Protestujący wdarli się do ambasady Arabii Saudyjskiej w Teheranie. Placówka stanęła w ogniu

02.01.2016 22:42
Płonący budynek ambasady Arabii Saudyjskiej w Teheranie

Płonący budynek ambasady Arabii Saudyjskiej w Teheranie (twitter.com/H.Soleimani)

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Protesty w Teheranie po straceniu w Arabii Saudyjskiej duchownego
2. Grupa Szyitów wdarła się do budynku ambasady
3. Demonstranci obrzucili budynek placówki koktajlami Mołotowa


Demonstranci obrzucili budynek placówki saudyjskiej dyplomatycznej koktajlami Mołotowa i wtargnęli do środka, wywołując pożary w pomieszczeniach, a następnie zostali usunięci z ambasady przez policję.Cytowany przez AFP świadek przekazał, że ogień wywołany przez protestujących zniszczył wnętrze ambasady, a interweniująca policja zatrzymała część demonstrantów. Francuska agencja podała też za irańskimi portalami informacyjnymi, że manifestanci zaatakowali także konsulat saudyjski w Maszhad w południowo-zachodnim Iranie.Agencja Reutera opisywała wcześniej zdjęcia, zamieszczane w mediach społecznościowych m.in. przez korespondentów irańskich agencji prasowych oraz gazet, na których widać było osoby protestujące przed budynkiem ambasady oraz niewielkie pożary w środku, oraz pokój - rzekomo wewnątrz saudyjskiej placówki dyplomatycznej - ze znajdującymi się w nim potrzaskanymi meblami. Kolejne zdjęcia pokazywały już policję w pełnym uzbrojeniu pilnującą ambasady oraz strażaków gaszących wywołane pożary.Rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Hosejn Dżaber Ansari zaapelował o spokój, podkreślając, że w okolicy saudyjskiej placówki dyplomatycznej nie powinno już dochodzić do demonstracji - podała iranska agencja IRNA.

Sobotnia egzekucja

W sobotę w Arabii Saudyjskiej ścięto 47 osób skazanych za terroryzm, w tym Nimra al-Nimra. Większość z 47 osób straconych w sobotę w największej masowej egzekucji od lat stanowili sunnici, skazani za ataki Al-Kaidy w Arabii Saudyjskiej sprzed dekady.

Agencje zauważają, że monarchia coraz bardziej obawia się zagrożenia ze strony sunnickich grup ekstremistycznych, takich jak Państwo Islamskie (IS), oraz że celem sobotnich egzekucji było zniechęcenie Saudyjczyków do przyłączania się do dżihadystów. W ostatnim roku w atakach bombowych i strzelaninach w kraju zginęło kilkanaście osób, a IS wzywało zwolenników do dalszych zamachów. Al-Kaida ostatnio zapowiadała odwet, jeśli jej członkowie zostaną straceni.

Wśród osób, wobec których wykonano karę śmierci, było czterech szyitów, w tym duchowny al-Nimr. Oskarżano ich o zaangażowanie w ataki na policjantów podczas antyrządowych protestów w latach 2011-2013.

56-letni duchowny al-Nimr był zdeklarowanym krytykiem rządzącej w Arabii Saudyjskiej dynastii Saudów. Agencje nazywają go kluczową postacią ruchu sprzeciwu, który narodził się w 2011 roku, w czasie arabskiej wiosny, na wschodzie kraju, gdzie mieszka mniejszość szyicka. Jej członkowie twierdzą, że są marginalizowani w państwie, w którym większość stanowią sunnici.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (150)
Zaloguj się
 • g.k.marek

  Oceniono 34 razy 18

  >>monarchia coraz bardziej obawia się zagrożenia ze strony sunnickich grup ekstremistycznych, takich jak Państwo Islamskie (IS)<<

  dlatego zamordowali szyitów, aha...

 • adin_null_adin

  Oceniono 21 razy 17

  Kompozycja architektoniczna ambasady nie odpowiadała duchowi czasu więc dla urozmaicenia zorganizowano ognistego flaszmoba.

 • love_russia

  Oceniono 24 razy 14

  Arabia Saudyjska nie zwalcza Państwa Islamskiego, tylko własną, głównie sunnicką opozycję.
  ISIS jest wspierane i finansowane przez Saudów.

 • tommychicago

  Oceniono 23 razy 13

  aloha snackbar!
  I do tego jeszcze chciałbym wyrazić głębokie zaniepokojenie!

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 37 razy 13

  Każdy kto zna muzułmanów wie że szyici są w porządku a sunnici mordują Europejczyków w Europie na potęgę

 • badziewiak66

  Oceniono 20 razy 12

  Ten atak dowodzi że w świecie arabskim naruszono została delikatna konstrukcja równowagi. Zapewne wielu z Was miało w tym roku okazję obejrzeć genialny film "Revenant" ( chyba bardziej "duch" niż "zjawa" ) z Leo DiCaprio. To ważny film by zrozumieć właśnie świat arabski. Zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie ojca który leży na trupach swoich dzieci, żony, tam w Iraku, Afganistanie, Syrii, wyobraźcie sobie matkę przytuloną do zimnego ciała jej ukochanego synka który sztywnieje , a jego usta robią się fioletowe. Ile oni są w stanie znieść dla zemsty , czy mogą mieć inny cel w życiu niż zemsta ? Czy mogą ofiarować swoim zamordowanym ukochanym coś innego niż swoją męczeńską śmierć ? To nieludzkie żywić się śmiercią , zamieniać ludzi w bestie, którymi łatwo sterować.
  W świecie arabskim jest jak wszędzie. Kiedy rodzi się ból wielu chce go wykorzystać dla swoich celów. Wykorzystują w człowieku coś jeszcze , coś co w nim tkwi, bariera, od pokoleń budowana przepaść między ludźmi, wieczny antagonizm. Wystarczy poddać każde społeczeństwo obserwacji, dokładnie przeanalizować panujące nastroje, odtworzyć jego historię by nanieść na mapę zbrodni pierwotny antagonizm. Właśnie ukrywanie historii, jej fałszowanie, jest jednym z podstawowych narzędzi budowy antagonizmu. Ukrywanie prawdy powoduje że można ją potem odkrywać po kawałku , pobudzać nią nastroje, w odpowiednim momencie wywoływać pożądane zachowania grup i społeczeństw. Antagonizm buduje także niesprawiedliwość dziejowa, porządek narzucony , mord, niewola, brak lojalności i wierności. Polska i Polacy są szczególnie na ten antagonizm narażeni. Ten sam antagonizm tkwi w nas, bardzo trudno jest się od niego wyzwolić, wznieść się ponad niego , odrzucić drogę emocji i agresji.
  Na naszych oczach świata arabski poddawany jest strasznej próbie, zaszczepiono tam wielkie pokłady nienawiści, żądzy rewanżu, one obudziły demony , otworzyły wielowiekowe rany. Będzie im niezwykle trudno wznieść się ponad samych siebie.
  Módlmy się za nich, za to by zdolni byli przezwyciężyć zło , by z próby jakiej zostali poddani wyszli zwycięsko , by stali się lepsi i dali przykład światu jak zwalczać to zło, jak budować świat wolny od przemocy.
  To jest lekcja dla całego świata , bo dziś świat arabski , jutro przyjdzie czas na chrześcijan, pojutrze na konfucjonizm, hinduizm i buddyzm.

 • xan-ti

  Oceniono 21 razy 11

  Nie nadążam za tym wszystkim. Szyici to tzw. umiarkowani islamiści, czy sunnici? A wahabici z Arabii Saudyjskiej to odłam sunnitów?

 • wuchta-wiary

  Oceniono 34 razy 10

  rzucali koktajle mołotowa? co to za dziecinada? nikt się nie wysadził?

 • shipa

  Oceniono 19 razy 9

  Hmm, muzułmanie protestują, ze muzułmanie zamordowali muzułmanów za mord na muzułmanach. Wszyscy wszystkich chcą wymordowac, a my mamy sie połapać w logice morderców podlanej sosem religijnym, do tego każde media inaczej przedstawiają wine lub tez niewinność na poszczegolnych etapach mordowania.

  Przynajmniej motyw palenia ambasady jest jasny= skoro jest pożar, to bomby raczej nie bedzie. Czekam na kolejny przejaw konfliktu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje