Dziennikarz o węgierskich mediach publicznych: "Nowomowa i propaganda sukcesu"

03.01.2016 12:00
Premier Węgier Viktor Orbán

Premier Węgier Viktor Orbán (YVES HERMAN / REUTERS / REUTERS)

"Wiadomości telewizyjne to ciąg opowieści o sukcesach i przegląd aktywności członków rządu" - tak węgierskie media pod rządami premiera Viktora Orbana opisuje na Facebooku dziennikarz Jarosław Giziński. "Mam nadzieję, że tego nie skopiujemy", komentują inni.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Wróciłem właśnie z Węgier", zaczyna swój wpis publikujący m.in. we "Wprost" dziennikarz Jarosław Giziński. Jak opisuje, był on w podróży prywatnie, jednak przez kilka dni miał okazję śledzić węgierskie media państwowe. Co w nich zaobserwował?

"Nowomowa i propaganda sukcesu przykrawana na średnio lotnego absolwenta szkoły elementarnej chwilami obraża inteligencję", pisze dziennikarz. "Te same zdania i celne ustępy powtarzają się kilka razy w ciągu tygodnia, dwóch, dopóki nie zostaną wmłotkowane w mózgi odbiorców", czytamy we wpisie na Facebooku.

Wiadomości telewizyjne określa jako "opowieści o sukcesach i przegląd aktywności członków rządu", a rozmowy z politykami są jego zdaniem prowadzone "według modelu 'dlaczego ma pan rację?'".

Wróciłem właśnie z Węgier. To był wprawdzie prywatny wypad sylwestrowy ale przez cztery dni śledziłem węgierskie media,...

Posted by Jaroslaw Gizinski on 2 stycznia 2016


"Największa klęska partii Orbana"

Jak w węgierskich mediach publicznych prezentowana jest opozycja? "Wyrwane z kontekstu zdania służą co najwyżej zilustrowaniu małości i nikczemności przeciwników politycznych" - opisuje dziennikarz.

"Oczywiście opozycja podjęła walkę tym samym mieczem, jest równie agresywna, czasem knajacka. Jeśli krzyczy zbyt głośno, wówczas pada argument o 'terrorze opinii'", czytamy we wpisie Gizińskiego.

"W sumie dość to przygnębiające", podsumowuje dziennikarz i zaznacza: "polityka medialna to w moich oczach największa klęska Fideszu (partii Viktora Orbana - red)".

"Mam nadzieję, że nie skopiujemy tego od braci Węgrów"W komentarzach dziennikarz zwraca uwagę na efekty takiej formy mediów publicznych: "Oglądalność głównego kanału informacyjnego telewizji publicznej (M1) to jakieś 3-4 proc., a wszystkich razem programów TV publicznej to w porywach 15 proc.", opisuje."Mam nadzieję, że nie skopiujemy tego od braci Węgrów" - komentuje publicysta Igor Janke. "Dobra lekcja jak nie 'naprawiać' mediów. Może ktoś i u nas skorzysta zanim zrobi się za późno", pisze z kolei redaktor naczelny "Wprost" Tomasz Wróblewski."/>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (59)
Zaloguj się
 • maks1956

  Oceniono 17 razy 11

  inteligentny człowiek nie da się zmanipulować nawet siłą sugestii, jasne ze tv publiczna i jej programy informacyjne będą podległe rządzącym i prezydentowi i będąc ich wychwalać do siłę tak jak to jest w państwach dyktatorskich

 • 31.februarius

  Oceniono 14 razy 4

  "Polityka medialna to w moich oczach największa klęska Fideszu. Nowomowa i propaganda sukcesu przykrawana na średnio lotnego... "

  No najwidoczniej wiedzieli, że wpadniesz z wizytą, Jareczku!

 • es-q

  Oceniono 12 razy 2

  Gazeto...
  Czy możecie podawać informacje bez pokazywania pijackiej mordy jakiejś tam kudłatej chamki?

 • dziadekjam

  Oceniono 3 razy 1

  W urbanowym "NIE" był ongiś taki kącik poświęcony Wałęsie "Pan prezydent powiedział". Teraz we wszystkich mediach nastanie czas na "Prezes Kaczyński powiedział". O ile to pierwsze było humorystycze, o tyle to drugioe będzie "horrorystyczne".

 • kor102

  Oceniono 3 razy 1

  No to przy okazji naszej ustawy i Węgrom się dostało.
  To jednak nic nowego, Komorowski to nawet filipińską pracę czytał, i tam znalazł przypadkiem artykuł w którym opisywano, że jest taki kraj w którym dwaj bracia bliźniacy pełnią funkcje prezydenta i premiera.
  Cały świat się nami interesuje, tacy ważni jesteśmy.

 • manolo1946

  Oceniono 5 razy 1

  Polska&Węgry
  Węgry&Polska
  Jedziemy razem bracia z lewactwem!
  Oni jęczą My rządzimy!

 • mrjarwit

  Oceniono 5 razy 1

  Będziemy mieli to samo po podpisaniu ustawy przez maliniaka bo inaczej po co by to wszystko było?!

 • 31.februarius

  Oceniono 17 razy 1

  Ale zara, momencik, to wy już teraz w GW/Gazeta.pl powołujecie się na "dziennikarzy", którzy publikują w "Wprost"?
  W tym "Wprost", które upubliczniło "materiały pochodzące z przestępstwa", co walnie przyczyniło się do tego, iż najlepszy polski prezydęt i żond XXI wieku poszli się ..... przewietrzyć?
  E, nie ładnie tak!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje