Straż miejska nie wlepi ci już mandatu! Od 1 stycznia nie może prowadzić kontroli fotoradarowej

31.12.2015 18:27
Fotoradar straży miejskiej w Szczecinie (zdjęcie poglądowe)

Fotoradar straży miejskiej w Szczecinie (zdjęcie poglądowe) (CEZARY ASZKIEŁOWICZ / AG)

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Od 1.01 strażnicy nie mogą już przeprowadzać kontroli fotoradarowej
2. W 2014 r. straże wystawiły 751 tys. mandatów na 130 mln zł


1 stycznia wejdą w życie zmienione przepisy Prawa o ruchu drogowym oraz o strażach gminnych, odbierające im uprawnienia do kontroli fotoradarowej. Przed świętami MSWiA podało jednak, że piraci drogowi, złapani przez fotoradary przed końcem roku, pomimo zmiany przepisów nie unikną kary. Sprawy o wykroczenia drogowe trafią do sądów lub policji. Na razie nie wiadomo też, co stanie się z fotoradarami.

NIK: Dzięki fotoradarom gminy chcą pozyskiwać pieniądze

Odebranie strażom miejskim możliwości przeprowadzania kontroli fotoradarowej kierowców jest realizacją postulatu Najwyższej Izby Kontroli, która w 2014 r. wskazała, że działania wielu funkcjonariuszy obsługujących te urządzenia podyktowane są chęcią pozyskiwania pieniędzy dla gminy.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez resort spraw wewnętrznych, w 2014 roku ponad 1,7 mln interwencji strażników związanych było z wykroczeniami popełnianymi przez kierowców. Dzięki fotoradarom udało się ujawnić 912 tys. wykroczeń związanych z łamaniem przepisów ruchu drogowego - przy pomocy urządzeń rejestrujących straże wystawiły 751 tys. mandatów na ponad 130 mln zł.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (44)
Straż miejska nie wlepi ci już mandatu! Od 1 stycznia nie może prowadzić kontroli fotoradarowej
Zaloguj się
 • dr.seks

  Oceniono 1 raz 1

  o ile rozumiem co powodowało p-osłami przy uchwalaniu zakazu korzystania przez SM z mobilnych radarów, o tyle za cholerę nie wiem czemu ma służyć zakaz umieszczania radarów stacjonarnych... w całej Europie miasta i gminy mają prawo takie radary ustawiać, tylko w tym dziwnym kraju jest to zakazane... ze względu na?... to wie zapewne tylko Najwyższy, no, może jeszcze ewentualnie jego zastępca czyli Nadprezes...

 • krzysiozboj

  Oceniono 5 razy 1

  Obrońcom fotoradarów proponuję przyglądnięcie się Kobylnicy (podobnych rodzynków będzie więcej, Biały Bór też chyba gorszy nie jest). Temu jakie trasy lecą przez to zadupie, jakie tam są ograniczenia i gdzie stawiane są fotoradary. Też warto poczytać o budżecie tejże gminy, o tym jaką pozycję stanowią tam wpływy z mandatów. To już nie jest dbanie o bezpieczeństwo, to zwyczajna rzeź przejeżdżających przez te zadupia, zazwyczaj zamiejscowych bo swoi już wiedzą że jest 40-50 na głównych krajowych i więcej nie wolno.

  Na swój sposób ciekawe w Kobylnicy jest to że takie numery mają tam spore przyzwolenie społeczne. Jeśli te bandziory rocznie kilka milionów ściągają za zdjęcia to mieszkańcy gminy zyskują spore dochody dla UG a tym samym na wydatki u siebie. Tyle ze mnie brakuje tu tylko wzajemności, tego by mieszkańców Kobielnicy traktować podobnie jak tylko wyjada poza swoją gminę.

 • krzysiozboj

  Oceniono 3 razy 1

  Myślę że od czasu do czasu powinno się miejscami robić referenda w sprawie zasadności funkcjonowania SM, np wzorem Nowego Targu. Myślę że likwidacja w SM w kilku miastach dałaby sporo do myślenia reszcie, może zaczęliby się zastanawiać po co są i kto an nich łoży.

 • nepwk

  Oceniono 6 razy 4

  najbardziej płaczą te szemrane firmy starych ubeków które żyły z dzierżawienia fotoradaru gminom i jednocześnie kasowały połowe wpływów z mandatów do kieszeni.

 • a.k.traper

  Oceniono 3 razy 1

  Instytucje nie powinny dublować swoich obowiązków, policja kontroluje nie tylko dostosowanie prędkości ale i trzeźwość czy stan techniczny pojazdu, nabyli też już nawyków ustawiania się w miejscach, gdzie faktycznie mogą wystąpić potencjalne zagrożenia.
  Widziałem wielokrotnie w Warszawie stojące radiowozy w tych samych miejscach i funkcjonariuszy z "suszarką" w miejscu gdzie prędkość jest ograniczona a zarazem możliwość kontroli stanu technicznego, po przeciwnej stronie kilometr wcześniej ustawiony wóz patrolowy SM i śpiącymi strażnikami, ustawiali się 50 m przed końcem obszaru zabudowanego w miejscu, gdzie nawet bezdomne psy się nie kręcą, typowa egzekucja.
  Podobnie było w osławionym Białym Borze, przy wyjeździe z miasta było pole i stadnina, żadnych pieszych ale przenośny stał a wóz w krzakach, tam zapłaciło bardzo wielu, ja też.
  Tak ogólnie to jadąc nad morze można wakacyjny przy nieuwadze wakacyjny budżet stracić na same fotki a za co wrócić?

 • kahol

  Oceniono 3 razy 1

  Spokojnie gminy poradzą sobie bo PiS i da gminom narzedzie w postaci katastra nowego podatku od nieruchomości wg uznanej wartości. I kasa się znajdzie na 500+ itp

 • stachkaz47

  Oceniono 6 razy 4

  Może wreszcie wezmą się za tych co swoimi psami zasrywają miasta.
  Z czegoś trzeba będzie żyć.
  Jak nie potrafią dopilnować porządku niech sami sprzątają.

 • iwano10

  Oceniono 2 razy 0

  I z czego teraz będą żyły gminy?Co z dzielnymi strażnikami,ich komendantami,służbowymi samochodami?Jak tak można?Sam mam mandat od straży gminnej/!!/za przekroczenie szybkości o 11 km i od tej wiekopomnej chwili stałem się innym człowiekiem.Och,och co za nieostrożność

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje