Komentarze (184)
Francja zabroniła supermarketom wyrzucania jedzenia. Będą musiały przekazywać je potrzebującym
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • lidziab

  Oceniono 3 razy 1

  kurdę (pewna grupo) czy was powaliło? w ilu waszych domach zżera się produkty
  przeterminowane o dzień, dwa, trzy? odpowiem w wielu, a teraz mówicie o przyzwoitości?
  każdy produkt, nawet z przekroczoną datą przydatności do spożycia można sprawdzić, i nie każdy z nich nie nadaje się się do spożycia, Francuzi zrobili w tej kwestii wielki krok do przodu:) marnowanie jedzenia jest zbrodnią

 • bies127

  0

  A jeżeli żarcie jest naprawdę przeterminowane, to bezdomnie i tak mają to zjeść? Przecież można się pochorować. Pasza dla zwierząt, to rozumiem, inne enzymy, inne pH w sokach trawiennych, człowiek jest dużo mniej odporny na drobnoustroje obecne w pokarmie, niż krowa albo pies.

 • lidziab

  Oceniono 1 raz 1

  Viev la France!!!!!!!

 • turkiestan

  Oceniono 6 razy 6

  A ja pamiętam jak w wojsku jeździli platformami na kołach zaprzężonymi w 2 konie i ustawiali na tych platformach pojemniki z resztkami jedzenia ze stołówek.Karmili tym świnie. Tak produkowali nowe mięsko dla wojska.Jakoś nikt nie chorował.Ani świnki ani żołnierze.Nie było wtedy wściekłych krów,wściekłych świń.wściekłych żołnierzy.No ale przede wszystkim nie było ulepszaczy i konserwantów oraz specjalistów od żywienia.Była tylko kierowniczka stołówki i drużynka robocza która przygotowywała wszystko co kazała kierowniczka.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 2 razy 0

  "Francuski parlament jednogłośnie przegłosował prawo, zgodnie z którym supermarkety będą musiał przekazywać żywność organizacjom, które rozdadzą jedzenie potrzebującym lub wykorzystają jako pasze dla zwierząt."

  Skarbowy będzie miał używanie...

 • ziomekp.1

  Oceniono 8 razy 2

  U nos to nie przejdzie -- zrobi się audycje w tok fm w dziale EKG, zaprosi tuzy neoliberalizmu które stwierdzą, że "RENKE PODNIESIONOM NA HIPER SKLEPY CZY BANKI SWETRU Z BALCERKIEM ODROMBIOM, NIE BENDZIE ŻABOJAD PLUŁ NAM W TWARZ NI DZIECI NAM KARMIŁ (biednych), u nas głodne dzieci mają dość szczawiu i mirabelek i nie muszą tuczyć się na krzywdzie hiper sklepów.

 • masz01

  Oceniono 4 razy 2

  Był taki biznesmen piekarnictwa w Warszawie, co to rozdawał chleb potrzebującym.
  Władze "doceniły" jego dobroczynność i teraz sam chleb kupuje...

 • Szymon Nedzi

  Oceniono 1 raz -1

  Eksperyment myślowy.

  Supermarket ma jedzenie dzień od daty przydatności do spożycia.

  Supermarket przekazuje jedzenie dla potrzebujących.

  Organizacja charytatywna rozdaje żywność potrzebującym.

  Potrzebujący spożywają żywność i się rozchorowują.

  Kto zostanie obarczony winą?

 • rtd5rtd

  Oceniono 6 razy 2

  a jak ma sie dotego jezdzenie na zywnosci - na oleju rzepakowym ??? Bo z tego tez powinni sie wycofac dla spojnosci?
  Bo co olej przetermiowany carefour nie moze wyrzucic, a rzepakowy dobry spalamy w citroenach.

  No spoko.

 • prawdziwek89

  Oceniono 5 razy 1

  A co na to Petru?

 • ventura112

  Oceniono 1 raz -1

  To tylko kolejny krok do zezwolenia im na sprzedaż zepsutych, zgniłych produktów NAM! Jeśli tego nie widzicie to nieźli z was naiwniacy...

 • judaszowy

  Oceniono 5 razy -1

  rozdać nie wolno, a kary za marnowanie są ......... pojeb, kraj POLANDA-dzika Afrika

 • ulanskip

  Oceniono 5 razy 5

  Drogi Autorze, "niepodpisanie" piszemy razem ("nie" z rzeczownikiem, choćby i odsłownym).

 • elemir

  Oceniono 8 razy 4

  U nas za przekazywanie czegoś organizacjom charytatywnym kazaliby zapłacić VAT,
  a kontrolerzy z US podejrzewaliby zaniżanie zysków itd. Nie mówiąc już o ty, że
  Sanepid nie pozwoliłby organizacjom charytatywnym na rozprowadzanie przeterminowanej
  żywności. Mamy w końcu „państwo prawa”.

 • ziaburek

  Oceniono 1 raz 1

  Czyli skończą się tzw. wystawki. A we Francji tysiące sdf ( po polsku - bezdomnych ) z tego korzystało.

 • daras710

  Oceniono 2 razy 0

  Chętnie zorganizuję w tej ważnej kwestii marsz, albo lepiej zbieranie podpisów pod taką inicjatywą obywatelską. Czy ktoś się dołączy?

 • Antek Grabowski

  Oceniono 5 razy -5

  Czuję że żabojady po przemyciu towaru rzucą go do Polskiej - BIDA ROMKI

 • maxthebrindle

  Oceniono 11 razy -1

  Bylem świadkiem:
  1. Kontroli temperatury mleka na przyjęciu towaru do sklepu wielkopowierzchniowego - pan wbił czujnik w plastikową butelkę, odczytał temperaturę i następnie sprawdził tak po jednej butelce na każdym wózku. Butelki były po 2 litry, kazda w zgrzewce po 6 butelek, na każdym wózku po 12 zgrzewk, dostawa obejmowała 8 wozkow. Kazda zgrzewka, w ktorej pan kontroler przebił butelkę miala byc przez dostawce wyciągnięta i zastąpiona inną, te uszkodzone - przypomnę, w każdej zgrzewce zostało po 5 butelek dwulitrowych, czyli 10 litrów mleka - trafiły do kosza...
  Dostawa chleba do marketu - rzecz dzieje się w Irlandii, więc to chleb typu 'tostowego', w folii. Świeża dostawa ma 4 dni terminu przydatności. Dostawca MUSI zrobić rotację na półkach, przesuwając na przód starszy chleb. Ale tylko ten, który ma minimum dwa dni terminu przydatności - jednodniowy ma zabrać i w to miejsce za darmo dołożyć świeży. Po tej operacji wypełnia półki świeżymi chlebami 'do pelna', zostawiając kilka tacek z chlebem na zapleczu, bo sklep nie życzy sobie pustych półek, mają być ZAWSZE pełne, może brakowac pojedynczych bochenków. Zabrane ze sklepu zwroty, czasem ilościowo równoważne połowie świeżej dostawy trafiają na utylizację, dostawca jest rozliczany z kazdej sztuki, ilość zwrotów jest wpisana na dokumencie dostawy.
  Do marketu przyjeżdża paleta jogurtu. W transporcie spadła na nią zgrzewka mleka z uszodzonego wózka, uszkodziło się kilkanaście kubków jogurtu na 300, które sa na palecie, kilkanaście kolejnych się zabrudziło. Towar nie jest przyjęty, ale że to 'marka wlasna' marketu, cała paleta ląduje w kontenerz na odpadki...
  To samod zieje się z miesem, warzywami, nabialem, kazdym rodzajem pieczywa. Sklepy mają swoja politykę 'pełnych półek' i przerzucają koszty jej prowadzenia na dostawców, ci zaś, żby się utrzymać przy zyciu tną koszty produkcji - głównie zatrudnienie i wynagrodzenia, ale także jakosć produkcji czy uzytych surowców. Oszczędzaja na transporcie, wynajmując podwykonawcow i płacąc im takie stawki, że nie ma bata, żeby w trase długa na tyle, ż wymaga jazdy dłuższej, niż dopuszczają pzrepisy pojechało dwóch kierowcow, nie opłaca się. Jedzie jeden a obowiązkowe przerwy 'na wypoczynek' czy posiłek spędza ładując i rozładowując ciężarowkę, nierzadko też sprzątając zaplecze sklepu, jeśli dostawa jest w nocy.
  Mimo to wielkie sieci wciąż mają wielie zyski, ale 'kupują' od siebie samych za grube miliony prawo do własnej nazwy i generują koszty, ktore umożliwiają im niepłacenie podatków.

 • irini

  Oceniono 7 razy 7

  Świetny pomysł czy inne kraje tez tak mogą zrobić?

 • marekmarek44

  Oceniono 11 razy 1

  Znów lewactwo ma "swoje genialne pomysły" na "zbawianie świata jednym prostym dekretem". Jak ostatnio widziałem w tv zapłakane twarze światowego lewactwa z okazji podpisania umowy o redukcji CO2, to się q.. naprawdę rozrzewniłem!
  A tak poważnie, gdyby ograniczenie marnotrawstwa było takie proste, to dawno by to zrobiono. Sęk w tym, ze takie proste nie jest, bo żywność przeterminowana jest po prostu szkodliwa dla zdrowia, zarówno ludzi, jak i zwierząt. Markety i firmy produkujące żywność i tak na maksa wydłużają terminy ważności i "odświeżają" ją na różne dziwne sposoby, wyłączają lodówki na noc, stosują niedozwoloną chemię. Już dziś sprzedaje się często żywność starą, nafaszerowaną chemią i po prostu niezdrową. Rzeczona ustawa, jest groźna dla zdrowia ludzi i zwierząt!, tych, którzy będą ją spożywać! Zamiast ustawy, proponowałbym francuzom uczulić personel na właściwe dotowarowywanie półek, niech lepiej pracują zamiastchodzić bez sensu w pampersach.

 • Expert 325

  Oceniono 13 razy 1

  początek lewackiej rewolucji, zamach na prawo własności: za rok każą domy i auta odddawać

 • karrampa

  Oceniono 11 razy 1

  To we Francji też rządzi PiS ? I Czerska nie bije na alarm, nie ratuje supermarketów we Francji ?

 • antypopisowiec

  Oceniono 9 razy 1

  Przekazywać przeterminowaną żywność (np. świeży nabiał) organizacją charytatywnym. A co na to tamtejszy sanepid. A co np. z ze zgniłymi warzywami i owocami (bo te produkty mają to do siebie że na półkach gniją) czy zepsutym mięsem. Nie umiem sobie tego wyobrazić.

 • daras710

  Oceniono 15 razy 9

  Nareszcie Francuzi wprowadzają coś mądrego. Za marnowanie jedzenia, a nie jego niszczenie przecież powinny być sankcje. Świat jest pełen absurdów, żeby na oczach głodujących w wielu krajach niszczyć żywność w imię biznesu i chorych przepisów sanitarnych. Mam nadzieję, że nowi rządzący w Polsce wprowadzą takie przepisy. Choć już widzę marsze:) ;) w obronie marnotrawstwa i barbarzyństwa; wielkie korporacje mogą wyłożyć wielką kasę aby nie doszło do zmian. Niech rząd wprowadza mądre takie zmian, mniej gadania, polemiki a więcej rozsądnych działań. Do dzieła bo wiele jest takich absurdów w świecie, nawet karzą finansowo za pomoc innym. Masakra. pozdrawiam:)

 • grenlandzki-opos

  Oceniono 7 razy -1

  Po wprowadzeniu tych idiotycznych ostrzeżeń o cookies, żaden absurd nie jest mnie już w stanie zaskoczyć.

 • mr.hell

  Oceniono 3 razy -1

  może by tak zerowa stawka VAT na żywność dla biednych?

 • Mikołaj Koc

  Oceniono 9 razy -5

  łał, dzięki temu prawu głodujące dziecko w Somalii zje kanapkę? Sukces.

 • anwaw100

  Oceniono 5 razy 1

  no i to jest oczywista oczywistość

 • ela_adela

  Oceniono 17 razy 9

  A Polak jak zwykle (w wiekszosci pod tym artykulem) na forum chamem... One sobie powyrzuca jak kretyn co chce, nawet szyneczke. A co, ma kretyn prawo !

 • kxx2

  Oceniono 14 razy -8

  Już widzę, co działoby się gdyby PiS wprowadził podobną ustawę. "Zamach na demokrację!", "Orwell!", "Trzeba zorganizować przewrót!", "Marsz w obronie supermarketów!" itd..

 • jakobhorner

  Oceniono 7 razy -1

  w Anglii Tesco mieli nawet whisky i wódkę, o kiełbie, szynce czy owocach nie wspominając.

 • de_ent

  Oceniono 21 razy -11

  Gdyby w Polsce PiS próbował coś takiego wprowadzić to byłby demontaż państwa i Michnik z Kwaśniewskim musieliby dać mocny głos sprzeciwu, gospodarka by ucierpiała i straciliśmy w oczach świata

 • eva_bramborova

  Oceniono 26 razy 2

  Gdyby taki przepis wprowadził rząd PiS byłby wrzaski o faszyzmie i ingerencji w prywatną własność sklepów.

 • socrealizm1950

  Oceniono 31 razy 19

  troche przerazaja niektore komentarze. Francuzi planowali to od dawna a debata trwala chyba ze cztery lata i jako pierwsi wpadli na pomysl prawnego uregulowania sprawy o ktorym w polsce sie milczy - jakby nikt nie pamietal opowiesci o biednym piekarzu ktorego panstwo polskie doprowadzilo do ruiny finansowej poniewaz pomagal biednym - "dziwni" komentatorzy nie widzieli tez chyba nigdy zgniatarek smieci ktore stoja przy smietnikach w supermarketach w Polsce. A Św.Albert był przecież Polakiem!

 • drattewka

  Oceniono 29 razy 1

  No i co raz bliżej eurokomuna, co raz bliżej...Teraz kolej na ustalenie jednolitych cen, bo ludzie niepotrzebnie biegają po sklepach. Ach jakich kochanych mamy urzędników, jak oni dbają o nas głupich, niezaradnych. Przydałyby się tez jakieś kartki, bo wszyscy mamy jednakowe żołądki. Wszystko przed nami, bo zachód nie przećwiczył na własnej skórze "dobrobytu" epoki socjalizmu. I myślą, że tam się nie udało, bo mieli słabych przywódców. U nas są mądrzy, wykształceni i obyci w polityce, to dopilnują tego socjalizmu. Niech próbują, kto bogatemu zabroni. Tylko po co my się tam pchamy?

 • kastoripollux

  Oceniono 32 razy 24

  Nie może być żeby Francuzi się opamiętali. U nas np resztki z restauracji czy domów wczasowych trzeba mielić i wyrzucać do kanałów ściekowych. A jeszcze niedawni okoliczni drobni rolnicy mogli zabierać te tzw. zlewki dla swojego bydła czy drobiu. Teraz nie wolno tego robić. Żywi się natomiast szczury w kanałach. Pracownika, który by zabrał ze zmywaka resztki czy często po ku...konferencjach czyste porcje, po przyłapaniu zwalnia się z roboty.

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 35 razy 11

  Francja zabroniła supermarketom wyrzucania jedzenia.
  W Polsce pewien piekarz poszedł za rozdawanie niesprzedanego chleba z torbami.
  No ale Francja je gupia!

 • plumgazeta

  Oceniono 19 razy -17

  Socjalisto -właścicielu organizacji charytatywnej , która jest źródłem Twoich wysokich dochodów.
  Padlinożerco.
  Kradniesz żywność właścicielom i nazywasz to prawem.

 • plumgazeta

  Oceniono 16 razy -12

  W dojrzałej demokracji francuskiej łamane są prawa właściciela,
  jakim są markety.

 • archieil

  Oceniono 14 razy -6

  Gorsze wypiera złe?

  Zamiast wesprzeć sposoby zamówień planowanych rozdaje się żywność w dużej mierze oszustom i wyłudzaczom.

  tzn. z założenia mamy "lepszą" część społęczeństwa i tą "gorszą" część społeczeństwa i państwo ichniejsze to wspiera.

  Co najśmieszniejsze ta "gorsza" część to np. dzieci z ubogich rodzin, a "lepsza" to złodzieje kradnący całe życie i żyjący na koszt państwa często pod opieką owej "gorszej" części.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX