Pokazy noworoczne w Brukseli odwołane. Powód: zagrożenie zamachami

30.12.2015 22:15
Mieszkańcy Brukseli starają się żyć normalnie. Mimo to władze odwołały imprezy noworoczne

Mieszkańcy Brukseli starają się żyć normalnie. Mimo to władze odwołały imprezy noworoczne (FRANCOIS LENOIR / REUTERS / REUTERS)

1. W Brukseli odwołane zostały noworoczne uroczystości i pokazy
2. Powodem jest zagrożenie zamachami terrorystycznymi


Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Poinformował o tym mer Brukseli Yvan Mayeur w wywiadzie dla belgijskiej telewizji RTBF.

Za duże ryzyko

Mayeur wyjaśnił, że decyzja ta została podjęta w środę wieczorem po konsultacjach z przedstawicielami rządu oraz ministrem spraw wewnętrznych i bezpieczeństwa Janem Jambonem. "Zmuszeni jesteśmy odwołać (uroczystości) ze względu na analizę ryzyka wykonaną przez centrum kryzysowe" - powiedział.

Rok temu przyjechało 100 tysięcy osób

W roku ubiegłym 31 grudnia do Brukseli przyjechało około 100 tys. osób, by wziąć udział w noworocznych imprezach. "W takich warunkach nie jesteśmy w stanie sprawdzić wszystkich" - dodał Mayeur.

Bezpośrednio po zamachach w Paryżu 13 listopada, w których zginęło 130 osób, Belgia podniosła poziom zagrożenia do stopnia trzeciego, a tydzień później ogłoszono maksymalny alert dla stolicy. Poziom zagrożenia obniżono do trzeciego stopnia pod koniec listopada.

Powodem były obawy, że może dojść do skoordynowanych zamachów takich jak we Francji. W ramach środków zapobiegawczych zamknięto szkoły i uczelnie, stacje metra, muzea i duże centra handlowe, odwołano imprezy masowe.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (99)
Pokazy noworoczne w Brukseli odwołane. Powód: zagrożenie zamachami
Zaloguj się
 • mojko3099

  Oceniono 2 razy 0

  Tego chcecie w Polsce ? - Noworoczne orędzie Merkel. Po raz pierwszy z napisami po arabsku. „Państwa zawsze korzystały na imigracji, zarówno gospodarczo, jak i społecznie”. ugi program niemieckiej telewizji publicznej - „ZDF” - opublikował noworoczne orędzie kanclerz Niemiec Angeli Merkel w sieci. Z napisami po arabsku. Od 4 stycznia także popołudniowe „Wiadomości” będą tłumaczone na język arabski. Dostępne będą początkowo tylko w internecie.
  To ukłon w kierunku imigrantów. Chcemy im pomóc w integracji. W przyszłości – mamy nadzieję - wszystkie nasze programy będą dostępne w języku arabskim. I to nie tylko w sieci
  —poinformował ZDF w oficjalnym komunikacie. Jest to całkowicie po myśli pani kanclerz, która podkreśliła w swym noworocznym orędziu, że „konieczne jest, by nie wspierać tych, którzy z zimnem, a nawet nienawiścią w swoich sercach, zawłaszczają sobie prawo do bycia Niemcem i próbują wyłączyć innych”.

 • 1pirat2

  Oceniono 4 razy 2

  Najlepiej odwołać w całej UE, po co niepotrzebnie drażnić muzułmanów.:-)

 • panzerfaust39

  Oceniono 23 razy 17

  Zamiast sylwestrowej zabawy mają Allah Akbar Chyba czują się wystarczająco ubogaceni

 • mojko3099

  Oceniono 6 razy 2

  „Małe miasto, wielki sprzeciw”. Mieszkańcy Olecka protestują przeciwko ośrodkowi dla imigrantów. W Olecku od kilku tygodni grupa mieszkańców protestuje przeciwko ulokowaniu tam ośrodka dla imigrantów. Protesty zaczęły się po tym, jak właściciel miejscowego hotelu „Olecko” zgłosił ten obiekt Urzędowi do Spraw Cudzoziemców jako miejsce, w którym mogą być ulokowani imigranci. Urząd prowadzi w tej sprawie przetarg, jeszcze nie został on rozstrzygnięty.

  W ocenie władz Olecka sprawa jest rozstrzygana „za plecami samorządu lokalnego i mieszkańców”, nikt z nimi tej decyzji nie konsultował, na dodatek nie ma takiego obowiązku prawnego. Z tego powodu oleccy radni przyjęli specjalną rezolucję, a mieszkańcy podpisują się na listach sprzeciwu. Pikietujący poinformowali, że mają już 4,5 tys. takich podpisów - ponad połowę uprawnionych do głosowania w Olecku.

  W imieniu mieszkańców Olecka przemawiała na sesji radna wojewódzka z tego miasta Teresa Krajewska z PiS. Argumentowała, że „jeśli się to stanie, jeśli trafią do Olecka uchodźcy z Syrii, to miasto będzie na straconej pozycji”.
  Hotel, w którym się ten ośrodek ma znaleźć, jest w najpiękniejszym punkcie miasta, niedaleko stadionu, pływalni

 • mojko3099

  Oceniono 7 razy 5

  Multikulti to kompletna porażka. Multi-kulti zostało wymyślone w tym samym celu co UE, ma wynarodowić ludzi, stworzyć człowieka- obywatela świata, bez przynależności rasowej, etnicznej, narodowej czy religijnej, a gdy już odpowiednia ilość takich "obywateli świata" będzie, to wtedy będzie można zastąpić rządy państwowe, narodowe, jednym światowym rządem. Ludźmi bez korzeni łatwo się rządzi bo nie mają się na czym oprzeć. Budynek bez fundamentów nie ma szans przetrwać.

 • mojko3099

  Oceniono 8 razy 4

  Cenzorzy zapili tuz przed Sylwestrem i pozwalają komentować taki artykuł ? Cuda jakieś.
  Imigranci niszczą samochody w Calais. "Dajemy im schronienie, a oni wypowiadają nam wojnę".odziennie imigranci koczujący w obozie dla uchodźców we francuskim Calais, zwanym „dżunglą”, usiłują dostać się do tunelu pod Kanałem La Manche, i za każdym razem policjanci ich odganiają. Jak dotąd nie dochodziło do aktów przemocy. To się jednak teraz zmieniło. Imigranci rozładowują swoją frustrację na samochodach zaparkowanych wzdłuż drogi prowadzącej z powrotem do wielkiego obozowiska – donosi lokalny dziennik „La Voix du Nord”.

  Według gazety w ubiegły piątek (pierwszy dzień Świąt) ponad 2000 imigrantów w drodze powrotnej do „dżungli” wtargnęło an autostradę A16 i zatrzymywało przejeżdżające samochody, rozbijając w nich szyby. - To takie ubogacanie kulturowe Francji .

 • blski

  Oceniono 6 razy 0

  Nie tylko nalezy to uznac za zwyciestwo terrorystow, ale tez jest to dowodem indolencji belijskich sluzb.
  Gdybym byl obywatelem tego kraju, to domagalbym sie od wladz zapewnienia mi bezpieczenstwa w inny sposob niz ograniczanie mojej swobody. Jezeli wladze nie sa w stanie tego zapewnic to nalezy zmienic wladze. Jezeli sluzby nie moga soibie poradzic z terrorystami to nalezy zmienic sluzby. Belgowie wydaja na policje mniej niz inne kraje Europy, wydaja tez polowe tego co Polska na wojsko (procent dochodu).
  Niewykluczone, ze ten cyrk ma na celu wywarcie nacisku na spoleczenstwo zeby latwiej przelknelo podniesienie podatku w celu zwiekszenia wydatkow na sluzby.
  Jezli to odniesie pozadany skutek to mozna sie spodziewac podobnych przedstawien w innych krajach UE.

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 26 razy 20

  Ocalić Angela Merkel więzieniu i to jak najszybciej wszystkie partie popierające Sprowadzanie muzułmanów do Europy zdelegalizować

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje