O 1.30 w nocy ludzie Macierewicza weszli do Centrum Kontrwywiadu NATO. A Sojusz odpowiada [CO WIEMY]

Dorobiony klucz i asysta Żandarmerii Wojskowej. Dziś w środku nocy do pomieszczeń nowej placówki NATO w Warszawie weszli ludzie z ministerstwa Antoniego Macierewicza. NATO odpowiada: "To sprawa polskich władz". Co wiemy o incydencie?

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Najście w środku nocy

Szef SKW Piotr Bączek i dyrektor gabinetu szefa MON Bartłomiej Misiewicz zjawili się w Centrum Kontrwywiadu NATO o godzinie 1.30 w nocy. Asystowała im Żandarmeria Wojskowa. Do wejścia do budynku użyli dorobionego klucza - podał Wojciech Czuchnowski z Wyborcza.pl, który jako pierwszy poinformował o zdarzeniu.

2. Dyrektor Centrum nie wpuszczony do środka

Bączak i Misiewicz mieli odesłać oficera dyżurnego Centrum do domu wraz z dokumentem o przeniesieniu go do rezerwy kadrowej. Zakazano mu informować o zdarzeniu szefa jednostki, Krzysztofa Duszę.

Dziś Dusza relacjonował przebieg nocnych wydarzeń w Radiu Zet: - Bączek zażądał od żandarmerii wojskowej otworzenia pomieszczeń, które należą do personelu międzynarodowego, m.in. personelu słowackiego. Żandarmeria odmówiła działań, ponieważ słusznie uznała, że są one bezprawne. Gdy Dusza przybył na miejsce pół godziny później, politycy mieli odmówić mu wejścia. Wezwał policję, ale ta "uznała, że to przekracza ich możliwości". Czytaj więcej >>

MON na swoim profilu na Facebooku zamieściło tylko krótki komunikat.

Komunikat Ministerstwa Obrony Narodowej18 grudnia 2015 r. Pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej ds. Utworzenia Centrum...

Posted by Ministerstwo Obrony Narodowej on  17 grudnia 2015


3. "Wyborcza": Powodem incydentu plan wymiany kierownictwa Centrum

Wyborcza.pl podała, że nocne najście jest etapem planu pozbycia się przez Piotra Bączka kierownictwa Centrum, które zostało powołane w czasach rządów PO, a następnie obsadzenie Centrum zaufanymi ludźmi Macierewicza. "Bączek wszczął postępowanie zmierzające do odebrania poświadczeń bezpieczeństwa szefom powstającego ośrodka, w tym płk Duszy" - czytamy w artykule. Radio ZET natomiast poinformowało, że postępowanie wobec płk. Duszy może wynikać z jego kontaktów z amerykańskimi służbami specjalnymi. Powód jest jednak zaskakujący, gdyż zadaniem Duszy było budowanie Centrum w oparciu o takie właśnie kontakty.

4. Zdaniem MON działania zgodne z prawem

- Służby państwa polskiego powinny działać w każdej godzinie, jeśli jest to potrzebne, i nie ma znaczenia, czy to będzie dzień, noc. To pokazuje w jakimś sensie sprawność tych służb. Spokojnie zostały przejęte pomieszczenia, zabezpieczone. Nie chcieliśmy robić żadnej sensacji, nie chcieliśmy też w jakiś sposób narażać tych, którzy tam pracują ciągle - tłumaczył w RMF FM nocną akcję wiceminister MON Bartosz Kownacki.

- Zgodnie z informacją, którą właśnie otrzymałem od ministra obrony, polscy przedstawiciele pracujący w Centrum NATO utracili dostęp do informacji niejawnych i musieli być wymienieni na nowych, którzy taki dostęp posiadają - powiedział z kolei w radiowej Trójce szef MSZ Witold Waszczykowski.

5. Dusza nie uznaje decyzji MON

- To działanie poza prawem, nie uznaję decyzji MON - powiedział pułkownik Krzysztof Dusza na antenie TVN24, podkreślając, że wciąż czuje się on obowiązującym szefem Centrum. - Pan Bączek w sposób bezprawny prowadzi do skandalu narodowego - ocenił.

6. NATO: To sprawa dla polskich władz

Biuro prasowe Kwatery Głównej NATO w Brukseli wydało komunikat, że działania w Centrum Eksperckim Kontrwywiadu w Polsce, to sprawa dla polskich władz. "Centra eksperckie są ośrodkami badawczymi, pracują razem z Sojuszem, ale nie są ciałami NATO" - poinformowało biuru prasowe Sojuszu.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (1724)
O 1.30 w nocy ludzie Macierewicza weszli do Centrum Kontrwywiadu NATO. A Sojusz odpowiada [CO WIEMY]
Zaloguj się
 • leov

  0

  Trzeba było dymisji Misiewicza....................................wstyd i bezprawie!.

 • koperchytla

  0

  Ci z PO tak się trzymają koryta, że trzeba ich siłą odciągać. Lubię słuchać jak kwiczą.

 • piotr110660

  0

  Placówka nie była akredytowana przy NATO, co zresztą stwierdziło NATO w oświadczeniu. Jest to placówka Polsko - Słowacka i Słowacja, co zresztą oczywiste, uznała, ze to co się wydarzyło jest suwerenną decyzją strony polskiej. Oburzające w tym co się wydarzyło jest zaś to, iż osoby pracujący w tej jednostce nie chcieli się podporządkować rozkazom przełożonych i poszli na skargę do polityków i mediów. Osoby te powinny dowiedzieć się czym jest w wojsku rozkaz i dyscyplina oraz jakie są konsekwencje braku subordynacji wobec przełożonych.

 • miras1953

  0

  pewnie tam były schowane oryginalne lojalki niejakiego bojowca z 13 grudnia

 • candid13

  Oceniono 15 razy -13

  Witajcie,
  podpisałam właśnie tę petycję. Dołączysz do mnie?
  Sąd Rejonowy dla Warszawy - Żoliborza I Wydział Cywilny: Pozew o naruszenie dóbr osobistych
  Do: Sąd Rejonowy dla Warszawy - Żoliborza I Wydział Cywilny
  Ta petycja jest bardzo istotna i potrzebuję twojego wsparcia.
  Jest nas 16 426!
  Kliknij, aby dowiedzieć się więcej i podpisz:
  Serdecznie dziękuję, candid

 • candid13

  Oceniono 18 razy -16

  Ciekawe kiedy wizyta na Kremlu i odebranie orderów i zaszczytów od samego Putina , takiego agenta to jeszcze nie mieli w Polsce

 • candid13

  Oceniono 17 razy -15

  Oto zdjęcie Agenta nr.1 . Odznaczony Orderem Lenina , Orderem Stalina , Orderem Putina.

 • candid13

  Oceniono 16 razy -14

  Raport Macierowicza zlikwidowal polski wywiad i kontrwywiad i przygotowal grunt dla dzialan rosyjskiego wywiadu i akcji redaktora Wprost Latkowskiego, mafiozo wspolpracujego z mafia rosyjska, ktorej trzonem sa byli pracownicy wywiadu rosyjskiego, ukrywajacego sie przez okolo 5 lat w Rosji ( lata 93 - 98), W sierpniu 1998 r. oddał się w ręce prokuratury. Został skazany na cztery i pół roku więzienia (odsiedział 17 miesięcy).
  Przypomnijmy sobie ze cala akcja DESTABILIZACJI POLSKIEJ MLODEJ DEMOKRACJI rozpoczela sie od
  tzw Raportu Macierewicza zleconego przez Jaroslawa Kaczynskiego i zatwierdzonego przez Lecha Kaczynskiego urzedujacego prezydenta, opublikowanego w Monitorze Polskim nr 11 w dniu 16 lutego 2007 ).
  Raport Macierewiczaq zawieral;
  - Szczegolowy opis z wyminieniem nazwisk opis struktury oraz agenturę WSI, obejmującą ponad 10 tys. współpracowników w kraju i ludziwspolpracujacych z polskim wywiadem za granicą, z czego ponad 2,5 tys. zagranicznych agentów tych służb ulokowanych w różnych instytucjach i przedsiębiorstwach państwowych (stan na 1991 rok)
  - Finanse WSI
  - Penetracja rosyjska: zagrożenia dla wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa – opisuje strukturę kadrową WSI

  Raport ten Macierewicz skierowal do przetlumaczenia przez pracownice rosyjskiej ambasady.

  A TERAZ ROZSADZAJAC MON WYKONUJE ROZKAZY PUTINA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX