Trzecia tablica rejestracyjna legalna od 2016 roku

29.12.2015 18:39
Po 1 stycznia 2016 roku na takim bagażniku będzie można legalnie umieścić trzecią tablicę rejestracyjną i podróżować bez problemów

Po 1 stycznia 2016 roku na takim bagażniku będzie można legalnie umieścić trzecią tablicę rejestracyjną i podróżować bez problemów (https://www.flickr.com/photos/andersondotcom)

1. Zmiany w przepisach dotyczących wydawania tablic rejestracyjnych
2. Od stycznia będzie można otrzymać trzecią tablicę
3. To umożliwi bezproblemową jazdę np. z bagażnikiem rowerowym


Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Wszyscy ci, którzy podróżowali z bagażnikiem rowerowym montowanym na haku z tyłu samochodu, mierzyli się z bardzo istotnym problemem - co z tablicą rejestracyjną? Ta w większości przypadków była zasłonięta po montażu bagażnika. Nie można było zdemontować tablicy z samochodu, ani też pozostawić jej niewidocznej.

Nowe przepisy i jazda zgodnie z prawem

Jak informuje portal Czasnarower.pl, wszystko zmieni się od 1 stycznia 2016 roku. Wówczas wejdzie w życie rozporządzenie, które umożliwi wydawanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej. "Nowe przepisy pozwolą na zgodne z prawem i bezpieczne korzystanie z bagażnika zakrywającego tylną tablicę rejestracyjną pojazdu" - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

W Czasnarower.pl czytamy, że za wydanie zalegalizowanej dodatkowej tablicy rejestracyjnej będzie trzeba zapłacić nieco ponad 52 złote. Resort szacuje, że o wydanie takiej tablicy zawnioskuje nawet około 1 proc. właścicieli samochodów, czyli mniej więcej 200 tysięcy kierowców.

W Europie bez problemów

Z takimi problemami nie muszą mierzyć się kierowcy w większości innych krajów w Europie, gdzie bez problemu można wyrobić trzecią tablicę rejestracyjną. Jak powiedział portalowi Czasnarower.pl Bartłomiej Markiewicz z firmy Taurus, która specjalizuje się w produkcji boxów dachowych, "brak życiowych przepisów doprowadził do tego, że w Polsce należało liczyć na rozsądne podejście drogówki, lub dorobić tzw. tablicę informacyjną, której legalność jednak była zależna od interpretacji przepisów".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (77)
Zaloguj się
 • gj61

  Oceniono 18 razy 14

  W UK bierzesz dokumenty auta, idziesz do sklepu motoryzacyjnego, tam dorabiają Ci tablicę rejestracyjną na przód, tył (różnią się) pojazdu za 10 funtów. Możesz sobie 10 tablic rejestracyjnych zrobić jak lubisz. Tylną, żółtą przykręcasz na przyczepie kempingowej, na przykład i jedziesz: bez dowodów rejestracyjnych, przeglądów, łapówek etc., etc. Można? Można.

 • superdziobak

  Oceniono 18 razy 12

  Niech wszyscy ci co robią aluzje do PiSu klikną na wskazany w artykule link i przeczytają, że:

  "Zmiany wprowadzają cztery rozporządzenia: – z 9 września 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz. U. z 2015 r., poz. 1603); – z 24 sierpnia 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i tablic (tablicy) rejestracyjnych pojazdów (Dz. U. z 2015 r., poz. 1601); – z 24 sierpnia 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie trybu legalizacji tablic rejestracyjnych oraz warunków technicznych i wzorów znaku legalizacyjnego (Dz. U. z 2015 r., poz. 1602); – z 3 listopada 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2015 r., poz. 1967)."

  Rząd PiSu został zaprzysiężony 16.11.2015, więc ta zmiana nie ma nic wspólnego z obecną władzą.

 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 17 razy 7

  Jeszcze trochę a ci szaleńcy zlikwidują obowiązek posiadania PRZY SOBIE prawa jazdy. Bo to nie chodzi o to, że w bazach danych mają skany wszystkich prawek, jakie się miało...OBYWATEL ma czuć RESPEKT przez majestatem władzy i funkcjonariusza.
  Wszelkie ułatwienia to demontaż państwa.
  Komitet Obrony Dwóch tablic.

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 8 razy 6

  Kamienie milowe światowej motoryzacji:
  Rok 1769 - Nicolas-Joseph Cugnot zaprezentował swoje pionierskie dzieło napędzane silnikiem parowym.
  Rok 1870 - Austriak Siegfried Marcus skonstruował, nienadający się do powszechnego użytku, prototyp pojazdu mechanicznego z benzynowym silnikiem o zapłonie iskrowym
  Rok 2017 - Polak w Polsce może mieć trzecia tablicę rejestracyjną, kiedy druga jest zasłonięta

  Przy tym trzecim wydarzeniu te dwa pierwsze bledną. Jeśli do tego dodać polskość Kopernika, to w zasadzie mamy cały, kompletny, Nadwiślański Dom Dla Psychicznie i Nerwowo Chorych zwany w skrócie Polską.

  Górny Śląsk pozdrawia emanacje polskości: Polskę!

 • 7abc7

  Oceniono 14 razy 6

  Znając Polaków to ta trzecia tablica powinna mieć inne wymiary i napisane tylko do przyczepek itp. rzeczy. Bo w dzikim kraju zawsze musi być bezpiecznik.

 • zalogopeda

  Oceniono 7 razy 5

  "W Europie bez problemów"
  Rili? A ja od wielu lat słyszę, że francuska policja łupi za to właśnie obcokrajowców. Ale może i u nich nastąpiła rewolucja?

 • milewidziany

  Oceniono 8 razy 4

  Do tych, którzy nie znaja sprawy. O trzecią tablicę wnioskowało Ministerstwo Infrastruktury
  już wiosną tego roku, a rozporządzenie miało być ogłoszone w lipcu. Pewnie zwłoka
  z powodu wyborów.

 • jeepster

  Oceniono 10 razy 4

  A tak na dobrą sprawę to po co ta trzecia tablica? W Kanadzie i Stanach spokojnie można jeździć z bagażnikiem na rowery bez dodatkowej tablicy (co widać na załączonym do artykułu zdjęciu). Nikt tutaj się takimi duperelami nie zajmuje. Jak policja potrzebuje sprawdzić numer rejestracyjny to i tak to zrobi. Czy w Europie policjanci nie mają lepszego zajęcia niż pilnowanie trzecich tablic rejestracyjnych?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje