Sylwestrowa noc nie była spokojna. Niestety są ofiary pożarów i wypadków drogowych

01.01.2016 11:27
Pokaz ogni sztucznych

Pokaz ogni sztucznych ()Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta / AGENCJA GAZETA)

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Straż pożarna w całym kraju interweniowała 2180 razy
2. Zginęły dwie osoby, 33 zostały ranne
3. Policja zatrzymała 117 nietrzeźwych kierujących


- Jeżeli chodzi o Sylwestra i pierwsze godziny Nowego Roku 2016, to w całej Polsce strażacy wyjeżdżali 2180 razy do rożnego rodzaju zdarzeń, w tym 1367 wyjazdów to działania związane z gaszeniem pożarów. W pożarach tych zginęły dwie osoby, a 33 zostały ranne - powiedział Paweł Frątczak, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej

- Oznacza to, że tym razem strażacy interweniowali niemal dwa razy więcej niż przed rokiem. W poprzednią noc sylwestrową wszystkich interwencji było 1391, pożarów 698, 3 osoby zginęły, a 34 zostały ranne - przypomniał rzecznik.

Według strażaków, kilkadziesiąt pożarów miało miejsce na balkonach, w budynkach gospodarczych czy inwentarskich na wsiach - i były to zdarzenia spowodowane niewłaściwym użyciem środków pirotechnicznych.

Najtragiczniejszy pożar miał miejsce w środę w nocy w jednym z budynków w Zabrzu, gdzie w mieszkaniu na parterze zginęła kobieta. Inny pożar wydarzył się w czwartek nad ranem w Kostrzynie nad Odrą, gdzie w nieustalonych przyczyn zapaliło się mieszkanie na poddaszu. Konieczna była ewakuacja 15 osób z budynku. Zostały ranne 2 osoby, interweniowało 10 jednostek straży pożarnej.

W Warszawie w sylwestrową noc strażacy wyjeżdżali do różnych zdarzeń 82 razy, w tym 44 razy do niewielkich pożarów. Głównie były one wywołane przez fajerwerki, paliły się też m.in. choinki przy domkach jednorodzinnych - zaznaczył Frątczak.

Policja: Mniej wypadków, mniej nietrzeźwych

Policja zatrzymała 117 nietrzeźwych kierujących (wobec 125 w ubiegłym roku), zdarzyło się 46 wypadków drogowych, zginęło w nich 6 osób, 53 zostały ranne.

W sylwestrową noc w Katowicach zostały zatrzymane cztery osoby. Jedna z nich naruszyła nietykalność cielesną pracownika ochrony, a 3 nieostrożnie obchodziły się z fajerwerkami - odpalały je w tłumie, co jest zabronione podczas imprez masowych. We Wrocławiu jedna z osób wtargnęła na scenę, została zatrzymana prze ochronę i przekazana policji.

Według wstępnych informacji policji, zdarzyły się dwa przypadki poranienia wskutek nieostrożnego odpalania fajerwerków. Jeden miał miejsce w czwartek rano w Oławie, gdzie 17-latek doznał poparzeń twarzy i brzucha wskutek eksplozji petardy. Drugim poszkodowanym jest 13-latek, któremu petarda wybuchła w ręku. Zdarzenie to miało miejsce w Szamotułach ok. godz. 20. - Skończyło się amputacją palca - powiedziała Agnieszka Hamelusz z biura rzecznika prasowego Komendy Głównej Policji.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (42)
Zaloguj się
 • mistermadmat

  Oceniono 38 razy 28

  I co tu się dziwić ,bydło nachlane i zatankowane pod korek ..........

 • tiges_wiz

  Oceniono 15 razy 11

  rodzina nr 1 (my): nie wypiłem do północy nic alkoholu, miałem przygotowaną specjalna rurkę, którą mocno wbiłem w ziemię, poszliśmy na środek sporego nieużytku, gdzie do najbliższych zabudowań było conajmniej 50 m (głownie do ogródków działkowych).

  rodzina nr 2 jakaś: rozłożyli się koło kubła na śmieci, który posłużył jak się później okazało jako stół na trunki jakieś 70 m od nas. Obok biegały dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, które rzucały jakimiś petardami, strzelali z drugiego kubła, przez co 2 rakiety poleciały poziomo. Tym razem szczęśliwie nie w ludzi.

 • m.godwin

  Oceniono 10 razy 10

  Co tam pożar, mogli znów coś w nocy uchwalić.

 • paprotka70

  Oceniono 19 razy 7

  To wina Tuska i PO.... oh wait!

 • ergief

  Oceniono 16 razy 6

  Dlaczego nie zdelegalizuje się petard? petarda Achtung waży 100g, kilkadziesiąt takich i pas szachida gotowy.

 • prawdziwy-moher

  Oceniono 10 razy 4

  W całej Francji tej jednej nocy spalono tylko 804 samochody..

 • dziadekjam

  Oceniono 10 razy 4

  "- Oznacza to, że tym razem strażacy interweniowali niemal dwa razy więcej niż przed rokiem. W poprzednią noc sylwestrową wszystkich interwencji było 1391, pożarów 698, 3 osoby zginęły, a 34 zostały ranne - przypomniał rzecznik."
  ===========================================================
  Pożarów było o 50% mniej ale za to ofiar śmiertelnych było o 50% więcej. Mamy więc znaczący wzrost "efektywności" pożarów.

 • shago

  Oceniono 5 razy 3

  qrwa co za debil pisał ten artykuł.? czy sylwstrowe noce ZNANE są z tego że są spokojne? czy w sylwestrową noc 99,9999999% społeczńestwa śpi smacznie nie spozywając w tym czasie morza wódki, wina i nie popijajac tego zielskiem?
  skoro ludzie się bawią to TRZEBA załozyć, że nie będzie spokojnie. bo gdyby miało być to by było, czyli wszyscy siedzieliby u siebie w domu i co najwyżej zabijali z nudów wszy łonowe. a te akurat autor artykułu winien znać bardzo dobrze, bo porażają rozum.

 • piswatch

  Oceniono 2 razy 2

  Ciekawe co zrobią z autostradami i ekspresówkami zbudowanymi przez PO - PSL ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje