Cięcia w rosyjskim programie kosmicznym. Winnym kryzys ekonomiczny

29.12.2015 19:42
Rakieta Soyuz TMA-19M z astronautami lecącymi na stacje ISS

Rakieta Soyuz TMA-19M z astronautami lecącymi na stacje ISS (SHAMIL ZHUMATOV / REUTERS / REUTERS)

1. Rosja skoryguje założenia dotyczące swego programu kosmicznego
2. Cięcia dotkną m.in. program załogowej wyprawy na Księżyc


Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Informację podała krajowa agencja kosmiczna Roskosmos. Wcześniej dziennik "Izwiestija" sugerował, że cięcia wyniosą miliardy dolarów i obejmą m.in. plan dotarcia na Księżyc.

W oświadczeniu przesłanym Reuterowi Roskosmos zwraca uwagę, że w korekcie założeń bierze udział kilka ministerstw. Zmiany mają dotyczyć planów finansowych aż do 2025 roku - podkreślił Roskosmos. Nie podano jednak żadnych dalszych szczegółów.

Miała być baza, a będą cięcia

Reuters przypomina, że dziennik "Izwiestija" opublikował wcześniej projekt zmian opracowany przez Roskosmos i przesłany władzom w Moskwie. W dokumencie zaproponowano m.in. cięcia w programie wyprawy załogowej na Księżyc. Jeszcze w kwietniu zeszłego roku wicepremier Rosji odpowiedzialny za sektor obronny Dmitrij Rogozin zapowiadał plan utworzenia bazy kosmicznej na tym naturalnym satelicie Ziemi. Zbudowana tam infrastruktura miała posłużyć Rosjanom do badań naukowych.

Nie będzie lotu przed 2029 rokiem

"Izwiestija" wylicza, że Roskosmos zaproponował cięcia w programie załogowych misji na Księżyc o 88,5 mld rubli, do poziomu 329 mld rubli. Jednocześnie zapewniono, że ograniczenia finansowe nie dotkną znacząco prac nad stworzeniem nowego statku kosmicznego, który ma przetransportować ludzi na Księżyc.

W oświadczeniu dla Reutera rosyjska agencja kosmiczna nie chciała komentować tych liczb. Nie podano także, czy plany budowy bazy księżycowej pozostają aktualne. Podkreślono natomiast, że pierwszy lot w kierunku Księżyca nie odbędzie się przed 2029 rokiem.

Projekt "Łuna 2027"

Jeszcze pod koniec października dyrektor najważniejszego przedsiębiorstwa przemysłu kosmicznego w Rosji RKK Energia Władimir Sołncew zapowiadał, że pierwsza tego typu misja odbędzie się nie później niż w 2029 roku. Jak podkreślał wtedy dyrektor RKK Energia, rosyjskie plany podboju Księżyca były ściśle powiązane z programem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), która ujawniła w październiku zamiar budowy "międzynarodowego miasteczka badawczego na Księżycu". Przy konstrukcji bazy miały być użyte roboty.

Współpraca Europejskiej Agencji Kosmicznej z Rosją odbywa się w ramach tzw. wspólnej przestrzeni gospodarczej między Rosją a UE. Obecnie koncentruje się ona wokół rosyjskiego projektu "Łuna 2027" (Księżyc 2027).

Projekt ten ma być realizowany od 2020 r. Chodzi o wysłanie na Księżyc bezzałogowego, sterowanego z Ziemi pojazdu, tzw. łunochodu, do przeprowadzenia badań skał i gruntu w podbiegunowych częściach Księżyca. Z danych uzyskanych w 2012 r. dzięki sondzie Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) wynikało, że znajduje się tam zamarznięta woda.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (161)
Cięcia w rosyjskim programie kosmicznym. Winnym kryzys ekonomiczny
Zaloguj się
 • sw.stefan

  Oceniono 6 razy 0

  u nas za 2 lata będzie to samo....

 • kacap_z_moskvy

  Oceniono 9 razy 1

  Fajna propaganda, jak wziac pod uwage, ze w tym miesiacu rozwiazali agencje kosmiczna i przekazali wszystko panstwowemu koncernu. A rewizje planow nikt nie zna. A napewno beda, bo... Rosja chce zminimizowac wspolprace ze Stanami Zjednoczonymi,a zwiekszamy z Chinami. To dotyczy wszystkich planow.

  I pytanie: Kiedy polacy dotra choc by do Kosmosu? Jakas rakieta? Nie?

 • ut_utah

  Oceniono 11 razy 1

  Dzień bez Rosji dniem stracony, Amerykanie silnika nie potrafią wyprodukować, nie potrafią wyprodukować modułu podtrzymania życia na ISS, ale najważniejsze to, że Ruskie na księżyc nie polecą --- rżeć czy płakać na czerkistą płodzącym ten tekst i jak jego pobratymcami na forum poniżej, nie mówiąc już o wielkich osiągnięciach kosmicznych ESA bo ta to już kompletna porażka.

 • teaforme

  Oceniono 13 razy -1

  Muskovy niech najpierw otworzy pierwsza w swojej histori fabryke papieru toaletowego. Byloby to w Muscovy osiagniecie porownywalne z lotem balonem wokol wytworni kremlinskiego bimbru!

 • zyks

  Oceniono 12 razy -2

  15 lat ! Niemożliwe, żeby ostatnie państwo kolonialne świata pod nazwą Federacja Rosyjska nie rozpadło się do tego czasu. Już sama nazwa to typowe sowieckie kłamstwo : ani "Federacja" (to zakłada dobrowolność) , ani "Rosyjska" (Rosjan jest tam wszystkiego ok.30%)

 • 18261826www

  Oceniono 17 razy -3

  Ci,krorzy nie lubia Rosji wypisuja na forum jak tam jest zle,jak gospodarka upada,jakie pijanstwo ..itd.Kochani braciszkowie uporzadkujmy najpierw nasz rodzimy burdel.W Rosji nie ma ,ani PISU ,ani Maciarewiczow a ni religijnych pschychpatow z radia Maryja.Przez ponad tysiac lat w Rosji panuje brutalne prawo piensci,ale w koncu jest to prawo,na ktorym funkcjonuje panstwo i zyje narod.U nas(uderzmy sie w piersi)ponat tysiac lat i wiekszosc naszej wspanialej historii to wojny ,powstania i burdel na kolkach.Wszystkich winimy za nasza niedole ,ale jakos sami nie potrafimy wyciagnac lekcji z naszej przeszlosci.Jestesmy dalej biedni i kopani w d.,a dlaczego?Niech wam odpowie np PolakAdam co wszystko wie o Rosji.
  ps.Tylko nie nazywajcie mnie Rosyjskim trollem ,bo jestem bardzo proamerykanski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje