"Wieczorem dojdzie do ataku". Monachium celem dżihadystów. Ewakuowano dworce

01.01.2016 00:09
Ostrzeżenie monachijskiej policji o możliwym zamachu terrorystycznym w języku polskim

Ostrzeżenie monachijskiej policji o możliwym zamachu terrorystycznym w języku polskim (REUTERS/Michael Dalder)

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. W stolicy Bawarii miało dojść do serii zamachów
2. Według policji, od 5 do 7 osób przygotowywało ataki
3. Władze oświadczyły, że "za zamachami stoi tzw. Państwo Islamskie"


Prezydent (czyli komendant miejski) policji w Monachium Hubertus Andrae wystąpił z obroną swej decyzji o ogłoszeniu w noc sylwestrową alarmu antyterrorystycznego, choć brak dotąd konkretnych informacji o ewentualnych zamachowcach.

- To nie był fałszywy alarm - powiedział Andrae dodając, że w sytuacji otrzymania ostrzeżenia o zamachu, który miał być przeprowadzony niebawem, nie można było działać inaczej. W przypadku konkretnego zagrożenia nie można czekać - podkreślił.

Wcześniej minister spraw wewnętrznych Bawarii Joachim Herrmann poinformował, że ostrzeżenia o przygotowywanym zamachu udzielił stronie niemieckiej "wywiad zaprzyjaźnionego państwa".

Cel to dworce kolejowe

Zamachowcy zamierzali przeprowadzić samobójcze ataki bombowe o północy z czwartku na piątek na Dworcu Głównym (Hauptbahnhof), który jest jednym z największych w Niemczech i obsługuje dziennie około 350 tys. pasażerów oraz na położonej w zachodniej części Monachium stacji "Pasing" - drugiej co do wielkości w mieście.

- Policja bardzo poważnie podchodzi do tej sprawy. Trwa śledztwo, które pozwoli ustalić ewentualnych sprawców i wszystko wyjaśnić - powiedziała rzeczniczka policji.

Do najbardziej zagrożonej południowej części Monachium zostały skierowane dodatkowe oddziały policji w sile 550 funkcjonariuszy - podała agencja AFP. Ewakuowano i zamknięto obie stacje, gdzie miało dojść do detonacji ładunków wybuchowych. Pociągi dalekobieżne omijają obie stacje. Wiele połączeń zostało zawieszonych.

Ruch na obu dworcach wznowiono w piątek między godzinami 3.30 i 4.00. Poziom zagrożenia w Monachium jest obecnie taki sam jak przed ogłoszeniem alarmu - zadeklarował Andrae.

Ostrzeżenia, w tym po polsku

W czwartek, tuż przed północą, policja w Monachium ostrzegła mieszkańców miasta za pośrednictwem Facebooka oraz Twittera o możliwości ataku terrorystycznego. Zaapelowała też do mieszkańców i turystów o unikanie większych zgromadzeń i niekorzystanie z komunikacji miejskiej. Informacja była publikowana w kilku językach.

Niemiecka policja umieszcza komunikaty w kilku językach, w tym po polsku:Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (130)
Zaloguj się
 • karasek432

  Oceniono 66 razy 40

  A Merkel chce nam tą atmosferę i kulturę muzułmańską na siłę wcisnąć i jeszcze grozi karami za nie podporządkowanie się UNI .

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 76 razy 40

  a jeszcze kilka miesięcy temu witali ich na tym dworcu „chlebem i solą”.

 • perkis1234

  Oceniono 48 razy 32

  Proszę obejrzeć materiał Po Prostu Tomasza Sekielskiego z 23 grudnia 2015. Reportaż jest o tym jak wygląda przemyt ludzi (tzw. uchodźców) przez Bułgarię do UE.

  Generalnie konkluzja jest taka, że to jest prawdziwe tsunami BEZ ABSOLUTNIE ŻADNEJ KONTROLI. Sfałszowane albo brak dokumentów, absolutny brak wiedzy z kim mamy do czynienia. Przestępcom jest niesamowicie łatwo wtopić się w tłum "prawdziwych" uchodźców.

  Dla mnie osobiście, najgorsze jest to, że nawet jeżeli ktoś nie jest jakimś terrorystą, to przecież mógł być równie dobrze zwykłym przestępcą w swoim kraju pochodzenia (Afganistan, Irak, Syria, Erytrea itp. itd.). A takich na pewno jest wielu. Uciekając, odcinają się od przeszłości i zagrożenia więzieniem .

  Abstrahuje już od tego, że znaczna część osób z ww. krajów brała najzwyczajniej w świecie udział w walkach (po różnych stronach konfliktu), strzelała do ludzi, torturowała przeciwnika, zabijała. Dla wielu tych ,,uchodźców" zabicie człowieka (niekoniecznie w akcie terroru) było jak dla europejczyka zjedzenia pączka. Fajnie mieć takiego sąsiada.

 • 1pirat2

  Oceniono 53 razy 31

  Polacy będą mogli na tej sytuacji nawet zarobić, będziemy mogli zapraszać Niemców na święta do nas, żeby spokojnie odpoczeli od tych przyjaznych i spokojnych muzułmanów.

 • borow4

  Oceniono 43 razy 25

  11 wrzesnia 2001 ruku bylem w Monachium
  Z przerazeniem ogladalismy to co dzielo sie wtedy w Nowym Jorku
  Ale tez widzialem dzika radosc Arabow ktorzy sciagali na Dworzec Centralny i urzadzali tam fete
  inni przychodzili na glowna ulice i zapalali znicze, i to bylo w kontrascie do zachowania Arabow

 • panzerfaust39

  Oceniono 38 razy 24

  To Merkel powinna być zachwycona ubogaceniem ze strony kolorowego elementu napływowego

 • birdy-niam-niam

  Oceniono 27 razy 19

  Znak czasów - orędzie Merkel tłumaczone na język arabski, ostrzeżenie policji tłumaczone na języki europejskie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje