Kolejny ważny polityk z Brukseli ostro o PiS. Pod jego wpisem na FB już się kłócą. M.in. Polacy z Polakami

27.12.2015 14:29
Guy Verhofstadt

Guy Verhofstadt (Fot. Mateusz Skwarczek/AG)

1. Guy Verhofstadt w ostrych słowach napisał o polskich władzach
2. "Narodowo-socjalistyczny rząd PiS" (...) wwyręcza Putina w robocie przeciw jedności UE" - stwierdził lider frakcji liberałów w PE
3. Dodał, że "Polacy sami sobie poradzą", ale "Unia powinna działać".


W swojej diagnozie sytuacji w Polsce belgijski liberał użył bardzo ostrych słów. Napisał m.in., że "narodowo-socjalistyczny rząd PiS, sterowany z tyłu przez Jarosława Kaczyńskiego, próbuje zawrócić Polskę z drogi liberalnej demokracji". Ocenił, że polska ustawa o TK praktycznie "usunie Trybunał Konstytucyjny z systemu wzajemnej kontroli i równowagi władz. I stwierdził wprost, że Jarosław Kaczyński i jego pomocnicy "łamią system demokratyczny, który wyniósł ich do władzy", "podważają europejskie fundamenty Polski i zbliżają ją do Moskwy.

W opinii Verhofstadta "obecny polski rząd wyręcza Władimira Putina w robocie przeciw europejskiej jedności", ale Polacy - o czym mają świadczyć wielotysięczne demonstracje przeciw władzom - nie zaakceptują tego "ruchu na Wschód".

Verhofstadt: Aktywować mechanizm ochrony, pokazać PiS ryzyko

Ostra krytyka poczynań ekipy rządzącej to jednak tylko jedna część postu Verhofstadta. Drugą jest wezwanie Komisji Europejskiej do "wykorzystania wszelkich dostępnych środków do wsparcia polskiego społeczeństwa obywatelskiego, demokratycznych polskich mediów i opozycji". A także do "naciskania na przestrzeganie rządów prawa i fundamentalnych zasad europejskich".

Verhofstadt podkreśla, że wobec - jego zdaniem - poważnego naruszenia tychże zasad, jakim jest "wyłączenie" Trybunału Konstytucyjnego, powinien zostać uruchomiony "mechanizm przewidziany w Traktacie o Unii Europejskiej, aby zademonstrować rządowi PiS ryzyko i koszty związane z podważaniem demokracji. Tylko o jakim mechanizmie dokładnie mówi?

Otóż o całkiem istotnym. W artykule 7 TUE zawarta jest procedura w przypadku stwierdzenia - na wniosek Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej lub 1/3 państw członkowskich - r y z y k a naruszenia wartości UE określonych w art. 2 tego traktatu. A sankcją w tym wypadku może być zawieszenie konkretnych praw, jakie Polska ma jako członek UE - na przykład prawa do głosu w Radzie Europejskiej.

Fala komentarzy

Nic dziwnego, że po takim tekście na profilu Belga zaroiło się od komentarzy. Wywiązała się kłótnia między komentującymi wpis Polakami. Z tą tylko różnicą, że tym razem prowadzona w języku angielskim. Są głosy popierające zdanie Verhofstadta, ale wielu Polaków protestuje przeciw tak ostrym sformułowaniom wobec polskiego rządu, a tym bardziej przeciw wezwaniom do interwencji unijnych instytucji. Także pozostałe wypowiedzi osób z wielu europejskich krajów dobrze pokazują, jaką temperaturę ma spór o Polskę i jak silnie to, co się u nas dzieje, oddziałuje na resztę Europy.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (774)
Zaloguj się
 • heepurian

  Oceniono 232 razy 148

  Ależ ruszyło to pisuarów. Ogłosili alarm dla zawodowych troli, piszą jakby dostawali podwójna stawkę za wpis.

 • chi-neng

  Oceniono 210 razy 124

  Sekta smolenska obrosnieta w kacze piora coraz 'slawniejsza' w swiecie...
  Ciekawe czym ta 'slawa' sie zakonczy?

 • edals

  Oceniono 173 razy 113

  Spodziewam się że w krótkim czasie nastąpi ostracyzm polityczny ze strony rządzących w Europie i świecie wobec Dudy i rządu i że nawet Putin, Łukaszenka, Castro i Kim Dzong Un wystąpią z apelem o przestrzeganie demokracji w Polsce.

 • pysio62

  Oceniono 185 razy 111

  Wkrotce Polska, to znaczy Kaczynski i PIS beda skloceni i skonfliktowani w praktyce ze wszystkimi wazniejszymi dla nas panstwami i organizacjami miedzynarodowymi, takze oczywiscie co bedzie bardzo wazne, z UE. To przelozy sie takze na nasza sytuacje gospodarcza, ekonomiczna i finansowa, ktora w dalszym ciagu bedzie sie pogarszala. Oczywiscie, ze to nie jest szczegolnie przyjemne, jak zagraniczni politycy krytykuja nasze wladze, i w pewnym sensie wtracaja sie w nasze wewnetrzne sprawy. Nalezymy jednak do UE, mamy nie tylko tam przywileje i pieniadze, ale takze pewne zobowiazania i obowiazki, i takze obowiazkiem UE jest zwracanie uwagi na sytuacje w Polsce. Najwazniejsze jest jednak to, ze ci co aktualnie krtykuja sytuacje w Polsce, maja pom prostu racje, i to wie tez wiele, wiele milionow Polakow, coraz wiecej wskazuje na to, ze wiekszosc Polakow tak uwaza. Jesli ktos w to watpi, to nie powinno byc problemu z referendum, ktore wyjasniloby pewne podstawowe problemy i pytania nurtujace Polakow..

 • wit.tar

  Oceniono 127 razy 91

  Facet ma swoje zdanie, ale nawet poza granicami Polski prezes chce, zeby jego "wizja szalenstwa" byla jedynie słusznie obowiazujaca z którą nie ma dyskusji? Niech prezio zakarze publikacji w zach. prasie, których nie cenzurował, niech zabroni wypowiadania opinii niezgodnych z lina PZPK. Ma.od tego europarlamentarzystow ktorzy na.kiwniecie palcem. rozpetaja piekło w europie

 • katamawira

  Oceniono 90 razy 68

  Towarzysz Kaczyński najpierw rozwali Polskę politycznie i ekonomicznie, doprowadzi do wywalenia Polski z NATO i UE a potem poda swojemu szefowi Putinowi na tacy, z keczapem i frytkami.

 • benek231

  Oceniono 81 razy 63

  A jakie to niby sformulowania byly "zbyt ostre"? Powiedzial gosc prawde a od strony zachodu tak wlasnie to wszystko widac. Od kilku lat twierdze, ze PiS to partia narodowo-socjalistyczna o autorytarnych ciagotach. Teraz calkiem wyszlo szydlo z worka i wyraznie widac, ze jest to partia populistyczna i antydemokratyczna - to co oni i kler lansuja to jest populizm a nie demokracja. Roznica jest taka, ze tlumowi przez jakis czas wydaje sie, ze Wodz (Duce, Fuhrer) realizuje zyczenia tlumu gdy tymczasem Wodz jedynie tlumem manipuluje. Az do momentu uzyskania pelnej kontroli nad instrumentami wladzy, kiedy to niema juz potrzeby manipulowania tlumem, gdyz po prostu bierze sie tlum za morde - zamyka etap "demokracji populistycznej".
  Gdy do narodowego-socjalizmu, populizmu, antydemokratycznosci, i autorytarnych ciagot dodac masowe wsparcie kleru, w tym biskupow w zamachu stanu, to wyraznie widac, ze mamy do czynienia z ordynarnym faszyzmem, ktoremu do kompletu brakuje jedynie kiboli poubiranych w stroje organizacyjne, ktorzy jako Mlicja Obywatelska rozpedzaja antyrzadowe demonstracje - z uzyciem pal, kastetow i lancuchow. Jenak z bandytami czy bez bandytow mamy teraz w PiSie do czynienia z faszystami. Ten Belg jest przesadnie delikatny.

 • qabiq

  Oceniono 61 razy 53

  najweselej będzie jak Rada Europy i Komisja Wenecka odkryją, że MSZ robi sobie z nich jaja.
  Okazuje się, że MSZ najprawdopodobniej wysłał do zaopiniowania Komisji Weneckiej druki 129 (projekt zmian prop. przez Kukiz'15) i 122 (pierwotny projekt PiS z 1-szego czytania). Finalny druk (nr 144), po masakrycznych zmianach nie został wysłany.
  szczegóły tutaj:
  www.obserwatorkonstytucyjny.pl/trybunal/ustawa-o-tk-czy-msz-oklamal-komisje-wenecka

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje