Giertych: "Dobrze znam autora realizowanego [w Polsce] planu, (...), ma manię bycia Piłsudskim"

26.12.2015 10:31
Roman Giertych

Roman Giertych (SŁAWOMIR KAMIŃSKI/AG)

Roman Giertych napisał na Facebooku post, który określił jako "list do konserwatystów". Przestrzega w nim przed władzą Jarosława Kaczyńskiego, tłumaczy, dlaczego w pewnym momencie zerwał z nim współpracę i apeluje do Kościoła katolickiego, by przemyślał swoje wsparcie dla PiS.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Ten list kieruję do tych wszystkich, którzy podzielając wartości tradycyjne dla naszej kultury czują się coraz bardziej zaniepokojeni sytuacją w Polsce" - zaczyna były wicepremier. I od razu dodaje, że rozumie, dlaczego jest ona taka, a nie inna. "Dobrze znam autora realizowanego planu, (...), spędziłem z nim dziesiątki godzin na poufnych rozmowach" - stwierdza.

List do konserwatystów.Szanowni Państwo!Chciałbym po pierwsze złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji Narodzenia...

Posted by Roman Giertych - strona oficjalna on Thursday, December 24, 2015


Chodzi oczywiście o Jarosława Kaczyńskiego, z którym Giertych współtworzył rząd w latach 2005-2007. Były szef Ligi Polskich Rodzin tłumaczy, dlaczego w pewnym momencie zerwał współpracę z PiS, choć propozycja, jaką otrzymał od prezesa, byłaby dla niego bardzo, bardzo korzystna.

"Premier Jarosław Kaczyński proponował mi udział w rozbiorze Samoobrony po uchyleniu immunitetu dla Andrzeja Leppera i oskarżeniu go o korupcję" - pisze prawnik. Po co ten zabieg? Mecenas tłumaczy, że szef PiS wiedział, że nie może przyjąć do swojej partii licznej grupy posłów Samoobrony - a Giertych mógł. Po co?

Według byłego wicepremiera - by zrealizować kolejny etap projektu "IV Rzeczypospolitej".

Tym etapem miała być zmiana ustawy o TK poprzez podporządkowanie Prezydentowi i stworzenie sądu prasowego dla sądzenia spraw mediów publicznych w jednym wydziale, gdzie sędziów powołałby Prezydent RP - pisze Giertych. I przyznaje, że zdawał sobie sprawę, iż odmowa oznacza dla jego partii trudne czasy - i dla niego samego też.

Dlaczego odmówił Kaczyńskiemu?

"Co więc spowodowało, że nie przyjąłem tej oferty i od tego czasu jestem bardzo konsekwentnym przeciwnikiem PiS? Jedna rzecz: Kaczyński ma manię bycia Piłsudskim. Ma obłędne przekonanie, że jego misją życiową jest i zrealizować . A warunkiem tej misji jest posiadanie władzy takiej jak Piłsudski" - wykłada swoją interpretację Giertych.

A dla wychowanego na endeckich ideach lidera LPR i byłego szefa Młodzieży Wszechpolskiej "tego typu władza w Polsce XXI wieku jaka Piłsudski posiadał w XX wieku oznaczałaby stałe przesunięcie naszego kraju w obszar niestabilności politycznej charakterystycznej dla krajów postsowieckich" - na co nie chciał się zgodzić.

Zdaniem Giertycha Jarosław Kaczyński nie rozumie procesów międzynarodowych - a jedną z przyczyn tego stanu rzeczy ma być nieznajomość języków obcych. "Ktoś to nie zna żadnego języka obcego nie jest w stanie zrozumieć świata poza Polską" - pisze mecenas i sugeruje, że szef PiS dąży do sprawowania władzy w sposób, który "na stałe może nas usunąć ze Świata Zachodu (...)".

Apel do Kościoła o nadzór nad mediami katolickimi

Giertych krytykuje też polskich biskupów Kościoła katolickiego za to, że nie dopilnowali katolickich mediów, które "które gremialnie poparły jedną partię". "Szanowni Księża Biskupi! Im wcześniej przyznacie się do błędu braku nadzoru nad mediami katolickimi, które gremialnie poparły jedną partię tym mniejsze będą straty po tym, jak projekt dyktatury Jarosława Kaczyńskiego minie w niesławie" - pisze i apeluje, by Kościół próbował raczej łączyć strony sporu politycznego, niż opowiadał się wyraźnie po jednej ze stron tego sporu.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnijnaszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (700)
Zaloguj się
 • mrjarwit

  Oceniono 146 razy 106

  To prawda! Mam takie samo odczucie mimo że nie znam "naczelnika" osobiście! Wydaje się że ma przerost ambicji nad wzrostem!!! Byle by nie sprowadził swoimi działaniami nieszczęścia na kraj!!!

 • alex1w

  Oceniono 151 razy 87

  Fakt... Giertych zna doskonale Kaczora i z pewnością nie myli się w jego i PiSS ocenie, był w końcu u niego wicepremierem.
  Co do Kościoła kato... , to wspiera on obecnie tych z których może najwięcej wycisnąć kasy i władzy.
  To nie jest już ten KK, który walczył o prawa człowieka, o przynależność Polski do cywilizacji Zachodniej.
  To nie ten sam KK w którym lekcje religii odbywały się w kościele a młodzi ludzie chętnie w nich uczestniczyli.
  Władza deprawuje...

 • arcylapsus

  Oceniono 96 razy 82

  Cała prawda o kaczyszence:

  Zapiski oficera prowadzącego TW Balbiny. "Grudzień, 1981. Przeprowadziłem rozmowę z Balbiną. Spotkanie miało miejsce w kawiarni. Jeszcze żaden TW nie wywarł na mnie tak złego wrażenia. Nie chodzi o wygląd zewnętrzny (Balbina to krótkonogi, szpetny gnom), lecz o jego zachowanie i charakter. Cały czas mlaskał i oblizywał wargi. Zapewniał, że brzydzi się Solidarnością i trafił do niej przez pomyłkę. Błagał, aby go nie aresztować. Zaczął płakać. Chwalił się komunistycznym rodowodem; ojcem aparatczykiem i wujkami komunistami. Nie zdążyłem zapytać, a już zeznawał przeciwko bratu i radził, aby posadzić L. za kratki! Niewiarygodne. Jaką szują musi być ktoś, kto zasłania się bratem bliźniakiem? Pod koniec rozmowy poprosił, abym zapłacił za wypitą kawę, bo jego pieniądze trzyma mama. Wnioskuje się - zostawić Balbinę na wolności. Jego praca dla Solidarności przysłuży się bardzo komunistycznej władzy."

 • merkury-3

  Oceniono 82 razy 62

  Jaroslaw Kaczynski ma mentalnosc czlowieka lat 50 ubieglego wieku , kompletnie nie rozumie wspolczesnego swiata i jak ten swiat jest rzadzony, zyje w epoce stalina, wiecznej podejrzliwosci, agentury i zachowuje sie tak jak politycy tamtej epoki , plus zaprzysiagl zemste Tuskowi , ktorego obwinia za smierc swojego brata .Akurat diagnoza Giertycha jest bardzo trafna

 • kapitan2012

  Oceniono 80 razy 60

  Nie myślałem, że w życiu będę się zgadzał z Giertychem;) Kurdupel nigdy nie będzie Piłsudskim czy Napoleonem będzie kurduplem!

 • slaw1973

  Oceniono 67 razy 51

  kosciol katolicki zawsze szedl z tymi co dawali kase wiec jarek bedzie mial wsparcie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje