Cięcia w rosyjskim programie kosmicznym. Winnym kryzys ekonomiczny

29.12.2015 19:42
Rakieta Soyuz TMA-19M z astronautami lecącymi na stacje ISS

Rakieta Soyuz TMA-19M z astronautami lecącymi na stacje ISS (SHAMIL ZHUMATOV / REUTERS / REUTERS)

1. Rosja skoryguje założenia dotyczące swego programu kosmicznego
2. Cięcia dotkną m.in. program załogowej wyprawy na Księżyc


Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Informację podała krajowa agencja kosmiczna Roskosmos. Wcześniej dziennik "Izwiestija" sugerował, że cięcia wyniosą miliardy dolarów i obejmą m.in. plan dotarcia na Księżyc.

W oświadczeniu przesłanym Reuterowi Roskosmos zwraca uwagę, że w korekcie założeń bierze udział kilka ministerstw. Zmiany mają dotyczyć planów finansowych aż do 2025 roku - podkreślił Roskosmos. Nie podano jednak żadnych dalszych szczegółów.

Miała być baza, a będą cięcia

Reuters przypomina, że dziennik "Izwiestija" opublikował wcześniej projekt zmian opracowany przez Roskosmos i przesłany władzom w Moskwie. W dokumencie zaproponowano m.in. cięcia w programie wyprawy załogowej na Księżyc. Jeszcze w kwietniu zeszłego roku wicepremier Rosji odpowiedzialny za sektor obronny Dmitrij Rogozin zapowiadał plan utworzenia bazy kosmicznej na tym naturalnym satelicie Ziemi. Zbudowana tam infrastruktura miała posłużyć Rosjanom do badań naukowych.

Nie będzie lotu przed 2029 rokiem

"Izwiestija" wylicza, że Roskosmos zaproponował cięcia w programie załogowych misji na Księżyc o 88,5 mld rubli, do poziomu 329 mld rubli. Jednocześnie zapewniono, że ograniczenia finansowe nie dotkną znacząco prac nad stworzeniem nowego statku kosmicznego, który ma przetransportować ludzi na Księżyc.

W oświadczeniu dla Reutera rosyjska agencja kosmiczna nie chciała komentować tych liczb. Nie podano także, czy plany budowy bazy księżycowej pozostają aktualne. Podkreślono natomiast, że pierwszy lot w kierunku Księżyca nie odbędzie się przed 2029 rokiem.

Projekt "Łuna 2027"

Jeszcze pod koniec października dyrektor najważniejszego przedsiębiorstwa przemysłu kosmicznego w Rosji RKK Energia Władimir Sołncew zapowiadał, że pierwsza tego typu misja odbędzie się nie później niż w 2029 roku. Jak podkreślał wtedy dyrektor RKK Energia, rosyjskie plany podboju Księżyca były ściśle powiązane z programem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), która ujawniła w październiku zamiar budowy "międzynarodowego miasteczka badawczego na Księżycu". Przy konstrukcji bazy miały być użyte roboty.

Współpraca Europejskiej Agencji Kosmicznej z Rosją odbywa się w ramach tzw. wspólnej przestrzeni gospodarczej między Rosją a UE. Obecnie koncentruje się ona wokół rosyjskiego projektu "Łuna 2027" (Księżyc 2027).

Projekt ten ma być realizowany od 2020 r. Chodzi o wysłanie na Księżyc bezzałogowego, sterowanego z Ziemi pojazdu, tzw. łunochodu, do przeprowadzenia badań skał i gruntu w podbiegunowych częściach Księżyca. Z danych uzyskanych w 2012 r. dzięki sondzie Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) wynikało, że znajduje się tam zamarznięta woda.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (161)
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 54 razy 24

  Federacja Rosyjska - najwieksze terytorialnie w Swiecie panstwo, 140 milionowy narod a produkuja tyle, co 3-krotnie mniejsze Wlochy. Najbardziej znane marki rosyjskich produktow to: Iskander, Bulawa i Topol oraz Kalasznikow – bron wszelkiej masci terrorystow i bojowkarzy. Eksportuje glownie bogactwa mineralne, rope i gaz, z tego narodowego bogactwa wielkie zyski czerpie Moskwa, jej politycy i skupieni wokol Kremla oligarchowie zyjacy w przepychu w palacach na Rublowce a wiekszosc narodu bieduje.
  Federacja Rosyjska, to panstwo, ktore wielka czesc swojego PKB przeznacza na zbrojenia i szczyci sie posiadaniem najwiekszego na swiecie arsenalu atomowego a poziomem zycia ludnosci miesci sie posrod krajow “trzeciego swiata”

 • mirman8

  Oceniono 26 razy 14

  Po pierwsze:
  - Tow. Putin mówił że "żadnego kryzysu nie ma i nie będzie"!
  wręcz przeciwnie "Rosja będzie się szybciej rozwijała".
  Po drugie:
  - Cały świat wie że Rosja żyje w kryzysie od ZAWSZE!!!
  - A jednak w 1961r. Gagarin poleciał!
  A po trzecie:
  - Tato, tato!
  - Co?
  - Ruskie w kosmos polecieli!
  - Wszystkie?
  - Nie. Tylko jeden.
  - To co ty mi doope zawracasz.

 • kaliber43

  Oceniono 42 razy 14

  Było - minęło - Rosja nie jest już imperium, tylko biednym i niezbyt rozwiniętym krajem z ogromnymi problemami ekonomicznymi, społecznymi, ideologicznymi, zdrowotnymi, ........

 • Expert 325

  Oceniono 44 razy 12

  Księżyc, co to jest za wyzwanie? Zbudować dobry samochód albo telefon komórkowy, to jest osiągnięcie (poza zasięgiem Rosji w najbliższych 50 latach).

 • 1627cd1410

  Oceniono 30 razy 12

  nic dziwnego! w końcu sankcje! zachciało się wojenki?! trzeba ciąć! ciekawe czy rakietom bojowym też się dostało?!

 • e-mv

  Oceniono 19 razy 7

  " Nie będzie lotu przed 2029 rokiem". Mam nadzieję, że w 2029 roku w Moskwie będą mówić po chińsku.

 • vidi12

  Oceniono 26 razy 6

  Może i kryzys ale na to żeby do jeb ać banderowcom z Kijowa to jeszcze Ruskich stać :)

 • bystry_bronek

  Oceniono 25 razy 5

  Ja bym tego tak pochopnie nie nazywał "państwem".
  To zwykły organizm pasożytniczy kamuflujący się w formie państwa lub ew. w jego szczątkach..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje