System prezydencki w Turcji? Erdogan za przykład podaje... hitlerowskie Niemcy

02.01.2016 14:35
Prezydent Turcji Recep Erdogan

Prezydent Turcji Recep Erdogan (KAYHAN OZER / AP)

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Prezydent Turcji chce zmiany konstytucji
2. Wzmocniony miałby zostać urząd prezydenta
3. Jako przykład Erdogan podaje nazistowskie Niemcy


Prezydent Recep Tayyip Erdogan chce zmiany konstytucji, by przekształcić ceremonialny dotąd urząd prezydenta w ośrodek władzy. Reuters podaje, że zachodni sojusznicy, którym Turcja jest potrzebna jako stabilny partner w walce z Państwem Islamskim i w staraniach o zażegnanie kryzysu migracyjnego, popierają ideę konstytucji umacniającej w Turcji demokrację, ale obawiają się, iż system prezydencki mógłby "umocnić autorytarne instynkty Erdogana".

W rozmowie z dziennikarzami wyjaśniał: - Istnieje kilka przykładów [takiego systemu - red.], także z przeszłości. Widać to, gdy się spojrzy na hitlerowskie Niemcy. Potem na ich przykładzie wprowadzano go w innych krajach.

Tłumaczenia urzędników

Słowa Erdogana wyjaśniał później jego urząd. Prezydent miał wskazać III Rzeszę jako przykład systemu prezydenckiego, w którym złe rządzenie doprowadziły do katastrofy. - Nazistowskie Niemcy to jeden z najbardziej haniebnych przykładów na świecie. O to chodziło - tłumaczył prezydencki urzędnik w rozmowie z "The Independent".

Premier jest "za"

Również premier Turcji Ahmet Davutoglu oświadczył, że system prezydencki jest "właściwą" formą rządu dla jego kraju i że taki system, jeśli zostanie odpowiednio zdefiniowany, nie stanie się dyktaturą.

W wywiadzie telewizyjnym Davutoglu powiedział m.in., że rezultat listopadowych wyborów w Turcji, w których jego Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) odzyskała większość absolutną utraconą w poprzednich wyborach, był przesłaniem od narodu tureckiego, by zgodnie z zasadą konsensusu stworzyć nową konstytucję.

Tureckie partie opozycyjne są zdecydowanie przeciwne systemowi prezydenckiemu, obawiając się, że dałby on nieograniczoną władzę prezydentowi.

Komentarze (113)
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 48 razy 32

  Jednak Kaczyński i Erdogan mają dużo wpóllnego. Wypowiedzi tak jednego jak i drugiego "pomagierzy" muszą "tłumaczyć" co miał na myśli..

 • boguslawbch6808

  Oceniono 43 razy 21

  Pisałem jesienią, że po wyborach Erdogan zmieni konstytucję i ogłoszą go Sułtanem.

 • zigzaur

  Oceniono 20 razy 16

  Cytat z wydanej w 1942 książki na temat ustroju państwa:
  "Od chwili przejęcia władzy przez narodowy socjalizm 30 stycznia 1933 Rzesza Niemiecka jest autorytarnym państwem ludowym. Na czele, jako Führer i Reichskanzler stoi Adolf Hitler. Polityczny porządek jest zbudowany zgodnie z narodowosocjalistyczną zasadą wodzostwa. Führer ma zaufanie wspólnoty ludowej i urzeczywistnia jej wolę. Führer wydaje ustawy. Jest też najwyższym dowódcą Wehrmachtu. Ministrowie są powoływani przez Führera. Przez kontrasygnatę ustaw nadają gwarancję ich słuszności i merytorycznej ich realizacji. Reichstag jest wybierany w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i tajnych. Wybór opiera się na propozycji wyborczej NSDAP. Wielość partii i podejmowanie uchwał na zasadzie większości zostały wyeliminowane. W przypadku ważnych ustaw Reichstag udziela zgody. Jego rolą jest też pełnienie roli forum przy przyjmowaniu różnych orędzi Führera."

  Jeśli ktoś widzi jakieś podobieństwo do reform w innym niż Turcja kraju, to nie było to moją intencją.

 • mirman8

  Oceniono 26 razy 16

  Oj, coś czuję że to będzie idol naszego notariusza Dudy.

  Skoro Obama go olał i nie wyznacza nawet ew. terminu wizyty
  To już wiem gdzie poleci przydupas z pałacu.

  Oj Orban, tracisz notowania u prawdziwych Polaków lepszego sortu
  bez zdradzieckiego genu.

 • 1627cd1410

  Oceniono 32 razy 12

  te dążenia dyktatorskie na świecie są coraz bardziej niepokojące: Rosja, Turcja, Białoruś, KRLD, Chiny, Arabia Saudyjska, Iran, Syria, Węgry... dobrze, że konusa stać tylko na parodię dyktatury i karmę dla karykaturzystów :)

 • tomtg123

  Oceniono 10 razy 8

  A PiS i Kaczyński za wzór stawiają sobie ... Turcję :) , tą samą Turcję,
  która za wzór stawia sobie hitlerowskie Niemcy.
  Poniżej tekst o tym jak to Polska powinna być (wg opinii Jarosława Kaczyńskiego) jak Turcja :
  wyborcza.pl/1,76842,16116854,Kaczynski_daje_wywiad_portalowi_Karnowskich__Chwali.html

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 32 razy 8

  "System prezydencki w Turcji? Erdogan za przykład podaje... hitlerowskie Niemcy" i ma w pełni rację.
  Co drugi polaczek ogląda się za jakimś Piłsuderem, który weźmie za mordę, będzie wywijać sztandarem, potrząsać szabelką oraz bić kÓrwy i złodziei (czyli opozycję), więc co się dziwić kacapom, turasom czy innym Azjatom?
  Oni tak mają, ci... podludzie.

 • antytryzub

  Oceniono 28 razy 8

  żeby mu tylko ruscy nie przeszkadzali .....
  z Kurdów byłoby już tylko wspomnienie
  a ISi byliby jak pączki w maśle

 • popijajac_piwo

  Oceniono 7 razy 7

  Sułtanat od razu. I dawaj na Wiedeń...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje