W Arabii Saudyjskiej ścięto 47 osób skazanych za terroryzm i nieposłuszeństwo wobec władzy

02.01.2016 09:33
Zdjęcie al-Nimra ukazane podczas starć z policją

Zdjęcie al-Nimra ukazane podczas starć z policją (Hasan Jamali / AP (AP Photo/Hasan Jamali, File))

W Arabii Saudyjskiej ścięto 47 osób skazanych za terroryzm - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych tego kraju. Wśród nich jest popularny szyicki duchowny Nimr al-Nimr.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Al-Nimr podczas procesu w 2014 roku nie zaprzeczył zarzutom o charakterze politycznym, jednak zapewnił, że nie nawoływał do przemocy. Zdaniem jego zwolenników oraz obrońców praw człowieka jego proces był próbą uciszenia dysydentów, zwłaszcza szyickich.

Agencja AP napisała wówczas, że sunnicka Arabia Saudyjska rywalizuje z szyickim Iranem, któremu zarzuca podburzanie szyitów. Iran już wcześniej zapowiadał, że wykonanie wyroku śmierci na Al-Nimrze będzie "kosztować Arabię Saudyjską bardzo drogo".

Duchownego skazano za nieposłuszeństwo wobec władzy i podważanie jedności narodowej

Co najmniej 153 egzekucje

Były to pierwsze egzekucje w tym roku w Arabii Saudyjskiej. Według wyliczeń AFP w 2015 roku w tym kraju ścięto 153 osoby. Wśród obecnie ściętych są terroryści islamscy, którzy uczestniczyli w atakach przeprowadzonych przez Al-Kaidę w latach 2003-2006, a także w protestach szyitów przeciwko władzom.

W liczącej 30 milionów mieszkańców Arabii Saudyjskiej, szyici stanowią między 10 a 25 proc. ludności. Skarżą się oni na trudności w uzyskaniu pracy i zdobyciu wyższego wykształcenia, na niedoinwestowanie zamieszkanych przez nich terenów oraz częste zamykanie ich obiektów kultu religijnego. Rząd twierdzi natomiast, że w żaden sposób nie dyskryminuje szyitów.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (138)
W Arabii Saudyjskiej ścięto 47 osób skazanych za terroryzm i nieposłuszeństwo wobec władzy
Zaloguj się
 • artur.1967

  Oceniono 1 raz 1

  dlaczego tak mało agresywnie piszecie o tej arabii saudyjskiej.umiecie pisać agresywne artykuły.politycznie poprawna czy jak

 • porannakawa01

  0

  Kobieta wykonywała te wyroki śmierci?

 • naz_niepoprawna

  0

  Protesty w Bahrajnie:
  /// www.telegraph.co.uk/news/worldnews/middleeast/bahrain/12078583/Tear-gas-fired-at-protesters-in-Bahrain-after-Saudi-Arabia-executes-top-Shia-cleric.html

 • zarone

  Oceniono 2 razy 0

  Saudyjski reżim morduje przeciwników politycznych, a co na to jaśnie oświecona diermokracja amerykańska? NIc? Nie będzie powstania, majdanu, wspierania "umiarkowanej saudyjskiej opozycji"? Jaka szkoda.

 • badziewiak66

  Oceniono 11 razy 7

  Czy szanowni internauci zwrócili uwagę na dwa łączące się ze sobą fakty ? Pierwszy Arabia Saudyjska była inicjatorem utworzenia wielkiej koalicji państw islamskich. Oto jej członkowie : Saudi Arabia, Jordan, the UAE, Pakistan, Bahrain, Bangladesh, Benin, Turkey, Chad, Togo, Tunisia, Djibouti, Senegal, Sudan, Sierra Leone, Somalia, Gabon, Guinea, the partially-recognized state of Palestine, the Islamic Federal Republic of the Comoros, Qatar, Cote d’Ivoire, Kuwait, Lebanon, Libya, Maldives, Mali, Malaysia, Egypt, Morocco, Mauritania, Niger, Nigeria, Yemen.
  Pisałem już na forum, że kraje islamskie postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce i zaprowadzić pokój na Bliskim Wschodzie. Nie zauważyliście jak wyciszono prasę w sprawie wojny w Syrii ?
  Nie jest dla nikogo tajemnicą że nie tylko rodzina Królewska Saudów , ale także Szejkowie z ZEA zdają sobie sprawę z tego że ostrze obecnych wydarzeń wymierzone jest w cały świat islamu.
  Utrzymująca się tendencja spadkowa cen ropy to być albo nie być dla tego regionu. To z tego powodu najbogatsi ludzie ZEA zaczęli długofalowy plan budowy potężnej infrastruktury turystycznej świadomi że czas ropy powoli się kończy.
  No i mamy płonący, luksusowy hotel w Dubaju.
  Jak wiecie Iran jest eksporterem ropy do Chin. Chiny wydatnie korzystają z niskich cen ropy. Dla krajów arabskich to jest jednak miecz wbity prosto w ich serce. Pogłębia rany ISIS sprzedając ropę naftową z pól w Iraku i Syrii za cenę dużo niższą od i tak niskich cen światowych. Dlatego kraje arabskie będą za wszelką cenę dążyć do zaprowadzenia pokoju w regionie.
  Koalicja wypowiedziała bezwzględną wojnę każdemu kto będzie destabilizował region. Tych 47 to ostrzeżenie , złóż broń albo zginiesz.

 • kolona

  Oceniono 1 raz 1

  Nie ma innego wyjścia. Należy Europę wprowadzić w krajach arabskich. Zakończy się eksodus... Budujmy tam drogi, fabryki i narzućmy im prawo ...nasze, Europejczyków, pod karą śmierci !!! Kto przeciw nam, ten zginie... w sumie to nic strasznego dla Arabów, bo to ich prawo.

 • myszka00

  0

  W tych przedsredniowiecznych krajach opozycje sie nazywa terrorystami I po klopocie,jest jedna partia teraz

 • plorg

  Oceniono 8 razy 4

  Tylko tak można utrzmać porządek wśród muslimów. Nic innego na nich nie działa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje