"Zadaliśmy polskiemu rządowi pytania...". Awanturą wokół TK zainteresowały się też USA

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Rzecznik Departamentu Stanu USA pyta Polskę o ustawy o TK
2. USA są zaniepokojone działaniami wokół nowelizacji ustawy
3. Rzecznik zapewnia: To część naszych stosunków


- Zadaliśmy polskiemu rządowi pytania dotyczące działań legislacyjnych wokół Trybunału Konstytucyjnego. Będziemy kontynuować rozmowę na ten temat. To część naszych stosunków - powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Mark Toner. Jego wypowiedź cytuje portal tvn24.pl.

Toner był też pytany przez reportera stacji o ocenę zmian działaniu TK, wprowadzanych przez PiS. - System hamulców i równowagi oraz niezależność sędziowska są kluczowymi dla ustroju demokratycznego i rządów prawa. Stany Zjednoczone głęboko troszczą się o Polskę, która jest państwem demokratycznym i cenionym sojusznikiem w NATO - podkreślił.

Jak dodał, naturalne jest, że "dba się o demokrację u swojego sojusznika i przyjaciela".

Nowelizacja ustawy o TK

Nowelizacja autorstwa PiS została uchwalona w ubiegłym tygodniu; w poniedziałek podpisał ją prezydent Andrzej Duda i została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że weszła w życie.

Stanowi ona m.in., że Trybunał co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK. W składzie siedmiu sędziów będą zaś badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów.

Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dziś - zwykłą. Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (308)
"Zadaliśmy polskiemu rządowi pytania...". Awanturą wokół TK zainteresowały się też USA
Zaloguj się
 • felicjan.dulski

  Oceniono 2 razy 0

  A taka Rosja w ogóle się nie zapokoiła. Dlaczego? Dlaczego nie trzęsie portkami przed Macierem? Nie rozumiem. Dlaczego nie boi się szydła? Dlaczego dźwięki dud nie wywołują paniki u Putina? Co jest?

 • 123t-olek

  Oceniono 3 razy 1

  WG. tych wszystkich komentarzy, to Polske z hukiem by trzeba wyrzucic z Uni Europejskiej, NATO i wtedy bylby to kraj suwerenny i wreszcie niepodlegly.

 • pawel.lewski

  Oceniono 2 razy 0

  Menelstwo znalazło sobie bezpieczną zatokę za publiczne pieniądze, robota lżejsza od spania, jak można pozwolić takiemu tałatajstwu podejmować jakiekolwiek decyzje mające wpływ na życie społeczeństwa? Ludzie, obudźcie się, takie lumpy decydują o Waszej przyszłości!

 • observer48

  Oceniono 4 razy 2

  O, tak! Amerykanom PiS i polski Trybunał Stanu odbierają sen po nocach. Od co najmniej tygodnia nie było najmniejszej nawet wzmianki o Polsce w głównych wydaniach dzenników telewizyjnych w Kanadzie i USA. PiS może nawet rozwiązać TK i pies z kulawą nogą o to się nie upomni tak w Kanadzie, jak w USA. Policja może wyłapać i pozamykać połowę POpaprańców podejrzanych o szwindle z czasów, gdy mieli ryje w rządowych korytach i też nie ma co liczyyć na interwencję rządów Kanady, czy USA, ponieważ PiS wygrał w wolnych, powszechnych i demokratycznych wyborach. Kropka.

 • czesiekkk

  Oceniono 6 razy 2

  Ja na miejscu amerykańskiego rządu siedziałbym cicho, bo ustawa o TK w Polsce to naprawdę żadne ich zmartwienie. Na dniach sowieciarze Putina przyniosą dowody jakim cudem bombardowane przez USA od dwóch lat Państwo Islamskie prężnie przeprowadza swoje operacje militarne w Europie, północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie, a nawet USA jakim cudem kupuje luksusowe samochody terenowe i jakim cudem amerykańskie bomby ich się nie imają. Sowieciarze już skompromitowali Turcję, za mobilny naftociąg, czyli wymianę handlową z PI i tureckie szpitale troskliwie zajmujące się szmaciarzami z PI.

 • realistas

  Oceniono 8 razy -2

  Administracja USA pewnie nie ustali wizyty Dudy w USA.

 • jakis_gosc01

  Oceniono 25 razy 9

  Niech się nie wpier.... hamburgerojady w nie swoje sprawy. Czy Polska dopytuje się o to co uchwala amerykański senat? Nie, bo nikogo to tutaj nie obchodzi i niech oni też się nie wpier.... w nasze sprawy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX