Kolejny śmiertelny wypadek w Tatrach. Turystka spadła kilkaset metrów do Żlebu Kulczyńskiego

29.12.2015 22:27
Orla Perć

Orla Perć (https://www.flickr.com/photos/pandarek)

1. Do śmiertelnego wypadku doszło na szlaku do Orlej Perci
2. Turystka spadła kilkaset metrów do Żlebu Kulczyńskiego


Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Około godziny 17 ratownicy TOPR zostali poinformowani o grupie turystów, którzy schodzili z Zadniego Granatu do Żlebu Kulczyńskiego.

Upadek podczas zejścia

"W Żlebie podczas zejścia jedna z turystek poślizgnęła się i spadła. Po upadku nie udało się nawiązać kontaktu głosowego z poszkodowaną, a z powodu ciemności nie można było ustalić gdzie się znajduje i w jakim jest stanie" powiedział naszemu zakopiańskiemu reporterowi, Markowi Podmokłemu, ratownik dyżurny TOPR Kamil Surdel.

W akcji brało udział 17 ratowników, którzy po dotarciu do turystki stwierdzili, iż poszkodowana nie żyje. Pozostali uczestnicy sprowadzani są do schroniska. Akcje utrudniają padający śnieg i trudne warunki terenowe - informuje Marek Podmokły.

Lód i śnieg w Tatrach

Szlak przez Żleb Kulczyńskiego prowadzi do Orlej Perci i jest jednym z trudniejszych w Tatrach, a przejście zimowe wymaga odpowiedniego sprzętu i doświadczenia. W Żlebie Kulczyńskiego często dochodzi do groźnych wypadków turystycznych w tym tragicznych.

W Tatrach panują typowo zimowe warunki turystyczne. Obowiązuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego. Część szlaków jest przykryta śniegiem, a ich przebieg jest niewidoczny. W wielu miejscach szlaki są mocno oblodzone. Sprzęt zimowy jak raki, czekan, zestaw lawinowy w takich warunkach jest niezbędny.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (68)
Zaloguj się
 • moherowy_dresiarz

  Oceniono 31 razy 25

  .
  Czy w końcu nie można na Orlej zainstalować latarni , kostką wyłożyć , kilka ławek , ze dwa stragany z oscypkami a i zdjęcie z misiem na "skrajnym" też można by sobie zrobić....

  .

 • angiz

  Oceniono 30 razy 16

  trzeba być głupcem, żeby o tej porze roku o godzinie 17tej jeszcze być na grani!
  jeszcze rozumiem pojedynczych desperatów, którzy liczą się z tym, że idą mogąc nie wrócić, ale cała grupa?? co oni tam robili?

 • gadolinn

  Oceniono 13 razy 11

  Nie nalezy zamykac szlakow w zimie, bo ludzie chca po nich w zimie chodzic. Wekszosc ludzi jest rozsadna, a nierozsadna mniejszosc nie powinnna rozsadnej wiekszosci odbierac przyjemnosci chodzenia po gorach zima.

 • minasz

  Oceniono 12 razy 10

  trzeba byc glupcem zeby schodzic tym zlebem w nocy przy trudnych warunkach nawet latem jest on bardzo niebezpieczny- czesto tam zalegaja zlodowaciale czapy sniezne pod ktore mozna sie zeslizgnac np w czerwcu

 • leoleo

  Oceniono 6 razy 6

  życie w kraju nad wisłą to sport ekstremalny, staruszki na przejściach dla pieszych też robią to na własną odpowiedzialność a nawet są winne wtargnięcia więc wypadek w okolicach orlej perci...

 • com_ent

  Oceniono 4 razy 4

  Żleb Kulczyckiego to fajna trasa. Na lato i do góry. Zejście, nawet w lecie, nie jest przyjemne

 • Doraso23

  Oceniono 4 razy 4

  Nie wiadomo czy kulczynem schodzili , czy jak? Ja bym się tam nie pchał w takich warunkach - beton duży. Twardy lód.

 • kornel-1

  Oceniono 6 razy 4

  mk pisze: "W Tatrach panują typowo zimowe warunki turystyczne. [...] Część szlaków jest przykryta śniegiem, a ich przebieg jest niewidoczny."

  mk nie ma pojęcia o górach. Typowo zimowe warunki w Tatrach są wtedy, gdy WSZYSTKIE szlaki są pokryte śniegiem.

 • gadolinn

  Oceniono 4 razy 4

  i?...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje