Protest Radiowej Jedynki przeciw ustawie medialnej. Hymn przed serwisem. Słuchacze podzieleni

01.01.2016 12:39
Protest w Polskim Radiu ma trwać tak długo jak będzie mógł

Protest w Polskim Radiu ma trwać tak długo jak będzie mógł (Fot. AG)

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Od 1 stycznia Radiowa Jedynka protestuje przeciw ustawie medialnej
2. Co godzinę stacja emituje hymn i "Odę do radości"
3. Dąbrowa: Protest będzie trwał tak długo, jak to możliwe
4. Opinie słuchaczy są podzielone


Jako pierwsza o proteście poinformowała "Rzeczpospolita".Informację o symbolicznym proteście przekazał RP dyrektor Radiowej Jedynki Kamil Dąbrowa.

To niejedyna reakcja mediów publicznych na ustawę PiS. Wczoraj dymisje złożyli dyrektorzy TVP1, TVP2, Telewizyjnej Agencji Informacyjnej i TVP Kultura. Czytaj więcej >>>

Muzyczny protest "będziemy grać tak długo, jak to możliwe"

W Polskim Radiu o godzinie piątej rano 1 stycznia przed serwisem informacyjnym Programu Pierwszego można było usłyszeć polski hymn. O szóstej zaś słuchacze usłyszeli "Odę do radości" Ludwiga van Beethovena, przyjętą przez Radę Europy i Unię Europejską jako hymn."Mazurek Dąbrowskiego" i "Oda do radości" będą emitowane na przemian, co godzinę, aż do zakończenia programu. O północy Jedynka będzie kończyć program piosenką "Już czas na sen" z repertuaru Kabaretu Starszych Panów.Jest to protest dziennikarzy radiowej Jedynki przeciwko nowej ustawie medialnej przyjętej przez parlament. Jak poinformował nas Kamil Dąbrowa, akcja będzie trwała tak długo, jak to możliwe - realnie więc licząc, do objęcia urzędu przez nowe kierownictwo Polskiego Radia.

Słuchacze: "Warto być przyzwoitym"

Opinię słuchaczy o proteście są bardzo podzielone. Jednak, mimo dużej ilości negatywnych wypowiedzi, wielu poparło Polskie Radio.

Popieram całym sercem , warto być przyzwoitym . ❤️󾠣󾬍󾬔󾬐󾬖

Posted by Anna Belda on Friday, 1 January 2016


Niektórzy internauci wyrażają poparcie dla protestu...

Popieram Wasz protest, honor trzeba mieć, a nie tylko o nim mówic .

Posted by Blanka Horbatowska Arcturus on Friday, 1 January 2016


...a jeszcze inni dziękują Polskiemu Radiu za inicjatywę:

Dziękuję za hymn!

Posted by Patrycja Osiak on Friday, 1 January 2016


Pojawiły się też głosy krytyczne wobec protestu.

Dajcie sobie siana z protestami. Zamiast być dziennikarzami, jesteście politykami...

Posted by Wojciech Czekaj on Friday, 1 January 2016


Były też głosy krytykujące brak bezstronności Radiowej Jedynki.

I wy się nazywacie mediami publicznymi? Wstyd, hańba. Życzę wam likwidacji.

Posted by Krzysztof Łabiński on Friday, 1 January 2016


Ustawa o mediach publicznych

Ustawa ma polegać na przekształceniu Telewizji Polskiej, Polskiego Rada i Polskiej Agencji Prasowej ze spółek skarbu państwa w instytucje kultury. Kierownictwo tych instytucji ma być wybierane przez Radę Mediów Narodowych, w której skład wejdą eksperci wybierani przez Sejm, Senat i prezydent.

Według znowelizowanej ustawy media mają realizować misję w obszarze kultury, edukacji, w tym edukacji historycznej i polityki historycznej, promocji Polski w świecie i w obronie dobrego imienia Polski. Ustawa przewiduje także, że rola Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zostanie ograniczona.

Ponadto jedna z dziś przyjętych poprawek PiS zobowiązuje ministra skarbu państwa do dostosowania statutów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia do przepisów nowelizacji oraz stwierdza nieważność tych przepisów statutów mediów, które są sprzeczne z nowelizacją.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (1153)
Zaloguj się
 • kaczdonald

  Oceniono 317 razy 193

  Brawo! Myślę, że taki wyraźny sygnał ktoś zauważy......
  No chyba, że nie zna hymnu Polski, nie wie co to Konstytucja i nie czuje się Polakiem.
  To co wyprawia rząd, głównie w sprawie demolki demokracji, zasługuje na najwyższą pogardę.

 • gimdekst

  Oceniono 177 razy 115

  Od ponad 30 lat regularnie słucham Trójki lub Jedynki w domu, pracy, podróży... Rzadko zmieniam na inne stacje. Np w niedzielę rano, kiedy to w Trójce jest program dla dzieci a w Jedynce programy o Kościele. Teraz będę się bał słuchać tych stacji bo wprost się mówi, że będą edukować i tłumaczyć stanowisko rządu. Chcę faktów a z interpretacją sam sobie poradzę! Boję się, że komisarze w mediach będą blokować treści niewygodne dla rządu. To co teraz mówią o mediach Pawłowicz, Ziobro, Kempa... jest po prostu straszne! Weszliśmy w nowy/stary rok 1984.

 • sztucznamgla

  Oceniono 200 razy 108

  . rozumiem że protesty oburzonych PISlamistów dotycza hymnu narodowego, bo zamiast niego piwinny być nadawane piesni koscielne

 • krochmal10

  Oceniono 124 razy 92

  POPIERAM! POPIERAM! POPIERAM!
  dlaczego wielu krytykującym przeszkadza hymn narodowy? czyżby pis nie był tak patriotyczny za jaki się podaje? przecież to symbol państwowy i dobro narodowe marudzące pispajacyki...
  a oda do radości? NIKT, powtarzam nikt nie zaneguje naszego członkostwa w unii. nawet usuwający symbole ue rząd...także BRAWO BRAWO BRAWO jedynka :)

 • eug01

  Oceniono 82 razy 66

  No nie , pani Kempa zaniedbuje swoje obowiązki , powinna bezwłocznie dostarczyć do radia hymn w wykonaniu Jaroslawa " z ziemi włoskiej do Wolski"

 • tad_51

  Oceniono 85 razy 59

  25 lat temu, nawet 15 lat wstecz przejęcie mediów publicznych miało ogromny sens i znaczenie. Obecnie w dobie internetu to gest o znaczeniu wyłącznie symbolicznym: dla młodego pokolenia zupełnie bez znaczenia, a starsi i tak mają ugruntowane poglądy i pieprzenie z ekranu ich nie wzruszy. Pokażcie mi choć jedną osobę poniżej 30-tki, która ogląda Wiadomości lub słuch Jedynki :)

 • stanislaw50

  Oceniono 78 razy 54

  Czy zaczyna się CENZURA ???
  Czy Biuro Kontroli Publikacji i Widowisk na ul. Mysiej rozpoczęło zgodnie z wola I Prezesa i KC PiS działalność ????
  demos

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje