Dyrektywa tytoniowa ważna, polska skarga odrzucona. Będzie zakaz sprzedaży papierosów mentolowych

23.12.2015 15:46
Sprzedaż papierosów mentolowych będzie zakazana od 2020 roku

Sprzedaż papierosów mentolowych będzie zakazana od 2020 roku (pixabay.com)

1. Rzeczniczka Trybunału Sprawiedliwości: dyrektywa tytoniowa jest ważna
2. Skargę przeciw niej złożyła Polska
3. Chodzi o zakaz sprzedaży papierosów mentolowych


Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Rzeczniczka generalna Trybunału Sprawiedliwości UE potwierdziła słuszność przepisów ws. zakazu sprzedaży papierosów mentolowych i stosowania atrakcyjnych opakowań.

Polska skarga odrzucona

Polska zaskarżyła m.in. przepisy dotyczące zakazu sprzedaży papierosów mentolowych. Dyrektywa tytoniowa zakazuje ich sprzedaży od 2020 r. Rząd wskazywał, że całkowity zakaz wprowadzania do obrotu tych papierosów spowoduje dla nas spore konsekwencje gospodarcze.

- Żaden z argumentów podniesionych przez Polskę ? przy wsparciu Rumunii ? przeciwko zakazowi papierosów mentolowych nie został uwzględniony, w związku z czym należy oddalić skargę - wskazała rzeczniczka Trybunały Julianne Kokott.

Szkodliwość ma charakter lokalny

Polski rząd zaskarżył przepisy dotyczące zakazu sprzedaży papierosów mentolowych ze względu na "istotne konsekwencje gospodarcze", które niosą one dla naszego kraju. Polska jest największym producentem gotowych wyrobów tytoniowych i drugim co do ilości producentem tytoniu w UE. Przoduje też, jeśli chodzi o popularność cienkich papierosów mentolowych.

Nasz rząd twierdził w skardze, że zakaz wprowadzania do obrotu papierosów mentolowych jest sprzeczny z zasadą pomocniczości, zgodnie z którą wszystkie decyzje powinny być podejmowane na jak najniższym poziomie (w miarę możliwości na poziomie krajowym). Jak uzasadniał, kwestia konsumpcji papierosów mentolowych - zarówno pod względem wpływu na zdrowie publiczne, jak i ewentualnych kosztów społecznych i gospodarczych związanych z zakazem ich sprzedaży - ma charakter lokalny, ograniczony do wąskiej grupy państw członkowskich.

Problem do rozwiązania tylko na poziomie Unii

Z tymi twierdzeniami nie zgodziła się rzeczniczka Trybunału, wskazując na różnice w regulacjach dotyczących papierosów mentolowych w poszczególnych państwach członkowskich. Jej zdaniem twórcy dyrektywy tytoniowej mieli rację, zwracając uwagę na problem o wymiarze transgranicznym, który może zostać rozwiązany jedynie na poziomie Unii, a nie na państw członkowskich.

Kokott potwierdziła również proporcjonalność przepisów, które przewidują, że 65 proc. powierzchni opakowań papierosów będą zajmować ostrzeżenia zdrowotne, a paczka nie może mieć atrakcyjnego kształtu przypominającego np. szminkę czy flakon perfum.

70 proc. polskiej produkcji na eksport

Konsumpcja tytoniu jest pierwszą przyczyną możliwych do uniknięcia zgonów w Unii Europejskiej; powoduje ich ok. 650 tys. rocznie.W Polsce papierosy mentolowe produkuje sześć fabryk. Na eksport trafia ok. 70 proc. produkcji, z czego 50 proc. na rynki państw członkowskich UE. Opinia rzecznika generalnego nie jest wiążąca dla Trybunału Sprawiedliwości. Zadanie rzeczników generalnych polega na przedkładaniu Trybunałowi, przy zachowaniu całkowitej niezależności, propozycji rozstrzygnięć prawnych w sprawach, które rozpatrują.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (118)
Dyrektywa tytoniowa ważna, polska skarga odrzucona. Będzie zakaz sprzedaży papierosów mentolowych
Zaloguj się
 • Woytek Tomasz

  Oceniono 2 razy 2

  Pieprzyc tych brudasów z brukseli !!! w 2020 roku sladu nie bedzie po tym syfie zwanym UE!!!!

 • Abe Ce

  0

  Powinno sie zakazac sprzedazy alkoholu, ale nie zrobia przeciez tego bo za duzo pieniedzy sie dzieki niemu mieli

 • Dariusz Krakowiak

  Oceniono 7 razy 1

  Załatwiliście Korwina przy wyborach to nie płaczcie, że będziecie płacić karę wodną za zrobienie kupy o wilgotności powyżej 46%.

 • bergg

  Oceniono 5 razy -1

  bardzo dobrze ćpuny nie szanują niepalących

 • cosiedziejetutaj

  Oceniono 16 razy 8

  Spokojnie zakaz jest od 2020, jeżeli ktoś myśli ,że Unia będzie jeszcze istnieć w 2020 to musi się udać do specjalisty jak najszybciej.

 • gm177

  Oceniono 3 razy 3

  No to tak jak w wielu innych absurdalnych sytuacjach niech stworzą nową dyrektywę która będzie głosić że papieros mentolowy nie jest papierosem i po problemie, jak się umie lobbować można nawet i z marchewki owoc zrobić tak jak udało się to Portugalczykom.

 • vald

  Oceniono 3 razy 3

  Są przecież papierosy stick , które nie są mentolowe do momentu , właśnie ...stick

 • wlod nat

  Oceniono 7 razy -1

  Dobrze, że rezydent pali. Przeciesz szkodliwe to nie jest.

 • cucurucu

  Oceniono 5 razy 1

  Mam to w dupie co Unia ustali.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje