Nie wszystkim spodobała się akcja Jedynki. "Z przyjemnością odbiorę 'Hienę Roku' za granie hymnu"

02.01.2016 10:36
Kamil Dąbrowa o krytyce akcji radiowej Jedynki

Kamil Dąbrowa o krytyce akcji radiowej Jedynki (Agencja Gazeta)

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Jedynka protestuje przeciw ustawie medialnej emitując hymn co godzinę
2. Część dziennikarzy odcina się od akcji
3. Szef stacji zapewnia, że decyzję konsultował z prezesem i dziennikarzami


W radiowej Jedynce co godzinę od noworocznego poranka można usłyszeć polski hymn na przemian z "Odą do radości" Ludwiga van Beethovena. O północy stacja żegna się ze słuchaczami utworem "Już czas na sen" z repertuaru Kabaretu Starszych Panów (słynny wers: "Dobranoc, dobranoc, ojczyzno").

Biuro programowe Polskiego Radia wyraziło "poważne zastrzeżenia wobec emitowania hymnów Polski i Unii Europejskiej w formie protestu przeciw nowelizacji ustawy medialnej". Ale głos sprzeciwu pojawił się także ze strony pojedynczych dziennikarzy stacji.

"Mięso armatnie w bratobójczej walce"

Pierwszy rzekomy list protestacyjny opublikował prawicowy portal wPolityce.pl. Czytamy w nim m.in.: "Tego typu zagrywki wystawiają na szwank dobre imię Polskiego Radia i stawiają nas, pracowników Polskiego Radia, po jednej ze stron politycznego sporu". List został jednak opatrzony adnotacją, że autorzy nie mogą podać swoich nazwisk.

Kolejny sprzeciw to list dziennikarki Małgorzaty Raduchy. Jej zdaniem decyzja Dąbrowy o emisji hymnów miała zostać przedstawiona szefom wszystkich działów, jednak sami dziennikarze Jedynki nie zostali zapytani o zgodę. "Nie mogę mówić za Kolegów, ale ja się czuję jak mięso armatnie wykorzystane w bratobójczej walce" - pisze Raducha.

Dąbrowa odpiera zarzuty

Co na to dyrektor programowy Jedynki Kamil Dąbrowa? Informuje on, że zastrzeżeń do protestu nie zgłaszał ani prezes zarządu Polskiego Radia, ani kolegium redakcyjne. "Gdyby pracownicy odcięli się, to takiej akcji nie dałoby się przeprowadzić" - mówi Dąbrowa w rozmowie z "Newsweekiem". Odnosi się też do słów publicysty Marka Mądrzejewskiego, który powiedział, że akcji nie popiera: "Ma do tego prawo. Ja o akcji poinformowałem w środę zarówno zarząd jak i kolegium redakcyjne. Dostałem ich pełne wsparcie".

Dąbrowa podkreśla też, że protest poparli słuchacze. "Od noworocznego poranka dostaję setki sms-ów i maili. Większość to krótkie przekazy w stylu "tak trzymać" albo zachęty byśmy mobilizowali inne anteny i pisma. Ale są i bardzie osobiste. Jedna z radiosłuchaczek napisała, że ma 70 lat i że ostatnio coś nią tak poruszyło w mediach w 1989 r." - tłumaczy.

Hiena Roku

Wśród komentarzy są również te krytyczne, a nawet - jak określa je Dąbrowa - "drobne groźby". Pojawiła się też opinia, że swoją akcją zasłużył na anty-nagrodę zdominowanego przez prawicowych dziennikarzy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich - "Hienę Roku". "Im się wydaje, że tylko oni mogą grać hymn, a 'Mazurek Dąbrowskiego' na antenie radiowej Jedynki kogoś obraża. Zresztą z ogromną przyjemnością odbiorę 'Hienę Roku' za granie hymnu Polski" - deklaruje dziennikarz.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (464)
Zaloguj się
 • donvito52

  Oceniono 120 razy 100

  Biedoki, nazwisk nie mogą podać ... przeca za chwilę ONI rządzić będą.
  Więc tylko by IM pomogło w awansach.
  Chyba że ICH nie ma, nie mogą więc nazwisk podać.

 • marple_jane

  Oceniono 105 razy 85

  Protest niepodpisany nazwiskami? Interesujące zjawisko,nowe i takie świeże, jak wszystko co dotyczy PIS-landii. To na pewno towarzysz Szmaciak....

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 79 razy 67

  A je się czuję, jak coraz bardziej wykluczany "prosty obywatel" "gorszego sortu".
  Za naprawę prawa i "dekomunizację" odpowiada PRLowski prokurator walczący z Solidarnością, za obronę narodową szaleniec, który zniszczył wywiad, po czym mgła nad Soleńskiem się zebrała "odkrył", że Rosja wypowiedziała nam wojnę, więc chce dostępu do bomby atomowej i bez wiedzy sojuszników "najechał" placówkę do współpracy z NATO, za walkę z korupcją odpowiada przestępca, za sprawy zagraniczne facet, który już skłócił nas z sąsiadami...
  MEDIOM PUBLICZNYM GRATULUJĘ I DZIĘKUJĘ. Wierzę w "OBY"
  Obrzydzeniem napawa mnie widok nawiedzonych, okładających krzyżem dziennikarza.
  W tym przypadku, nawet Bóg nie wie za co.

 • arnap

  Oceniono 74 razy 60

  Na pozycję dobrego dziennikarza trzeba ciężko pracować ale zeszmacić się można jednym listem.

 • mirman8

  Oceniono 69 razy 55

  Żadna partia po '89r., Która podniosła rękę na media NIE UTRZYMAŁA WŁADZY!!!
  Najbardziej przekonała się o tym Lewica.
  Ale wszyscy dalej próbują:)
  Platformę uratował Lech Kaczyński nie dopuszczając do dewastacji mediów.
  Stąd DWIE KADENCJE.

  A Kim Dzong Gnom? Idzie na całość. On wie że dwa lata rządów (2005-07)
  JUŻ SIĘ NIE POWTÓRZĄ!

  Do jesieni
  znikną ze sceny.
  Ps.
  Nawet mi się trochę zrymowało:))

 • hadar23

  Oceniono 50 razy 40

  Ryszard Makowski, znany pisowiec tak o niej pisze na Twitterze:
  "Małgorzata Raducha z PR 1 napisała list, którym się rajcuje nasza strona. Zetknąłem się z tą panią w PR.Fałszywe,wredne babsko. Ostrzegam"

 • krzysztof0804

  Oceniono 59 razy 39

  A Raducha niech jeszcze ucałuje Jarusia w du..

 • tadeusz-katolik

  Oceniono 51 razy 35

  Dzisiaj doradca prezydenta powiedział za Prezydentowi chodzi o budowanie Państwa konsolidacyjnego ja odebrałem ze chodzi o Państwo Faszystowskie ( poczytajcie na czym polega państwo faszystowskie tam nie chodzi o mordowanie,ludobójstwo ) czyli było Państwo Frankistowskie chcą państwo Kaczorowskie . Jak im popuścimy to naprawdę mogą nam to zrobić . Popieram jedynkę tak trzymajcie

 • rengra6

  Oceniono 48 razy 30

  Dobra akcja radia i ludzi , którzy potrafią się pod swoim działaniem podpisać. Do niedawna anonimowych protestów ani donosów nie brało się pod uwagę. To taka dobra, stara zasada, tylko że teraz zmienia się to. Oczywiście tchórzom to nie odpowiada, bo na wszelki wypadek , jak władza się zmieni, to będą krzyczeń , jak to oni o wolność krzyczeli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje