PiS przegrało głosowanie w komisji, więc zmieniono jej skład

29.12.2015 22:14

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Komisja administracji odłożyła prace nad ustawa o Służbie Cywilnej
2. PiS przegrało głosowanie nad wnioskiem jednym głosem - 16 do 15
3. PiS tego samego dnia zmieniło skład komisji, by nie przegrywać głosowań


Komisja administracji odłożyła prace nad projektem noweli ustawy o służbie cywilnej autorstwa PiS do czasu przyjęcia stanowiska rządu w sprawie tego projektu. Wniosek posła PO Marka Wójcika poparło na wtorkowym posiedzeniu komisji 16 posłów, 15 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Projekt ponownie trafił do komisji po tym, jak posłowie złożyli poprawki do niego podczas drugiego czytania w Sejmie.

Przegrane głosowanie nie przeszkodzi większości sejmowej w forsowaniu ustawy. Sejm jeszcze tego samego dnia zmienił skład osobowy Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Oznacza to, że PiS ma teraz większość w tej komisji. Podczas debaty na sali plenarnej opozycja zarzucała PiS, że zmiany w komisji mają na celu "przepchnięcie kolanem" ustawy o służbie cywilnej.

Kreatywne głosowania PiS

Posłowie PiS nie pierwszy raz manipulują wynikiem głosowania w komisji. 21 grudnia na Komisji Ustawodawczej przegrane głosowanie... ponowiono. Przewodniczący Marek Ast stwierdził wówczas, że w głosowaniu udział wzięły osoby spoza komisji.

Nocne zamieszanie na Komisji Ustawodawczej. Wyjaśniamy, co się stało >>>

PO skorzystała ze słów Kempy

Na początku posiedzenia komisji Wójcik złożył wniosek o odłożenie rozpatrywania projektu ustawy "do czasu przesłania stanowiska rządu". Nawiązał do tego, że występując we wtorek w Sejmie szefowa kancelarii premiera Beata Kempa mówiła, iż do projektu ustawy nie ma jeszcze stanowiska rządu, ale jest ono opracowywane.

Wójcik uzasadniał więc, że jeśli prace nad przygotowaniem takiego stanowiska trwają, posłowie nie chcieliby, by zostały one "zmarnowane zbyt szybkim przyjęciem ustawy". - Pani minister uznała za ważne stanowisko rządu i przeprowadzenie konsultacji i możemy spokojnie na to poczekać, bo to jest bardzo ważne stanowisko przy rozpatrywaniu tej ustawy - podkreśliła z kolei posłanka PO Małgorzata Janyska.

Projekt groźniejszy niż zmiany w TK. O co chodzi ze Służbą Cywilną? [7 PUNKTÓW] >>>

Szefowa KPRM, która uczestniczyła w posiedzeniu komisji, podkreśliła, że projekt nowelizacji ustawy o SC to projekt poselski (złożyli go posłowie PiS), więc "stanowisko rządu nie wiąże posłów". - Uważam, że nie ma potrzeby, by zwlekać z pracami nad tą ustawą - powiedziała Kempa.

Zabrakło czasu

O odłożenie rozpatrywania projektu nowelizacji wnioskowała jednak także posłanka Kukiz'15 Anna Siarkowska. Uzasadniała, że posłowie nie mieli czasu, aby dokładnie zapoznać się z poprawkami złożonymi w drugim czytaniu, które odbyło się tego samego dnia na sali sejmowej. Podobną opinię wyraziła Andżelika Możdżanowska z PSL.

Kluby Kukiz'15 i Nowoczesna zadeklarowały, że są gotowe poprzeć projekt zmian w ustawie o służbie cywilnej, ale tylko w wersji przyjętej po pierwszym czytaniu przez komisję administracji. PO i PSL złożyły wnioski o odrzucenie projektu nowelizacji w całości.

Poprawka zlikwiduje konkursy na stanowiska?

W drugim czytaniu, poprawki do projektu nowelizacji złożył m.in. klub PiS. Zakładają one m.in. by wyższe stanowiska w służbie cywilnej były obsadzane w drodze powołania, a nie konkursu. Taki zapis był w pierwotnym projekcie złożonym przez posłów PiS, jednak w czasie prac w komisji administracji po pierwszym czytaniu, głosami m.in. PO, przyjęta została zmiana, która utrzymywała otwarty i konkurencyjny nabór na wyższe stanowiska w służbie cywilnej.

Kempa: Urzędnicy nie muszą się obawiać zwolnień. Chyba, że ktoś nie będzie chciał współpracować >>>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Komentarze (254)
Zaloguj się
 • malgoska_k

  Oceniono 93 razy 79

  To co robi PIS to jakaś paranoja. Pisze to osoba, która do niedawna była im bardzo życzliwa. Nie mogę na to patrzeć, to pogwałcenie wszelkich reguł procedowania, zwyczajów parlamentarnych. To jakaś kpina.

 • stanislaw.sk

  Oceniono 86 razy 72

  cyt.;" 2. PiS przegrało głosowanie nad wnioskiem jednym głosem - 16 do 15
  3. PiS chce od razu zmienić skład komisji, by nie przegrywać głosowań."
  *
  Czy w ogóle potrzebne są jakieś regulaminy, przepisy, komisje, eksperci?
  Wystarczy dwupunktowy regulamin Sejmu:
  1. o wszystkim decyduje prezes PiS.
  2. W przypadku wątpliwości innych klubów, Kuchciński zarządza bezdyskusyjne 3 minutowe wysłuchania, a po nich głosowania przez aklamację...

 • Jarosław Wisniewski

  Oceniono 67 razy 55

  Oj będzie więzienie i wyroki skazujące dla członków PIS za wielokrotne naruszenie konstytucji i ustaw. Głosowałem na nich, ale teraz bezpowrotnie stracili moje popracie. Mieli zajmować się czymś innym.

 • dobrylos

  Oceniono 62 razy 54

  Moi drodzy .Na naszych oczach partia tzw Prawa i Sprawiedliwosci stosuje stalinowsko-komunistyczne metody realizacji swoich pomysłów.To juz dyktatura.!

 • zgryz3

  Oceniono 52 razy 46

  Tylko po co to pozorowanie prawa, skoro robi się bezprawie? Wyrzucić wszystkich nieswoich z sejmu, trybunałów, sądów i będzie bezprawnie, ale jasno.

 • warszawiak_wolny

  Oceniono 50 razy 42

  xxx----Musimy otwarcie powiedziec, że mamy do czynienia z szajką kamarylą, bandą, Polska dostała się w łapy szajki którą dowodzi paranoik Kaczyński!Co możemy zrobić?Możemy dużo,na początek poprosić Brukselę o pomoc!A potem opór społeczeństwa!x----

 • mjs05

  Oceniono 41 razy 35

  Do komisji należy koniecznie dokooptować posłów Asta i Piotrowicza oraz zarządzić reasumpcję głosowania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje