Ministerstwo Zdrowia uznaje pary jednopłciowe? Mogliście nie wiedzieć, ale zawsze tak było

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. KPH podało informacja o uznaniu partnera tej samej płci za osobę bliską
2. "To bardzo pozytywny sygnał wysłany do pacjentów LGBT" - komentuje KPH
3. To nie nowość. Lekarz musi udzielić informacji upoważnionemu partnerowi


W sieci pojawiła się sensacyjna wiadomość o tym, że Ministerstwo Zdrowia "uznało", że osobą bliską dla pacjenta jest również partner tej samej płci, a co za tym idzie - osoby nieheteroseksualne mają prawo do uzyskania informacji na temat stanu zdrowia partnera przebywającego w szpitalu. To jednak nic nowego.

[marcin] Wielki przełom! Ministerstwo Zdrowia uznało, że osoby LGBT mają prawo uzyskać informacje nt. stanu zdrowia...

Posted by Kampania Przeciw Homofobii on  15 grudnia 2015


Według ustawy o prawach pacjenta, "pacjent lub jego ustawowy przedstawiciel mają prawo do wyrażenia zgody na udzielenie informacji (...) innym osobom". Upoważnić można więc dowolną osobę, m.in. za pomocą odpowiednich druków szpitalnych lub karty I.C.E. (in case of emergency; ang. w nagłym wypadku) - również wzór wydawany przez Kampanię Przeciw Homofobii.

Łamanie prawa pacjenta

Zdarza się, że personel medyczny mimo upoważnienia nie chce udzielać informacji partnerowi tej samej płci. Takie wnioski płyną m.in. z raportu Rzecznika Praw Obywatelskich. "Osoby LGB w wywiadach przywoływały sytuacje, w których prawo to nie było respektowane przez lekarzy i partnerzy osób LGB nie mogli towarzyszyć im przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Sytuacje takie mają miejsce szczególnie podczas pobytów w szpitalach, w których personel medyczny argumentuje, że tylko rodzina - rozumiana jako osoby ze sobą spokrewnione, spowinowacone - jest uprawniona do kontaktu z pacjentem" - czytamy.

W przypadku gdy dochodzi do łamania tego prawa, sprawę można zgłosić do RPO lub Rzecznika Praw Pacjenta.

Nieprzytomny pacjent

Problem pojawia się, gdy pacjent jest nieprzytomny. Wtedy udzielenie informacji zależy wyłącznie od dobrej woli lekarza, który - zgodnie z ustawą o prawach pacjenta - może informować osobę "pozostająca we wspólnym pożyciu". Wspólne pożycie jest jednak trudne do udowodnienia, a lekarz ryzykuje informując osobę nieuprawnioną.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (14)
Ministerstwo Zdrowia uznaje pary jednopłciowe? Mogliście nie wiedzieć, ale zawsze tak było
Zaloguj się
 • muzyk_barokowy

  Oceniono 2 razy 2

  Co za brednie. Zawsze można było upoważnić dowolną osobę do uzyskania informacji medycznych. Płeć nigdy nie miała nic do rzeczy (a co, gdyby upoważnionym był np. brat, ojciec, wujek, szwagier, dziadek pacjenta? Badali jego genealogię?). Po prostu kolejny mały kroczek w marszu środowiska LGTB (przy pomocy gazety) do celu, którym jest oswajanie społeczeństwa z tymi anomaliami, a następnie jego zdominowanie. Polecam raport "Przeciw wolności i demokracji - Strategia polityczna lobby LGTB w Polsce i na świecie: cele, narzędzia, konsekwencje" www.mamaitata.org.pl/gfx-upload/pliki/Przeciw_wolnosci_i_demokracji___Raport_Fundacji_Mamy_i_Taty.pdf

 • muzyk_barokowy

  Oceniono 2 razy 2

  Co za brednie. Zawsze można było upoważnić dowolną osobę do uzyskania informacji medycznych. Płeć nigdy nie miała nic do rzeczy (a co, gdyby upoważnionym był np. brat, ojciec, wujek, szwagier, dziadek pacjenta? Badali jego genealogię?), Po prostu kolejny mały kroczek w marszu środowiska LGTB (przy pomocy gazety) do celu, którym jest oswajanie społeczeństwa z tymi anomaliami, a następnie jego zdominowanie. Polecam raport "Przeciw wolności i demokracji - Strategia polityczna lobby LGTB w Polsce i na świecie: cele, narzędzia, konsekwencje" www.mamaitata.org.pl/gfx-upload/pliki/Przeciw_wolnosci_i_demokracji___Raport_Fundacji_Mamy_i_Taty.pdf

 • antropoid

  Oceniono 3 razy -3

  "Mogliście nie wiedzieć, ale zawsze tak było"
  -------------------------------------------------------

  prezes z kotem są dowodem.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 2 razy -2

  osoby nieheteroseksualne mają prawo do uzyskania informacji na temat stanu zdrowia partnera przebywającego w szpitalu...
  ---
  musiało to umknąć Episko-bolszewikom, jestem pewien że szybko się ten błąd naprawi, żeby było znów po katolicku

 • oglaszam_wszem_i_wobec

  Oceniono 6 razy 2

  Okazuje się, że sprzedaż Ciech-u poniżej rzeczywistej wartości to nie jedyna transakcja, jaką rząd Tuska zrealizował ze stratą dla Skarbu Państwa. Kontrolerzy NIK odkryli, że w 2012 roku ekipa PO-PSL sprzedała 85 proc. akcji przynoszącej zyski Kopalni Węgla Brunatnego Adamów S.A. za 67,3 mln zł, mimo że wartości księgowa tej spółki wynosiła wówczas 144,6 mln zł, nie była ona zadłużona i posiadała wolne środki obrotowe w wysokości 65,2 mln zł! Dlaczego media o tym milczą??!

  Kontrolerzy NIK w najnowszym raporcie na temat prywatyzacji wybranych spółek Skarbu Państwa uznali, że oprócz spółki Ciech S.A. ekipa Tuska dopuściła się niegospodarności i braku należytej dbałości o interes Skarbu Państwa również przy sprzedaży Kopalni Węgla Brunatnego Adamów S.A. Zdaniem NIK rząd PO-PSL sprzedając 85 proc. akcji KWB Adamów za 67,3 mln zł (6,60 zł/akcję), nie uwzględnił wartości księgowej tej spółki, która wynosiła wówczas 144,6 mln zł. Jakby tego było mało kontrolerzy z NIK wykazali, że KWB Adamów w chwili sprzedaży nie była spółką zadłużona, przynosiła zyski, a ponadto posiadała wolne środki obrotowe w wysokości 65,2 mln zł.

  Powstaje pytanie - dlaczego ogólnopolskie media w ogóle nie interesują się tym tematem? Dlaczego serwisy informacyjne o tym nie trąbią? Dlaczego nad kwestią prywatyzacji KWB Adamów, jak i Ciech-u zapadła kurtyna milczenia? Czy dlatego, że doszło tam do poważnych nieprawidłowości obciążających poprzednią ekipę rządową, która teraz "walczy o demokrację"? Czy dlatego, że transakcje te doprowadziły do powstania gigantycznych strat po stronie polskiego państwa? Czy dlatego, że informacje o tych prywatyzacjach mogłyby rzucić cień na "króla Europy", siedzącego obecnie na ciepłej posadzie w Brukseli?

  www.nik.gov.pl/aktualnosci/budzet-i-finanse/nik-o-prywatyzacji-wybranych-spolek-skarbu-panstwa.html

 • jrb11

  Oceniono 2 razy 0

  Polska tez zglupiala - czego sie nie robi wchodzac swoim panom w tylek.

 • boguslawbch6808

  Oceniono 16 razy 6

  Gazeta Wyborcza to zwykła mendziarnia i szujnia.
  Mogliście nie wiedzieć ale nie zawsze tak było.

 • 1627cb1410

  Oceniono 12 razy 2

  trzeba to szybko sprostować: dotyczy jedynie osób stanu duchownego...

 • 1627cb1410

  Oceniono 8 razy 0

  uwielbiam ten mem :)
  paczaizm pl/autokary-ktore-spontanicznie-przylaczyly-sie-do-marszu-poparcia-dla-pis/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX