W Arabii Saudyjskiej ścięto 47 osób skazanych za terroryzm i nieposłuszeństwo wobec władzy

02.01.2016 09:33
Zdjęcie al-Nimra ukazane podczas starć z policją

Zdjęcie al-Nimra ukazane podczas starć z policją (Hasan Jamali / AP (AP Photo/Hasan Jamali, File))

W Arabii Saudyjskiej ścięto 47 osób skazanych za terroryzm - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych tego kraju. Wśród nich jest popularny szyicki duchowny Nimr al-Nimr.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Al-Nimr podczas procesu w 2014 roku nie zaprzeczył zarzutom o charakterze politycznym, jednak zapewnił, że nie nawoływał do przemocy. Zdaniem jego zwolenników oraz obrońców praw człowieka jego proces był próbą uciszenia dysydentów, zwłaszcza szyickich.

Agencja AP napisała wówczas, że sunnicka Arabia Saudyjska rywalizuje z szyickim Iranem, któremu zarzuca podburzanie szyitów. Iran już wcześniej zapowiadał, że wykonanie wyroku śmierci na Al-Nimrze będzie "kosztować Arabię Saudyjską bardzo drogo".

Duchownego skazano za nieposłuszeństwo wobec władzy i podważanie jedności narodowej

Co najmniej 153 egzekucje

Były to pierwsze egzekucje w tym roku w Arabii Saudyjskiej. Według wyliczeń AFP w 2015 roku w tym kraju ścięto 153 osoby. Wśród obecnie ściętych są terroryści islamscy, którzy uczestniczyli w atakach przeprowadzonych przez Al-Kaidę w latach 2003-2006, a także w protestach szyitów przeciwko władzom.

W liczącej 30 milionów mieszkańców Arabii Saudyjskiej, szyici stanowią między 10 a 25 proc. ludności. Skarżą się oni na trudności w uzyskaniu pracy i zdobyciu wyższego wykształcenia, na niedoinwestowanie zamieszkanych przez nich terenów oraz częste zamykanie ich obiektów kultu religijnego. Rząd twierdzi natomiast, że w żaden sposób nie dyskryminuje szyitów.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (138)
Zaloguj się
 • hana.barbara

  Oceniono 48 razy 40

  I to jest odpowiedź, dlaczego uchodźcy nie chcą do Arabii Saudyjskiej.

 • agajaniak

  Oceniono 46 razy 38

  poniekad jestesmy i my wszyscy temu winni. Nasi Idole jak pilkarze Bayern München lataja tam by sie prezentowac bo Saudyjczycy dobrze placa. Mistrzostwa swiata maja byc w Katarze i to w terminie gdy chodzimy na spotkania bozonarodzeniowe. Jezdzimy do nich na urlopy i ogladamy ich bajkowe hotele czy wiezowce nie patrzac na to ze zbudowane sa niewolnicza praca Pakistanczykow czesto bez wynagrodzenia zyjacych tam w nedzy i pozbawionych jakichkolwiek prac i paszportow. MY jestesmy i FIFA I DEMOKRACJA to dzieki nam pilkarze zarabiaja krocie na umowach z reklamy i MY normalni ludzie w masie mozemy powiedziec NIE - nie ogladac, nie jezdzic nie przyjmowac ich bogatych chorych do naszych szpitali nie chciec ich pieniedzy. Ale niestety wspolnota miedzynarodowa i obywatele patrza tylko na petrodolary i dlatego mamy terroryzm wojny na bliskim wschodzie uchodzcow. Po prostu powiedziec NIE.

 • Jan Kowalski

  Oceniono 44 razy 24

  Oj tam, Oj tam:)
  Obcinanie głów i rączek, publiczna chłosta, policja religijna w kraju, gdzie wielbłąd ma więcej praw i wolności niż kobita.
  Ale najważniejsze, że szejki maja duuużo pieniążków i Hamerykany ich kochają.
  Gdzie ci "krzewiciele demokracji", no gdzie :)

 • artur-borubar

  Oceniono 31 razy 21

  I co jak Saudowie to robia, to dla amerykanow ok, ale jak asad to robil, to trzeba sponsorowac przeciwko niemu terrorystow... Zreszto niezdziwie sie jak PiSlam niedlugo tez to przeforsuje u nas...

 • 31.februarius

  Oceniono 37 razy 19

  "Były to pierwsze egzekucje w tym roku w Arabii Saudyjskiej."

  Przestańcie się czepiać, ten rok się ostatecznie dopiero wczoraj zaczął!

 • januszhalinasopot2

  Oceniono 23 razy 17

  My Polska, wraz z wielkim bratem "USA", wspieramy wielką Saudyjską demokrację.

 • 3szabelka

  Oceniono 19 razy 15

  Kiedy cywilizowany, demokratyczny Zachodzi Świat wyzwoli tych biednych zaganiaczy wielbłądów?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje