"Ustawa medialna" i o służbie cywilnej przyjęte. Projekt ustawy o policji przekazany do dalszych prac [PODSUMOWANIE DNIA]

30.12.2015 19:20
1. Posłowie przegłosowali projekt ustawy o mediach publicznych autorstwa PiS
2. Przyjęto również projekt ustawy o służbie cywilnej
3. Odrzucono natomiast projekt zmian w ustawie o policji


Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zgodnie z przewidywaniami po burzliwych debatach posłowie przyjęli dzisiaj dwa projekty ustaw. Większość sejmowa zagłosowała za przyjęciem ustawy o mediach publicznych (za uchwaleniem noweli głosowało 232 posłów, 152 było przeciw, a 34 wstrzymało się od głosu) oraz ustawy o służbie cywilnej (za przyjęciem nowelizacji głosowało 233 posłów, przeciw 190, nikt nie wstrzymał się od głosu). Ustawę o policji skierowano do dalszych prac w komisji wewnętrznej.

Ustawa o mediach publicznych

Ustawa ma polegać na przekształceniu Telewizji Polskiej, Polskiego Rada i Polskiej Agencji Prasowej ze spółek skarbu państwa w instytucje kultury. Kierownictwo tych instytucji ma być wybierane przez Radę Mediów Narodowych, w której skład wejdą eksperci wybierani przez Sejm, Senat i prezydent.

Według znowelizowanej ustawy media mają realizować misję w obszarze kultury, edukacji, w tym edukacji historycznej i polityki historycznej, promocji Polski w świecie i w obronie dobrego imienia Polski.

Ustawa przewiduje także, że rola Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zostanie ograniczona.

Projekt zakłada też, że "zarząd i radę nadzorczą wskazuje minister skarbu, a mandaty obecnego zarządu wygasają w dniu wejścia ustawy w życie".

Ponadto jedna z dziś przyjętych poprawek PiS zobowiązuje ministra skarbu państwa do dostosowania statutów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia do przepisów nowelizacji oraz stwierdza nieważność tych przepisów statutów mediów, które są sprzeczne z nowelizacją.

Izba odrzuciła wszystkie wnioski mniejszości, które w większości dotyczyły wykreślenia z projektu poszczególnych przepisów, lub wydłużenia jej okresu vacatio legis.

Ustawa o służbie cywilnej

Sejm dziś zaakceptował również propozycję PiS, że wyższe stanowiska w służbie cywilnej mają być obsadzane w drodze powołania, a nie konkursu. Zgodnie z kolejnym zaakceptowanym rozwiązaniem, stosunki pracy z osobami zajmującymi w dniu wejścia w życie noweli wyższe stanowiska w służbie cywilnej, wygasną po upływie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy, jeżeli przed upływem tego terminu nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy.

Poparta została też poprawka PiS, która wprowadza zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z zaakceptowanym rozwiązaniem prezesa ZUS ma powoływać premier, na wniosek ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, złożony po zasięgnięciu opinii Rady Nadzorczej Zakładu. Obecnie premier powołuje prezesa ZUS, na wniosek ministra spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru.

Posłowie zgodzili się również na poprawkę PiS, która likwiduje wobec szefa służby cywilnej wymóg posiadania co najmniej 5-letniego doświadczenia na stanowisku kierowniczym w administracji rządowej lub co najmniej 7-letniego doświadczenia na stanowisku kierowniczym w jednostkach sektora finansów publicznych.

Znowelizowana ustawa likwiduje też wobec szefa służby cywilnej wymóg, by nie był członkiem partii politycznej w okresie 5 lat poprzedzających objęcie tego stanowiska; ma on nie być członkiem partii politycznej w momencie objęcia stanowiska.

Zgodnie z nowelizacją m.in. dyrektora generalnego urzędu powoływać mają ministrowie, kierownicy urzędów centralnych, szef KPRM lub wojewoda; wojewódzkiego lekarza weterynarii i jego zastępców - Główny Lekarz Weterynarii, w porozumieniu z właściwym wojewodą.

Ustawa o policji

W swoim projekcie PiS chciało zwiększenia praw policji i służb specjalnych do podsłuchiwania telefonów, inwigilowania internetu i nagrywania obywateli w miejscach niepublicznych. Każdy obywatel będzie mógł być poddany takiej kontroli aż półtora roku.

Podczas środowego posiedzenia Sejm skierował tę ustawę do komisji spraw wewnętrznych.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (268)
Zaloguj się
 • ter5919

  Oceniono 68 razy 46

  Nastepna bedzie ustawa o internecie.Dostep do internetu tylko za zgoda lokalnego towarzysza sekretarza pis albo proboszcza.

 • mlp09okn

  Oceniono 71 razy 45

  Program nr 1 - TV Trwam (dawniej TVP 1)

  5.00 - 10.00 Wstajesz i Wznosisz Modły
  10.00 - 12.00 Moda na Rydzyka - nowy serial
  12.00 - 13.00 Boskie Sprawy
  13.00 - 14.30 Pamiętniki z Mszy
  14.30 - 15.30 Jakie To Kazanie? - prowadzi Piotr Gliński
  15.30 - 17.00 Pielęgnacja Ogrodu z Markiem Kuchcińskim
  17.00 - 18.30 Ksiądz Szuka Żony
  18.30 - 19.30 Wiadomości Prawe i Sprawiedliwe
  19.30 - 22.00 Zbrodnia Smoleńska - odc. 1/10000
  22.00 - 0.00 Lech Kaczyński - Święty czy Święty?

  Program nr 2 - TV Republika (dawniej TVP 2)

  3.47 - 11.00 Poranek – Ustawa Czy Nowelizacja?
  11.00 - 14.00 Lekcja Savoir-Vivre'u z Krystyną Pawłowicz
  14.00 - 15.30 Zadbaj o formę - prowadzi Piotr Semka
  15.30 - 17.30 Sensacje XX wieku - prowadzi Stanisław Piotrowicz
  17.30 - 19.00 0+0=0 - Łamigłówki matematyczne - prowadzi Zbigniew Zero-Ziobro
  19.00 - 21.00 Antek Bin Laden Macierewicz - Operacja Barbarossa cz. II
  21.00 - 23.00 Paweł LISicki na Żywo
  23.00 - 24.00 Blok Audycji Ksenofobicznych

 • PJan Pokorny

  Oceniono 62 razy 42

  "Frankiewicze" poszli w zapomnienie. A przed wyborami PAD i inni Wolacy zalewali sie "krokodylimi lzami" na ich losem. TRAszydlo miala nwet dla nich przgotowana ustawe.
  Drodzy Panstwo, nie jestescie niepotrzebni do nastepnych wyborow, moze nawet jestescie "gorszym sortem".

 • boguslawbch6808

  Oceniono 42 razy 26

  Zaczynały się Wiadomości Kraśką
  A teraz się zaczną Zdrowaśką

 • dziadekjam

  Oceniono 39 razy 19

  Projekt zakłada, że "zarząd i radę nadzorczą wskazuje minister skarbu, a mandaty obecnego zarządu wygasają w dniu wejścia ustawy w życie".
  ==========================================================
  W praktyce wszystko w kaczych płetwach...

 • realista_77

  Oceniono 26 razy 18

  Czyli mamy koniec apolitycznej służby cywilnej, przykre. Partyjniactwo niczym PZPR.

 • racionalist

  Oceniono 25 razy 15

  Kiedys przez moj leb przeszla mysl o powrocie do kraju, ze moze jednak... Wiem teraz jedno - nigdy wiecej mi juz podobna mysl nie przemknie, chocbym sie ostro nachlal.

 • najada2

  Oceniono 20 razy 14

  No i swietnie, maja swoje"wolne media" :)Jestem tylko ciekawa jak zamierzaja zmusic "opornych"do korzystania z nich :) Ja w kazdym razie takiej wspolpracy stanowczo odmawiam :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje