PiS przegrało głosowanie w komisji, więc zmieniono jej skład

29.12.2015 22:14

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Komisja administracji odłożyła prace nad ustawa o Służbie Cywilnej
2. PiS przegrało głosowanie nad wnioskiem jednym głosem - 16 do 15
3. PiS tego samego dnia zmieniło skład komisji, by nie przegrywać głosowań


Komisja administracji odłożyła prace nad projektem noweli ustawy o służbie cywilnej autorstwa PiS do czasu przyjęcia stanowiska rządu w sprawie tego projektu. Wniosek posła PO Marka Wójcika poparło na wtorkowym posiedzeniu komisji 16 posłów, 15 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Projekt ponownie trafił do komisji po tym, jak posłowie złożyli poprawki do niego podczas drugiego czytania w Sejmie.

Przegrane głosowanie nie przeszkodzi większości sejmowej w forsowaniu ustawy. Sejm jeszcze tego samego dnia zmienił skład osobowy Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Oznacza to, że PiS ma teraz większość w tej komisji. Podczas debaty na sali plenarnej opozycja zarzucała PiS, że zmiany w komisji mają na celu "przepchnięcie kolanem" ustawy o służbie cywilnej.

Kreatywne głosowania PiS

Posłowie PiS nie pierwszy raz manipulują wynikiem głosowania w komisji. 21 grudnia na Komisji Ustawodawczej przegrane głosowanie... ponowiono. Przewodniczący Marek Ast stwierdził wówczas, że w głosowaniu udział wzięły osoby spoza komisji.

Nocne zamieszanie na Komisji Ustawodawczej. Wyjaśniamy, co się stało >>>

PO skorzystała ze słów Kempy

Na początku posiedzenia komisji Wójcik złożył wniosek o odłożenie rozpatrywania projektu ustawy "do czasu przesłania stanowiska rządu". Nawiązał do tego, że występując we wtorek w Sejmie szefowa kancelarii premiera Beata Kempa mówiła, iż do projektu ustawy nie ma jeszcze stanowiska rządu, ale jest ono opracowywane.

Wójcik uzasadniał więc, że jeśli prace nad przygotowaniem takiego stanowiska trwają, posłowie nie chcieliby, by zostały one "zmarnowane zbyt szybkim przyjęciem ustawy". - Pani minister uznała za ważne stanowisko rządu i przeprowadzenie konsultacji i możemy spokojnie na to poczekać, bo to jest bardzo ważne stanowisko przy rozpatrywaniu tej ustawy - podkreśliła z kolei posłanka PO Małgorzata Janyska.

Projekt groźniejszy niż zmiany w TK. O co chodzi ze Służbą Cywilną? [7 PUNKTÓW] >>>

Szefowa KPRM, która uczestniczyła w posiedzeniu komisji, podkreśliła, że projekt nowelizacji ustawy o SC to projekt poselski (złożyli go posłowie PiS), więc "stanowisko rządu nie wiąże posłów". - Uważam, że nie ma potrzeby, by zwlekać z pracami nad tą ustawą - powiedziała Kempa.

Zabrakło czasu

O odłożenie rozpatrywania projektu nowelizacji wnioskowała jednak także posłanka Kukiz'15 Anna Siarkowska. Uzasadniała, że posłowie nie mieli czasu, aby dokładnie zapoznać się z poprawkami złożonymi w drugim czytaniu, które odbyło się tego samego dnia na sali sejmowej. Podobną opinię wyraziła Andżelika Możdżanowska z PSL.

Kluby Kukiz'15 i Nowoczesna zadeklarowały, że są gotowe poprzeć projekt zmian w ustawie o służbie cywilnej, ale tylko w wersji przyjętej po pierwszym czytaniu przez komisję administracji. PO i PSL złożyły wnioski o odrzucenie projektu nowelizacji w całości.

Poprawka zlikwiduje konkursy na stanowiska?

W drugim czytaniu, poprawki do projektu nowelizacji złożył m.in. klub PiS. Zakładają one m.in. by wyższe stanowiska w służbie cywilnej były obsadzane w drodze powołania, a nie konkursu. Taki zapis był w pierwotnym projekcie złożonym przez posłów PiS, jednak w czasie prac w komisji administracji po pierwszym czytaniu, głosami m.in. PO, przyjęta została zmiana, która utrzymywała otwarty i konkurencyjny nabór na wyższe stanowiska w służbie cywilnej.

Kempa: Urzędnicy nie muszą się obawiać zwolnień. Chyba, że ktoś nie będzie chciał współpracować >>>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (254)
PiS przegrało głosowanie w komisji, więc zmieniono jej skład
Zaloguj się
 • xdt

  Oceniono 2 razy 2

  W drodze powołania, czyli znajomi krolika przepraszam kota mieliby pewne stanowiska jednym zdaniem mierny ale wierny powołanie otrzyma. Kiedys pisano "Nie matura a chęć szczera zrobi z ciebie oficera".

 • jl-44

  Oceniono 4 razy 2

  Niewyobrażalna bezczelność PIS-u, łamanie wszelkich zasad przyzwoitości. Jeśli, jako jeszcze wolni obywatele, nie zaprotestujemy natychmiast zostaniemy niewolnikami 15.% narodu pod wodzą prezesa "wolski". Proponuję zbieranie podpisów przeciwko takiej formie sprawowania władzy. Żarty się skończyły.

 • ukw8087

  Oceniono 8 razy -2

  PiS i jego Sympatycy , to zwykły Motłoch ... , do utylizacji z tymi Śmieciami ...

 • kukunapniu

  Oceniono 5 razy -1

  Metodą na wyłączony mikrofon przez marszałka może być zwykła tuba, słychać z niej dość donośnie.

 • kazek1948

  Oceniono 7 razy 7

  Nie ma wyjścia , trzeba to towarzycho roz.....Termin nowych wyborów luty 2016, albo jakoś tak.

 • arno-ger

  Oceniono 15 razy -1

  Ta sekta sredniowiecznych chamow i arogantow spod sztandaru komucha Piotrowicza na pewno przejdzie do historii polskiego parlamentaryzmu jako najbardziej jej mroczna karta !
  Juz jest pewne, ze za wyczyny tej swoloczy zaplacimy w Europie ogromna niechecią, blokadą i sankcjami . zejdziemy do roli podrzednego państewka ktore bedzie posmiewiskiem w calej Unii a co gorsza przełozy sie to na mocno odczuwalne straty nie tylko wizerunkowe ale i finansowe. wszystko przed tymi troglodytami i niestety przed nami, dzieki debilom ktorzy glosowali na to badziewie za srebrniki.

 • sdn

  Oceniono 6 razy 6

  Dobra zmiana. Jaka jeszcze niespodzianka nas czeka?

 • czytakczynie12

  Oceniono 20 razy -4

  W żadnym kraju tak się nie pracuje nad ustawami. Do tego potrzeba czasu, ekspertyz, staranności. A tu jest pośpiech, arogancja. Oni nie liczą się z nikim i z niczym. Kawałek po kawałku zamieniają nasz kraj w ruinę. Wczoraj w nocy widziałam niektóre twarze posłów PiS. Zero mądrości, myśli tylko tępe, głupie twarze, pełne pychy i te szydercze uśmieszki. Coś strasznego.

 • picasso446

  Oceniono 11 razy -9

  Ale przynajmniej coś robią... Mi się źle żyło pod platformiakami. Dlatego dałem szansę zobaczymy jakie będą wyniki...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje