"Ustawa medialna" i o służbie cywilnej przyjęte. Projekt ustawy o policji przekazany do dalszych prac [PODSUMOWANIE DNIA]

30.12.2015 19:20
1. Posłowie przegłosowali projekt ustawy o mediach publicznych autorstwa PiS
2. Przyjęto również projekt ustawy o służbie cywilnej
3. Odrzucono natomiast projekt zmian w ustawie o policji


Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zgodnie z przewidywaniami po burzliwych debatach posłowie przyjęli dzisiaj dwa projekty ustaw. Większość sejmowa zagłosowała za przyjęciem ustawy o mediach publicznych (za uchwaleniem noweli głosowało 232 posłów, 152 było przeciw, a 34 wstrzymało się od głosu) oraz ustawy o służbie cywilnej (za przyjęciem nowelizacji głosowało 233 posłów, przeciw 190, nikt nie wstrzymał się od głosu). Ustawę o policji skierowano do dalszych prac w komisji wewnętrznej.

Ustawa o mediach publicznych

Ustawa ma polegać na przekształceniu Telewizji Polskiej, Polskiego Rada i Polskiej Agencji Prasowej ze spółek skarbu państwa w instytucje kultury. Kierownictwo tych instytucji ma być wybierane przez Radę Mediów Narodowych, w której skład wejdą eksperci wybierani przez Sejm, Senat i prezydent.

Według znowelizowanej ustawy media mają realizować misję w obszarze kultury, edukacji, w tym edukacji historycznej i polityki historycznej, promocji Polski w świecie i w obronie dobrego imienia Polski.

Ustawa przewiduje także, że rola Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zostanie ograniczona.

Projekt zakłada też, że "zarząd i radę nadzorczą wskazuje minister skarbu, a mandaty obecnego zarządu wygasają w dniu wejścia ustawy w życie".

Ponadto jedna z dziś przyjętych poprawek PiS zobowiązuje ministra skarbu państwa do dostosowania statutów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia do przepisów nowelizacji oraz stwierdza nieważność tych przepisów statutów mediów, które są sprzeczne z nowelizacją.

Izba odrzuciła wszystkie wnioski mniejszości, które w większości dotyczyły wykreślenia z projektu poszczególnych przepisów, lub wydłużenia jej okresu vacatio legis.

Ustawa o służbie cywilnej

Sejm dziś zaakceptował również propozycję PiS, że wyższe stanowiska w służbie cywilnej mają być obsadzane w drodze powołania, a nie konkursu. Zgodnie z kolejnym zaakceptowanym rozwiązaniem, stosunki pracy z osobami zajmującymi w dniu wejścia w życie noweli wyższe stanowiska w służbie cywilnej, wygasną po upływie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy, jeżeli przed upływem tego terminu nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy.

Poparta została też poprawka PiS, która wprowadza zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z zaakceptowanym rozwiązaniem prezesa ZUS ma powoływać premier, na wniosek ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, złożony po zasięgnięciu opinii Rady Nadzorczej Zakładu. Obecnie premier powołuje prezesa ZUS, na wniosek ministra spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru.

Posłowie zgodzili się również na poprawkę PiS, która likwiduje wobec szefa służby cywilnej wymóg posiadania co najmniej 5-letniego doświadczenia na stanowisku kierowniczym w administracji rządowej lub co najmniej 7-letniego doświadczenia na stanowisku kierowniczym w jednostkach sektora finansów publicznych.

Znowelizowana ustawa likwiduje też wobec szefa służby cywilnej wymóg, by nie był członkiem partii politycznej w okresie 5 lat poprzedzających objęcie tego stanowiska; ma on nie być członkiem partii politycznej w momencie objęcia stanowiska.

Zgodnie z nowelizacją m.in. dyrektora generalnego urzędu powoływać mają ministrowie, kierownicy urzędów centralnych, szef KPRM lub wojewoda; wojewódzkiego lekarza weterynarii i jego zastępców - Główny Lekarz Weterynarii, w porozumieniu z właściwym wojewodą.

Ustawa o policji

W swoim projekcie PiS chciało zwiększenia praw policji i służb specjalnych do podsłuchiwania telefonów, inwigilowania internetu i nagrywania obywateli w miejscach niepublicznych. Każdy obywatel będzie mógł być poddany takiej kontroli aż półtora roku.

Podczas środowego posiedzenia Sejm skierował tę ustawę do komisji spraw wewnętrznych.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (268)
"Ustawa medialna" i o służbie cywilnej przyjęte. Projekt ustawy o policji przekazany do dalszych prac [PODSUMOWANIE DNIA]
Zaloguj się
 • tijutej

  0

  Pacynki wciskają guziki zapominając, że wszystko się kiedyś kończy. Trzeba będzie wrócić na swoje klepiska.

 • piswatch

  Oceniono 1 raz -1

  Kiedy ustawa o kierowniczej roli partii i przyjaźni ze Związkiem Radzieckim ?

 • janek2010

  Oceniono 1 raz 1

  to ,że te prostaki wcześniej czy później wejdą ze swoimi ludzmi do kazdej instytucji było pewne - probleme jednak są "ci ludzie.." w tej chwili wracamy w Polsce do czasów gdy nie liczą sie kwalifiakcje , to jak się starasz , rozwijasz itd - liczy się TYLKO czy masz legitymację partyjną i czy wielbisz bezzebnego karła ... smutne ,ale dla niektórych Polaków to jedyna droga do bycia kimś ... innej nie znają bo przecież łatwiej zmienić rząd niż siebie samego ...mam tylko prosbe - powiedzcie za kilka lat swoim dzieciom co zrobiliście - gdy juz nie będzie zewnetrznych i wewnetrznych wrogów , układów i tej waszej tzw "Polski korporacyjnej " - miejcie odwagę powiedziec swoim dzieciom "tak jestem i byłem miernotą i zaden rząd nie pomógł ...myslałem ,ze to układ obcych sił ale tak naprawdę jestem i byłym nikim ... czas się obudzić pisiorki ...juz czas bo za kilka lat pan Jareczek jak Putin będzie mial 90 % poparcia i będzie rządził do końca życia a potem pan Zbyszek a po nim inne oszołomy ...was już nie będzie ale następne pokolenia beda musiały zyć w totalitarnym kraju

 • ginztonickiem

  0

  W sumie to Polacy nie zasługują na nic lepszego niż PiS. Ciemny naród dzikiego państwa.

 • vidi12

  Oceniono 1 raz 1

  Nie głosowałem na PiS i... raczej nie zagłosuję... ale bardzo podoba mi się rozprawa, którą prowadzą z mafią PO-wską !!! Myślę, że jeżeli PiS będzie tak dalej rządził to drugą kadencję ma w kieszeni. Trzeba tylko rozliczyć jeszcze PO-wskie afery i wziąć się za mafię sądową i komorniczą !!! Do dzieła i nie oglądajcie się na popiskiwania świń odrywanych od koryta !!!

 • 2-julita

  Oceniono 3 razy 1

  wczoraj TVP 2 wyemitowała film o Korei Płn. i jego wodzu
  malutka Korea jest 9 potęgą na świecie jesli chodzi o broń jądrową ma milionowa armię
  i 6 mln rezerwistów
  a my ??????????????????????????????????
  nasza armia mieści się na stadionie piłkarskim w Warszawie

 • warszawiak_wolny

  Oceniono 1 raz -1

  Ten post wymaga komentarza, Michał Skoczeń napisał to, co wielu ludzi w Polsce mówi półgębkiem, lub całkowicie otwarcie, na ulicach, w środkach komunikacji miejskiej "Mam szczerą nadzieję, że zobaczę kiedyś egzekucję tej pisowskiej bandy - Kaczyńskiego, Dudy, Macierewicza, Szydło, Kuchcińskiego, Kępy i kilku innych. Pokazową i publiczną, tak żebym mógł otworzyć szampana, opluć i rzucić kamieniem" - napisał na swoim profilu na Facebooku Michał Skoczeń, radny PO z Krakowa".Wypowiedz Posła jest naturalnie naganna, ale też naganne i godne największego potępienia jest postępowanie Pis,które zachowuje się jak szajka, mafia kierowana przez machiavellistycznego opętanego rzadzą zemsty odrażającego potwora żoliborskiego!Zachowanie tej mafii żoliborskiej może doprowadzić do samosądów, a wystarczy iskra!

 • rolnik43

  Oceniono 2 razy 0

  Lech Kaczyński w grobie się przewraca przecież to on mówił ;"To jest najczystszy w świecie żart" - przekonywał prezydent, wyjaśniając, że jego zdaniem "demokratyzacja mediów publicznych poprzez wprowadzenie zasady, że rząd mianuje szefa telewizji, nie tylko zasługuje na krytykę, ale także na wyśmianie".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje