Od 1 stycznia na Węgrzech obowiązuje zakaz trzymania psów na łańcuchu

02.01.2016 17:43
Akcja uwalniania psa z łańcucha, Warszawa

Akcja uwalniania psa z łańcucha, Warszawa (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Nowe zasady budzą kontrowersje wśród węgierskich posiadaczy psów. Jedni przyklaskują temu pomysłowi, inni mają wiele obaw.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Eksperci zastanawiają się, co wydarzy się w przypadku, kiedy pies ucieknie z czyjejś posesji i wyrządzi komuś krzywdę. Uwagę na to zwracają również niektórzy obrońcy praw zwierząt, podkreślając, że w początkowym okresie obowiązywania tego rozporządzenia, prawdopodobnie zwiększy się ilość zgłoszeń dotyczących uszkodzeń ciała lub mienia spowodowanych przez psy. Nowe prawo zakłada jednak, że właściciel ma obowiązek tak pilnować psa, aby ten nie uciekł.

Kary pieniężne

Ci, którzy nie zastosują się do nowych regulacji i dalej będą trzymać psa na łańcuchu, narażeni będą na kary finansowe w wysokości 150 tysięcy forintów, czyli około 2 tysięcy złotych. Niezapobieżenie ucieczce czworonoga z posesji, to kara w wysokości nawet 100 tysięcy forintów.

Węgierscy eksperci tłumacza, że o wprowadzeniu takiego rozporządzenia wiadomo było od lata 2012 roku, więc było bardzo dużo czasu na dostosowanie się do zmian.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (199)
Zaloguj się
 • antrop

  0

  Wszystkie gospodarstwa węgierskie już są ogrodzone? Inaczej sobie nie wyobrażam aby każdy Burek latał gdzie chce!Las to dom zwierząt, Burków tam nie potrzeba!

 • Wieslawa Johnsen

  0

  Polska to narod zacofany, pelen smiedzacych, pie...nych katolikow. To kosciol pozbawil ludzi czlowieczenstwa, szacunku do drugiej zywej istoty. Ksiezy tych alkoholikow, pedofilow, zlodziei i klamczuchow wyslalabym do piekla. Oni nie maja nic wspolnego z religia katolicka. Nienawidze tych zboczonych smieci. Tylko forsa w glowie tym zboczencom.

 • rapoport

  0

  Wspaniale.Z polo-chłopkiem sie tak nie da.Zbyt zapijaczony by to "ogarnąc".

 • swierczynka1

  Oceniono 1 raz 1

  Dla nas "wieśniaków" największym szokiem jest "zbieranie" psów i kotów wyrzucanych przez "mieszczuchów" lub odwiązywanie ich (często zbyt późno) od drzew, gdzie został przywiązany nie na łancuchu ale na jego własnej smyczy ..... zastanów się co piszesz !

 • swierczynka1

  Oceniono 1 raz 1

  Oczywiście jestem jak najbardziej za nie trzymaniem psów na łańcuchu i przeciw jakiemukolwiek okrucieństwo wobec zwierząt, ale szlak mnie trafia jak widzę posty jadące po jak to nazywacie "wieśniakach" W każdym społeczeństwie znajdą się świry i zwyrodnialcy, którzy są okrutni wobec zwierząt, dzieci ..... Mieszkam od urodzenia na wsi i to my wieśniaki "zbieramy" plony głupoty zwłaszcza mieszkanców miasta. Nikt inny jak oni wyrzucają psy, koty (najczęściej cieżarne) nieżadko z rozpędzonych samochodów. To nikt inny jak mieszkancy miast przywiązuje psy do drzew w lasach, skazując je na konanie w męczarniach, wiec przestancie jechać po ludziach ze wsi, bo człowiek bez względu na miejsce zamieszkania zawsze bedzie człowiekiem a kanalia zawsze będzie kanalią !!!!!!

 • razb1947

  Oceniono 1 raz 1

  A lemingi będą będą na łańcuchach, bo są wściekłe i agresywne po przegranych wyborach.

 • mlp09okn

  Oceniono 1 raz 1

  Mogliby wprowadzić poprawkę, która nakazywałaby trzymanie Orbana na smyczy. Może nawet w kagańcu.

 • Szymon Pietrzak

  Oceniono 1 raz -1

  Mieszkam na wsi i widzę, że sytuacja się poprawia. Coraz mniej osób trzyma psy na łańcuchach. Jest duża różnica z tym, co było chociażby 10 lat temu.

 • jan.go

  Oceniono 2 razy 0

  No niestety trzeba zainwestować w ogrodzenie też to przeżywałem Wiadomo jak jest i jak powinno być Gorzej że mało kto wie jak do tego doprowadzić Na pewno nie z dnia na dzień Na początek spróbujcie wprowadzić ciepłą budę i długi łańcuch,chipy i sterylizację to już w tym kraju będzie cud równy w zamienieniu wody w wino Tam jest dużo mniej psów !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje