Zamiast odpowiedzieć na słowa Asselborna, Magierowski wytknął mu przeszłość

27.12.2015 13:02
Marek Magierowski/Jean Asselborn

Marek Magierowski/Jean Asselborn (Fot. Agata Grzybowska/AG / VIRGINIA MAYO /AP)

1. Jean Asselborn ostro skrytykował działania PiS ws. TK i mediów
2. Marek Magierowski: - Ten człowiek był jedną z czołowych postaci w Luksemburgu w trakcie skandalu finansowego
3. Szef biura prasowego Dudy stwierdził, że na miejscu ministra spraw zagranicznych Luksemburga "byłby wstrzemięźliwy".
.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Asselborn to człowiek, który był jedną z czołowych postaci w polityce Luksemburga w czasach, gdy rząd Luksemburga przymykał oko na gigantyczne, miliardowe naruszenia praw podatkowych. Łamał prawo unijne i swoje własne - stwierdził w "Kawie na Ławę" w TVN24 szef biura prasowego prezydenta Andrzeja Dudy Marek Magierowski.

I dodał: - Na miejscu pana Asselborna byłbym bardzo wstrzemięźliwy we wskazywaniu palcem jakiegokolwiek kraju UE i mówieniu, że łamie on zasady demokracji.

Co mówił Asselborn?

Przypomnjmy, co mówił bardzo wpływowy w Europie szef dyplomacji Luksemburga o Polsce. Po pierwsze stwierdził, że jeśli rząd w Polsce chce zdobyć wpływ na wymiar sprawiedliwości i media, to UE ma nie tylko prawo, ale i obowiązek "mieszania się". Zastrzegł jednak, że odpowiedzi powinni udzielić przede wszystkim obywatele tych krajów, w których występuje ten problem.

- Odpowiedź musi być najpierw odpowiedzią narodową. Europa nie może czarować i mówić, jak ludzie czy rządy w Polsce, na Węgrzech i w innych krajach mają się zachowywać i jak mają głosować. To kwestia narodowej suwerenności - powiedział. Skrytykował jednak Polskę, która "jest dużym krajem", i "zamiast być wzorem dla innych krajów wschodnich, zamiast rozwijać demokrację, bierze przykład z Węgier, to może się źle skończyć dla całej UE".

Asselborn, tym razem w rozmowie z niemiecką rozgłośnią Suedwestrundfunk (SWR), mówił też, że "ataki PiS na wymiar sprawiedliwości i mass media przypominają mu Związek Radziecki".

Minister spraw zagranicznych Luksemburga, który jeszcze do końca br. przewodniczy Radzie Unii Europejskiej, ocenił też, że nowe polskie kierownictwo depcze podstawowe zasady europejskie i musi liczyć się z tym, że Unia Europejska będzie reagowała dużo ostrzej niż dotychczas.

Stwierdził również, że jeżeli władze dalej będą prowadzić akcje z zaskoczenia, mass media nie będą wolne, a wymiar sprawiedliwości nie będzie niezawisły, "zostanie osiągnięty punkt, w którym Warszawie trzeba będzie odebrać prawo głosu na płaszczyźnie europejskiej".

Nic dziwnego, że reakcja Magierowskiego - przypomnienie grzechów Asselborna zamiast próby odpowiedzi na zarzuty - na Twitterze doczekała się m.in. takiego komentarza:

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (565)
Zaloguj się
 • optymus58

  Oceniono 145 razy 127

  ....a sp.LECH KACZYNSKI I JAROSLAW KACZYNSKI byli czolowymi postaciami w aferze z sp TELEGRAF,ktora to dzis budzi watpoliwosci co do zwolnienia braci od odpowiedzialnosci...

 • vlllv

  Oceniono 143 razy 113

  To co PiS zrobił z TK to wersja light Liberum Veto: Jeden z głównych mechanizmów demokracji został praktycznie zablokowany. Mie rozumiem jak po takich doświadczeniach historycznych Polacy mogli znowu dać oszołomom tyle władzy.

 • henri.hulski

  Oceniono 129 razy 105

  Tak.... Zbieramy haki na wszystkich, którzy nas krytykują i wtedy będziemy mieć rację.

 • eleprojp

  Oceniono 107 razy 97

  A nasz niby prezydent zarabiał na delegacjach.Podobno spotykał się z wyborcami a prowadził wykłady w Lesznie. Żeby kogoś krytykować trzeba być samemu nieskazitelnym.

 • heepurian

  Oceniono 107 razy 95

  Żałosne , Magierowski w roli ratlerka który próbuje kąsać po kostkach Asselborna. Człowieku puknij się w łeb kto z zachodnich polityków zna twoje nazwisko i kto się zainteresuje tym co gadasz? Co innego Asselborn - to bardzo znany i szanowany polityk.

 • polak_k.prawy

  Oceniono 121 razy 83

  Do Luksemburczyków należy ocena ich polityków. Skoro Jean Asselborn nadal pełni funkcję ministra spraw zagranicznych tego kraju, to znaczy, że oceniają oni jego postać pozytywnie. Ta wypowiedź p. Magierowskiego jest lekceważeniem państwa Luksemburg i jego obywateli. Jeśli p. Magierowski nie otrzyma jutro dymisji, świadczyć to będzie o lekceważeniu Luksemburga także przez Prezydenta RP i przez rząd polski, bo to rząd odpowiada za politykę zagraniczną, prezydent musia ją uzgadniać z MSZ.
  Luksemburczycy wybaczcie - ci ludzie reprezentują siebie i mniejszość Polaków.

 • van_norden

  Oceniono 86 razy 78

  Klasyczna radziecka szkoła, odpowiada się: "a u was biją Murzynów"

 • heepurian

  Oceniono 71 razy 59

  Idolem Magierowskiego i Witek jest Jerzy Urban. Ciekawe czy biorą u niego korepetycje bo Kaczyński pewnie brał lekcje u Łukaszenki i Kom Dzong Una.

 • marcinsliwinski

  Oceniono 62 razy 44

  Panie Asselborn niech pan działa i niech pan nas ratuje przed tymi złodziejami, którzy za pieniądze ukradzione ze SKOK dorwali się do władzy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje