Wiemy już, czemu Sejm głosuje nocą. Przed godziną 16 posłowie PiS są... w mniejszości

Posiedzenie Sejmu VIII kadencji

Posiedzenie Sejmu VIII kadencji (Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Nowy Sejm zasłynął już z przeciągających się obrad i nocnych głosowań
2. Wynika to z tego, że ponad 20 członków PiS pracuje w ciągu dnia w ministerstwach
3. Gdyby Sejm głosował przed godziną 16., PiS mógłby nie mieć większości


Od październikowych wyborów parlamentarnych Prawo i Sprawiedliwość zmieniło rytm pracy Sejmu. Elementem nowej rutyny stały się nocne głosowania. Wybór sędziów do Trybunału Konstytucyjnego czy zmiana ustawy o TK to przykłady ustaw, które zostały przegłosowane w środku nocy. Pytanie, skąd tak późna pora?

Posłowie PiS pracują w ministerstwach

Powód nocnych głosowań jest prosty. Jak podał dziś "Super Express", przed godziną 16 posłowie PiS są zajęci - wykonują swoje obowiązki w ministerstwach, nie mogą więc uczestniczyć w obradach Sejmu.

Sprawdziliśmy: w 11 ministerstwach pracuje 17 sekretarzy i podsekretarzy stanu. Do tej liczby trzeba dodać Mariusza Błaszczaka, Pawła Szefernakera (sekretarza stanu w Kancelarii Premier) oraz Adama Lipińskiego (odpowiedzialnego za kontakty rządu z parlamentem).

W sumie jest to 20 posłów Prawa i Sprawiedliwości. Jeśli dodamy do tego samych ministrów, ta liczba rośnie.

PiS do godz. 16. nie ma większości

A liczba posłów na sali jest kluczowa. PiS ma w tej chwili 234 posłów w Sejmie - przy nieobecności choćby 5 członków, partia Jarosława Kaczyńskiego mogłaby nie mieć większości, zakładając pełną mobilizację opozycji. "Utrata" 20 posłów jest więc z perspektywy PiS niedopuszczalna.

Jak pisze "SE" rozwiązanie jest proste: czekać. Posłowie, zajmujący stanowiska w ministerstwach kończą swoją pracę w resortach i po godz. 16 udają się na salę obrad. W pełnym składzie PiS ma bezsporną przewagę liczebną i nie musi martwić się o wyniki głosowań.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Polski Sejm po przegłosowaniu nowelizacji ustawy o TK Budżet i ustawa medialna - do komisji. 6-latki i podatek bankowy - przegłosowane [SEJM NOCĄ]
 • Witold Waszczykowski Co Waszczykowski wysłał Komisji Weneckiej? Na pewno nie ustawę o TK
Komentarze (165)
Wiemy już, czemu Sejm głosuje nocą. Przed godziną 16 posłowie PiS są... w mniejszości
Zaloguj się
 • dupajasi0

  0

  W nocy to pracują głównie qrwy i złodzieje. A posłowie PiS idealnie pasują do tych grup więc nic dziwnego, że robią nocki. ;-)

 • amur-49

  Oceniono 2 razy -2

  Zakładam (może zbyt optymistycznie), że jednak nie wszyscy posłowie PiS są dogłębnie głupi. Jeśli tak, to znajdą się wśród nich i tacy, którym PiS-owski smród w końcu zbyt się wyda nieznośny, którzy w zdrowej kalkulacji dojdą do wniosku, że nie warto zmierzać wraz z kaczorem na śmietnik historii. Innymi słowy - tacy którzy w porę zechcą się z PiS-u wycofać. A wtedy szlag trafi parlamentarną większość i będziemy mieć przyspieszone wybory. Po których po PiS-ie na Wiejskiej pozostanie tylko wstydliwe wspomnienie. No i przyjdzie czas na sądy: Stanu, a jeśli prawdą okaże się podejrzenie przynajmniej kaczora i maciora o zdradę na rzecz Kremla, to i kryminalny.

 • Abe Ce

  Oceniono 3 razy -3

  chociaz pracuja jak inni do 16stej i poznie jpracuja dalej a PO robilo na odwrot w goole nie pracowalo w dzien tylko wszyswtko przepychali w nocy i nikt nic nie wiedzial

 • Danuta Śniegowska

  Oceniono 10 razy -4

  nie wierzę, że z dnia na dzień Polska przestaje być naszą ojczyzną,
  ma wykrzywioną mordę faszysty kaczyńskiego i jego lokajów!

 • kotwkaloszach

  Oceniono 4 razy 2

  PiS:
  Z pozoru najwieksi "patrioci" - w rzeczywistosci najwieksi szkodnicy Polski!

 • hungup

  Oceniono 4 razy 2

  pisowscy BANDYCI !!!

 • ciemnobedzie

  Oceniono 6 razy 4

  Wydymamy każdego nocą . My prawo i sprawiedliwość.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje