Senat przyjął tzw. małą ustawę medialną. Opozycja: Próbuje się dżumę leczyć cholerą

31.12.2015 17:15
Senat przyjął ustawę medialną PiS

Senat przyjął ustawę medialną PiS (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Senat przyjął tzw. "małą ustawę medialną"
2.By ustawa weszła w życie, potrzebny jest tylko podpis prezydenta
3.Ustawa wygasi mandaty obecnego zarządu TVP


Senat poparł na ostatnim w tym roku posiedzeniu nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która skraca kadencje obecnych zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Za przyjęciem ustawy bez poprawek głosowało 57 senatorów, 23 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.Teraz nowe przepisy trafią do prezydenta Andrzeja Dudy, który może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Nowela wchodzi w życie następnego dnia po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw i traci moc z dniem 30 czerwca 2016 roku.

"Próbuje się dżumę leczyć cholerą"

Senator Bogdan Klich (PO) wniósł o przełożenie dyskusji nad nowelą na następne posiedzenie Senatu, czyli do czasu uzyskania niezbędnych opinii oraz konsultacji. - W głowie się nie mieści, żebyśmy tak szybko mogli rozpatrywać taki kluczowy projekt - argumentował Klich. Jak dodał, nowela powoduje, że media publiczne po ponad 20 latach stają się znów mediami rządowymi.

Przeciwny temu był Jan Maria Jackowski z PiS. - Nie ma żadnego uzasadnienia do robienia histerii politycznej w Sylwestra - powiedział, odnosząc się do słów senatora PO.

Senackie komisje - kultury i środków przekazu oraz gospodarki narodowej i innowacyjności - wniosły o przyjęcie noweli bez poprawek. Zgłoszono także dwa wnioski mniejszości. Pierwszy dotyczy odrzucenia noweli. W drugim zaproponowano, aby nowela weszła w życie w 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Referując wnioski mniejszości Mieczysław Augustyn (PO) ocenił, że można wskazywać na mankamenty funkcjonowania mediów publicznych, np. że nie zawsze przekaz jest obiektywny i profesjonalny, ale ustawa nie rozwiązuje tego problemu. - Próbuje się dżumę leczyć cholerą - zamiast odsunąć polityków od wpływu na media, proponuje się całkowite upolitycznienie mediów - ocenił.

Co dokładnie zmienia "mała ustawa medialna"?

Ustawa ma polegać na przekształceniu Telewizji Polskiej, Polskiego Rada i Polskiej Agencji Prasowej ze spółek skarbu państwa w instytucje kultury. Kierownictwo tych instytucji ma być wybierane przez Radę Mediów Narodowych, w której skład wejdą eksperci wybierani przez Sejm, Senat i prezydent.

Według znowelizowanej ustawy media mają realizować misję w obszarze kultury, edukacji, w tym edukacji historycznej i polityki historycznej, promocji Polski w świecie i w obronie dobrego imienia Polski.

Ustawa przewiduje także, że rola Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zostanie ograniczona.

Projekt zakłada też, że "zarząd i radę nadzorczą wskazuje minister skarbu, a mandaty obecnego zarządu wygasają w dniu wejścia ustawy w życie".

Ponadto jedna z dziś przyjętych poprawek PiS zobowiązuje ministra skarbu państwa do dostosowania statutów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia do przepisów nowelizacji oraz stwierdza nieważność tych przepisów statutów mediów, które są sprzeczne z nowelizacją.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (81)
Senat przyjął tzw. małą ustawę medialną. Opozycja: Próbuje się dżumę leczyć cholerą
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 1 raz -1

  Wg mnie, duzo gorsze jest to, ze wybrano 'dzume' zamiast 'cholery' na najwyzsze wladze Polski.

 • andrzej_doda_robi_loda

  Oceniono 3 razy 1

  kiedyś na murach smarowałem "DTV kłamie" teraz będę musiał "Wiadomości kłamią".

  PS: dla młodszych DTV to skrót od Dziennik Telewizyjny. Był to PRL-owski, partyjny, cenzurowany przez rząd odpowiednik obecnych "Wiadomości", z którego można się było dowiedzieć wszystkiego tylko nie prawdy.

 • obserwatorfiubziu

  Oceniono 8 razy -2

  DUPA NIE PREZYDENT ŁORĘDZIE POWIEDZIAŁ, A NAWET POPRZEDNICY UMIELI WYGŁOSIĆ!

 • obserwatorfiubziu

  Oceniono 8 razy -2

  PODOBNO ZŁODZIEJSKI ĆWOKU JESTEŚ PREZYDENTEM?

 • obserwatorfiubziu

  Oceniono 8 razy -2

  DUPKU DUDO ANDRZEJU SIEDŻ NA DUPIE, BO JAREK CZEKA NA PODPIS, A TO NIEDOPUSZCZALNE

 • heepurian

  Oceniono 3 razy 1

  Platforma się nie uczy, lenistwo ma w genach - dlaczego 11 senatorów nie głosowało ? jako wyborca żądam wyjaśnień. Ich obowiązkiem było być dzisiaj w Senacie i głosować !!!!! Niech Schetyna mi odpowie !!!!

 • robson-67

  Oceniono 7 razy 5

  Dlaczego prezydent nie podpisze od razu ze 100 ustaw in blanco? Przecież udawanie że każdy podpis poprzedza głębokie zastanowienie się, jest żenujące.

 • Oceniono 8 razy 6

  Pamiętajmy, by przed godz 20-tą wyłaczyć TV i nie słuchać bredni Dudy . I tak dość jest oglądania tej wstrętnej gęby we wszystkich mediach. Pewnie z dniem 1 stycznia Du*a będzie proklamował powstanie państwa PISIS.

 • Julia Krol

  Oceniono 6 razy 6

  Ustawa traci moc 30 czerwca 2016 roku. Zastanawia mnie co się stanie jak PIS nie uchwali narodowej reformy do tego czasu. Biorąc pod uwagę, że na początku sierpnia kończy się kadencja całej KRRiT, zostanie ona w całości wybrana przez PIS (2 osoby Prezydent, 2 Sejm i 1 Senat) więc powrót do starej ustawy nic nie zmieni, bo wyjdzie na to samo tylko wg. demokratycznej procedury. Obym nie była złym prorokiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje