"Afera madrycka" umorzona. Hofman, Kamiński i Rogacki nie staną przed sądem

29.12.2015 16:45

"Trójka madrycka" nie stanie przed sądem (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

1. Prokuratura umorzyła śledztwo ws. trzech byłych posłów PiS
2. Wg niej "nie doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem"
3. Loty posłów m.in. do Madrytu, opłacane z sejmowej kasy, były legalne


Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Pod lupą prokuratury byli Adam Hofman, Mariusz Antoni Kamiński i Adam Rogacki, którzy tanimi liniami lotniczymi podróżowali do Madrytu i innych stolic europejskich. Deklarowali wyjazdy samochodem prywatnym, a koszty podróży rozliczali jako ekwiwalent za bilet lotniczy.

Kancelaria nie czuje się poszkodowana

Jak informuje portal Tvn24.pl, śledczy ustalili, że nie doszło do oszukania Sejmu. "Powodem spodziewanego umorzenia śledztwa jest brak doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez Sejm" - czytamy.

Wg portalu okazało się, że Kancelaria Sejmu przyznała posłom ekwiwalent na bilet lotniczy, niezależnie od tego, jakim środkiem transportu rzeczywiście podróżowali. Posłowie deklarowali, ile kosztować będzie bilet oraz noclegi, a pracownicy Kancelarii taką sumę wypłacali.

Tvn24.pl informuje, że Kancelaria Sejmu nie czuje się poszkodowana. Prokuratorzy badający tę sprawę potwierdzili, że to właśnie ona decydowała o wysokości ekwiwalentu. Dodatkowo Hofman, Rogacki i Kamiński zwrócili pobrane kwoty.

Pieniądze oddał również Zbigniew Girzyński, który w 2014 roku zrezygnował z członkostwa w PiS po tym, gdy pojawiły się zastrzeżenia co do jego służbowych wyjazdów. Również jego wątek w tej sprawie został umorzony.

1,5 roku "afery madryckiej"

Sprawa wyszła na jaw jesienią 2014 roku. Hofman, Rogacki i Kamiński podróżowali do Madrytu na posiedzenie Komisji Zagadnień Prawnych i Praw Człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Towarzyszyły im ich żony. Posłowie na tę podróż pobrali kilkanaście tysięcy złotych zaliczki z kasy Sejmu, deklarując, że będą jechać samochodem. W rzeczywistości polecieli tanimi liniami.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (367)
Zaloguj się
 • tg28

  Oceniono 179 razy 165

  Już prokuratura wkroczyła na prawidłowy kurs. Bo po co biednego prezydenta maliniaka męczyć kolejnymi słusznymi ułaskawieniami.

 • tomtg123

  Oceniono 111 razy 101

  Prezes się stęsknił za Adasiem.
  Co prawda pitny - ale bitny.
  Co prawda mierny, ale jaki wierny.
  Co prawda durny, ale - co najważniejsze - jaki jurny.
  Świetnie się nadaje na twarz Dobrej Zmiany.

 • turkiestan

  Oceniono 95 razy 87

  No i proszę w/g Prawa i Sprawiedliwości wystarczy oddać kasę i już nie jest się złodziejem.
  Podobny był wyrok gdy zniknęła kasa z Telegrafu.Kasa zniknęła ale podobno zjadła ją inflacja.Nie było oznak wzbogacenia się w związku z tym zniknięciem kasy u braci Kaczyńskich -więc sprawę umorzono.
  Mnie jednak ciekawi czy stewardesy które zabrały narąbanym żonom zacnych posłów zostały zwolnione(jak odgrażały się żony tych posłów) czy nadal pracują.Przypomnę że pasażerowi tego lotu prosiły stewardesy żeby uciszyły żony tych posłów bo narąbały się i strasznie się awanturowały.Pasażerowie nie chcieli słuchać awanturujących się narąbanych bab.Gdy stewardesy zabrały im prywatną wódkę którą chlały w samolocie te groziły im że załatwią im że wylecą z pracy na zbity pysk!!!! No cóż -szlachta się bawi-gorszy gatunek Polaków drży z przerażenia!!!! Ta dzicz PiS-owska przeniosła Polskę do średniowiecza.

 • contact_front

  Oceniono 81 razy 71

  Jak to jednak strach o posadę i niespłacone kredyty potrafią człowieka przekonać do słusznej decyzji. Dopiero co min. Ziobro zapowiedział, że polecą prokuratorzy, którzy 'nie zdają egzaminu', a tu proszę jak pięknie zdają :)

  metrocafe.pl/metrocafe/1,145523,19404126,ziobro-zapowiada-wymienimy-prokuratorow.html

 • wiski12

  Oceniono 76 razy 70

  Zadziałała dudapompc.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje