Roman Bartoszcze nie żyje. Był liderem "Solidarności Chłopskiej", pierwszym prezesem PSL

01.01.2016 12:55
Roman Bartoszcze

Roman Bartoszcze (Sławomir Kamiński/AG)

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Roman Bartoszcze miał 69 lat. Zmarł po długiej chorobie
2. Działacz chłopski internowany w stanie wojennym
3. To także założyciel "Ojcowizny", poseł i pierwszy prezes odrodzonego PSL


Roman Bolesław Bartoszcze (ur. 9 grudnia 1946 w Jaroszewicach) był znanym szczególnie w latach 80. i 90. ub.w. działaczem chłopskim. Był bratem zamordowanego w 1984 r. (prawdopodobnie przez SB) Piotra, także działacza chłopskiego, wraz z którym od 1980 r. współtworzył najpierw "Solidarność Chłopską", a potem "Solidarność" RI.

- To nie była jakaś tuzinkowa postać, ale wybitna osoba w ruchu prawicowym - przypomniał jego współpracownik, b. poseł Leszek Murzyn, który poinformował o śmierci Bartoszcze.

Murzyn jest obecnym prezesem Polskiego Forum Ludowo-Chrześcijańskiego "Ojcowizna".

Działacz chłopski, internowany w stanie wojennym

Od 1969 do 1980 r. Bartoszcze należał do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego (ZSL). W 1980 r. został jednym z liderów "Solidarności Chłopskiej", a po zjednoczeniu w 1981 r. rozpoczął działalność w NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". W stanie wojennym był internowany. Po zwolnieniu działał w Ogólnopolskim Komitecie Oporu Rolników, wydawał pismo "Żywią i bronią".

W 1989 r. z ramienia Komitetu Obywatelskiego został wybrany do tzw. Sejmu kontraktowego.

Pierwszy prezes odrodzonego PSL

W 1990 r. wstąpił do odrodzonego Polskiego Stronnictwa Ludowego i został jego pierwszym prezesem. W tym samym roku kandydował jako pierwszy ze stanu chłopskiego w wyborach prezydenckich. Uzyskał ponad 1,1 mln głosów (7,15 proc.) i - jak zaznaczył Murzyn - był to najlepszy wynik ludowego kandydata na prezydenta. Wówczas wybory wygrał Lech Wałęsa.

W czerwcu 1991 r. utracił kierownictwo w PSL, po czym odszedł z tej partii i założył partię skupiającą osoby o poglądach konserwatywno-ludowych - Polskie Forum Ludowo-Chrześcijańskie "Ojcowizna". Po raz drugi uzyskał mandat poselski z listy POC, w 1992 przystąpił do klubu parlamentarnego Ruchu dla Rzeczypospolitej. W wyborach parlamentarnych w 1997 r. bez powodzenia kandydował do Sejmu z listy Narodowo-Chrześcijańsko-Demokratycznego Bloku dla Polski.

W wyborach prezydenckich w 2010 r. poparł kandydaturę Marka Jurka i wszedł w skład jego społecznego komitetu poparcia.

W 2006 r., za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, w pracy zawodowej i społecznej, został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pogrzeb Romana Bartoszce odbędzie się w Inowrocławiu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (60)
Zaloguj się
 • paprotka70

  Oceniono 77 razy 51

  Nawet Bartoszcze internowali. Ba! Gierka i Jaroszewicza również.

  A pogromca Związku Radzieckiego w tym czasie objadał się w domu kanapeczkami zrobionymi przez Mamę.

 • 1pirat2

  Oceniono 49 razy 39

  Działacz rolniczej solidarność, nawet on był większym zagrożeniem dla koministów w stanie wojennym jaki niejaki Jarek, bo jego jednak internowali.

 • lasaron

  Oceniono 37 razy 15

  Szkoda człowieka .Ja czekam na takie wieści o zejściach z ciemnej strony naszej rzeczywistości. Każdy padły czekista z PiS cieszy mnie jak i Pana.

 • zigzaur

  Oceniono 17 razy 9

  Nic nie napisano o okolicznościach utraty przezeń stanowiska prezesa PSL. A był to dosłowny przewrót gabinetowy.

 • boguslawbch6808

  Oceniono 24 razy 2

  Może Gazeta pofatyguje się i napisze w jakich okolicznościach pozbyto się z PSL Bartoszcze? Może napiszecie jak sitwa Pawlak- Zych - Kalinowski - Sawicki - Struzik itd. zawłaszczyła sobie PSL? Facet pomógł ZSL-owi się zdekomunizować a potem dali mu kopa.

 • proteusz33

  Oceniono 44 razy 2

  ZSL żeby wpasować się w nowe czasy przemianował się na PSL i przyjął kilku działaczy niepodległościowych.Gdy już nie byli potrzebni,szybko ich wykopali.I nadal stare komuchy mają partię w swoich rękach.Ale teraz,po ostatnich wyborach,zostaną wykopani z synekur.Jeden po drugim.

 • gadojan

  0

  Wyrazy wspolczucia - rodzinie

 • mniklasp

  Oceniono 2 razy 0

  facet faktycznie wazny dla wolnosci Polakow, pamietam go z ogolnopolskiego zjazdu rolnikow indywidialnych pod Gorzowem w Marcu 1981 roku.byla tam mala aferka zwiazana z tym zjazdem, wladze gminy pozwolily na alkohol i nielegalny uboj swin na ten zjazd. w tym czasie byl tylko ocet w sklepach a reszta na kartki wiec to bylo cos

 • stachkaz47

  Oceniono 2 razy 0

  Niech mu ziemia lekka będzie-
  Po ZSGórniczej startować na PREZYDENTA.
  Polska to dziwny kraj.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje