System prezydencki w Turcji? Erdogan za przykład podaje... hitlerowskie Niemcy

02.01.2016 14:35
Prezydent Turcji Recep Erdogan

Prezydent Turcji Recep Erdogan (KAYHAN OZER / AP)

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Prezydent Turcji chce zmiany konstytucji
2. Wzmocniony miałby zostać urząd prezydenta
3. Jako przykład Erdogan podaje nazistowskie Niemcy


Prezydent Recep Tayyip Erdogan chce zmiany konstytucji, by przekształcić ceremonialny dotąd urząd prezydenta w ośrodek władzy. Reuters podaje, że zachodni sojusznicy, którym Turcja jest potrzebna jako stabilny partner w walce z Państwem Islamskim i w staraniach o zażegnanie kryzysu migracyjnego, popierają ideę konstytucji umacniającej w Turcji demokrację, ale obawiają się, iż system prezydencki mógłby "umocnić autorytarne instynkty Erdogana".

W rozmowie z dziennikarzami wyjaśniał: - Istnieje kilka przykładów [takiego systemu - red.], także z przeszłości. Widać to, gdy się spojrzy na hitlerowskie Niemcy. Potem na ich przykładzie wprowadzano go w innych krajach.

Tłumaczenia urzędników

Słowa Erdogana wyjaśniał później jego urząd. Prezydent miał wskazać III Rzeszę jako przykład systemu prezydenckiego, w którym złe rządzenie doprowadziły do katastrofy. - Nazistowskie Niemcy to jeden z najbardziej haniebnych przykładów na świecie. O to chodziło - tłumaczył prezydencki urzędnik w rozmowie z "The Independent".

Premier jest "za"

Również premier Turcji Ahmet Davutoglu oświadczył, że system prezydencki jest "właściwą" formą rządu dla jego kraju i że taki system, jeśli zostanie odpowiednio zdefiniowany, nie stanie się dyktaturą.

W wywiadzie telewizyjnym Davutoglu powiedział m.in., że rezultat listopadowych wyborów w Turcji, w których jego Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) odzyskała większość absolutną utraconą w poprzednich wyborach, był przesłaniem od narodu tureckiego, by zgodnie z zasadą konsensusu stworzyć nową konstytucję.

Tureckie partie opozycyjne są zdecydowanie przeciwne systemowi prezydenckiemu, obawiając się, że dałby on nieograniczoną władzę prezydentowi.

Komentarze (113)
System prezydencki w Turcji? Erdogan za przykład podaje... hitlerowskie Niemcy
Zaloguj się
 • login-xyz

  0

  Polska teraz to katolicka Turcja.. Kebaby Polaczki juz w kazdej wsi zajadaja a jaki to lans miec takiego Turka we wsi. Wszystkie Polki za nim biegaja.., nielada to biznesmen.

 • zlosliwyskrzat

  0

  Gdzie jest Oetinger, Schulz i reszta bandy świrów europejskich, która che przyjąć Turcję do UE i czemu nie krzyczą o łamaniu podstawowych zasad demokracji oraz o rodzącym się faszyzmie.
  Banda "neoprogresywnych" tchórzy i hipokrytów.

 • 2romki

  Oceniono 3 razy 3

  Każdy naród ma swojego Kaczyńskiego.

 • baaag

  Oceniono 6 razy 6

  Chvja islamskiego kompletnie juz pojebało

 • kula5211

  Oceniono 5 razy -1

  Kaczor to twoja kasta, teraz na ciee kolej

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 9 razy 3

  Przydalby sie jakis Sobieski. Nawet jak bedzie sie nazywal Putin, byle spral te islamskie tylki...

 • zigzaur

  Oceniono 20 razy 16

  Cytat z wydanej w 1942 książki na temat ustroju państwa:
  "Od chwili przejęcia władzy przez narodowy socjalizm 30 stycznia 1933 Rzesza Niemiecka jest autorytarnym państwem ludowym. Na czele, jako Führer i Reichskanzler stoi Adolf Hitler. Polityczny porządek jest zbudowany zgodnie z narodowosocjalistyczną zasadą wodzostwa. Führer ma zaufanie wspólnoty ludowej i urzeczywistnia jej wolę. Führer wydaje ustawy. Jest też najwyższym dowódcą Wehrmachtu. Ministrowie są powoływani przez Führera. Przez kontrasygnatę ustaw nadają gwarancję ich słuszności i merytorycznej ich realizacji. Reichstag jest wybierany w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i tajnych. Wybór opiera się na propozycji wyborczej NSDAP. Wielość partii i podejmowanie uchwał na zasadzie większości zostały wyeliminowane. W przypadku ważnych ustaw Reichstag udziela zgody. Jego rolą jest też pełnienie roli forum przy przyjmowaniu różnych orędzi Führera."

  Jeśli ktoś widzi jakieś podobieństwo do reform w innym niż Turcja kraju, to nie było to moją intencją.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje