Senat przyjął tzw. małą ustawę medialną. Opozycja: Próbuje się dżumę leczyć cholerą

31.12.2015 17:15
Senat przyjął ustawę medialną PiS

Senat przyjął ustawę medialną PiS (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Senat przyjął tzw. "małą ustawę medialną"
2.By ustawa weszła w życie, potrzebny jest tylko podpis prezydenta
3.Ustawa wygasi mandaty obecnego zarządu TVP


Senat poparł na ostatnim w tym roku posiedzeniu nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która skraca kadencje obecnych zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Za przyjęciem ustawy bez poprawek głosowało 57 senatorów, 23 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.Teraz nowe przepisy trafią do prezydenta Andrzeja Dudy, który może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Nowela wchodzi w życie następnego dnia po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw i traci moc z dniem 30 czerwca 2016 roku.

"Próbuje się dżumę leczyć cholerą"

Senator Bogdan Klich (PO) wniósł o przełożenie dyskusji nad nowelą na następne posiedzenie Senatu, czyli do czasu uzyskania niezbędnych opinii oraz konsultacji. - W głowie się nie mieści, żebyśmy tak szybko mogli rozpatrywać taki kluczowy projekt - argumentował Klich. Jak dodał, nowela powoduje, że media publiczne po ponad 20 latach stają się znów mediami rządowymi.

Przeciwny temu był Jan Maria Jackowski z PiS. - Nie ma żadnego uzasadnienia do robienia histerii politycznej w Sylwestra - powiedział, odnosząc się do słów senatora PO.

Senackie komisje - kultury i środków przekazu oraz gospodarki narodowej i innowacyjności - wniosły o przyjęcie noweli bez poprawek. Zgłoszono także dwa wnioski mniejszości. Pierwszy dotyczy odrzucenia noweli. W drugim zaproponowano, aby nowela weszła w życie w 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Referując wnioski mniejszości Mieczysław Augustyn (PO) ocenił, że można wskazywać na mankamenty funkcjonowania mediów publicznych, np. że nie zawsze przekaz jest obiektywny i profesjonalny, ale ustawa nie rozwiązuje tego problemu. - Próbuje się dżumę leczyć cholerą - zamiast odsunąć polityków od wpływu na media, proponuje się całkowite upolitycznienie mediów - ocenił.

Co dokładnie zmienia "mała ustawa medialna"?

Ustawa ma polegać na przekształceniu Telewizji Polskiej, Polskiego Rada i Polskiej Agencji Prasowej ze spółek skarbu państwa w instytucje kultury. Kierownictwo tych instytucji ma być wybierane przez Radę Mediów Narodowych, w której skład wejdą eksperci wybierani przez Sejm, Senat i prezydent.

Według znowelizowanej ustawy media mają realizować misję w obszarze kultury, edukacji, w tym edukacji historycznej i polityki historycznej, promocji Polski w świecie i w obronie dobrego imienia Polski.

Ustawa przewiduje także, że rola Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zostanie ograniczona.

Projekt zakłada też, że "zarząd i radę nadzorczą wskazuje minister skarbu, a mandaty obecnego zarządu wygasają w dniu wejścia ustawy w życie".

Ponadto jedna z dziś przyjętych poprawek PiS zobowiązuje ministra skarbu państwa do dostosowania statutów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia do przepisów nowelizacji oraz stwierdza nieważność tych przepisów statutów mediów, które są sprzeczne z nowelizacją.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (81)
Zaloguj się
 • bazbaz73

  Oceniono 28 razy 18

  "Zdolność przyjmowania przez masy treści politycznych jest bardzo ograniczona, a możliwości zrozumienia ich niewielkie; z drugiej strony mają pewną zdolność zapamiętywania. Dlatego skuteczna propaganda musi się ograniczać do niewielu punktów, które z kolei muszą być lansowane w formie sloganów tak długo, aż każdy zrozumie, co przez ten slogan chce się powiedzieć."
  "Main Kampf" A. Hitler

  A teraz prześledźmy slogany dot np TK: "świnie odrywane od koryta", "nieroby zarabiające 20 tys zł", "TK obsadzony przez PO". Merytoryki zero, same slogany powtarzane przez wszystkich wiernych żołnierzy PiSu. Do tego potrzebne im media. Swoich zbudować nie potrafią to muszą przejąć publiczne.

 • warszawiak_wolny

  Oceniono 29 razy 17

  Fornale wybrali zoliborskiego satrapę!

 • heepurian

  Oceniono 21 razy 17

  – Poszedłbym na sylwestra, ale prezes nie pozwolił bo może będę musiał coś podpisywać – załamuje ręce Andrzej Duda

 • edals

  Oceniono 24 razy 16

  Za parę dni pojawi się duża ustawa medialna, zobowiąże nadawców do wystąpienie o aktualizację koncesji na nadawanie. Do czasu uzyskania aktualizacji nadawanie będzie wstrzymane, a uaktualni ją lub nie specjalna komisja. Kto będzie w jej składzie i jakie będą decyzje łatwo przewidzieć. Za parę tygodni nie będzie już TVN, Polsatu czy Superstacji. Będziemy mogli wybrać między Trwam i Republiką. Nie będzie Radia zet, RMF FM tylko Plus i Radio Maryja. A zę podniesie sie wrzawa, gdzie ja usłyszymy jak te stacje będą zamknięte ? PiS wkalkulował nawet krzyk jaki podniesie się za granicą. Nic sobie z tego nie zrobią..

 • jg.k

  Oceniono 22 razy 16

  No to Prezio przy stole z tatarem podpisze a Igła opublikuje jeszcze przed 08.00 jutro.

 • warszawiak_wolny

  Oceniono 25 razy 13

  A wiec WOJNA!

 • dziadekjam

  Oceniono 25 razy 13

  Prezes nakazał wcielić to w życie jeszcze w tym roku. Niech się Duduś i straSzydło uwijają, bo przyjdzie nam witać Nowy Rok później niż Amerykanie.

 • contact_front

  Oceniono 16 razy 12

  "Teraz nowe przepisy trafią do prezydenta Andrzeja Dudy, który może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. "

  Dowcipnisie z was :)

 • gadojan

  Oceniono 18 razy 8

  Pewnie bez tej ustawy PIS by dlugo nie pobyl przy wladzy, choc i tak przypuszczam, ze panowie PETRU i MICHNIK cos tam wymysla, zwlaszcza ze pan MICHNIK ma spore doswiadczenie w wyciaganiu ludzi na ulice

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje