Zamiast odpowiedzieć na słowa Asselborna, Magierowski wytknął mu przeszłość

27.12.2015 13:02
Marek Magierowski/Jean Asselborn

Marek Magierowski/Jean Asselborn (Fot. Agata Grzybowska/AG / VIRGINIA MAYO /AP)

1. Jean Asselborn ostro skrytykował działania PiS ws. TK i mediów
2. Marek Magierowski: - Ten człowiek był jedną z czołowych postaci w Luksemburgu w trakcie skandalu finansowego
3. Szef biura prasowego Dudy stwierdził, że na miejscu ministra spraw zagranicznych Luksemburga "byłby wstrzemięźliwy".
.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Asselborn to człowiek, który był jedną z czołowych postaci w polityce Luksemburga w czasach, gdy rząd Luksemburga przymykał oko na gigantyczne, miliardowe naruszenia praw podatkowych. Łamał prawo unijne i swoje własne - stwierdził w "Kawie na Ławę" w TVN24 szef biura prasowego prezydenta Andrzeja Dudy Marek Magierowski.

I dodał: - Na miejscu pana Asselborna byłbym bardzo wstrzemięźliwy we wskazywaniu palcem jakiegokolwiek kraju UE i mówieniu, że łamie on zasady demokracji.

Co mówił Asselborn?

Przypomnjmy, co mówił bardzo wpływowy w Europie szef dyplomacji Luksemburga o Polsce. Po pierwsze stwierdził, że jeśli rząd w Polsce chce zdobyć wpływ na wymiar sprawiedliwości i media, to UE ma nie tylko prawo, ale i obowiązek "mieszania się". Zastrzegł jednak, że odpowiedzi powinni udzielić przede wszystkim obywatele tych krajów, w których występuje ten problem.

- Odpowiedź musi być najpierw odpowiedzią narodową. Europa nie może czarować i mówić, jak ludzie czy rządy w Polsce, na Węgrzech i w innych krajach mają się zachowywać i jak mają głosować. To kwestia narodowej suwerenności - powiedział. Skrytykował jednak Polskę, która "jest dużym krajem", i "zamiast być wzorem dla innych krajów wschodnich, zamiast rozwijać demokrację, bierze przykład z Węgier, to może się źle skończyć dla całej UE".

Asselborn, tym razem w rozmowie z niemiecką rozgłośnią Suedwestrundfunk (SWR), mówił też, że "ataki PiS na wymiar sprawiedliwości i mass media przypominają mu Związek Radziecki".

Minister spraw zagranicznych Luksemburga, który jeszcze do końca br. przewodniczy Radzie Unii Europejskiej, ocenił też, że nowe polskie kierownictwo depcze podstawowe zasady europejskie i musi liczyć się z tym, że Unia Europejska będzie reagowała dużo ostrzej niż dotychczas.

Stwierdził również, że jeżeli władze dalej będą prowadzić akcje z zaskoczenia, mass media nie będą wolne, a wymiar sprawiedliwości nie będzie niezawisły, "zostanie osiągnięty punkt, w którym Warszawie trzeba będzie odebrać prawo głosu na płaszczyźnie europejskiej".

Nic dziwnego, że reakcja Magierowskiego - przypomnienie grzechów Asselborna zamiast próby odpowiedzi na zarzuty - na Twitterze doczekała się m.in. takiego komentarza:

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (565)
Zamiast odpowiedzieć na słowa Asselborna, Magierowski wytknął mu przeszłość
Zaloguj się
 • awers777

  0

  A wyglądał na kapkę mądrego ten magierowski.
  Znowu wyszło szydło z worka

 • gangaseiro

  0

  Magierowski doskonale nadaje sie na glos Maliniaka.Klamac potrafi jak nikt i do tego wierny wobec PiS od lat...

 • a.k.traper

  0

  Pan Magierowski zdaje się gra na własną rękę bo prezydent mu w tym nie pomoże, jest za cienki i za strachliwy, funkcja go wyraźnie przerosła.
  Czy taki infantylny styl będzie pomocny w kontaktach międzynarodowych, bardzo wątpię, ale ten styl jest znany od wielu lat, używają go ci, którzy nie mają nic do powiedzenia i nie rozumieją o co gra się toczy. Ciekawy jestem czy pan Magierowski wytrzyma ten styl z piaskownicy psychicznie, prezydent już siada, pani Szydło szuka natchnienia w RM, niedługo rekonstrukcja rządu:)))

 • garko_siura

  Oceniono 1 raz 1

  Dlaczego Żydłaki z Koszer Cajtung z takim uporem cytują lewackich lunatyków z judenratu w Brukseli? Odwet? Ale, k-mać, za co? Za to, że Polacy dali im schronienie po licznych pogromach w Europie?

 • dryl1

  Oceniono 19 razy 17

  dlaczego lewacy nie mogą zająć się swoimi problemami. Muszą bronic byłego PZPR- ca Rzepińskiego, w jego sporze z byłym PZPR -cem Piotrowskim. Drugi później się zorientował w upadku ideologii wymyślonej przez syfilityka Lenina, więc powinni być raczej za nim. Lojalniejszy.

 • garko_siura

  Oceniono 3 razy -1

  Schulz, Juncker, Asshole-born ... czy w tej Chu.jni są sami Żydzi, do k-nędzy?

 • darino

  Oceniono 1 raz 1

  "A u was Murzynów biją". To dziedzictwo Związku Radzieckiego, dzwigane przez PiS. Tak w ZSRR odpowiadano na wszelkie zachodnie zarzuty co do łamania praw człowieka.

 • garko_siura

  Oceniono 1 raz 1

  Asshole-born czyli kolejny lewacki idiota-lunatyk z największej pralni mafijnej kasy w Europie!

 • luigi_vuitton11

  0

  Mr. Jean Asselborn, as it happens I'm a bit of news junkie and love to follow and discuss current political affairs. Lo & behold I see you, Sir, are pretty critical of the latest political changes in Poland. I take it you're, Sir, kind of person (if only because of your political involvement), who's up for acquiring new and improving your existing skills re: international affairs.
  Then, where are you acquiring your latest infos about latest political relocations between biggest parties down there from?
  My guess is that you are not reading any Polish newspapers but rather rely on some German leftist "Zeitungen".
  Let me assure you Sir, that Polish people, when left alone, can easily display not only joie-de-vivre but also their gently upbeat demeanor as one of the oldest of European nations. Nation of well over 1000-year history. Such a demeanor as well as national consciousness can only be helpful within European Commonwealth. Especially now, when Europe goes through an enormous migration crisis.Thus, Sir, if you wish to share your thoughts about Polish current affairs it is important that you first visit Poland and talk to citizens there.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje