Jeden krótki zapis w projekcie ustawy o TK, który pokazuje stosunek PiS do państwa

Czemu służą zmiany w ustawie o TK? Zdumiewająco szczerej odpowiedzi udzielił sam PiS w tekście projektu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Projekt zmian w ustawie o TK opublikowano na stronie Sejmu wczoraj w nocy, dziś zajmie się nim sejmowa komisja, a jutro odbędzie się pierwsze czytanie. Cała "kwestia TK powinna zostać zamknięta do świąt Bożego Narodzenia" - twierdzi PiS.

Szybkość wprowadzania zmian jest imponująca. Mamy jednak wrażenie, że zwykły obywatel wciąż zadaje sobie proste pytanie: "po co to wszystko?".

Po co na przykład usuwać z ustawy zapisy o niezawisłości sędziów? Po co wykreślać, że w skład TK wchodzi 15 sędziów? Po co mają zniknąć zapisy o tym, kto i jak zgłasza kandydatów do TK? Dlaczego sędzia TK nie miałby odpowiadać za swoje uchybienia sprzed objęcia stanowiska?

Aby nie narazić się na zarzut bezstronności, oddajmy głos nie krytykom rządu, ale samym twórcom projektu. Sięgnijmy do sekcji "Uzasadnienie" projektu ustawy.

Znajdziemy tam formułki o "porządkowej" funkcji noweli, o tym, że chodzi o to, żeby zapisy ustawy nie dublowały się z Konstytucją, ale też pewien bardzo szczególny zapis.

Otóż, jak przyznaje PiS, celem projektu jest (to dokładny cytat) "dopasowanie rozwiązań prawnych do zamierzeń programowych większości parlamentarnej".

Zamiast odnosić się do tych słów, przypomnijmy niedawną okładkę "Tygodnika Powszechnego". Ta ilustracja wystarczy za cały komentarz:

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (743)
Jeden krótki zapis w projekcie ustawy o TK, który pokazuje stosunek PiS do państwa
Zaloguj się
 • dave1919

  0

  .

  .CO ???????

  .

 • Przemek Białek

  Oceniono 3 razy -3

  polecam partie PO, nowe podatki, lepsze diety, podsłuchy itd, no polecam szczerze, a dla malkontentów gdyby nie Jarek to czarne diabełki już by stukały wasze kobiety i zony jak to robią w Kolonii, bo policja bała by się ich ruszyć bo POsądzono by ich o rasizm...

 • florama

  Oceniono 1 raz -1

  Wszystko nie pasuje byłej ,Grupie trzymającej władzę'

 • Darek Jaskiewicz

  0

  Ktoś to przeczytał w całości?
  Ktoś sprawdził co stanowi art. 4 noweli do ustawy o TK?
  Ktoś przeczytał treść artykułów z ustawy o TK z 25 czerwca 2015r. które znosi nowela?

 • PJURAL szymon

  0

  Trochę wyrwane z kontekstu , do sporządzenia opinii powinienem przeczytać wszystko , ale mi się nie chce, i pewnie nikomu się nie chce.
  Pozdrawiam

 • lisowski.piotr

  Oceniono 3 razy -3

  Trzeba było iść na wybory a nie teraz biadolić. Ludzie poszli zagłosowali a że mamy demokrację a nie rządy wybranych przy okrągłym stoliczku ludzi typu Michnik czy Wałesa to robią to co zapowiadali rozwalają układ. Wyborcza ujada bo wyparowały jej pieniądze które obiecał Tusk.

 • Paweł Jankowski

  0

  Czy ktoś czyta komentarze na tej stronie? Bo jeśli tak to niech mój przeczyta.
  Żyjemy w dwóch światach, w dwóch rzeczywistościach widzianych w dwojaki sposób i czy się to komuś podoba czy nie, są dwie prawdy i dwa kłamstwa i te same rzeczy widziane inaczej. To co dla jednych jest białe dla drugich jest czarne itd. Czy można być kibicem dwóch przeciwnych drużyn na raz? Dlatego niech nikt się nie dziwi, że to co dla niego jest łamaniem demokracji dla drugiego jest jej budowaniem i niech ten nikt nie próbuje przekonywać do swoich racji tych co przekonać chcieliby jego do swoich. Musimy żyć w tej symbiozie od wyborów do wyborów, możemy siebie na wzajem nienawidzić, ale to nie ma sensu, nikt na tym nie skorzysta za wyjątkiem naszych prawdziwych wrogów. Nie martwcie się Polacy niedługo rewanż, może wygrają jedni, może ci drudzy, ale zawsze to będą Polacy, mamy przecież demokrację.

 • Jarosław Kleban

  Oceniono 4 razy -4

  To byłoby szokująco szczere i gorszące jeśli by PiS miał zamierzenia programowe służące prywacie, egoistycznym interesom swoich osób i grup, jak to było za rządów PO. Tymczasem PiS ma dobre zamierzenia i szczere - jak i samo to zdanie...) Nie widzę sensu by jojczyć i zrzędzić nad tym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX