Kolejne awantury w Sejmie? Pierwsze czytanie projektu zmian w TK [TRANSMISJA WIDEO]

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Sejm wznawia obrady
2. Pierwsze czytanie projektu zmiany ustawy o TK
3. Na miejscu jest nasz reporter


Sejm wznowił posiedzenie. Zaplanowane jest pierwsze czytanie projektu kolejnej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, autorstwa PiS.

Pierwsze czytanie projektu zmian w TK. Relacja naszego reportera Tomasza Golonki na Periscope >Zmiany w Trybunale

Zgodnie ze złożonym we wtorek wieczorem projektem, Trybunał Konstytucyjny co do zasady ma orzekać w pełnym składzie. Pełny skład - zgodnie z propozycją - ma liczyć co najmniej 13 sędziów (obecnie jest to co najmniej dziewięciu).

Orzeczenia mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie jak dotychczas zwykłą większością. Zgodnie z projektem, jeżeli postępowania wszczęte przed wejściem nowelizacji w życie nie są prowadzone przez skład określony w noweli, postępowania wszczyna się na nowo. Projekt przewiduje też wykreślenie przepisu stanowiącego, że siedziba TK znajduje się w Warszawie.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział, że zmiany w ustawie o TK mogą być przyjęte jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Według szefa klubu PO Sławomira Neumanna projekt PiS ma sparaliżować prace Trybunału.

Wersja Kukiz'15

Posłowie rozstrzygną w głosowaniu, czy tego dnia odbędzie się też pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o TK autorstwa klubu Kukiz'15. Propozycja głosi, że "sędziów Trybunału wybiera indywidualnie, na dziewięcioletnie kadencje, Sejm większością 2/3 ustawowej liczby posłów. Ponowny wybór do Trybunału jest niedopuszczalny".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (77)
Kolejne awantury w Sejmie? Pierwsze czytanie projektu zmian w TK [TRANSMISJA WIDEO]
Zaloguj się
 • fan45

  0

  Nie wiem, czy ktoś zwrócił uwagę na zapis o wszczęciu na nowo postępowań. Jeśli TK nie wyda wyroku w trybie ekspresowym o zgodności lub (bardziej prawdopodobne) niezgodności z konstytucją noweli, to w myśl noweli, i po wejściu jej w życie będzie musiał ją rozpatrywać w składzie 13 sędziów. To oznacza, że TK albo nie będzie w stanie już rozpatrzeć żadnej sprawy, albo będzie musiał złamać prawo, łamiąc własne orzeczenie o niezgodnym z Konstytucją wyborze 3 sędziów. Cokolwiek TK zrobi to cesarz i tak będzie górą. Swoją drogą ciekawi mnie kto osądziłby TK za złamanie swojego orzeczenia:)

 • stachkaz47

  0

  Znowu ten UBECKI PROKURATOR na mównicy.

 • spokojny102

  Oceniono 1 raz 1

  a jaki to ku... sejm , to dom oblakancow. nie mozna tego lajdactwa sluchac.

 • obserwatorfiubziu

  Oceniono 3 razy -1

  cymbale ,morderco polityczny brata i 95 ludzi ,ktoś ci chyba pomoże zamilknąć na amen, po burdelu jaki robisz w POLSCE!!!!

 • Alejaja Izbak

  Oceniono 2 razy -2

  BUAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAH!

  Materialy prasowe HD agory porarzajom jakosciom tehnicznom ! O tresci szkoda sluw.

  BUAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAH!

 • ryskoc

  Oceniono 3 razy 3

  Czy posłowie nie są przypadkiem w pracy ?

  To może wszyscy sobie wyjdziemy z pracy "na papierosa" i wrócimy jak będziemy chcieli ?

 • romek-z

  0

  Przy proponowanych zmianach PiS może wrzucić kilkaset wniosków (może ma gotowe) i jeśli wnioski mają być rozpatrywane według kolejności wpływu, to istotne wnioski składane do Trybunału przez dowolnego obywatela, grupę posłów lub partię opozycyjną będą rozpatrywane za kilka lat, gdy Ustawy sejmowe wejdą w życie i skutków nie da się odwrócić.

  Druga teoria nt PiS to że PiS chce wk..wić obywateli i opozycję i jak zaczną się masowe protesty to wprowadzi stan wyjątkowy lub wojenny. Senkju wery mać.

 • sylenth

  Oceniono 9 razy -1

  znacie bardziej szmacianą partię w historii Polski?

 • nicniemogetusk

  Oceniono 3 razy -3

  Prokurator Generalny zamyka spór o Trybunał!

  TK nie miał prawa orzekać ws. uchwał Sejmu. Postępowanie Prokuratury RP umorzone..!!!!!!

  - i co wy na to toFaszysze od "Walnij sie w Leb"chama -Petru ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX