Kolejny ważny polityk z Brukseli ostro o PiS. Pod jego wpisem na FB już się kłócą. M.in. Polacy z Polakami

1. Guy Verhofstadt w ostrych słowach napisał o polskich władzach
2. "Narodowo-socjalistyczny rząd PiS" (...) wwyręcza Putina w robocie przeciw jedności UE" - stwierdził lider frakcji liberałów w PE
3. Dodał, że "Polacy sami sobie poradzą", ale "Unia powinna działać".


W swojej diagnozie sytuacji w Polsce belgijski liberał użył bardzo ostrych słów. Napisał m.in., że "narodowo-socjalistyczny rząd PiS, sterowany z tyłu przez Jarosława Kaczyńskiego, próbuje zawrócić Polskę z drogi liberalnej demokracji". Ocenił, że polska ustawa o TK praktycznie "usunie Trybunał Konstytucyjny z systemu wzajemnej kontroli i równowagi władz. I stwierdził wprost, że Jarosław Kaczyński i jego pomocnicy "łamią system demokratyczny, który wyniósł ich do władzy", "podważają europejskie fundamenty Polski i zbliżają ją do Moskwy.

W opinii Verhofstadta "obecny polski rząd wyręcza Władimira Putina w robocie przeciw europejskiej jedności", ale Polacy - o czym mają świadczyć wielotysięczne demonstracje przeciw władzom - nie zaakceptują tego "ruchu na Wschód".

Verhofstadt: Aktywować mechanizm ochrony, pokazać PiS ryzyko

Ostra krytyka poczynań ekipy rządzącej to jednak tylko jedna część postu Verhofstadta. Drugą jest wezwanie Komisji Europejskiej do "wykorzystania wszelkich dostępnych środków do wsparcia polskiego społeczeństwa obywatelskiego, demokratycznych polskich mediów i opozycji". A także do "naciskania na przestrzeganie rządów prawa i fundamentalnych zasad europejskich".

Verhofstadt podkreśla, że wobec - jego zdaniem - poważnego naruszenia tychże zasad, jakim jest "wyłączenie" Trybunału Konstytucyjnego, powinien zostać uruchomiony "mechanizm przewidziany w Traktacie o Unii Europejskiej, aby zademonstrować rządowi PiS ryzyko i koszty związane z podważaniem demokracji. Tylko o jakim mechanizmie dokładnie mówi?

Otóż o całkiem istotnym. W artykule 7 TUE zawarta jest procedura w przypadku stwierdzenia - na wniosek Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej lub 1/3 państw członkowskich - r y z y k a naruszenia wartości UE określonych w art. 2 tego traktatu. A sankcją w tym wypadku może być zawieszenie konkretnych praw, jakie Polska ma jako członek UE - na przykład prawa do głosu w Radzie Europejskiej.

Fala komentarzy

Nic dziwnego, że po takim tekście na profilu Belga zaroiło się od komentarzy. Wywiązała się kłótnia między komentującymi wpis Polakami. Z tą tylko różnicą, że tym razem prowadzona w języku angielskim. Są głosy popierające zdanie Verhofstadta, ale wielu Polaków protestuje przeciw tak ostrym sformułowaniom wobec polskiego rządu, a tym bardziej przeciw wezwaniom do interwencji unijnych instytucji. Także pozostałe wypowiedzi osób z wielu europejskich krajów dobrze pokazują, jaką temperaturę ma spór o Polskę i jak silnie to, co się u nas dzieje, oddziałuje na resztę Europy.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (774)
Kolejny ważny polityk z Brukseli ostro o PiS. Pod jego wpisem na FB już się kłócą. M.in. Polacy z Polakami
Zaloguj się
 • dinozaur47

  Oceniono 1 raz 1

  Dinozaur bardzo przeprasza , ale ( dotyczy filmiku o Kanadzie ) , czyżby mieli też przyjechać
  uciekinierzy z Kanady i z Grenlandii , jeśli Polska potrzebuje specjalistki od Eskimosów ??
  Pozdrowienia
  Dinozaur ( z Neandertalu )

 • elkareliqum

  Oceniono 3 razy -3

  dOBRZE POWIEDZIANE, TO NASZA SPRAWA, NASZ PROBLEM WARA WSZYSTKIM OD NASZYCH SPRAW, JESLI POZWOLIMY NA TO, ŻEBY KTOKOLWIEK INGEROWAŁ W NASZE SPRAWY, BEDZIE OZNACZAŁO,ZE JESTEŚMI MARIONETKAMI ZACHODU, A CHYBA NIE jesteśmy, mam taką nadzieje, sami rozprawimy się z PISEM I JEGO POPLECZNIKAMI

 • awers777

  Oceniono 4 razy 2

  PiS to partia narodowo-socjalistyczna bez dwóch zdań. Wystarczy poczytać definicję faszyzmu a wiele cech będzie dla pis i wielkiej rzeszy wspólnych. Do tego dochodzi leninizm, rozpieprzenie istniejących instytucji (ówczesnego państwa burżuazyjnego) i utworzenie na ich gruzach całkowicie nowych, zależnych od partii (jak wiemy niedemokratycznych, zbiurokratyzowanych, wypełnionych partyjnymi ciemniakami).
  Ciemność widzę, ciemność

 • Irena Laszczyk

  Oceniono 4 razy 2

  Mam nadzieję że większość ludzi w Polsce ma rozum i zaczną działać ,żeby obecny rząd nie zrujnował nas wszystkich,Polski !!!

 • kiwdu53

  Oceniono 2 razy 0

  Chcieliśmy i mam nadzieję żyjemy w demokratycznym kraju.
  Wobec tego wszystkie działania szczególnie rządu powinny być zgodne z prawem i transparentne. To czego boi się PIS gdy UE pyta o TK i łamanie prawa.
  Jeśli prawa nie łamią to wszystko wyjaśnią w styczniu w Brukseli. Ha, ha , ha
  Będzie się działo i będzie wstyd przed światem.

 • Marian Kulig

  Oceniono 2 razy 0

  CO TO JEST ''Verhofstadt'' A VON OD NAS TY KANALIO. NIGDY NIE POPIERAŁEM PISU ALE TERAZ KIEDY ZAWYŁO PIEKŁO ZACHODNICH DRANI WRAZ Z NASZYMI PŁATNYMI KONDOTIERAMI JESTEM MUREM ZA PANEM JAROSŁAWEM K.NIECH SZLAK TRAFI TYCH ZACHODNICH KUNDLI O ANTYEUROPEJSKICH WARTOŚCIACH, GRABAŻY NASZEJ EUROPEJSKIEJ I CHRZEŚCIJAŃSKIEJ EUROPY.

 • bezkol1313

  Oceniono 3 razy -1

  Żegnaj Europo! Polska wraca na „swoje miejsce” na zasnutym mgłami, ciemnym Wschodzie...
  Odwracając się od systemu wartości Zachodu Polska nie staje się niepodległa. Polska staje się częścią Wschodu. Jarosław Kaczyński może epatować swoją antyrosyjskością ale gdy stajemy się Wschodem wpadamy w łapy rosyjskiego misia... Nie od razu. Nie dzisiaj. Ciemny, totalitarny, faszystowski kraj nie pasuje do Europy... Odrzuceni przez Europę, przez Zachód, za kilkanaście lat, może już po śmierci Prezesa, staniemy się wasalem Rosji.

 • edwardrydz

  Oceniono 3 razy 1

  Ilu jeszcze kolegow Tusk napusci na Polsce?? godny potomoek zasluzonej rodziny folksdojczow :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX