postępy cywilizacyjne ruszyły z miejsca. Nie sugeruję tu, że Kościół ze swym klerem jest niepotrzebny - hołota nie ma zwyczaju zajmować się myślami o takich imponderabiliach jak np. dobro i zło. To i lepiej, że za nią myśli (kiepsko, bo kiepsko, ale jednak) ksiądz pleban. Tylko niech księżulo zna swoje miejsce w szyku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje