Senat przyjął cztery ustawy, m.in. o służbie cywilnej i mediach publicznych [PODSUMOWANIE]

31.12.2015 19:34
Posiedzenie Senatu. Izba przyjęła m.in ustawę o służbie cywilnej

Posiedzenie Senatu. Izba przyjęła m.in ustawę o służbie cywilnej (Fot. Krzysztof Miller/ Agencja Gazeta)

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Ustawy o służbie cywilnej, mediach publicznych i oświacie przyjęto bez poprawek
2. Senat przyjął też ustawę o podatku bankowym - ale już z poprawkami


Zgodnie z przewidywaniami, Senat przyjął wszystkie projekty ustaw przegłosowanych wczoraj przez Sejm. Teraz trafią one na biurko prezydenta:

- ustawę o służbie cywilnej

Wyższe stanowiska w służbie cywilnej mają być obsadzane w drodze powołania, a nie konkursu. Zgodnie z kolejnym zaakceptowanym rozwiązaniem, stosunki pracy z osobami zajmującymi w dniu wejścia w życie noweli wyższe stanowiska w służbie cywilnej, wygasną po upływie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy, jeżeli przed upływem tego terminu nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy.

Więcej na temat ustawy o służbie cywilnej czytaj tutaj >>>

Znowelizowana ustawa likwiduje też wobec szefa służby cywilnej wymóg, by nie był członkiem partii politycznej w okresie 5 lat poprzedzających objęcie tego stanowiska; ma on nie być członkiem partii politycznej jedynie w momencie objęcia stanowiska.

- ustawę o mediach publicznych

Ustawa ma polegać na przekształceniu Telewizji Polskiej, Polskiego Rada i Polskiej Agencji Prasowej ze spółek skarbu państwa w instytucje kultury. Kierownictwo tych instytucji ma być wybierane przez Radę Mediów Narodowych, w której skład wejdą eksperci wybierani przez Sejm, Senat i prezydent.

Więcej na temat ustawy o mediach publicznych czytaj tutaj >>>

Według znowelizowanej ustawy media mają realizować misję w obszarze kultury, edukacji, w tym edukacji historycznej i polityki historycznej, promocji Polski w świecie i w obronie dobrego imienia Polski. Ustawa przewiduje także, że rola Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zostanie ograniczona. Projekt zakłada również, że "zarząd i radę nadzorczą wskazuje minister skarbu, a mandaty obecnego zarządu wygasają w dniu wejścia ustawy w życie"

- ustawę o oświacie

Ustawa znosi obowiązek szkolny sześciolatków. W miejsce obowiązku przedszkolnego dla pięciolatków wprowadzone zostaje ich prawo do wychowania przedszkolnego. Utrzymane zostaje też prawo do wychowania przedszkolnego dla czterolatków.

Więcej na temat ustawy oświacie czytaj tutaj >>>

Prawo do wychowania przedszkolnego oznacza, że samorząd musi je zapewnić dziecku, jeśli o to wystąpią rodzice. W ustawie pozostawiony został zapis, zgodnie z którym dzieci trzyletnie prawo do wychowania przedszkolnego otrzymają od 1 września 2017 r.

- ustawę o podatku bankowym

Senatorowie przyjęli piętnaście poprawek do ustawy o podatku bankowym. Większość poprawek ma charakter legislacyjny i doprecyzowujący; najważniejsza z nich powoduje, że firmy ubezpieczeniowe nie będą mogły się dzielić, by zmniejszyć własne aktywa i w ten sposób uniknąć podatku.

Więcej na temat ustawy oświacie czytaj tutaj >>>

Ustawa przewiduje, że od lutego 2016 r. m.in. banki, firmy ubezpieczeniowe, SKOK-i i firmy pożyczkowe będą obłożone tzw. podatkiem bankowym, wynoszącym rocznie 0,44 proc. wartości ich aktywów.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (115)
Senat przyjął cztery ustawy, m.in. o służbie cywilnej i mediach publicznych [PODSUMOWANIE]
Zaloguj się
 • ta.deusz

  Oceniono 1 raz 1

  Kudy im do pełowskiej Wybiórczej.

  www.ziemkiewicz.dorzeczy.pl/id,3619/Cwicz-pamiec-z-Wyborcza.html

 • razb1947

  Oceniono 2 razy -2

  Ci zwolnieni pojadą na zmywak.

 • aura3

  Oceniono 2 razy 2

  Było juz cos takiego po okupacji - "nie matura a chęć szczera zrobi z ciebie oficera". Teraz tez takie kompetencje będa mieli urzędnicy z nowego nadania. A może "mierny ale wierny"?

 • myciel66

  Oceniono 3 razy 3

  Sytuacja staje się dramatyczna. Na naszych oczach PiS rozwala demokrację, którą budowaliśmy przez 25 lat. Wykorzystując większość matematyczną w Sejmie, którą osiągnął drogą oszustwa wyborczego i korupcji politycznej, łamie Konstytucję każdą przyjętą ustawą. 80% społeczeństwa jest zadowolona z przynależności do UE, a PiS, ku niebywałemu zadowoleniu Putina, chce nas z niej wyprowadzić. Wiążąc się z antysemickim Rydzykiem, który pomógł mu dojść do władzy, jest na kursie zderzeniowym z USA, które jest filosemickie i prodemokratyczne. Kaczor działa zgodnie z życzeniem największego wroga RP – Rosji, pozbawiając nas naturalnych sprzymierzeńców UE i USA, czyli nie jest „prawdziwym Polakiem patriotą” – to zasłona dymna – a NAJPRAWDZIWSZYM WROGIEM POLSKI. Należy dać odpór temu WROGOWI RP. Należy demonstrować pod jego domem, na zmianę, a także pod domami wszystkich tych jego głównych pomagierów, także pod Sejmem. Jest nas cztero-krotnie więcej niż przynależy do tej zakłamanej Sekty. Muszą odczuć ostracyzm społeczeństwa w każdym miejscu i o każdej porze. Niech matematyce Sejmowej odpowie matematyka (liczność) poza Sejmem.

 • fctheduck

  Oceniono 10 razy 0

  To nie jest ustawa o "służbie cywilnej" tylk ustawa o likwidacji służby cywilnej i możliwości zatrudniania na wszystkich możliwych stanowiskach kolesi niedorozwojów z nadania partyjnego.

 • fctheduck

  Oceniono 5 razy 1

  Nocna zmiana. Ups, dobra zmiana.

 • 7ogamihcra

  Oceniono 6 razy 0

  Tylko dlaczego pacynka nazywa Narodem, jednego pełnego nienawiści podłego, antypolskiego, załganego, szubrawego pokurcza ?

 • koniepobetonie

  Oceniono 11 razy 1

  To Duda jeszcze nie podpisał ??? I nie zaniósł pędem prezesowi w zębach ??? Za spóźnienie mu się oberwie ...

 • alica32

  Oceniono 6 razy -6

  Brawo PIS. Polska partie patriotyczna i rozumiejąca Naród Polski. Niech Nowy Rok 2016 da Wam moc do przebudowy Polski . Niech Pan Bóg da Wam siły do walki z antypolakami w Polsce i na świecie . Króluj Nam Chryste

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje