Protestujący wdarli się do ambasady Arabii Saudyjskiej w Teheranie. Placówka stanęła w ogniu

02.01.2016 22:42
Płonący budynek ambasady Arabii Saudyjskiej w Teheranie

Płonący budynek ambasady Arabii Saudyjskiej w Teheranie (twitter.com/H.Soleimani)

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Protesty w Teheranie po straceniu w Arabii Saudyjskiej duchownego
2. Grupa Szyitów wdarła się do budynku ambasady
3. Demonstranci obrzucili budynek placówki koktajlami Mołotowa


Demonstranci obrzucili budynek placówki saudyjskiej dyplomatycznej koktajlami Mołotowa i wtargnęli do środka, wywołując pożary w pomieszczeniach, a następnie zostali usunięci z ambasady przez policję.Cytowany przez AFP świadek przekazał, że ogień wywołany przez protestujących zniszczył wnętrze ambasady, a interweniująca policja zatrzymała część demonstrantów. Francuska agencja podała też za irańskimi portalami informacyjnymi, że manifestanci zaatakowali także konsulat saudyjski w Maszhad w południowo-zachodnim Iranie.Agencja Reutera opisywała wcześniej zdjęcia, zamieszczane w mediach społecznościowych m.in. przez korespondentów irańskich agencji prasowych oraz gazet, na których widać było osoby protestujące przed budynkiem ambasady oraz niewielkie pożary w środku, oraz pokój - rzekomo wewnątrz saudyjskiej placówki dyplomatycznej - ze znajdującymi się w nim potrzaskanymi meblami. Kolejne zdjęcia pokazywały już policję w pełnym uzbrojeniu pilnującą ambasady oraz strażaków gaszących wywołane pożary.Rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Hosejn Dżaber Ansari zaapelował o spokój, podkreślając, że w okolicy saudyjskiej placówki dyplomatycznej nie powinno już dochodzić do demonstracji - podała iranska agencja IRNA.

Sobotnia egzekucja

W sobotę w Arabii Saudyjskiej ścięto 47 osób skazanych za terroryzm, w tym Nimra al-Nimra. Większość z 47 osób straconych w sobotę w największej masowej egzekucji od lat stanowili sunnici, skazani za ataki Al-Kaidy w Arabii Saudyjskiej sprzed dekady.

Agencje zauważają, że monarchia coraz bardziej obawia się zagrożenia ze strony sunnickich grup ekstremistycznych, takich jak Państwo Islamskie (IS), oraz że celem sobotnich egzekucji było zniechęcenie Saudyjczyków do przyłączania się do dżihadystów. W ostatnim roku w atakach bombowych i strzelaninach w kraju zginęło kilkanaście osób, a IS wzywało zwolenników do dalszych zamachów. Al-Kaida ostatnio zapowiadała odwet, jeśli jej członkowie zostaną straceni.

Wśród osób, wobec których wykonano karę śmierci, było czterech szyitów, w tym duchowny al-Nimr. Oskarżano ich o zaangażowanie w ataki na policjantów podczas antyrządowych protestów w latach 2011-2013.

56-letni duchowny al-Nimr był zdeklarowanym krytykiem rządzącej w Arabii Saudyjskiej dynastii Saudów. Agencje nazywają go kluczową postacią ruchu sprzeciwu, który narodził się w 2011 roku, w czasie arabskiej wiosny, na wschodzie kraju, gdzie mieszka mniejszość szyicka. Jej członkowie twierdzą, że są marginalizowani w państwie, w którym większość stanowią sunnici.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (150)
Protestujący wdarli się do ambasady Arabii Saudyjskiej w Teheranie. Placówka stanęła w ogniu
Zaloguj się
 • metanoja

  0

  31 grudnia 2015 r. kupiłem sobie książkę pt. "Dwunasty imam" i zacząłem ją czytać. Akcja zaczyna się w Iranie. Rozwydrzony tłum wdziera się do ambasady i morduje jej pracowników. Otwieram gazetę i dziwnie się czuję, naprawdę...

 • k1985

  0

  Tera w Ełropie bedo takie demonstracje takich grup?

 • hen-live

  Oceniono 4 razy -2

  Im więcej się wytłucze między sobą tym mniej w inwazji na Europę.

 • starykawaler35

  Oceniono 4 razy -4

  „W Zatoce Perskiej mamy cichą wojnę o kontrolę nad Arabią Saudyjską. Po kilku miesiącach przepychanek na początku 2014 roku Arabia, a właściwie rządzący ród Saudów, powrócił do współpracy z USA w zamian za ochronę militarną.

  Arabia coraz bliżej współpracuje w Chinami oraz Rosją. W pewnym momencie być może jeszcze w 2015 spodziewam się, że dojdzie do zerwania sojuszu z USA. Symptomem będzie upublicznienie w mass mediach publicznych egzekucji, czy oficjalne przyznanie, że ród Saudów przez lata finansował terroryzm. Będzie to jednocześnie wstęp do przewrotu na szczycie i otwartej walki o władzę. Kto bowiem kontroluje Arabię, kontroluję OPEC. Kto kontroluje OPEC, ten kontroluje system petrodolara i trzyma w rękach los USA.

  Poza zmianą sojuszu oczekiwałbym znacznego ocieplenia stosunków między Arabią a Iranem, przy czym niemały udział będą miały Chiny. Na chwilę obecną, na skłóceniu obu narodów najbardziej zależy USA i Izraelowi, ale ich wpływy zdają się wyraźnie słabnąć”.

 • genocidezionism

  Oceniono 11 razy 7

  Proces Nimr al-Nimra był fikcyjny i polityczny anty Irański. W m Saudów Arabii sra sie nawet tylko w jednym kierunku, wyznaczonym przez saudów. Dziwne ,że wygodnie żyje tam 10 tyś US Marines a persowie i szyici sa dyskryminowani i pomijani w Saudów Arabii. Protesty w Iranie sa uzasadnione waże aby nie doszło do wojny militarnej . Wysoka cene napewno zapłacą za to morderstwo polityczno-wyznaniowe Saudowie. To jest pewne.

 • 2-julita

  Oceniono 3 razy 1

  nich się zajmą teraz ta dziczą co przypływa do Europy
  to ich pobratymcy
  to islamskie draństwo spowoduje rozpętanie III wojny swiatowej

 • tow.lenin.wiecznie.zywy

  Oceniono 5 razy -1

  Brawo Iran!

  Następne powinny być pałace saudyjskiej mafii królewskiej oraz wahabickich łajdaków, jej doradców, w tym barbarzyńskim kraju.

 • xsawer

  Oceniono 4 razy 0

  Saudowie w przeciwieństwie do Husajna czy Kadafiego wiedzą z kim trzymać i dlatego sami się trzymają bez obawy, że Wuj Sam przyjdzie zaprowadzać im "demokrację".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje