Straż miejska nie wlepi ci już mandatu! Od 1 stycznia nie może prowadzić kontroli fotoradarowej

31.12.2015 18:27
Fotoradar straży miejskiej w Szczecinie (zdjęcie poglądowe)

Fotoradar straży miejskiej w Szczecinie (zdjęcie poglądowe) (CEZARY ASZKIEŁOWICZ / AG)

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Od 1.01 strażnicy nie mogą już przeprowadzać kontroli fotoradarowej
2. W 2014 r. straże wystawiły 751 tys. mandatów na 130 mln zł


1 stycznia wejdą w życie zmienione przepisy Prawa o ruchu drogowym oraz o strażach gminnych, odbierające im uprawnienia do kontroli fotoradarowej. Przed świętami MSWiA podało jednak, że piraci drogowi, złapani przez fotoradary przed końcem roku, pomimo zmiany przepisów nie unikną kary. Sprawy o wykroczenia drogowe trafią do sądów lub policji. Na razie nie wiadomo też, co stanie się z fotoradarami.

NIK: Dzięki fotoradarom gminy chcą pozyskiwać pieniądze

Odebranie strażom miejskim możliwości przeprowadzania kontroli fotoradarowej kierowców jest realizacją postulatu Najwyższej Izby Kontroli, która w 2014 r. wskazała, że działania wielu funkcjonariuszy obsługujących te urządzenia podyktowane są chęcią pozyskiwania pieniędzy dla gminy.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez resort spraw wewnętrznych, w 2014 roku ponad 1,7 mln interwencji strażników związanych było z wykroczeniami popełnianymi przez kierowców. Dzięki fotoradarom udało się ujawnić 912 tys. wykroczeń związanych z łamaniem przepisów ruchu drogowego - przy pomocy urządzeń rejestrujących straże wystawiły 751 tys. mandatów na ponad 130 mln zł.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (44)
Zaloguj się
 • jan.w2

  Oceniono 17 razy 13

  Przez głupotę i pazerność samorządowych pajaców wylano dziecko z kąpielom. Zamysł nie był zły, tylko, jak to zwykle w styropianowej Polandi bywa, został wypaczony i pozbawiony racji bytu. Emil Rau straci główną podstawę swojej krucjaty przeciw pajacom strażnikom.

 • zimnakierownica

  Oceniono 14 razy 6

  Od setek lat straż miejska służyła obywatelom do ochrony przed chuliganami, menelami, rozwydrzoną podpitą gównarzerią itp. Obywatele zaś zapewniali im swoimi podatkami wynagrodzenie, mundury i sprzęt.
  Tymczasem w Polsce samorządowe cwaniaczki wymyślili sobie, że Straż Miejska ma służyć przede wszystkim do tego, aby nabijać im kasiorę łupiąc obywatela gdzie się da. Za to powinni ponieść karę.

 • ulanzalasem

  Oceniono 16 razy 6

  Z drugiej strony...skądś się te mandaty brały, na pewno nie za nic. Inaczej byłoby 751 tys. spraw w sądach ;) A są jednak takie osoby, takie miejsce gdzie na pewno się przydały.

 • Michał Nowiński

  Oceniono 7 razy 5

  Teraz będziecie płacić mandaty do Skarbu Państwa, worka bez dna, na chore pomysły rządu. Przedtem gminy przynajmniej wykorzystywały te pieniądze na własne potrzeby, bo nie dostawały kasy od państwa. Cieszcie się dalej, barany.

 • nepwk

  Oceniono 6 razy 4

  najbardziej płaczą te szemrane firmy starych ubeków które żyły z dzierżawienia fotoradaru gminom i jednocześnie kasowały połowe wpływów z mandatów do kieszeni.

 • stachkaz47

  Oceniono 6 razy 4

  Może wreszcie wezmą się za tych co swoimi psami zasrywają miasta.
  Z czegoś trzeba będzie żyć.
  Jak nie potrafią dopilnować porządku niech sami sprzątają.

 • dr.seks

  Oceniono 1 raz 1

  o ile rozumiem co powodowało p-osłami przy uchwalaniu zakazu korzystania przez SM z mobilnych radarów, o tyle za cholerę nie wiem czemu ma służyć zakaz umieszczania radarów stacjonarnych... w całej Europie miasta i gminy mają prawo takie radary ustawiać, tylko w tym dziwnym kraju jest to zakazane... ze względu na?... to wie zapewne tylko Najwyższy, no, może jeszcze ewentualnie jego zastępca czyli Nadprezes...

 • krzysiozboj

  Oceniono 5 razy 1

  Obrońcom fotoradarów proponuję przyglądnięcie się Kobylnicy (podobnych rodzynków będzie więcej, Biały Bór też chyba gorszy nie jest). Temu jakie trasy lecą przez to zadupie, jakie tam są ograniczenia i gdzie stawiane są fotoradary. Też warto poczytać o budżecie tejże gminy, o tym jaką pozycję stanowią tam wpływy z mandatów. To już nie jest dbanie o bezpieczeństwo, to zwyczajna rzeź przejeżdżających przez te zadupia, zazwyczaj zamiejscowych bo swoi już wiedzą że jest 40-50 na głównych krajowych i więcej nie wolno.

  Na swój sposób ciekawe w Kobylnicy jest to że takie numery mają tam spore przyzwolenie społeczne. Jeśli te bandziory rocznie kilka milionów ściągają za zdjęcia to mieszkańcy gminy zyskują spore dochody dla UG a tym samym na wydatki u siebie. Tyle ze mnie brakuje tu tylko wzajemności, tego by mieszkańców Kobielnicy traktować podobnie jak tylko wyjada poza swoją gminę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje