Sylwestrowa noc nie była spokojna. Niestety są ofiary pożarów i wypadków drogowych

01.01.2016 11:27
Pokaz ogni sztucznych

Pokaz ogni sztucznych ()Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta / AGENCJA GAZETA)

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Straż pożarna w całym kraju interweniowała 2180 razy
2. Zginęły dwie osoby, 33 zostały ranne
3. Policja zatrzymała 117 nietrzeźwych kierujących


- Jeżeli chodzi o Sylwestra i pierwsze godziny Nowego Roku 2016, to w całej Polsce strażacy wyjeżdżali 2180 razy do rożnego rodzaju zdarzeń, w tym 1367 wyjazdów to działania związane z gaszeniem pożarów. W pożarach tych zginęły dwie osoby, a 33 zostały ranne - powiedział Paweł Frątczak, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej

- Oznacza to, że tym razem strażacy interweniowali niemal dwa razy więcej niż przed rokiem. W poprzednią noc sylwestrową wszystkich interwencji było 1391, pożarów 698, 3 osoby zginęły, a 34 zostały ranne - przypomniał rzecznik.

Według strażaków, kilkadziesiąt pożarów miało miejsce na balkonach, w budynkach gospodarczych czy inwentarskich na wsiach - i były to zdarzenia spowodowane niewłaściwym użyciem środków pirotechnicznych.

Najtragiczniejszy pożar miał miejsce w środę w nocy w jednym z budynków w Zabrzu, gdzie w mieszkaniu na parterze zginęła kobieta. Inny pożar wydarzył się w czwartek nad ranem w Kostrzynie nad Odrą, gdzie w nieustalonych przyczyn zapaliło się mieszkanie na poddaszu. Konieczna była ewakuacja 15 osób z budynku. Zostały ranne 2 osoby, interweniowało 10 jednostek straży pożarnej.

W Warszawie w sylwestrową noc strażacy wyjeżdżali do różnych zdarzeń 82 razy, w tym 44 razy do niewielkich pożarów. Głównie były one wywołane przez fajerwerki, paliły się też m.in. choinki przy domkach jednorodzinnych - zaznaczył Frątczak.

Policja: Mniej wypadków, mniej nietrzeźwych

Policja zatrzymała 117 nietrzeźwych kierujących (wobec 125 w ubiegłym roku), zdarzyło się 46 wypadków drogowych, zginęło w nich 6 osób, 53 zostały ranne.

W sylwestrową noc w Katowicach zostały zatrzymane cztery osoby. Jedna z nich naruszyła nietykalność cielesną pracownika ochrony, a 3 nieostrożnie obchodziły się z fajerwerkami - odpalały je w tłumie, co jest zabronione podczas imprez masowych. We Wrocławiu jedna z osób wtargnęła na scenę, została zatrzymana prze ochronę i przekazana policji.

Według wstępnych informacji policji, zdarzyły się dwa przypadki poranienia wskutek nieostrożnego odpalania fajerwerków. Jeden miał miejsce w czwartek rano w Oławie, gdzie 17-latek doznał poparzeń twarzy i brzucha wskutek eksplozji petardy. Drugim poszkodowanym jest 13-latek, któremu petarda wybuchła w ręku. Zdarzenie to miało miejsce w Szamotułach ok. godz. 20. - Skończyło się amputacją palca - powiedziała Agnieszka Hamelusz z biura rzecznika prasowego Komendy Głównej Policji.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (42)
Sylwestrowa noc nie była spokojna. Niestety są ofiary pożarów i wypadków drogowych
Zaloguj się
 • supertlumacz

  Oceniono 4 razy -2

  Zupełnie inaczej niż w Moskwie gdzie zabawa noworoczna była niezwykła. Masowa impreza przebiegała pod hasłem ZDROWA ZABAWA W RUCHU. Mimo raptownego ochłodzenia (-16) . Największym powodzeniem cieszyły się tańce uliczne przy telebimach, jazda na łyżwach, kuligi. W 2015 NASTĄPIŁ SPADEK SPOŻYCIA ALKOHOLU O 20% Telebimy pokazały życzenia noworoczne Prezydenta WWP i MON Szojgu dla żołnierzy w Syrii.

  Wyjątkowo mało wypadków, ofiar, pożarów.

 • chlopzlasu

  Oceniono 1 raz 1

  Brawo. Znowu pijana tłuszcza nap....ała bez umiaru dookoła zostawiajac totalny syf po sobie. I jak co roku miasto dzien po wyglada jak jeden wielki śmietnik. Nie chodzi o to, by zabronić fajerwerków, ale by określić bezpieczne zasady korzystania z nich. Tak samo jak z powodu wypadkow samochodowych nikt nie zabrania jeżdżenia autem ale stosuje sie przepisy o ruchu drogowym. I tyle.
  A tak każdego roku nachlane grupy walą z czego się da i za każdym razem jakieś dzieci maja pourywane palce. Brawo mądrzy i odpowiedzialni rodzice! Brawo przymus społeczny uczestniczenia w wielkim święcie zmiany cyfry w kalendarzu.

 • brajanu

  Oceniono 6 razy 2

  a podobno to race na stadionie są niebezpieczne. przypominam, że w kilka sylwetsrowych godzin było więcej incydentów niż na wszystkich polskich stadionach w ciągu roku. to tak odnośnie tego co gazeta pisze o zagrożeniach z racami na stadionach.

 • prawdziwy-moher

  Oceniono 10 razy 4

  W całej Francji tej jednej nocy spalono tylko 804 samochody..

 • shago

  Oceniono 5 razy 3

  qrwa co za debil pisał ten artykuł.? czy sylwstrowe noce ZNANE są z tego że są spokojne? czy w sylwestrową noc 99,9999999% społeczńestwa śpi smacznie nie spozywając w tym czasie morza wódki, wina i nie popijajac tego zielskiem?
  skoro ludzie się bawią to TRZEBA załozyć, że nie będzie spokojnie. bo gdyby miało być to by było, czyli wszyscy siedzieliby u siebie w domu i co najwyżej zabijali z nudów wszy łonowe. a te akurat autor artykułu winien znać bardzo dobrze, bo porażają rozum.

 • m.godwin

  Oceniono 10 razy 10

  Co tam pożar, mogli znów coś w nocy uchwalić.

 • bardu

  Oceniono 3 razy -1

  >> 17-latek doznał poparzeń twarzy i brzucha wskutek eksplozji petardy.
  >> Drugim poszkodowanym jest 13-latek, któremu petarda wybuchła w ręku
  A kto tym gó...arzom sprzedał fajerwerki?

 • y.woodoo

  Oceniono 8 razy 0

  Ciekawe ze w 100% tych pozarow spowodowanych petardami i sztucznymi ogniami obslugujacy nie zmowili modlitwy. Przeciez nawet nazisci przed uderzeniem modlili sie i byli blogoslawieni przez samego papieza. To powinno katoliczkom dac duzo do myslenia. Szkoda tylko ze oni nie mysla tylko wierza nawet w szczesliwe odpalenie racy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje