Przekaz Dudy w zachodnich mediach: To PO próbowała zawłaszczyć Trybunał

1. Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadów BBC i tygodnikowi "Der Spiegel"
2. W BBC powiedział m.in., że "demonstracje są organizowane przez tych, którzy stracili władzę"
3. A w "Spieglu" - że demokracja w Polsce "w żadnym wypadku nie jest zagrożona"


Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- To tak naprawdę Platforma Obywatelska, poprzednia partia, próbowała dokonać całkowitego zawłaszczenia Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w rozmowie z BBC prezydent Andrzej Duda.

- Poprzednia partia rządząca w ostatnich miesiącach przed wyborami zmieniła prawo o Trybunale Konstytucyjnym, tak, żeby wybrać pięciu sędziów, których kadencja nachodziła na następną kadencję parlamentu. (...) - podkreślał.Duda, pytany przez dziennikarkę o demonstracje organizowane przeciwko rządowi PiS stwierdził m.in., że nie jest niczym dziwnym w europejskim kraju, że są tam dysputy polityczne. Stwierdził też, że te demonstracje są organizowane przede wszystkim przez "tych, którzy do niedawna rządzili Polską", których polscy obywatele pozbawili tej władzy w wyborach, a którzy nie chcą tego zaakceptować.

Polski prezydent był też pytany o sam spór o Trybunał Konstytucyjny. Stwierdził, że jest on " trudny do wyjaśnienia, bo jest skomplikowany politycznie i prawnie". Wówczas właśnie stwierdził, że to PO próbowała zawłaszczyć TK.

Duda: jesteśmy eurorealistami, nie eurosceptykami

Prezydent podkreślał, że wizerunek PiS jako partii eurosceptycznej jest nieprawdziwy, a jego stronnictwo to eurorealiści, którzy chcą, by UE była sprawna i dobrze działała - a teraz tak nie jest. Zaznaczył, że jest za UE jako unią suwerennych państw.

- Powinniśmy współpracować tam, gdzie jest to dla nas korzystne. Natomiast nie możemy sobie pozwolić narzucać sobie różnych rozwiązań, które są sprzeczne z naszą tradycją, z naszą kulturą, z tym, do czego ludzie sa przyzwyczajeni - mówił.

Duda dla "Spiegla": W Polsce nie jest zagrożona demokracja

Z kolei w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika "Der Spiegel" Duda odniósł się do niedawnych ostrych słów szefa Parlamentu Europejskiego, Martina Schulza. "W Polsce nie ma żadnego , jak to określił Schulz" - pisze "Spiegel" i cytuje Dudę:

- Nie tylko ja, ale wielu Polaków odczuło to, co powiedział pan Schulz, jako grubą przesadę, uznało te słowa za wręcz obraźliwe - stwierdził prezydent. - W Polsce istnieje polityczny spór - przyznał - ale w żadnym wypadku nie jest zagrożona demokracja.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (867)
Przekaz Dudy w zachodnich mediach: To PO próbowała zawłaszczyć Trybunał
Zaloguj się
 • wzaleski1157

  Oceniono 1 raz 1

  I takie coś zostało prezydentem! Niestety nawet został absolwentem UJ na wydziale prawa. Może można go pozbawić prawa wykonywania zawodu prawniczego???? Pozbawić dożywotnio możliwości pracy na wydziałach prawa wszystkich wyższych uczelni

 • agora7

  Oceniono 2 razy 2

  To tylko marny ,prymitywny slugus ,niegodny miana prezydenta

 • aluksz

  Oceniono 2 razy 2

  DUDA DONOSICIEL - DONOSZENIA MA W GENACH!

 • observer48

  Oceniono 4 razy -2

  Na kwik trzody chlewnej, której ryje tracą kontakt z rządowymi korytami nie należy reagować podobnie, jak na pohukiwania Niemiaszków wystraszonych perspektywą budowy Międzymorza i trwałego odseparowania Niemiec of Rosji przez ten sojusz gospodarczo-militarny. Tak trzymać!

 • zenga54

  Oceniono 3 razy 3

  Wszystko jasne,
  podpisuj maliniaku nieszczęsny i to już,szybciutko, boświęta mamy mieć "spokojne", innej roli już nie odegrasz... erudyto i lingwisto od siedmiu boleści...

 • dr_nauk

  Oceniono 4 razy 4

  Panie Duda. Ci ktorzy niedawno stracili wladze to tak zwana opozycja, ktora w ustroju zwanym demokracja ma pelne prawo organizowac manifestacje sprzeciwu wobec polityki nowych wladz, zwlaszcza jesli nowe wladze daja do tego silne powody. Istotne jest nie tyle to, ze protesty byly ale to, ze juz na poczatku kadencji, po zdecydowanej wygranej w wyborach, udalo sie zmobilizowac dziesiatki tysiecy ludzi, ktorzy sa zdecydowanie przeciw metodom politycznym PiS. Nawet jesli jest to mniejszosc, to w cywilizowanych krajach jest zwyczaj, ze mniejszosci sie slucha i sie z nia rozmawia. Jesli nie dla zasad to z wyrachowania - aktualnie PiS tworzy sobie twardy elektorat negatywny i wystarczy, ze grupa wyborcow zniecheconych rzadami PO, ktora zaglosowala na PiS (mysle, ze min. 10-15% glosujacych) uzna, ze nowy rzad tez jest do niczego, a za 2 lata mozemy miec juz nie pokojowe manifestacje a zamieszki na ulicach..

 • kuma1

  Oceniono 9 razy 1

  Podobno jest doktorem prawa a wypowiada się jak dziecko w przedszkolu lub z odchyleniami od normy. Człowieku cały ten bałagan sam zafundowałeś Polsce przez to że złamałeś przysięgę Prezydencką , prawo i porządek prawny w Polsce. Wystarczyło wykonać orzeczenie Trybunału lub wymogi Ustawy i zaprzysiąc trzech sędziów. Cała wina jest wyłącznie po stronie Prezydenta i jego Kancelarii. Cała reszta to działania wtórne , zagrażające porządkowi prawnemu w Polsce. Powyższe fakty świadczą o tym, że nie masz podstawowych kwalifikacji do sprawowania urzędu Prezydenta i powinny być wdrożone procedury usunięcia z urzędu.

 • year68

  Oceniono 3 razy 3

  Maliniak, nie obrażaj ludzi, którzy organizują te demonstracje. Platfusy próbują zawłaszczać idąc w pierwszym szeregu, jak wy i Palikot te o ACTA. Uważajcie bo PiS chce przepchnąć platfusową ustawę nadającą służbą szersze uprawnienia, dotyczące podsłuchów i inwigilacji internetu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX