Dymisje w TVP. Pożegnania na Facebooku, a w "Wiadomościach" do widzów: "Do zobaczenia. Oby..."

01.01.2016 17:46
Diana Rudnik, Wiadomości 1 stycznia 2015

Diana Rudnik, Wiadomości 1 stycznia 2015 (Źródło: Wiadomosci.TVP.pl)

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Dyrektorzy TVP1, TVP2, TAI i TVP Kultura podali się do dymisji
2. Decyzja jest protestem na PiS-owską nowelę ustawy medialnej. 3. Dymisje zostały przyjęte przez prezesa TVP
4. Odchodzący pracownicy żegnają się z widzami


Informację pierwszy podał serwis wyborcza.pl. "Piotr Radziszewski, szef TVP 1, Jerzy Kapuściński - TVP 2, Katarzyna Janowska - TVP Kultura i Tomasz Sygut - Telewizyjna Agencja Informacyjna - podali się do dymisji. Złożyli je w ostatnim dniu roku na ręce prezesa TVP Janusza Daszczyńskiego. Prezes je przyjął" - czytamy na stronie. Do dymisji podała się także dyrektor kadrowa spółki Ewa Ger; jej decyzja została przyjęta.

Janowska pożegnała się dziś takim wpisem na Facebooku:

Szanowni, to byly fantastyczne cztery lata! Tworzyliśmy TVP Kultura w pełnej wolnosci i dlatego tyle rzeczy sie udalo....

Posted by Katarzyna Janowska on 1 stycznia 2016


Tymczasem prowadząca wieczorne "Wiadomości" w TVP1 Diana Rudnik zakończyła program życząc widzom wszystkiego dobrego i mówiąc: "Do zobaczenia... Oby".

Dymisje w TVP mają związek z zaakceptowaną w czwartek przez Senat nowelą ustawy medialnej. Zgodnie z jej zapisami, w dniu wejścia w życie nowelizacji, mandaty dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia wygasają. Nowe kierownictwo zostanie wybrane przez ministra skarbu na bezterminowe kadencje.

Protest w radiowej Jedynce

Także Program I PR protestuje przeciwko nowej ustawie o mediach publicznych. Od dzisiaj stacja emituje o każdej pełnej godzinie hymn Polski na zmianę z hymnem UE. Jak podkreślił redaktor naczelny Jedynki Kamil Dąbrowa, ma to zwrócić uwagę słuchaczy i opinii publicznej na "zagrożenie pluralizmu i wolności słowa", które wprowadza nowela.

Zdaniem PiS tymczasem przepisy nie odbiegają od dotychczasowego mechanizmu wyboru władz mediów. Wiceminister kultury ds. reformy mediów Krzysztof Czabański stwierdził: - Po pierwsze jest to mechanizm polityczny, który od lat jest stosowany wobec polskich mediów publicznych, niezależnie od osłon i atrap budowanych przy okazji konkursów. Przez ostatnie kilka lat zawsze wychodziło tak, że w końcowym etapie tymi poszczególnymi mediami rządzili przedstawiciele PO, PSL i SLD, jakiego byśmy nie urządzili konkursu.

SDP murem za rządem

Działania rządu poparł zarząd warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w którym zasiadają dziennikarze od lat kojarzeni z prawicą. W oświadczeniu zaprotestował przeciw "dążeniu do destabilizacji polskiego społeczeństwa poprzez dezinformację i budowanie fałszywego obrazu sytuacji społeczno-politycznej naszego kraju", zarówno w mediach publicznych, jak i prywatnych.

"Media publiczne w ciągu ostatnich lat osiągnęły stan patologii charakteryzujący się między innymi jednostronnością polityczną i brakiem pluralizmu, co prowadziło do manipulacji i przedstawiania nieprawdziwego obrazu Polski. Media publiczne nie wypełniają swojej misji ani obowiązków, na co SDP wskazało w czasie swojego Nadzwyczajnego Zjazdu, domagając się radykalnych zmian" - czytamy na stronie SDP.

Nowela ustawy o radiofonii i telewizji czeka na podpis prezydenta.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (1074)
Zaloguj się
 • piswatch

  Oceniono 247 razy 215

  I jeszcze jedno czy media mogą być po prostu publiczne a nie czyjeś ?

 • piswatch

  Oceniono 248 razy 198

  Żelazna logika PiS
  PiS zarzuca TK, że nie powinien orzekać w sprawie zgodności ustawy o TK z konstytucją bo jest sędzią we własnej sprawie.
  Ten sam PiS w ustawą o TK osłabia władzę sądowniczą a wzmacnia swoją czyli władzę ustawodawczą. Podważając tytuł TK do orzekania czy ustawa jest zgodna czy nie z konstytucją PiS jest sędzią we własnej sprawie.

 • heepurian

  Oceniono 234 razy 190

  Krzysztof Skowroński - prezes SDP jak zawsze usłużny prezesowi, funkcjonariusz PiS tak jak Duda, Macierewicz czy Kuchciński.

 • faustxyz

  Oceniono 267 razy 187

  Nawet nie próbuję sobie wyobrazić jak będzie wyglądać TVP Kultura, za pisopatów. Po pierwsze to już nie będzie TVP Kultura, bo pisuar wykastruje wszystko co wystaje poza bogoojczyźniany chłam, wszystko co jest obce mentalności kołtuna polskiego typu Klempa czy Pawłowicz, hehe do tego bigot Gliński jako minister "kultury".
  Reszta publicznej będzie za to wyglądać jak mix Trwam i Republiki. jeden wielki rzyg. Nastaną czasy gargasów, karnosiów, ziemkiewiczów, hejków, semków. No i Rydzyk upcha w końcu gdzieś swoich 'studentów' czyli drewnianych osobników, o wypranych rozumkach, pozbawionych cienia osobowości, drętwych i sztucznych, których ulepiono na wzór 'dziennikarzy' z tv z PRL-u i putinowskiej Rosji. Jarkacz jest jednak goopi, bo on serio wierzy, że społeczeństwo da się ulepić przez tv, takie cuda to tylko może robić Rydzyk z moherami. Może urabiać dalej tylko tych już urobionych. Nie da rady sięgnąć po tych co cenią sobie wolność, demokrację, godność i poczucie estetyki. Tak estetyki, bo dla większości to tragedia, że Polskę dostał w swe łapy osobnik chory z nienawiści, postać operetkowa, klerodupoliz o XIX w. mentalności, dewastator autorytetów i pojęć np. patriotyzm, demokracja itd.

 • hannes_k

  Oceniono 228 razy 162

  SDP - Stowarzyszenie Dupolizow Polskich.
  Z panem Reszczynskim, ktory zaczynal kariere w TVP jako partyjny komuszy kacyk w epoce glebokiego Jaruzelskiego w Teleekspresie. Tam angazowano tylko sprawdzonych towarzyszy.. Gratulujemy, towarzyszu Reszczynski.

 • heepurian

  Oceniono 175 razy 147

  Teraz Skowroński chce się zasłużyć i może zostanie kadrowym w TVP. Jeszcze tylko jakaś lasko-laurka dla Kurskiego i kasiora popłynie.

 • mm0427

  Oceniono 156 razy 132

  Mnie zastanawia najbardziej nieustanne powoływanie się na poprzedników i nie mogę przestać pytać: Co w takim razie ze ZMIANĄ? DOBRĄ ZMIANĄ?
  ;)

 • jan-ru

  Oceniono 113 razy 87

  Pisiory nic nie potrafią oprócz burzenia więc siłą chćą coś stworzyć a wyjdzie to samo co Ziobrze ,ZERO.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje