Duda tłumaczy, dlaczego podpisał ustawę. I grozi palcem: Proszę nie manipulować. Tylko do kogo to mówi?

28.12.2015 10:50
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Zmiany w ustawie, które proponował PiS, wejdą w życie. Przy okazji Duda stwierdził, że to, co mówi się w Sejmie, słychać także za granicą. - Proszę zatem, aby mówić prawdę i nie manipulować - zaapelował. Tylko do kogo?

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Tłumacząc, dlaczego podpisał nowelę ustawy o TK, prezydent Duda wyszedł daleko poza to uzasadnienie. Wygłosił wręcz swoisty apel, mający najwyraźniej być odpowiedzią na alarmujące głosy zza granicy, krytykujące działania rządu PiS ws. Trybunału.

Apel Dudy: Proszę mówić prawdę i nie manipulować

- Proszę (...), aby w Sejmie zakończyć spory, które bardzo często są jałowe, i bardzo często zniechęcają ludzi do interesowania się tym, co wokół nich się dzieje w kwestiach politycznych. Proszę, aby przystąpić do merytorycznej dyskusji o sprawach, które są dla Polaków ważne. Apeluję o rozwagę w słowach. Pamiętajmy, że każde słowo jest słyszane nie tylko w Polsce, ale że Polska jest jednym z większych krajów UE i słowa, które padają u nas, są słyszane także za granicą. Proszę zatem, aby mówić prawdę i nie manipulować - mówił Duda.

Czy adresatem prezydenckich połajanek jest opozycja? Tego Duda wprost nie powiedział. Ale najwyraźniej w PiS usłyszano, co na temat działań rządu wokół TK mówi zagranica, opierająca się na informacjach z Polski, m.in. wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, i stąd reakcja prezydenta.

- Proszę, aby fakty były podawane takimi, jakimi są, również te fakty, które mają walor prawny. Apeluję o to do wszystkich, nie tylko do polityków, także do ekspertów - o obiektywizm i uczciwą rzetelną dyskusję na ważne tematy - mówił dalej Duda. Dodał, że wierzy, iż "ta ustawa przyczyni się do zakończenia konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego".

"Trybunał, który jest w tej chwili, jest, powiedzmy, w miarę pluralistyczny..."

- Wierzę w to, że Trybunał, który jest w tej chwili, jest, powiedzmy, w miarę pluralistyczny, bo mamy 9 sędziów wybranych przez poprzednią większość parlamentarną, i 5 sędziów wybranych przez nową większość parlamentarną, będzie pracował w sposób rzetelny w oparciu o tę nową ustawę, która zapewni to, że orzeczenia, które TK wydaje, będą miały rzeczywiście charakter czysto prawniczy, że będą rzeczywiście dogłębną analizą tego, co ustalił parlament, pod względem zgodności lub niezgodności z Konstytucją, i nie ma w nich ideologii - dodał prezydent RP.

Na koniec swojego wystąpienia wspomniał jeszcze jedną zmianę, według niego "bardzo ważną": - Ta ustawa wprowadza zasadę, że sprawy będą rozpatrywane według kolejności ich wpływania. - Nie jest zrozumiałe dla obywateli, że ich sprawy czekają w kolejce miesiącami, latami, a sprawy które dotyczą samego TK, rozpatrywane są w przeciągu tygodnia czy dwóch. To nie jest sytuacja, z którą można byłoby się pogodzić - uznał Duda i stwierdził, że zmiana ta przyczynia się do "uwolnienia TK od wszelkich nacisków i medialnych, i politycznych, i innych". - Uważam, że jest to rozwiązanie uczciwe, rzetelne, które także stanowi element wzmocnienia Trybunału - zakończył Duda.

Duda: Wierzę w to, że zmiany przyczynią się do uspokojenia sytuacji

Wcześniej, uzasadniając, dlaczego podpisał ustawę, prezydent mówił: - Chcę powiedzieć jasno i wyraźnie: uważam, że nowela ta przyczynia się do wzmocnienia pozycji i sytuacji TK. Sytuacji, myślę, przede wszystkim w znaczeniu odbioru społecznego, ale także w znaczeniu tego, co jest zasadniczą rolą Trybunału: orzekania, kierując się względami czysto prawnymi.

Duda wymienił "dwa argumenty przeciwne do tego, co często się słyszy, że ta ustawa osłabia Trybunał". - Moim zdaniem jest to nieprawda - stwierdził Duda. - Jeżeli mamy zasadę trójpodziału władz, jeżeli mamy decyzje podejmowane przez demokratycznie wybrany parlament, stanowiący wyraz także i społecznego przeświadczenia o tym, w jakim kierunku powinna zmierzać polska polityka i zmiany, które są przez parlament dokonywane, i jeżeli ma to być szanowane, TK powinien orzekać w sprawach ustaw w pełnym składzie przy podwyższonej większości. Dlaczego? Dlatego, że są to prawnicy. Prawnicy, którzy mają różne poglądy i polityczne, i ideologiczne, ale także różne poglądy prawne. Podwyższona większość jest gwarancją tego, że ci prawnicy, w zdecydowanej większości, zgodzili się ze Prezydent stwierdził, że "trudno mu było zrozumieć sytuację, w której de facto trzech sędziów decydowało o losach ustawy przyjętej przez parlament wybrany w demokratycznych wyborach". Uznał, że "często były to zmiany wpływające na życie obywateli" i skład trzyosobowy był tu niewystarczający.

- Wierzę w to, że wprowadzone zmiany przyczynią się do uspokojenia sytuacji - dodał prezydent. Stwierdził, że "trudno mu pogodzić się z tym, że w polskim Sejmie i w przestrzeni medialnej odbywają się tak gorące dyskusje, w których często padają niepotrzebne słowa". - Myślę, że Polacy oczekują przede wszystkim spokoju. I tego, że skoro podjęli decyzję w wyborach prezydenckich i parlamentarnych, to programy, które były zgłaszane przez polityków, zostaną zrealizowane. Ludzie w Polsce podejmują decyzje mądrze - stwierdził Duda i dodał, że wierzy w to, że "przyszły rok będzie rokiem dobrych zmian": obniżenia wieku emerytalnego z możliwością wyboru, podwyższenia kwoty wolnej od podatku, ustawy o pomocy dla rodzin (500 zł na dziecko).

PiS ma ustawę taką, jaką chciał

22 grudnia nowelizację ustawy o TK przyjął Sejm, a 24 grudnia - poparł ją Senat. Czekała tylko na prezydenta. Jego podpis oznacza, że proponowane przez PiS zmiany sposobu działania Trybunału wejdą w życie. Sejm uchwalił nowelizację po burzliwych obradach. Przeciwko zmianom protestowała opozycja. PO zapowiedziała zaskarżenie noweli do TK. W środę złożyła do Trybunału wniosek o tzw. zabezpieczenie - tak by nowelizacja nie weszła w życie, dopóki TK nie wyda orzeczenia w sprawie.

W środę nowelizacją zajmował się Senat. Najpierw przez ponad siedem godzin nowe przepisy omawiały senackie komisje. Następnie - od godz. 18.00 w środę do 3.20 w czwartek - trwała senacka debata. W przeprowadzonym przed godz. 4.00 rano głosowaniu Senat przyjął nowelizację bez poprawek.

Co zmienia nowela PiS do ustawy o TK?

Nowelizacja stanowi m.in., że TK co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK (dziś pełny skład to co najmniej 9 sędziów). W składzie siedmiu sędziów będą zaś badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dziś - zwykłą. Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (1808)
Duda tłumaczy, dlaczego podpisał ustawę. I grozi palcem: Proszę nie manipulować. Tylko do kogo to mówi?
Zaloguj się
 • wiwi2662_beauty

  0

  Andryej mam dwa worki rolek papieru toaletowego wpadnij podpiszesz!

 • 3opi

  Oceniono 1 raz 1

  Po co Pan Duda kompromituje urząd Prezydenta RP a niedawno z takim szacunkiem odnosił się do Prezydenta Lecha Kaczyńskiego czy tak trudno Jego naśladować, czy nie może trochę ograniczyć szalone pomysły naczelnika Jarosława uważam,że sam jest dobrym człowiekiem i może być dobrym Prezydentem wszystkich Polaków

 • robertqq

  Oceniono 1 raz 1

  a dlaczego będziecie nas podsłuchiwac ? bo dajemy wam 500 plus.. a dlaczego nam zabieracie konstytucje ? bo dajemy wam 500 +; a dlaczego chcecie nas wyprowadzic ze Unii Europejskiej ? bo dajemy wam 500 +;i tak w kólko..dobra zmiana...nocna zmiana..

 • robertqq

  Oceniono 1 raz 1

  Kiedyś Andrzej Lepper, z samoobrony, końćzac kaza wypowiedź mówił, Balcerowicz musi odejść.a teraz PIS , kazde zdanie kończy , że mamy "dobrą zmianę" ...

 • kinga2015

  0

  @puzonik48
  Kupuję :))) Nie zapomnę, ponieważ zamieniam pióro na długopis

 • 666brzeszczot666

  Oceniono 2 razy 2

  zapluty karzeł na krzywych nóżkach, wypluwający swą brudną duszę, opluwający mnie zewsząd [...], śledzący moje kroki, robiący małpie grymasy, przekształcający każdą myśl odwrotnie; ten potworny karzeł pełzał za mną jak nieodłączny duch [...], krzyczący frazesy,
  Jozef Pilsudzki

  O kim to jest?

  Cytat jak znalazl do obecnych liderow
  Karlowata mentalnosc nie postura.

 • goplana24

  Oceniono 2 razy 2

  Maliniak , po co ci była ta hańba.

 • almagus

  Oceniono 4 razy 4

  Na poletku z Daru Bożego rośnie coś tam „nikczemnego”.

  Patrzcie na ręce oszusta.
  Dodają co mówią usta.
  Nawet nieskazitelny.
  Prezydent niesamodzielny.
  Światowy, pod Darem Bożym.
  Dla maluczkich to olbrzym.
  Dar Boży spełnionych ofiar.
  Ręczna działka zakreśla obszar.
  Najdalej na prawo sejmowi.
  Skrajnie na lewo reżimowi.
  Oni też muszą ponieść ofiary.
  Na skazanych i na dary.
  Z Darem Bożym ciężka praca
  Społeczeństwu się opłaca.
  Sądy naprawy człowieka.
  Nienaprawialnego coś czeka. (Cze Ka).
  Tak zachałapska przekazu.
  Podzieliły nas od razu.

  2015-12-29 almagus

  Cze Ka Всероссийская чрезвычайная комиссия. Wsierossijskaja czriezwyczajnaja komissija. CzK, WCzK, CzeKa, Czieriezwyczajka,

 • arabraska67

  Oceniono 3 razy 3

  Do kogo mówi DUDA- KŁAM???????????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje