Zawiadomienie do prokuratora generalnego ws. byłych pracowników Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO

1. Prokurator generalny otrzymał zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa
2. Doniesienie złożył pełnomocnik MON ds. utworzenia CEK Bartłomiej Misiewicz
3. W szafach i sejfach CEK znaleziono ściśle tajne dokumenty


Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Misiewicz powiedział dziennikarzom w poniedziałek rano przed siedzibą SKW w Warszawie, że wysłał w niedzielę zawiadomienie do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta i oczekuje, że prokuratura jak najszybciej zajmie się tą sprawą. Jak powiedział zawiadomienie dotyczy niedopełnienia obowiązków, przekroczenia uprawnień, m.in. poprzez ujawnienie tajemnic "tajne", lub "ściśle tajne", ujawnienie tajemnicy służbowej, bezprawne uzyskanie dostępu informacji i odmowę pełnienia służby.

Dokumenty, których być nie powinno

Jak dodał, w weekend otwarto komisyjnie pomieszczenia zajmowane przez kierownictwo CEK, użyczone przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. Znaleziono w nich dokumenty z różnymi klauzulami tajności. Ponieważ Centrum nie miało uprawnień do posiadania takich klauzulowanych informacji, zabezpieczono je i przekazano SKW.

"Te dokumenty nigdy nie powinny się tutaj znaleźć. Zawierały informacje operacyjne, ale też operacyjno-rozpoznawcze, w tym również rozliczenia finansowe - które są ściśle tajne - Służby Kontrwywiadu Wojskowego" - mówił.

Podał, że komisję powołał w piątek na jego wniosek p.o. szef SKW Piotr Bączek. "W sobotę od rana rozpoczęliśmy pracę z komisją. Wchodziliśmy komisyjnie do pomieszczeń, otwieraliśmy komisyjnie sejfy" - poinformował. Podał, że w większości przypadków klucze były w drzwiach sejfów. "Sejfy nie były zabezpieczone, jeżeli chodzi o zamki szyfrowe. Po prostu były zaklejone, czyli nie były one w żaden sposób używane" - powiedział.

Komisja nie wchodziła do pomieszczeń przeznaczonych dla Słowaków - zaznaczył, podkreślając, że Słowaków tutaj nie ma, bo siedziba nie jest przystosowana do przetwarzania informacji niejawnych, nie posiada kancelarii tajnej. "W takim stanie może się zajmować tylko otwieraniem kartek świątecznych i zaproszeń na opłatki" - ocenił. Zadeklarował, że jest w stałym kontakcie ze stroną słowacką i po uporządkowaniu spraw CEK zaprosi ich na rozmowy.

Na biurkach leżały odwołania i rozkazy stawienia się w innych miejscach pracy - mówił.

Herb rosyjskiej służby bezpieczeństwa zamiast godła

Znaleziono też czyste kartki formatu A4 z podpisem b. szefa SKW gen. Piotra Pytla, notatki z działań operacyjnych sprzed kilku lat "bardzo często ostemplowane, ale niezarejestrowane w kancelarii tajnej SKW". Znaleziono też materiały klauzulowane, zarejestrowane w kancelarii tajnej - podał. "Jakim cudem one się tu znalazły? Stanowi to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa" - dodał.

Misiewicz powiedział, że w gabinecie b. szefa Centrum polskie godło "było za żaluzjami, ale w centralnym miejscu wisiał herb Federalnej Służby bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej". "To jest bardzo ciekawa dla nas informacja" - dodał.

Jak mówił, "b. kierownictwo przyznało sobie pensje - można powiedzieć siedmiokrotność średniej krajowej, nawet ponad, byli też zwolnieni z cła". "To było państwo w państwie. Bardzo się cieszę, że mogliśmy to wreszcie rozbić" - podkreślił.

Nocna akcja ministerstwa

Szef SKW Piotr Bączek i dyrektor gabinetu szefa MON Bartłomiej Misiewicz zjawili się w Centrum Kontrwywiadu NATO w piątek o godzinie 1.30 w nocy. Asystowała im Żandarmeria Wojskowa. Do wejścia do budynku użyli dorobionego klucza. Wyborcza.pl podała, że nocne najście jest etapem planu pozbycia się przez Piotra Bączka kierownictwa Centrum, które zostało powołane w czasach rządów PO, a następnie obsadzenie Centrum zaufanymi ludźmi Macierewicza.

- Służby państwa polskiego powinny działać w każdej godzinie, jeśli jest to potrzebne, i nie ma znaczenia, czy to będzie dzień, noc. To pokazuje w jakimś sensie sprawność tych służb. Spokojnie zostały przejęte pomieszczenia, zabezpieczone. Nie chcieliśmy robić żadnej sensacji, nie chcieliśmy też w jakiś sposób narażać tych, którzy tam pracują ciągle - tłumaczył w RMF FM nocną akcję wiceminister MON Bartosz Kownacki.

>>> CZYTAJ WIĘCEJ O NOCNEJ AKCJI MON W CENTRUM EKSPERCKIM KONTRWYWIADU NATO <<<Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (382)
Zawiadomienie do prokuratora generalnego ws. byłych pracowników Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO
Zaloguj się
 • fix233

  Oceniono 1 raz 1

  no a gdzie obrona GoWna agentury WSI???? pewnie PIS wszystko zmyśla? a godła w ogóle nie było. Ludzie zacznijcie myśleć....dlatego wejście było w nocy aby wszystkiego nie uprzątnęli.

 • Oceniono 1 raz 1

  "Wyborcza.pl podała, że nocne najście jest etapem planu pozbycia się przez Piotra Bączka kierownictwa Centrum, które zostało powołane w czasach rządów PO, a następnie obsadzenie Centrum zaufanymi ludźmi Macierewicza."

  Skoro Wyborcza tak podała, nie możemy mieć już żadnych wątpliwości co do rzetelności, prawdziwości i bezstronności materiału. Sprawa do zamknięcia.

 • candid13

  Oceniono 1 raz -1

  Koniec NATO w Polsce przy kierowaniu wojskiem przez oblakanca. Szczytu NATO tez nie bedzie bo nie wiadomo co jeszcze zrobi ten oblakaniec.

 • candid13

  Oceniono 1 raz -1

  Stare sowieckie metody Maciory, ktory ma prawdziwie pysk dzierzynskiego i oblakane oczy...

 • jezuitaitamta

  Oceniono 1 raz 1

  Ja się może i nie znam za bardzo na kontrwywiadzie, ale to chyba dobrze, że tajne dokumenty były przechowywane w sejfie, a nie w okładkach z MENU pobliskiej(?) restauracji np. "Sowa i przyjaciele".

 • nopetopis

  Oceniono 5 razy 3

  Ten nieogolony niechluj na zdjęciu to chyba ten sam, który skompromitował się do cna i bezpowrotnie, obwieszczając z emfazą "Trzy osoby przeżyły!". Czyżby mu to zapomniano? Bo jakoś nie dostrzegam wytykających mu tego... Demencja społeczna?

 • 12jane

  Oceniono 4 razy -2

  /////////tragedia że tylu wariat pis-zdzielców , wypuszczono na wolność ze szpitali psychriatycznych.należy .ich natychmiast izolować bo zniszczą naszą ukochaną ojczyznę POLSKE

 • 12jane

  Oceniono 4 razy -2

  ,,,,,,,,,,tragedia że tylu wariat pis-zdzielców , wypuszczono na wolność ze szpitali psychriatycznych.należy .ich natychmiast izolować bo zniszczą naszą ukochaną ojczyznę POLSKE

 • rolnik43

  Oceniono 2 razy 2

  Działają tak jak Kamiński z Lepperem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX