UdSC: W 2015 roku 11 tys. cudzoziemców ubiegało się o status uchodźcy. A otrzymało... 346 osób

26.12.2015 14:03
Manifestacja poparcia dla przyjęcia uchodźców

Manifestacja poparcia dla przyjęcia uchodźców "Chlebem i sola - Polacy witają uchodźców". Warszawa, lipiec 2015 (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. W tym roku w Polsce 11 tys. osób starało się o status uchodźcy
3. O status ubiegali się przede wszystkim Rosjanie narodowości czeczeńskiej
3. Większość z 346 osób, którym go przyznano, pochodziła z Syrii


Dla porównania w całym 2014 roku status uchodźcy otrzymały 262 osoby - wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców, do których dotarła Polska Agencja Prasowa.

Zgodnie z Konwencją Genewską, cudzoziemcowi nadaje się status uchodźcy, jeżeli na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem z powodu rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej nie może lub nie chce korzystać z ochrony własnego kraju.

W Europie skok: z 450 tys. wniosków aż do 900 tys.

W Europie pierwsze trzy kwartały 2015 przyniosły dwukrotny wzrost liczby wniosków (z 450 tys. w 2014 r. na 900 tys. w 2015 r.), co doprowadziło do niedoboru miejsc w ośrodkach recepcyjnych w wielu państwach. Najwięcej wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej przyjmują: Niemcy (32 proc.), a także Węgry, Szwecja, Włochy i Austria. Główne państwa pochodzenia potencjalnych uchodźców napływających do Europy to: Syria (222 tys.), Afganistan (103 tys.), Kosowo (69 tys.), Albania (54 tys.) i Erytrea (36 tys.).

W Polsce tradycyjnie najliczniej reprezentowani byli Rosjanie (większość narodowości czeczeńskiej) - złożyli 4,1 tys. wniosków w 2014 r. i 7,5 tys. w 2015 r. Na drugiej pozycji znajdują się obywatele Ukrainy (2,3 tys. i 2,2 tys.). Kolejne obywatelstwa to: Gruzja (726 i 384), Tadżykistan (107 i 500) oraz Syria (115 i 289).

- Sytuacja migracyjna Polski w roku obecnym, inaczej niż miało to miejsce w roku 2014, zdominowana była dyskusją nad poszukiwaniem rozwiązań zmierzających do wstrzymania i zapobieżenia dalszej masowej migracji do Europy, z którą mamy aktualnie do czynienia - powiedział szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców Rafał Rogala.

W Polsce 50 proc. wnioskodawców od kobiet

W Polsce 50 proc. wnioskodawców stanowią kobiety - jest to największy odsetek w Europie. W porównaniu z innymi państwami Unii Europejskiej - pod względem liczby osób ubiegających się o ochronę międzynarodową - Polska plasuje się na 16. pozycji.

Tylko 3 proc. Ukraińców ubiega się o status uchodźcy

Jak podkreślił Rogala, w naszym kraju o nadanie statusu uchodźcy nadal ubiegają się głównie Rosjanie i jest to trend utrzymujący się od ponad 20 lat. - Wzrost liczby obywateli Ukrainy zainteresowanych statusem uchodźcy podlega stałemu monitoringowi. Należy jednak zauważyć, że wnioski o ochronę stanowią obecnie tylko ponad 3 proc. wszystkich postępowań prowadzonych wobec obywateli Ukrainy. W całym 2014 roku było to 7,5 proc. Zdecydowana większość prowadzonych postępowań dotyczy legalizacji pobytu - powiedział Rogala.

Z analizy decyzji wydanych przez obie instancje (Szef UdSC i Rada ds. Uchodźców) wynika, że: w tym roku najwięcej decyzji o nadaniu statusu uchodźcy uzyskali obywatele: Syrii - 202 osób, Iraku - 24, Rosji - 20, Białorusi - 13 oraz Afganistanu - 8 osób.

Ochronę uzupełniającą udzielano głównie: Rosjanom - 227 osób, Irakijczykom - 39 osób, obywatelom Ukrainy - 30 osób, Syryjczykom - 23 osoby oraz Kazachom - 13 osób. Natomiast pobyt tolerowany zdominowany jest przez obywateli Rosji - przyznano go 304 obywatelom Federacji Rosyjskiej, 45 obywatelom Gruzji, 27 obywatelom Armenii i 18 obywatelom Ukrainy.

Ponad 4 miesiące trwa postępowanie

Przez trzy kwartały tego roku średni okres trwania postępowania wynosił ponad 4 miesiące. Rok wcześniej było to średnio 6,5 miesiąca. Liczba osób pozostających pod opieką UdSC waha się od początku roku pomiędzy 3,7 tys. a 4,5 tys.

Wzrasta także liczba składanych przez cudzoziemców wniosków w sprawach o legalizację pobytu. Od początku roku wojewodowie przyjęli ponad 103 tys. wniosków na pobyt czasowy, stały i rezydenta długoterminowego UE (więcej niż w całym 2014 r., kiedy było ich w sumie 64 tys.). Większość złożyli obywatele Ukrainy (65,6 tys.), Wietnamu - 3,6 tys., Chin - 4,3 tys., Białorusi - 3,7 tys. oraz Rosji - 2,8 tys.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (124)
UdSC: W 2015 roku 11 tys. cudzoziemców ubiegało się o status uchodźcy. A otrzymało... 346 osób
Zaloguj się
 • her-mann

  0

  A tymczasem w neo-hitlerowskich Niemczech (ukochanej Kanzlerin Frau Merkel) znów rasistowskie napaści na azylantów
  niezalezna.pl/74322-znow-podpalili-osrodek-dla-azylantow-w-niemczech

 • Oceniono 3 razy -3

  Boicie sie chrzescijan ze starozytnej Syrii (pierwsze miasto Mira, pieniadze i alfabet - na swiecie) a przyjmujecie ruskich muzulmanskich Czeczenow i to tysiace? Kto tu wpuszcza potencjalnych zolnierzy IS - i ew. naszych wlasnych PiSlamistow?

 • supertlumacz

  Oceniono 2 razy 0

  Celowa dezinformacja obejmująca tylko statystyki ostatnich lat dla ukrycia wieloletniego instrumentalnego, antyrosyjskiego, stosowania Konwencji Genewskiej przez Polskę.

  Według oficjalnych danych, tylko w ciągu ostatnich 12 lat o nadanie statusu uchodźcy we wszystkich państwach Unii Europejskiej ubiegało się ponad 270 tys. obywateli Federacji Rosyjskiej, z czego najwięcej na terytorium RP - ponad 70 tysięcy. 90 procent z nich stanowią Czeczeni.

  Liczba obywateli FR którym przyznano ten status w Polsce jest jeszcze bardziej rażąca -- zdecydowanie więcej niż reszta UE łącznie.

  Czy zlikwidowaliście już w Warszawie Rondo Dudajewa?

  Warszawianie pamiętają, po drodze z Zamku do Sejmu...

 • brauling

  Oceniono 1 raz 1

  Dlaczego nieumozliwiamy powrotu do kraju naszym repatriantom z republik bylego ZSRR przeciesz to nasi ludzie!

 • ador43

  0

  Oczywistym jest to ze muzulmanie nie powinni dostawac a tym bardziej czeczenscy bandyci.

 • shipa

  Oceniono 9 razy 7

  Ubiegalo sie 11 000, otrzymalo 346, czyli Polska deportowala 10 654 osób, czy sie mylę?

  Ciekawi mnie, ile osób ubiegających sie o azyl, które go nie otrzymały, zostały deportowane- to byłaby bardziej realistyczna ocena sytuacji, jak nasz kraj traktuje ludzi ubiegających sie o ochronę w naszym kraju.

 • bezpocztyonline

  Oceniono 4 razy -2

  Aha, czyli 38-milionowa Polska obawia się 202 Syryjczyków.
  Wychodzi 188.118 Polaków na jednego Syryjczyka.
  Jak to było ? "On był jeden, ale myśmy byli sami".

 • garko_siura

  0

  Wczoraj ponad 100 analfabetów z Afryki wdarła się przez 7-metrowe ogrodzenie do Ceuty:

  wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Szturm-setek-migrantow-na-hiszpanska-granice-Sa-zabici-i-ranni,wid,18068167,wiadomosc.html

 • garko_siura

  0

  Somalia my love: newobserveronline.com/asylum-seeker-no-somali-pirate/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje