Od 1 stycznia na Węgrzech obowiązuje zakaz trzymania psów na łańcuchu

Akcja uwalniania psa z łańcucha, Warszawa

Akcja uwalniania psa z łańcucha, Warszawa (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Nowe zasady budzą kontrowersje wśród węgierskich posiadaczy psów. Jedni przyklaskują temu pomysłowi, inni mają wiele obaw.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Eksperci zastanawiają się, co wydarzy się w przypadku, kiedy pies ucieknie z czyjejś posesji i wyrządzi komuś krzywdę. Uwagę na to zwracają również niektórzy obrońcy praw zwierząt, podkreślając, że w początkowym okresie obowiązywania tego rozporządzenia, prawdopodobnie zwiększy się ilość zgłoszeń dotyczących uszkodzeń ciała lub mienia spowodowanych przez psy. Nowe prawo zakłada jednak, że właściciel ma obowiązek tak pilnować psa, aby ten nie uciekł.

Kary pieniężne

Ci, którzy nie zastosują się do nowych regulacji i dalej będą trzymać psa na łańcuchu, narażeni będą na kary finansowe w wysokości 150 tysięcy forintów, czyli około 2 tysięcy złotych. Niezapobieżenie ucieczce czworonoga z posesji, to kara w wysokości nawet 100 tysięcy forintów.

Węgierscy eksperci tłumacza, że o wprowadzeniu takiego rozporządzenia wiadomo było od lata 2012 roku, więc było bardzo dużo czasu na dostosowanie się do zmian.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Podczas noworocznego koncertu w Los Angeles Tommy Lee wraz ze swoją perkusją utknęli na wysokości kilkunastu metrów Tommy Lee utknął DO GÓRY NOGAMI grając na perkusji na rollercoasterze. Jego reakcja? Bezcenna! [WIDEO]
 • Anna, Maja i Łukasz N. Hiszpania: znaleziono ciała rodziny z Gdyni. Media: Mąż zabił żonę i córkę, potem popełnił samobójstwo
Komentarze (204)
Od 1 stycznia na Węgrzech obowiązuje zakaz trzymania psów na łańcuchu
Zaloguj się
 • Alex Maj

  0

  Od 2 lat walcze z sasiadem,4 rozprawy sadowe,2 zakonczyly sie nagana i kara pieniezna 2 jeszcze przed nami.Sasiad uporczywie wypuszcza psy a sypie karnme pod naszym ogrodzeniem takze codziennie stado psow nict nie pomagalo dopiero jak zawiadomilismy pogotowie dla zwierzat od 2 tygodni spokoj,przy okazji dowiedzielismy sie,ze Panu odciano chorego psa z lancucha i zabierano do schroniska na leczenie.W Polsce jest potrzebne prawo regulujace przepisy dotyczace zwierzat domowych koniec z pseudohodowlami i gospodarstwami bez ogrodzen gdzie jak to jest w naszym przypadku mieszka 10 psow.

 • antrop

  0

  Wszystkie gospodarstwa węgierskie już są ogrodzone? Inaczej sobie nie wyobrażam aby każdy Burek latał gdzie chce!Las to dom zwierząt, Burków tam nie potrzeba!

 • Wieslawa Johnsen

  0

  Polska to narod zacofany, pelen smiedzacych, pie...nych katolikow. To kosciol pozbawil ludzi czlowieczenstwa, szacunku do drugiej zywej istoty. Ksiezy tych alkoholikow, pedofilow, zlodziei i klamczuchow wyslalabym do piekla. Oni nie maja nic wspolnego z religia katolicka. Nienawidze tych zboczonych smieci. Tylko forsa w glowie tym zboczencom.

 • rapoport

  0

  Wspaniale.Z polo-chłopkiem sie tak nie da.Zbyt zapijaczony by to "ogarnąc".

 • swierczynka1

  Oceniono 1 raz 1

  Dla nas "wieśniaków" największym szokiem jest "zbieranie" psów i kotów wyrzucanych przez "mieszczuchów" lub odwiązywanie ich (często zbyt późno) od drzew, gdzie został przywiązany nie na łancuchu ale na jego własnej smyczy ..... zastanów się co piszesz !

 • swierczynka1

  Oceniono 1 raz 1

  Oczywiście jestem jak najbardziej za nie trzymaniem psów na łańcuchu i przeciw jakiemukolwiek okrucieństwo wobec zwierząt, ale szlak mnie trafia jak widzę posty jadące po jak to nazywacie "wieśniakach" W każdym społeczeństwie znajdą się świry i zwyrodnialcy, którzy są okrutni wobec zwierząt, dzieci ..... Mieszkam od urodzenia na wsi i to my wieśniaki "zbieramy" plony głupoty zwłaszcza mieszkanców miasta. Nikt inny jak oni wyrzucają psy, koty (najczęściej cieżarne) nieżadko z rozpędzonych samochodów. To nikt inny jak mieszkancy miast przywiązuje psy do drzew w lasach, skazując je na konanie w męczarniach, wiec przestancie jechać po ludziach ze wsi, bo człowiek bez względu na miejsce zamieszkania zawsze bedzie człowiekiem a kanalia zawsze będzie kanalią !!!!!!

 • razb1947

  Oceniono 1 raz 1

  A lemingi będą będą na łańcuchach, bo są wściekłe i agresywne po przegranych wyborach.

 • mlp09okn

  Oceniono 1 raz 1

  Mogliby wprowadzić poprawkę, która nakazywałaby trzymanie Orbana na smyczy. Może nawet w kagańcu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje