Duda tłumaczy, dlaczego podpisał ustawę. I grozi palcem: Proszę nie manipulować. Tylko do kogo to mówi?

28.12.2015 10:50
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Zmiany w ustawie, które proponował PiS, wejdą w życie. Przy okazji Duda stwierdził, że to, co mówi się w Sejmie, słychać także za granicą. - Proszę zatem, aby mówić prawdę i nie manipulować - zaapelował. Tylko do kogo?

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Tłumacząc, dlaczego podpisał nowelę ustawy o TK, prezydent Duda wyszedł daleko poza to uzasadnienie. Wygłosił wręcz swoisty apel, mający najwyraźniej być odpowiedzią na alarmujące głosy zza granicy, krytykujące działania rządu PiS ws. Trybunału.

Apel Dudy: Proszę mówić prawdę i nie manipulować

- Proszę (...), aby w Sejmie zakończyć spory, które bardzo często są jałowe, i bardzo często zniechęcają ludzi do interesowania się tym, co wokół nich się dzieje w kwestiach politycznych. Proszę, aby przystąpić do merytorycznej dyskusji o sprawach, które są dla Polaków ważne. Apeluję o rozwagę w słowach. Pamiętajmy, że każde słowo jest słyszane nie tylko w Polsce, ale że Polska jest jednym z większych krajów UE i słowa, które padają u nas, są słyszane także za granicą. Proszę zatem, aby mówić prawdę i nie manipulować - mówił Duda.

Czy adresatem prezydenckich połajanek jest opozycja? Tego Duda wprost nie powiedział. Ale najwyraźniej w PiS usłyszano, co na temat działań rządu wokół TK mówi zagranica, opierająca się na informacjach z Polski, m.in. wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, i stąd reakcja prezydenta.

- Proszę, aby fakty były podawane takimi, jakimi są, również te fakty, które mają walor prawny. Apeluję o to do wszystkich, nie tylko do polityków, także do ekspertów - o obiektywizm i uczciwą rzetelną dyskusję na ważne tematy - mówił dalej Duda. Dodał, że wierzy, iż "ta ustawa przyczyni się do zakończenia konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego".

"Trybunał, który jest w tej chwili, jest, powiedzmy, w miarę pluralistyczny..."

- Wierzę w to, że Trybunał, który jest w tej chwili, jest, powiedzmy, w miarę pluralistyczny, bo mamy 9 sędziów wybranych przez poprzednią większość parlamentarną, i 5 sędziów wybranych przez nową większość parlamentarną, będzie pracował w sposób rzetelny w oparciu o tę nową ustawę, która zapewni to, że orzeczenia, które TK wydaje, będą miały rzeczywiście charakter czysto prawniczy, że będą rzeczywiście dogłębną analizą tego, co ustalił parlament, pod względem zgodności lub niezgodności z Konstytucją, i nie ma w nich ideologii - dodał prezydent RP.

Na koniec swojego wystąpienia wspomniał jeszcze jedną zmianę, według niego "bardzo ważną": - Ta ustawa wprowadza zasadę, że sprawy będą rozpatrywane według kolejności ich wpływania. - Nie jest zrozumiałe dla obywateli, że ich sprawy czekają w kolejce miesiącami, latami, a sprawy które dotyczą samego TK, rozpatrywane są w przeciągu tygodnia czy dwóch. To nie jest sytuacja, z którą można byłoby się pogodzić - uznał Duda i stwierdził, że zmiana ta przyczynia się do "uwolnienia TK od wszelkich nacisków i medialnych, i politycznych, i innych". - Uważam, że jest to rozwiązanie uczciwe, rzetelne, które także stanowi element wzmocnienia Trybunału - zakończył Duda.

Duda: Wierzę w to, że zmiany przyczynią się do uspokojenia sytuacji

Wcześniej, uzasadniając, dlaczego podpisał ustawę, prezydent mówił: - Chcę powiedzieć jasno i wyraźnie: uważam, że nowela ta przyczynia się do wzmocnienia pozycji i sytuacji TK. Sytuacji, myślę, przede wszystkim w znaczeniu odbioru społecznego, ale także w znaczeniu tego, co jest zasadniczą rolą Trybunału: orzekania, kierując się względami czysto prawnymi.

Duda wymienił "dwa argumenty przeciwne do tego, co często się słyszy, że ta ustawa osłabia Trybunał". - Moim zdaniem jest to nieprawda - stwierdził Duda. - Jeżeli mamy zasadę trójpodziału władz, jeżeli mamy decyzje podejmowane przez demokratycznie wybrany parlament, stanowiący wyraz także i społecznego przeświadczenia o tym, w jakim kierunku powinna zmierzać polska polityka i zmiany, które są przez parlament dokonywane, i jeżeli ma to być szanowane, TK powinien orzekać w sprawach ustaw w pełnym składzie przy podwyższonej większości. Dlaczego? Dlatego, że są to prawnicy. Prawnicy, którzy mają różne poglądy i polityczne, i ideologiczne, ale także różne poglądy prawne. Podwyższona większość jest gwarancją tego, że ci prawnicy, w zdecydowanej większości, zgodzili się ze Prezydent stwierdził, że "trudno mu było zrozumieć sytuację, w której de facto trzech sędziów decydowało o losach ustawy przyjętej przez parlament wybrany w demokratycznych wyborach". Uznał, że "często były to zmiany wpływające na życie obywateli" i skład trzyosobowy był tu niewystarczający.

- Wierzę w to, że wprowadzone zmiany przyczynią się do uspokojenia sytuacji - dodał prezydent. Stwierdził, że "trudno mu pogodzić się z tym, że w polskim Sejmie i w przestrzeni medialnej odbywają się tak gorące dyskusje, w których często padają niepotrzebne słowa". - Myślę, że Polacy oczekują przede wszystkim spokoju. I tego, że skoro podjęli decyzję w wyborach prezydenckich i parlamentarnych, to programy, które były zgłaszane przez polityków, zostaną zrealizowane. Ludzie w Polsce podejmują decyzje mądrze - stwierdził Duda i dodał, że wierzy w to, że "przyszły rok będzie rokiem dobrych zmian": obniżenia wieku emerytalnego z możliwością wyboru, podwyższenia kwoty wolnej od podatku, ustawy o pomocy dla rodzin (500 zł na dziecko).

PiS ma ustawę taką, jaką chciał

22 grudnia nowelizację ustawy o TK przyjął Sejm, a 24 grudnia - poparł ją Senat. Czekała tylko na prezydenta. Jego podpis oznacza, że proponowane przez PiS zmiany sposobu działania Trybunału wejdą w życie. Sejm uchwalił nowelizację po burzliwych obradach. Przeciwko zmianom protestowała opozycja. PO zapowiedziała zaskarżenie noweli do TK. W środę złożyła do Trybunału wniosek o tzw. zabezpieczenie - tak by nowelizacja nie weszła w życie, dopóki TK nie wyda orzeczenia w sprawie.

W środę nowelizacją zajmował się Senat. Najpierw przez ponad siedem godzin nowe przepisy omawiały senackie komisje. Następnie - od godz. 18.00 w środę do 3.20 w czwartek - trwała senacka debata. W przeprowadzonym przed godz. 4.00 rano głosowaniu Senat przyjął nowelizację bez poprawek.

Co zmienia nowela PiS do ustawy o TK?

Nowelizacja stanowi m.in., że TK co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK (dziś pełny skład to co najmniej 9 sędziów). W składzie siedmiu sędziów będą zaś badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dziś - zwykłą. Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (1808)
Zaloguj się
 • kanonia1939

  Oceniono 365 razy 329

  Co to za człowiek!Każdego dnia przynosi wstyd najwyższemu urzędowi RP

 • 1627cd1410

  Oceniono 326 razy 284

  ciekawe po co waszczyszczykiewicz poddał pierwowzór ustawy pod ocenę Komisji Weneckiej? komu to było potrzebne?!

 • krzych.korab

  Oceniono 295 razy 279

  To ma być prezydent? Człowiek który nie ma szacunku do własnej wiary i Konstytucji którą przysięgał chronić nie jest godzien miana prezydenta. Ot miernota i sługa.

 • Michal Wojciul

  Oceniono 238 razy 226

  "Prawo powinno powstawać z ducha narodu, a sędzia musi być nie tylko prawnikiem, lecz przedewszystkiem człowiekiem, towarzyszem ludu, przez co łatwiej zacieśni się związek między prawem a narodem." Rudolf Hess, 1936 rok,
  "Naród oczekuje od sądownictwa ludowej, społecznej i narodowej sprawiedliwości, lecz wymiar sprawiedliwości nie może narzucać swych praw" Joseph Paul Goebbels, 1936 rok.

  Brzmi znajomo?

 • killarney5

  Oceniono 223 razy 209

  Kim trzeba być, żeby będąc prawnikiem i prezydentem Polski łamać konstytucję, której uroczyscie przysięgało się bronić, na rozkaz prezesa chorego na źadze władzy i pragnienie zemsty?

 • franconus

  Oceniono 208 razy 194

  Tym samym Polska pożegnała się z Europą. Oby tylko na chwilę! Jeszcze Polska nie zginęła!

 • ziemir44

  Oceniono 169 razy 159

  marionetka została pobudzona do życia, bo kaczor się wyspał

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje