Niemiecki TK odpowiada Ziobrze: Praca trybunałów w Polsce i Niemczech nie jest wprost porównywalna

31.12.2015 07:34
Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny odpowiada Zbigniewowi Ziobrze

Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny odpowiada Zbigniewowi Ziobrze (Fot. U.Deck, DPA/ Deutsche Welle, Paweł Małecki / AG)

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Niemiecki TK ocenia na porównanie obu trybunałów przez ministra Ziobrę.
2. Porównywanie to jest chybione - mówi rzecznik niemieckiego TK.
3. I tłumaczy ministrowi, że praca trybunałów różni się w trybie i warunkach orzekania.


Zwykłe porównanie liczb spraw i orzeczeń Trybunałów Konstytucyjnych w Polsce i Niemczech, jakiego dokonał w polskich mediach minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, prowadzi do błędnych wniosków - uważają eksperci. Odnieśli się w ten sposób do poniedziałkowej wypowiedzi ministra.

Ziobro był gościem poniedziałkowego programu "Dziś wieczorem" na antenie TVP Info. W pewnym momencie polityk wyciągnął infografikę z dwoma słupkami: jeden z nich, okraszony liczbą 6811, obrazował pracowitość niemieckiego TK - tyle orzeczeń miał on wydać w 2014 roku. Drugi (dużo mniejszy) pokazywał, że polscy sędziowie rozparzyli tylko 530 spraw. Zgodnie z sugestią ministra można sądzić, że niemiecki TK pracuje co najmniej dziesięciokrotnie wydajniej, niż polski.

Ziobro się pomylił. Ponad 6000 spraw zostało "rozpatrzonych" przez niemiecki TK... poprzez niedopuszczenie ich do rozpatrzenia. Czyli po prostu odrzucenie.

Na porównanie ministra Ziobry odpowiada również Polski TK. W oficjalnym komunikacie wymieniają różnice między polskim a niemieckim Trybunałem Konstytucyjnym.

Porównanie liczbowe jest bez sensu

Porównywanie ze sobą wyników pracy i orzecznictwa niemieckiego i polskiego Trybunału Konstytucyjnego nie jest jednak w ogóle możliwe przy pomocy bezwzględnych liczb - uważają prawnicy w Niemczech. Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe nie chce komentować wypowiedzi polskiego ministra. W rozmowie z Deutsche Welle rzecznik Federalnego Trybunału Konstytucyjnego Bernd Odoerfer oznajmił jedynie: - Pracy obydwu sądów nie można wprost porównywać z powodu różnic w trybie i warunkach ich orzekania.

Wysoka liczba skarg konstytucyjnych w Niemczech wynika głównie z faktu, że w Niemczech można je kierować - inaczej niż w Polsce - również przeciwko indywidualnym rozstrzygnięciom sądowym. W doniesieniu prasowym z 30grudnia 2015 polski TK tłumaczy tę różnicę wskazując na tzw. "szeroki model" skargi konstytucyjnej, jaki panuje w Niemczech, i "wąski" w Polsce.

Podczas gdy w Polsce wpływa do TK rocznie od 400 do 500 skarg konstytucyjnych, w Niemczech wpłynęło ich w ub. roku ponad 10 tys. Z tego ok. 4 tys. zostały jedynie wpisanych do ogólnego rejestru ze względu na niedopuszczalność (np. ze względów formalnych). Ponad 6600 skarg konstytucyjnych było w 2014 r. wstępnie rozpatrywanych, z czego 98 proc. dość szybko odrzucono (5029 bez uzasadnienia). 1116 otrzymało kilkuzdaniowe uzasadnienie ze wskazaniem na podstawę prawną, a tylko w 217 przypadkach niemiecki trybunał obszerniej uzasadnił decyzję.

Większość decyzji w 3-osobowych izbach

Wysokie "moce przerobowe" niemieckiego TK tłumaczy fakt, iż w Niemczech każdy z 16 sędziów Trybunału posiada czterech asystentów, tzw. pracowników naukowych. To oni przygotowują wstępne opinie na temat wpływających skarg konstytucyjnych. Asystentami są prawnicy, nierzadko sędziowie w innych sądach lub prokuratorzy, którzy na okres określony (z reguły 3 lata) pełnią staż w Trybunale Konstytucyjnym.

Asystenci przygotowują opinie, oceniają przypadki i raporty, które następnie przekazywane są do sędziów, którzy podejmują ostateczną decyzję, czy sprawa zostaje przyjęta, czy odrzucona oraz kierują ją do odpowiedniego gremium.

Niemiecki system charakteryzuje szereg uproszczeń. Zdecydowana większość spraw rozpatrywana jest np. w sześciu trzyosobowych izbach TK, które muszą jednogłośnie orzec w sprawie. Sędziowie wiedzą z rocznym wyprzedzeniem, kiedy są obrady izb i często specjalizują się w określonym zakresie. Jeżeli sędziowie nie są zgodni lub mają wątpliwości, wówczas przekazują sprawę wyżej - wtedy decyzja zapada w jednej z dwóch ośmioosobowych izb TK. Zdarza się to rzadko: 2014 roku łącznie w 39 sprawach.

Zwykła większość z reguły wystarcza

W większości spraw decyduje zwykła większość, choć istnieją odstępstwa od tej zasady. Dotyczą one spraw wyjątkowej wagi, jak np. utraty praw podstawowych, delegalizacji partii z powodu sprzeczności z konstytucją, odpowiedzialności konstytucyjnej sędziów oraz prezydenta Niemiec. Jeżeli rozstrzygnięcia oznaczają ingerencję w prawa podstawowe, wówczas konieczna jest większość 2/3 głosów. Podobnie w przypadku dyscyplinarnych spraw sędziów.

Sędziowie mogą się wstrzymać od głosu, jednak zwyczaj ten nie jest stosowany. W przypadku, gdy senat decyduje np. o dopuszczalności ustawy Bundestagu i w ośmioosobowym gremium sędziów dochodzi do sytuacji 4 za i 4 przeciw, wówczas sprawa jest nierozstrzygnięta przez TK i oznacza w konsekwencji np. pozostawienie ustawy Bundestagu w mocy.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (677)
Zaloguj się
 • walkirrr

  Oceniono 276 razy 252

  niemiecki trybunał konstytucyjny został zmanipulowany przez oszukańcze media i nie wie co mówi, taka będzie reakcja zera

 • remul

  Oceniono 237 razy 217

  Teraz Prezes KC PIS na wniosek pana Zbyszka wyda rozkaz rozwiązania niemieckiego TK. Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz rzekł Prezes. Rozkaz krzyknął sekretarz KC PIS Piotrowicz i przygotował stosowną uchwałę, którą marszałek KC PIS Kuchciński wrzucił do programu obrad sejmu o 23.55 O 12.20 została uchwalona. Notariusz duda w ostatniej chwili przed wydrukowaniem zdążył ją podpisać. Jak się będzie tak guzdrał, to kiedyś szybciej wydrukują niż on podpisze.

 • murowanna

  Oceniono 149 razy 143

  Niektórych dorosłych należałoby cofnąć razem z sześciolatkami do przedszkola.

 • jurek4491

  Oceniono 169 razy 121

  Czyli Pan Zbyszek wyszedł na idiotę i to nie pierwszy raz , chciał się popisać a walnął jak chory w wiadro .Pan Zbyszek jest cienki jak stringi w tym temacie a zgrywa ura bura , figo fago , robi z siebie pośmiewisko .
  Pan Zbyszek od dawna jest znany jako niegramotny , po przegranych wyborach w 2007 roku tak nieudolnie chciał zniszczyć swojego służbowego laptopa że w mediach rozpuszczał informacje że wyleciał mu przypadkowo z rąk i wpadł pod tira który go przejechał .
  Pan Zbyszek również popisał się swoją niekompetencją i prymitywizmem kiedy demonstrował w mediach słynnego " gwoździa " na Leppera . Był to zlepek różnych wypowiedzi zmontowanych w jedną całość , gdy dziennikarze zadali mu pytanie żeby zrobić ekspertyzę czy jest to orginalne nagranie to stwierdził że orginał gdzieś mu się zaginął .
  Słynny gwóźdź to były spreparowane dowody na Leppera , cała akcja zakończyła się kompromitacją służb podlegających Panu Zbyszkowi .
  To Prezes Rzepliński celowo użył słownictwa " Pan Zbyszek " bo to świadczy o kimś taki właśnie .
  U nas na wsi też jest taki niegramotny Pan Zbyszek ; liście zagrabi na podwórku , krów popilnuje, drzewa narąbie , świnie oporządzi i te parę groszy na piwo zawsze zarobi .

 • prawdziwyklecha

  Oceniono 138 razy 120

  Ten pisi półgłówek z wargami glonojada znów się skompromitował.

 • div00

  Oceniono 148 razy 96

  Zbychu jak zwykle czyta bez zrozumienia treści - BRAWO Uniwersytet Jagieloński!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje