Syria oskarża Rosję o ataki na ludność cywilną

02.01.2016 19:20
Syryjska Koalicja Narodowa oskarżyła Rosjan o ataki na ludność cywilną

Syryjska Koalicja Narodowa oskarżyła Rosjan o ataki na ludność cywilną (AP / AP)

1. Syryjska Koalicja Narodowa oskarżyła Rosjan o ataki na ludność cywilną w tym kraju
2. Wiąże się to z łamaniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ


Według Syryjskiej Koalicji Narodowej wojska reżimu prezydenta Baszara el-Asada przy wsparciu "okupacyjnego rosyjskiego" lotnictwa przypuściły "gwałtowne ataki" w mieście Asz-Szajch Maskin w prowincji Dara w południowej części kraju.

Miasto, w którym zdaniem syryjskiej opozycji nie ma dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS), jest atakowane przez dziesiątki rosyjskich bombowców.

Syryjska Koalicja Narodowa oznajmiła, że walka z terroryzmem "to ostatnia rzecz, jaką planuje Rosja", której głównym celem jest wspieranie sił reżimowych.

Mnóstwo ofiar cywilnych

W środę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało, że w nalotach rosyjskiego lotnictwa w Syrii w ciągu trzech miesięcy od początku militarnej interwencji Moskwy zginęło tam 2371 osób; jedna trzecia ofiar to cywile.

Mające siedzibę w Londynie opozycyjne Obserwatorium, które dysponuje szeroką siecią informatorów w Syrii, podało też, że wśród ofiar jest 792 cywili, w tym 180 dzieci poniżej osiemnastego roku życia i 116 kobiet.

Rosyjskie bombardowania

Rosja prowadzi od 30 września bombardowania w Syrii, które przedstawia jako wymierzone w Państwo Islamskie. Jednak syryjscy rebelianci walczący z reżimem Asada, a także Zachód zarzucają Rosji, że celem nalotów są ugrupowania niedżihadystyczne i cywile.

Amnesty International (AI) opublikowała niedawno raport, w którym uznaje, że rosyjskie bombardowania w Syrii mogą być zbrodnią wojenną, gdyż stanowią pogwałcenie prawa humanitarnego.

Mapa drogowa

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła 19 grudnia rezolucję dotyczącą mapy drogowej dla procesu pokojowego w Syrii, zgodnie z którą rozmowy w sprawie zawieszenia broni i utworzenia rządu przejściowego mają rozpocząć się w styczniu.

Komentarze (221)
Zaloguj się
 • tamal111

  Oceniono 71 razy 39

  Co to jest '' Syryjska Koalicja Narodowa'' ? I kogo ten twór reprezentuje? Pisanie o tym że ''Syria oskarża Rosję'' podczas gdy oskarżają dżihadyści podobni do iSIS (Nie bez kozery tak piszę, ideologia tych ''demokratów'' to salafizm. Co by nie powiedzieć o Assadzie to jedynie on nie chce tam szariatu, po przecież w świetle szariatu syryjski dyktator to heretyk zasługujący na egzekucję) to mega manipulacja i bzdura a już pisanie że naloty rosyjskie to ''Złamanie praw człowieka'' to niezamierzony komizm. Jasne że w rosyjskich nalotach giną też cywile ale jakoś ani Izrael ani USA nie liczą się z cywilami gdy zabijają terrorystów. Ile było doniesień o tym jak Amerykanie w Pakistanie skasowali terrorystę, ale przy okazji cały dom i rodzinę terrorysty, lub przypadkowych osobników którzy znajdowali się akurat w pobliżu. W świetle tego jeśli naloty rosyjskie to złamanie praw człowieka to naloty izraelskie lub amerykańskie to już ludobójstwo.

 • 31.februarius

  Oceniono 92 razy 28

  "Syryjska Koalicja Narodowa" (że niby jak?) i "Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka" (musi ten jeden pan co siedzi w Londynie).

  Eh, Czerskiści, dalibyście spokój, przecież to już było!

 • nienietak6

  Oceniono 35 razy 27

  To nie "Syria" oskarża, ale grupy zbrojne, działające nielegalnie na jej terytorium. Czemu tak bezczelnie wprowadzacie ludzi w błąd?

 • doni72

  Oceniono 49 razy 27

  Tytul taki zwodniczy,pierwszy raz czytam o Syryjskiej Koalicji Narodowej.Ciekawe czyj to twor CiA,Mosadu,czy tureckich sluzb.Co by nie powiedziec to nowy twor,czy tylko propagandowy,czy rzeczywisty trudno powiedziec.Oby tylko propagandowy bo to jednak mniejsze koszty,a przeciez nasz swiat demoluje kryzys za ktory becaluja ludzie nie sk.......y od polityki,finansow i sluzb.

 • rojblik

  Oceniono 38 razy 24

  A inni piszą tak:
  "Syryjska armia rządowa zajęła dziś kluczowe miasto Sheikh Miskin na południe od Damaszku.
  Miasto znajduje się na skrzyżowaniu dróg prowadzących do południowych prowincji Dara, Al-Kunajtira i As-Suwajda.
  Podczas walk zabito co najmniej 50 terrorystów. Z miasta wypierano islamistów przez trzy dni.
  — Islamiści wycofali się w kierunku miasta Nawa, centrum administracyjnego regionu Hauran – poinformował uczestniczący w operacji oficer".

 • bialyrasizm

  Oceniono 84 razy 24

  Syryjska Koalicja Narodowa to są ci brodacze, którzy lubią się rozerwać na mieście ?

 • kuk-tusk-klan

  Oceniono 36 razy 20

  Syryjska Koalicja Narodowa - czy to chodzi o tych "umiarkowanych rebeliantów" ?

 • panzerfaust39

  Oceniono 23 razy 19

  Syryjska Koalicja Narodowa czytaj bardziej umiarkowani terroryści

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje