Sejm głosami PiS-u cofnął sześciolatki do przedszkoli

29.12.2015 23:45
1. Sejm w nocy zniósł obowiązek szkolny dla 6-latków.
2. I przedszkolny dla 5-latków.
3. Oznacza to ogromne komplikacje, m.in. powtarzanie 1. klas przez część dzieci.


Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Dzieci będą obowiązkowo rozpoczynać naukę w szkole dopiero w wieku 7 lat.

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 269 posłów (PiS, większość Kukiz'15), 156 było przeciw (PO i Nowoczesna), 17 wstrzymało się od głosu (15 z PSL). Nowelizacja trafi teraz do Senatu, przez który powinna przejść bez problemu. Wejdzie w życie 14 dni po publikacji.

Ustawa znosi obowiązek szkolny sześciolatków. W miejsce obowiązku przedszkolnego dla pięciolatków wprowadzone zostaje ich prawo do wychowania przedszkolnego. Utrzymane zostaje też prawo do wychowania przedszkolnego dla czterolatków. Prawo do wychowania przedszkolnego oznacza, że

samorząd musi je zapewnić dziecku, jeśli o to wystąpią rodzice. W ustawie pozostawiony został zapis, zgodnie z którym dzieci trzyletnie prawo do wychowania przedszkolnego otrzymają od 1 września 2017 r.

Co z obecnymi pierwszoklasistami? Część powtórzy klasę

Nowelizacja przewiduje, że od nowego roku szkolnego dzieci sześcioletnie będą mogły pójść do I klasy pod warunkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego. Jeśli nie będą go miały, konieczna będzie pozytywna opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Co z obecnymi pierwszoklasistami? Nowelizacja ma umożliwić rodzicom dzieci sześcioletnich, którzy w tym roku szkolnym posłali je do I klasy, ponowne zapisanie ich do I klasy w przyszłym roku. Rodzice będą mieli czas na złożenie takiego wniosku do 31 marca.

MEN szacuje, iż we wrześniu 2016 r., oprócz dzieci siedmioletnich - którym w tym roku jako sześciolatkom odroczono obowiązek szkolny (jest ich 91 tys., czyli 21 proc. rocznika) - do I klasy trafi ok. 10-15 proc. sześciolatków, których rodzice będą chcieli skorzystać z tego, że klasy będą mniej liczne oraz 10-15 proc. dzieci, będących obecnie w klasach I, które na wniosek rodziców będą zapisane ponownie do klas I.Analogiczne prawo do powtórzenia roku na wniosek rodziców otrzymają też dzieci urodzone w pierwszej połowie 2008 r. obecnie uczące się w II klasie. Dzieci te są pierwszą grupą, która rozpoczęła obowiązkowo naukę w szkole w wieku sześciu lat.

Cofnięcie reformy

Nowelizacja przesuwa o trzy lata - do 2019 r. - wejście w życie przepisów nakazujących samorządom przekształcanie oddziałów przedszkolnych w szkołach w przedszkola i w ten sposób utworzenia zespołów szkolno-przedszkolnych. Zgodnie z dotychczasowymi przepisami, samorządy na takie

przekształcenie mają czas do 1 września 2016 r. Według resortu edukacji samorządy sygnalizują, że nie są w stanie tego zrobić.

W związku ze zwiększeniem liczby dzieci w przedszkolach poprzez pozostawienie w niej sześciolatków zwiększona ma być w 2016 r. kwota dotacji z budżetu dla samorządów na jednego przedszkolaka z 1305 zł na 1370 zł.

Powrót do obowiązku szkolnego od siódmego roku życia był też jednym z haseł wyborczych PiS w kampanii wyborczej.

Stopniowe obniżanie wieku obowiązku szkolnego z siedmiu do sześciu lat trwa w Polsce od 2009 r. Przez pierwszych pięć lat decyzję o tym, czy dziecko rozpocznie naukę w wieku sześciu czy siedmiu lat, podejmowali rodzice. 1 września tego roku po raz pierwszy do I klasy szkoły podstawowej poszedł

obowiązkowo cały rocznik dzieci sześcioletnich, czyli urodzonych w 2009 r. Rok wcześniej - we wrześniu ub. roku - obok siedmiolatków do I klas obowiązkowo poszła połowa rocznika sześciolatków.

Nasze najlepsze teksty z 2015 roku. Czytaj w aplikacji Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (371)
Zaloguj się
 • omuti

  Oceniono 98 razy 50

  Dzieciństwo... W tablecie, bajeczkach albo z babcią. Rzeczywiscie jest o co walczyć...
  Mój syn poszedł i okazało sie, ze bez żadnego mojego udziału (merytorycznie) ma percepcję na poziomie trzeciej klasy i właśnie rozwiązuje sobie przykłady na dzielenie. Szkoda dzieci po prostu na sztuczny przestój i zabawy laleczką, kiedy im mózgi sie gotują.

 • lz5

  Oceniono 93 razy 47

  Widocznie Pis doszedł do wniosku, że polskie dzieci są głupsze niż dzieci w większości krajów unii. Trudno im się dziwić, w końcu czego się spodziewać po dzieciach których rodzice oddali pełną władzę nad krajem JK?;)

 • realjonasz

  Oceniono 49 razy 31

  Nikt nie zwraca uwagi na jeszcze jeden ważny fakt. Podwyższenie wieku szkolnego, oznacza także efektywne obniżenie wieku emerytalnego o ten rok. Ściślej, zmniejszenie czasu pracy o rok. To na jedno wychodzi. Brawo PiS. Odpaliliście kolejna bombe z opźnionym zapłonem.

 • winston_smith_84

  Oceniono 43 razy 31

  Będą anulować i wygaszać kolejne akty prawne? Ciekawe czy dojdą do zniesienia pańszczyzny. W końcu to był akt carski , czyli wrogi i zły.

 • lucusia3

  Oceniono 61 razy 31

  To aż tylu ludzi w Polsce ma niedorozwinięte dzieci? To by trzeba coś zrobić wcześniej, a nie zostawiać tych chorych dłużej w przedszkolu. W końcu będą musiały iść do szkoły, a potem do pracy. I co, wszystkie na rente?

 • eco82

  Oceniono 35 razy 19

  Sami nauczyciele edukacji wszesnoszkolnej krytykują poziom nauczania klas 1-3. Jest on sukcesywnie obniżany. Dzieci po 3 klasie są na nizszym poziomie niż jeszcze 15 lat temu. Porownajcie program, a nie zadawalajcie sie pozytywnymi obserwacjami, ze dziecko potrafi w lawce całą lekcje wysiedziec.
  Dziwna ta polska edukacja. Po gimnazjum, czyli po 9 latach nauki, młodzież prezentuje nizszy poziom wiedzy niż po 8 latach dawnej, klasycznej podstawówki. Zlikwidowanie szkół zawodowych, techników w ich dawnej postaci, gdzie mlodzi uczyli się glownie zawodu, owocuje teraz cała rzeszą teoretyków inżynierów, co nie mają pojęcia jak cegła wygląda. Slabe to wszystko.

 • nie.jestem

  Oceniono 24 razy 18

  Chciałbym zwrócić uwagę na ewidentne SUGEROWANIE NIEPRAWDY W NAGŁÓWKACH:
  "Oznacza to ogromne komplikacje, m.in. powtarzanie 1. klas przez część dzieci."
  "Sejm cofnął sześciolatki do przedszkoli. Co z obecnymi pierwszoklasistami?"

  Z treści wynika, że dzieci, które obecnie są w pierwszej klasie przejdą do drugiej, o ile rodzice nie złożą wniosku o pozostawienie dziecka w pierwszej klasie. Podobnie sześciolatki można będzie zapisać do pierwszej klasy, o ile wcześniej będą miały za sobą rok w przedszkolu lub psycholog uzna, że to wystarczające - tak właściwie to drzwi dla rodziców dzieci, którzy obawiają się, że ich dziecko nie jest jeszcze gotowe na szkołę.

  Jak to się ma do nadanych przez Gazetę tytułów?

  Można być przeciw PiS (sam jestem) i tym pomysłom, ale zaminusowanie tego posta świadczyć będzie o utracie zdolności do myślenia, a przynajmniej - czytania ze zrozumieniem.

 • dddupa

  Oceniono 51 razy 15

  Brawo. Teraz czas się rozprawić z takimi herezjami jak nauczanie o teorii ewolucji w szkołach, wychowanie seksualne i inne rzeczy, które ubliżają Panu Bogu. W Piśmie Świętym jest wyraźnie napisane, że Pan Bóg stworzył niebo i ziemię, a ta lewicowa ciemnota wciska dzieciom do głowy jakieś lewackie teorie ewolucji, których nikt nie rozumie ale każdy udaje, że rozumie. Precz z herezjami! Niech Żyje Mąż Stanu Premier Kaczyński, który w końcu robi porządek w tym kraju! Panie Premierze, będziemy do końca za Panem głosować, już nigdy lewactwo nie wygra w Polsce żadnych wyborów!

 • apriljana

  Oceniono 16 razy 12

  A co z tymi dziećmi, które poszły szkoły jako sześciolatki i nie będą cofane? Program 4-6 miał być dostosowany do młodszych dzieci. Jak rozumiem ten temat, i te dzieci zostaną olane? Obowiązek szkolny dla sześciolatków to była bzdura, teraz zastąpiona kolejną, pisaną na kolanie (jak każda "dobra zmiana" pis).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje