Nie wszystkim spodobała się akcja Jedynki. "Z przyjemnością odbiorę 'Hienę Roku' za granie hymnu"

Kamil Dąbrowa o krytyce akcji radiowej Jedynki

Kamil Dąbrowa o krytyce akcji radiowej Jedynki (Agencja Gazeta)

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Jedynka protestuje przeciw ustawie medialnej emitując hymn co godzinę
2. Część dziennikarzy odcina się od akcji
3. Szef stacji zapewnia, że decyzję konsultował z prezesem i dziennikarzami


W radiowej Jedynce co godzinę od noworocznego poranka można usłyszeć polski hymn na przemian z "Odą do radości" Ludwiga van Beethovena. O północy stacja żegna się ze słuchaczami utworem "Już czas na sen" z repertuaru Kabaretu Starszych Panów (słynny wers: "Dobranoc, dobranoc, ojczyzno").

Biuro programowe Polskiego Radia wyraziło "poważne zastrzeżenia wobec emitowania hymnów Polski i Unii Europejskiej w formie protestu przeciw nowelizacji ustawy medialnej". Ale głos sprzeciwu pojawił się także ze strony pojedynczych dziennikarzy stacji.

"Mięso armatnie w bratobójczej walce"

Pierwszy rzekomy list protestacyjny opublikował prawicowy portal wPolityce.pl. Czytamy w nim m.in.: "Tego typu zagrywki wystawiają na szwank dobre imię Polskiego Radia i stawiają nas, pracowników Polskiego Radia, po jednej ze stron politycznego sporu". List został jednak opatrzony adnotacją, że autorzy nie mogą podać swoich nazwisk.

Kolejny sprzeciw to list dziennikarki Małgorzaty Raduchy. Jej zdaniem decyzja Dąbrowy o emisji hymnów miała zostać przedstawiona szefom wszystkich działów, jednak sami dziennikarze Jedynki nie zostali zapytani o zgodę. "Nie mogę mówić za Kolegów, ale ja się czuję jak mięso armatnie wykorzystane w bratobójczej walce" - pisze Raducha.

Dąbrowa odpiera zarzuty

Co na to dyrektor programowy Jedynki Kamil Dąbrowa? Informuje on, że zastrzeżeń do protestu nie zgłaszał ani prezes zarządu Polskiego Radia, ani kolegium redakcyjne. "Gdyby pracownicy odcięli się, to takiej akcji nie dałoby się przeprowadzić" - mówi Dąbrowa w rozmowie z "Newsweekiem". Odnosi się też do słów publicysty Marka Mądrzejewskiego, który powiedział, że akcji nie popiera: "Ma do tego prawo. Ja o akcji poinformowałem w środę zarówno zarząd jak i kolegium redakcyjne. Dostałem ich pełne wsparcie".

Dąbrowa podkreśla też, że protest poparli słuchacze. "Od noworocznego poranka dostaję setki sms-ów i maili. Większość to krótkie przekazy w stylu "tak trzymać" albo zachęty byśmy mobilizowali inne anteny i pisma. Ale są i bardzie osobiste. Jedna z radiosłuchaczek napisała, że ma 70 lat i że ostatnio coś nią tak poruszyło w mediach w 1989 r." - tłumaczy.

Hiena Roku

Wśród komentarzy są również te krytyczne, a nawet - jak określa je Dąbrowa - "drobne groźby". Pojawiła się też opinia, że swoją akcją zasłużył na anty-nagrodę zdominowanego przez prawicowych dziennikarzy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich - "Hienę Roku". "Im się wydaje, że tylko oni mogą grać hymn, a 'Mazurek Dąbrowskiego' na antenie radiowej Jedynki kogoś obraża. Zresztą z ogromną przyjemnością odbiorę 'Hienę Roku' za granie hymnu Polski" - deklaruje dziennikarz.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (464)
Nie wszystkim spodobała się akcja Jedynki. "Z przyjemnością odbiorę 'Hienę Roku' za granie hymnu"
Zaloguj się
 • kingsalami

  Oceniono 1 raz 1

  Kingsalami jest zawsze sprawiedliwy i nigdy nie poprze degenerata Kaczyńskiego. Uważam że pękające parówki są dowodem na brak wybuchów w samolocie ciamajdy mlaskacza a głównym sprawcą katastrofy smoleńskiej jest Jarosław Kaczyński. Tak mi dopomóż Bog i wszyscy święci.

 • kingsalami

  Oceniono 1 raz 1

  Mnie się spodobała. Jest wolnośc słowa. Kaczyński to kurdupel i debil łamiący prawo. Kaczyński to Żyd z pochodzenia i niech mi ktoś powie że to katolik to go oleje.

 • citisus

  Oceniono 1 raz -1

  To nie jest protest "jedynki" a "jednego". Jednego dyrektora w obronie swojego koryta :-)))

 • eldemon

  Oceniono 3 razy -3

  To skandal, że kpiarz ze "Szkła Kontaktowego" był dyrektorem w Polskim Radiu!

  W Polskim

 • zd46

  Oceniono 5 razy 3

  Pani Pawlowicz, „herold malego monarchy”, poslanka PiSu, znaczaca acz intelektualnie nizinno-szlamowata „wyośla” w katolickim radiu RM, Polakom, prosto między ślepe oczy wyborcze, że :
  ......”- (rządzący ) muszą dysponować mediami publicznymi, na które - jako obdarzeni mandatem wyborców - muszą mieć wpływ, i to wpływ bezpośredni.
  -media "rządowe" NIE są, co do zasady, od "kontroli władzy", bo od "kontroli władzy" i "patrzenia jej na ręce", jak też "rozliczania" władzy są media PRYWATNE,
  -Media publiczne to media rządowe, i są to jak najbardziej media "polityczne". Myślę, że reformowane właśnie media publiczne winny być analizowane w prawdzie, bez politycznej poprawności i hipokryzji. Mają służyć SUWERENOWI i wybranym przez niego każdorazowo przedstawicielom do sprawnego rządzenia państwem.......”.
  Suweren-podmiot sprawujący niezależną władzę zwierzchnią
  Prawa suwerena przynależą: urzędującym monarchom, pretendentom do tronów i tytularnym monarchom, papieżowi, niektórym wschodnim patriarchom (np. patriarsze Konstantynopola) oraz narodom rządzącym się w systemie demokratycznym (gdzie funkcjonuje zasada suwerenności ludu).
  Dziennikarze, o osobowosci Raduchy, majacy awersje do Hymnu Polski ale ukryta milosc do kaczynskich poczynan, przeczytajcie i zastanowcie sie "czy sluzyc za WSZELKA CENE SZALONEMU WLADCY", to sukces??

 • korcia2000

  Oceniono 3 razy 3

  To nie podoba się hienom pisowskim.

 • 8-anna

  Oceniono 3 razy 3

  A Raducha powinna dostać nagrodę PISopodlizywacza roku

 • dryl1

  Oceniono 3 razy -3

  Grać to sobie możesz lewaku międzynarodówke. I nawet śpiewać. Czy Go zupełnie popie...ło.

 • zd46

  Oceniono 3 razy 3

  CZABANSKI, dlugoletni dzialacz PZPR i korzystajacy z poparcia PZPR dla robienia komunistycznej kariery w mediach ma budowac MEDIA NARODOWE????? DZialacz spoleczki "Srebrna" wraz z rodzina!!!!! On odbuduje MEDIA KOMUNISTYCZNE, media partyjne PiS i nazwie NARODOWE !!!!! Chichot historii, chichot komunistycznego ustroju !!!! CZABANSKI wspolpracowal ze wszystkimi z kim sie dalo !!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje