"Wieczorem dojdzie do ataku". Monachium celem dżihadystów. Ewakuowano dworce

01.01.2016 00:09
Ostrzeżenie monachijskiej policji o możliwym zamachu terrorystycznym w języku polskim

Ostrzeżenie monachijskiej policji o możliwym zamachu terrorystycznym w języku polskim (REUTERS/Michael Dalder)

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. W stolicy Bawarii miało dojść do serii zamachów
2. Według policji, od 5 do 7 osób przygotowywało ataki
3. Władze oświadczyły, że "za zamachami stoi tzw. Państwo Islamskie"


Prezydent (czyli komendant miejski) policji w Monachium Hubertus Andrae wystąpił z obroną swej decyzji o ogłoszeniu w noc sylwestrową alarmu antyterrorystycznego, choć brak dotąd konkretnych informacji o ewentualnych zamachowcach.

- To nie był fałszywy alarm - powiedział Andrae dodając, że w sytuacji otrzymania ostrzeżenia o zamachu, który miał być przeprowadzony niebawem, nie można było działać inaczej. W przypadku konkretnego zagrożenia nie można czekać - podkreślił.

Wcześniej minister spraw wewnętrznych Bawarii Joachim Herrmann poinformował, że ostrzeżenia o przygotowywanym zamachu udzielił stronie niemieckiej "wywiad zaprzyjaźnionego państwa".

Cel to dworce kolejowe

Zamachowcy zamierzali przeprowadzić samobójcze ataki bombowe o północy z czwartku na piątek na Dworcu Głównym (Hauptbahnhof), który jest jednym z największych w Niemczech i obsługuje dziennie około 350 tys. pasażerów oraz na położonej w zachodniej części Monachium stacji "Pasing" - drugiej co do wielkości w mieście.

- Policja bardzo poważnie podchodzi do tej sprawy. Trwa śledztwo, które pozwoli ustalić ewentualnych sprawców i wszystko wyjaśnić - powiedziała rzeczniczka policji.

Do najbardziej zagrożonej południowej części Monachium zostały skierowane dodatkowe oddziały policji w sile 550 funkcjonariuszy - podała agencja AFP. Ewakuowano i zamknięto obie stacje, gdzie miało dojść do detonacji ładunków wybuchowych. Pociągi dalekobieżne omijają obie stacje. Wiele połączeń zostało zawieszonych.

Ruch na obu dworcach wznowiono w piątek między godzinami 3.30 i 4.00. Poziom zagrożenia w Monachium jest obecnie taki sam jak przed ogłoszeniem alarmu - zadeklarował Andrae.

Ostrzeżenia, w tym po polsku

W czwartek, tuż przed północą, policja w Monachium ostrzegła mieszkańców miasta za pośrednictwem Facebooka oraz Twittera o możliwości ataku terrorystycznego. Zaapelowała też do mieszkańców i turystów o unikanie większych zgromadzeń i niekorzystanie z komunikacji miejskiej. Informacja była publikowana w kilku językach.

Niemiecka policja umieszcza komunikaty w kilku językach, w tym po polsku:Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (130)
"Wieczorem dojdzie do ataku". Monachium celem dżihadystów. Ewakuowano dworce
Zaloguj się
 • zalep

  0

  Wyłapać to przybrudzone bractwo i odesłać statkiem.

 • born.again.atheist

  0

  Oprocz strat ludzkich, ostatni atak terrorystyczny w Paryzu bedzie kosztowal francuska ekonomie szacunkowo 2 miliardy dolarow. Dla porownania, ocenia sie, ze koszt poniesiony przez terorystow do przeprowadzenia atakow nie przekroczyl $10,000.

  Dodatkowo, w zwiazku z nadaniem przez parlament (w tempie ekspresowym) silom porzadkowym specjanych uprawnien, istnieje niebezpieczenstwo, ze istniejace zabebezpieczenia gwarantujace prawa humanitarne beda naruszone.

  h ttps://www.amnesty.org/en/latest/news/2015/11/france-emergency-measures-must-protect-public-without-trampling-human-rights/

 • motomycha

  0

  jak rzucalem za kazdym razem petarde gruba jak noga malego roma to krzyczalem allah akbar poniewaz jest wolnosc slowa i moge...przeciez bezpieczenstwem zajmuja sie osoby ktore oplacane sa z moich podatkow i oni sa ekspretami w tej dziedzinie a politycy wiedza co jest dla mnie najlepsze.demokarjca jest taka dobra...zaraz tylko tez wplace rate za mieszkanie 2400zl cos skoczyla do gory ale co tak jestem w elicie narodow swiata taki do przodu i ten tego...dobra koncze bo musze wstac o 5 do pracy..moze odpisze o 20giej jutro jak wczesniej wypuszczą..

 • Oceniono 16 razy 16

  Zagadka: dlaczego konieczne bylo odwolanie imprez sylwestrowych w Monachium, Paryzu i Brukseli - a beztrosko bawili sie na ulicach mieszkancy Warszawy, Pragi i Budapesztu ? Co wlasciwie rozni te miasta ?

 • Oceniono 18 razy 18

  Zagadka: dlaczego konieczne bylo odwolanie imprez sylwestrowych w Monachium, Paryzu i Brukseli - a beztrosko bawili sie na ulicach mieszkancy Warszawy, Pragi i Budapesztu ? Co wlasciwie rozni te miasta ?

 • slawomir777

  Oceniono 2 razy 2

  Dlaczego nie ma żadnej wzmianki o tym że w Belgii odwołano impreze noworoczną i pokaz fajerwerów ze względu na mozliwe ataki terrorystyczne? MICHNIKOWSKA CENZURA PEŁNĄ GĘBĄ.

 • comysle

  Oceniono 1 raz 1

  Szanowni Państwo! Wyluzujcie trochę. Ależ Niemcy wybrali swoją Kanclerz w wolnych wyborach! Nic nas to nie powinno obchodzić, ilu sobie imigrantów sprowadzą. Na siłę nam też ich nie wciskają w dziesiątkach tysięcy. Sami stwierdzili, ze im się to OPŁACI! Stać ich było na przyjęcie tylu ludzi, niech nas to nie boli. Ich sprawa. Raczej znamy ten kraj z bogactwa. Skądś się ono bierze, z jakiegoś myślenia i działania. Nie warto robić z nich głupków. Czas pokaże, czy tym razem mieli rację.

 • comysle

  Oceniono 1 raz 1

  Szanowni Państwo! Wyluzujcie trochę. Ależ Niemcy wybrali swoją Kanclerz w wolnych wyborach! Nic nas to nie powinno obchodzić, ilu sobie imigrantów sprowadzą. Na siłę nam też ich nie wciskają w dziesiątkach tysięcy. Sami stwierdzili, ze im się to OPŁACI! Stać ich było na przyjęcie tylu ludzi, niech nas to nie boli. Ich sprawa. Raczej znamy ten kraj z bogactwa. Skądś się ono bierze, z jakiegoś myślenia i działania. Nie warto ronić z nich głupków. Czas pokaże, czy tym razem mieli rację.

 • garko_siura

  Oceniono 1 raz 1

  Kiedyś te agorowe Żydłaki pisały tutaj o "uchodźcach" z Syrii - żałosne!

  newobserveronline.com/munich-on-refugee-terrorist-alert/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje